Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какъв UV филтър?
Автор: magnifico   
Дата:   15-10-07 00:17

Решил съм да си взема такъв филтър за скъпичкия ми макро обектив...та, спрял съм се на следното - http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=20&cat=52&product=2127&show=additional#slides-pane-0
Ще го ползвам предимно, за да ми предпазва предната леща!
ПС: Може ли някой да каже, каква е разликата м/у скъпия и евтиния UV филтър???

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: ALBIREO   
Дата:   15-10-07 00:23

Не искам да провокирам спор за/против използването на УВ филтър като предпазно стъкло, но - ако това ти е единствената цел - НЕ ГО КУПУВАЙ. Мое мнение.
Колко точно е скъп макро обективът ти?
Марка/модел?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: tonevjr   
Дата:   15-10-07 00:24

Виж Hoya Pro1 D MC.Като погледнеш през него все едно гледаш през празен ринг,грам отблясък няма!Вярно е адски скъп,но ...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: magnifico   
Дата:   15-10-07 00:30

Ziuko Digital 50mm f/2.0
Албирео, и аз бях на твоето мнение, но непрекънато чета мненията на опитни фотографи, че си ползват UV филтри...нз, но просто болно ми става, като видя прашинки по обектива [smilie6] ...пък и не случайно съм решил да бъде скъп филтър!
TonevJr - ще го погледна.



Публикацията е редактирана (15-10-07 00:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: Amigo   
Дата:   15-10-07 00:33

ако бях без филтри на обективите, досега да се бяха надрали отпред лещите [smilie8] като гледам на два от UV филтрите колко нездраволсловни следи има [smilie10] [smilie8] винаги предпочитай скъпото, защото евтиното винаги излиза по-скъпо, поне такъв е моят опит [cool] [smilie8] [smilie7]



Публикацията е редактирана (15-10-07 00:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: tonevjr   
Дата:   15-10-07 00:35

Ето го!
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=20&cat=52&product=1465&show=additional#slides-pane-0

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: tonevjr   
Дата:   15-10-07 00:36

Ъррррр,на скоро един свестен линк не мога да пусна[smilie9] [smilie22] Аз ли съм толкова зле или к'во???[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: magnifico   
Дата:   15-10-07 00:38

TonevJr, намерих го...
Първия на B&W който съм показъл, е на същата цена /54де/, но с този тук, печеля слим размер. Дали е по-добър от B&W-то?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: tonevjr   
Дата:   15-10-07 00:44

Нямам наблюдения върху други марки и не мога да направя сравнение,но за този тук гарантирам и за това ти го препоръчвам!Успех![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: ALBIREO   
Дата:   15-10-07 00:48

ОК, ти си знаеш [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-10-07 23:50

magnifico , кои са точно професионалистите , които снимат макро с UV филтър???[smilie10] Изброй имена, ако обичаш. Самото име на филтъра показва , че се ползва там където има повишаване на нивото на UV лъчите- т.е. по ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ!!! Много ми приличаш на онези странни хора, които не си свалят найлончето от екрана на новия си GSM за да не си издраскат стъклото, въпреки, че изображението от екрана си го гледат размазано и грозно.
Защо ли фирмата произвела обектива, освен капачката не ти дава в комплекта и прозрачна капачка наречена UV ????[smilie5]
Само ще съсипеш добрите макро снимки , ако завинтиш един колкото и скъп да е филтър!

ALBIREO ти го каза в по-мек тон същото - помисли и не робувай на модни недомислици, нямащи нищо общо с действителността.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: magnifico   
Дата:   16-10-07 00:11

Господин,
наистина въобще не се интересувам, на какъв човек ви приличам! Не съм и казвал за професионалисти, снимащи МАКРО с УВ-филтър, а просто за професионалисти! Научете се да четете написаното, пък надявам се, някога да успеете и да вникнете в смисъла му!
Наистина не разбирам хората, които се пенят срещу мнения, различаващи се от техните лични "виждания" за нещата...
Господин, предполагам сте се запалили от думите ми за прашинките по лещата и от това, че ми става болно, като ги гледам да се разхождат там...е, ако поне малко разбирахте за какво става въпрос, нямаше да ми говорите за хората с капути на GSM-а
[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-10-07 00:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: tonevjr   
Дата:   16-10-07 00:12

Дрънкате пълни гупости!Колко ще свали един ув-филтър от качеството???1/100???По-малко???
А лещата ти е достатъчно един път да я драснеш някъде(както е в неговия случай докато се вре някъде за макро) и можеш да го хвърлиш после този обектив,а филтъра мама му![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: cicomanco   
Дата:   16-10-07 00:18

не сва ля от качеството.аз ползвам на Б+в мрц и нямам грижи.работя със гореспоменатия обектив и също съм на мнение че трябва да се пази.във фотосинтезис такъв филтър е 54лв и си заслужава![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: magnifico   
Дата:   16-10-07 00:20

cicomanco, за 52мм има ли със сигурност, да знам утре да мина???

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: tonevjr   
Дата:   16-10-07 00:23

Тази снимка тук е толкова мазна само заради филтърът,нали?Ако го бях махнал разликата щеше да бъде осезаема на 100%![smilie18] [smilie19]

http://photo-zona.net/images/user3816/album11152/large/1192483247_nhag3547_Untitled-1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: simbon4o   
Дата:   16-10-07 00:26

HOYA скъпата!!! Заслужава си всеки лев!!! Pro1 Digital се водеше модела май.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-10-07 00:46

magnifico,жалко, че така праволинейно си разбрал моите думи. Само исках да те предпазя от за съжаление поддържаното мнение от доста хора , че УВ филтъра трябва да не се сваля от обектива. По законите на физиката едно допълнително стъкло при това плоско само може да влоши изображението (двойни образи, бликове , аберации) , а не да го подобри...
Дали ще е 1% или 10% няма значение - важното е , че предварително се съгласяваш да имаш по- лош образ, само заради хипотетичното надраскване на обектива.

TonevJr и ти бъркаш УВ филтрите с предпазните пластмасови капачета поставяни на екрание на дигиталките против надраскване.
Всеки филтър си има име (УВ, Скайлайт,Поларизационен,инфраред, всякакви видове ефектни и т.н.)това означава, че се ползва при определени условия и за постигане на определени ефекти, но след употребата се ОТВИНТВА(сваля) от обектива.
Не си спомням да има филтър наречен "Постоянен".
Който иска ще разбере за какво говоря , ще се порови в и-нета и ще прочете.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: oniya   
Дата:   16-10-07 03:49

Има бре, ето един:
http://www.hoyafilter.com/products/hoya/pro1d-02.html

Не се казва "Постоянен" но пише да се ползвал постоянно, производителите следват модата...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: tonevjr   
Дата:   16-10-07 08:35

Както и да е,не ми се спори за глупости.[smile]Автора на темата пита за съвет и аз му казах моеот предложение(и не само аз като гледам),а вие се мъчите да го обедите в нещо което може и да има значение за някои определени хора във фотографията,но не и за тези които пишат в този форум и просто искат да си предпазят техниката и да си спестят ядове!
magnifico не малък смятам и сам ще си прецени![beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: -Julius-   
Дата:   16-10-07 09:43

Поредната тема от рода: Дали да използвам филтри?

Всеки филтър пред обектива добавя едно допълнително междулещово пространство и две допълнителни повърхности! Така че още по дефиниция качеството на образа ще е по-ниско! Колко е видимо обаче? Пример: Силен светлинен източник насочен директно срещу обектива + филтъра = ясно отчетливи бликове и вторични (ghost) изображения! Дори когато се снима в условия при които контрастът между тъмните и светлите зони е
много силен - може да се очаква влошаване на качеството! Ефекта е по-силен при по-отворените бленди!

При затваряне на блендата - флеърите ще са малко по-незабележими, но ghost-изображенията остават видими! Доколко са приемливи за снимащия - това вече зависи изцяло от самия него! [smilie7]

Филтърът може да се използва като предпазен, по-скоро за покритието на челната леща от прах и евент. химични рекции... на повечето съвременни обективи /особенно по-скъпите/ това покритие е доста добро и устойчиво! Така че употребата на филтър е желателна в ситуации, в които няма опасност от влошаване на качеството! [smilie3] Напр. ниско-контрастни ситуации, пейзажи... При репортажни ситуации употребата му си е почти задължителна! [smilie5]

По-важното е да се разбере, че употребата на филтър е много по-незначителна от гл.т. на влошаване на качест-вото отколкото ако се снима на 1/15 sec. от ръка примерно! [smilie5] Че има маниаци дето снимат точно така от ръка, а ги е страх да сложат UV отпред! [smilie5] Затварянето на бленда над 11 или скорост по-ниска от 1/30~1/15 от ръка влошават много повече изображението /с изкл. на описаните горе ситуации/![smilie7]

Влошаването на качеството в подобни ситуации понякога се оказва по-малкото зло! Което е за предпочитане! [smilie7]
[beer] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: oniya   
Дата:   16-10-07 12:52

[beer] Някой да го каже както трябва най после.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: -Julius-   
Дата:   16-10-07 12:59

Принципно повечето макро-обективи /понеже са по-НЕсветлосилни - демек с малка леща/ - то тя е вдадена навътре - така че няма опасност от евентуален контакт /поне е рядко/ - и там използването на филтър /макар и УВ/ може допълнително да изисква по-бавна скорост /или повече светлина/! Тоя Зуйко гледам, че лещата му е бая напред - почти до резбата за филтри - за обща употреба можеш да качиш един /но само хубав... от типа на B+W/!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: doca   
Дата:   16-10-07 13:03

Слагай UV само на морския бряг, при вятър и сняг. Иначе- не ти трябва. За предпазване на челната леща си има капачка. Ето и нещо по въпроса:
http://urbanstyle.org/wp/archives/18#more-18 и още:
http://www.bgfoto.net/modules.php?name=News&file=article&sid=398



Публикацията е редактирана (16-10-07 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв UV филтър?
Автор: mrge.org   
Дата:   16-10-07 14:04

Не е ли добре да се прави разлика между филтър създаден да е предпазител и УВ филтър?

На моя "MC Protector" наистина ти се иска да бръкнеш с пръст за да се убедиш че стъклото си е там. Слагам го когато ще снимам децата или не ми се носи капачката на обектива.

Но когато има много УВ лъчи и снимам в цвят, естествено че бих сложил УВ филтър.
[ezik]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »