Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 точният 35мм еквивалент
Автор: bobo21   
Дата:   05-10-07 13:31

Извинявам се, че повдигам отново този въпрос, но тези дни попаднах в нета (не мога да намеря линка момента) на статия, написана от професионален фотограф, който твърди, че имало 100+ мегапиксела в традиционния 24/36мм кадър, направен на професионален 35мм филм.

От друга страна от години знам (пак беше проучване, публикувано в нета), че 6 мегапиксела се смята за еквивалент на традиционния (любителски фотофилм?) 35мм кадър.

Има ли що-годе единодушие тук, най-вече професионалистите сред вас питам, къде е истината за еквивалентната 35мм резолюция?

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: Canon   
Дата:   05-10-07 13:33

Виж постовете на Волокин [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: rorus   
Дата:   05-10-07 13:38

бони знае! Също и асахи!

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: bobo21   
Дата:   05-10-07 13:40

Ще погледна, но нека сподели едно-две числа, който знае.

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: navy   
Дата:   05-10-07 13:45

Има.. дръжки [smilie7]
Нищо няма на филма, само нерви и поле за изява на тези, които не умеят да снимам цифрово [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 13:57

Аре - дигиталката на Макдоналдс! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: navy   
Дата:   05-10-07 14:04

Бе акъл на никой не давам [smilie7]
Правете и си мислете каквото искате, аз читав цветен филмов кадър още не съм видял, ама такъв, който да ми харесва и да е повече, отколкото един марко дава [smilie7]
Детайл, чистота, плътност, динамика, цвят... такива ми ти рабути... иначе да, филма е велик, филма умря, да живее филма [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 14:11

Няма как да видиш пластмасово изображение от филм! [smilie5]

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 14:13

Ако искаш можеш да дойдеш насам към Софето! [smilie5] Обещавам да те заведа на изложбата на Ян-Артюс до НДК! [smilie3]

Ще се нагледаш на кадри от Велвия! [smilie7]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 14:19

И ако кажеш, че не ти харесва, значи че проблема е вече в теб, а не в снимката!!! [smilie7]
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: navy   
Дата:   05-10-07 14:21

Ари ся, пластмасови... нагледал съм се... мерси, тва вашето си е чиста проба внушение.

Ако не знаете кое от какво е има се чудите...

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 14:22

За пластмасовото - ок! [smilie5]

Ама това че не си виждал читаво изображение - ше ме извиняваш! [smilie7]

Отвори си очите! [smilie3]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: Canon   
Дата:   05-10-07 14:23

-Julius- написа:

> Няма как да видиш пластмасово изображение от филм! [smilie5]
>
> [smilie7]

И няма да видиш нормално небе - назърнености, боклуци - все неща, дето ги няма да хвърчат в небето [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 14:25

А то кога матрицата е прашна - щото пък изображението е пърфект! [smilie18]
Тогава к'во фърчи у небесата, а? [smilie18] Дюнер-фалафели може би? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: 35mm   
Дата:   05-10-07 14:25

Според Фуджи, най-добрите им филми имат полезен детайл някъде до около 5000 точки на инч. 24мм по късата е почти 1.058 пъти по-късо от инча, т.е. някъде към 4725 пиксела х 7088 = 33 Мегапиксела. Ама това на теория. На практика е много различно.

Има микрофилми които сигурно ще имат възможност за около 100 МР.
Но ако филма има 33 МП като възможност, това не означава че толкова се получва като пресметнеш неговата, на оптиката (резолюции) и площа на кадъра.
Просто за мен филми има толкова линии че да пресъздаде 33 МР. Но някои от тях са еднакви.



Публикацията е редактирана (05-10-07 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: kirilp   
Дата:   05-10-07 14:31

Ден петък!

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: navy   
Дата:   05-10-07 14:42

Както казах... приказкиииии приказкииии...

Като се опре до примери - мазниииии мазнииии...

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: volokin   
Дата:   05-10-07 14:54

Филмът (зависи кой) има средно около 100 чифта линии на мм. което прави необходими 200 сензорчета за регистрацията им. 200х200х36х24 прави както казва 35мм около 34,5 МП. Това е средностатистическия филм сниман при средни условия с обектив способен да раздели 100 чифта линии/мм от единия до другия край и при положение, че е снимано НЕ от ръка.

Чернобялото стига няколко пъти повече, Акрос например точно два пъти - 200 лп/мм, Някой филми, Гигабит = 600 лп/мм, и други даже до 800 лп/мм. За кой да е обектив обаче това е непосилна задача. Цайс се похвалиха преди време, че направили обектив за лайка формат за тяхната Цайс Икон който поставил световен рекорд от 400 лп/мм и го тествали на подходящ филм, става дума за 25/2,8. Същите Цайс имат и един за никонски байонет с 300 лп/мм, не си спомням кой точно, но в страницата на Цайс пише.


ТЕзи всичките цифри много бързо се стремят надолу, поради факта, че масовият човек снима от ръка (включително и аз) и понякога дори не се съобразява от лошите условия.

Пикселите, тези многото обаче са винаги нужни, дори на не толкова детайлен кадър по простата причина за полутоновете. Ако някой е виждал картинка а ла Ансел Адамс ще се сети.
Това е и причината за така нареченото "пластмасово" излъчване на дигиталния кадър, липсата на толкова полутонове, довежда до хомогенни полета, точно както на цветна пластмасова играчка.

От чернобял филм, сниман на статив, с мн.добри обективи (никакви зумове) проявен при майстор могат да се изкарат спокойно еквивалентни картинки на 100 МБ. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 15:00

Като се опре до примери - мазниииии мазнииии...

Не ви ли омръзна да пеете една и съща песен! [smilie5]

Казах ти - ела да видиш изложбата - па тогава пей! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: navy   
Дата:   05-10-07 15:06

Никъде не ми се ходи [smilie7]
Щом изкарването на дадено качество става на ТОЧНО определено място на майната си, с технологии сложни и специални галимации... значи не ми го хвалете изобщо [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: volokin   
Дата:   05-10-07 15:10

Що бе Нейви, какво ходене, какви места. Хващаш се проявяваш, сканираш. Един скенер струва не повече от една прилична дигиталка, даже по-малко.
Един Никон 9000 струва по-малко от един Никон Д3 примерно. Кеф ти среден формат, кеф ти лайка. Ако Лайка форматът е незадоволителен за някой, то за средния няма какво да се каже, тма нещата са толкова далеч от дигиталното, че не си струва и да се коментират.... [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 15:16

Това за 600-те линии на мм - Цайс за него така и не дадоха доказателство! [smilie3]

Малко е пресилено според мен! И знаеш ли защо!

600 линии на милиметър означават ширина на ивицата = 0.0008mm! Airy disc диаметъра от 0.0001 за да покрие тази резолюция изисква обектив ограничен от дифракцията /т.е. почти перфектен - не че Лайка нямат няколко такива - напр. Apo-Telyt-R 1:4/280mm./ но на бленда 2 и дължина на вълната 0.412 - т.е. в далечния син регион! [smilie3]

Гигабит твърдят че могат да докарат 700+ линии/мм - това е почти физично чудо! [smilie5] Ширина на ивицата = 0.0007mm! [smilie10] Най-малките детайли във филма са с размер около 0.001mm! Кръгчето на разсейване нормално се приема за = 0.03! Това означава че филмите на Copex + обективите на Zeiss могат да регистрират детайли 30 пъти по-малки! НЕ ПОВЕЧЕ! [smilie7]

За справка - данните в дъното на ТАЗИ ТЕМА! [smilie7] Черно-бял филм - 120 lp/mm - 142мпкс. - постигнати реално!


Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 15:17

За Ян-Артюс и Велвията - няма нищо по-специално в проявяването! [smilie7]

За тези 600 лн/мм - аз лично не го вярвам! Там изискват спец. технологии! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: navy   
Дата:   05-10-07 15:19

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: точният 35мм еквивалент
Автор: william   
Дата:   05-10-07 15:20

За ч/б не знам, но с цветните филми по мой опит нещата стоят така:

- цветен негатив 100-400 ISO => 15-20 Мп
- цветен диапозитив 100-400 ISO => 20-25 Мп

Това са горе-долу пределно постижимите на практика стойности, иначе в лабораторни условия сигурно може и повече.

Но задължително трябва:
1. Качествена оптика - филмът е по-чувствителен към това, отколкото цифровият апарат;
2. Качествено проявяване, желателно ръчно, защото масовите филмпроцесори надират лентата (персоналът в ателиетата не почиства редовно каналите, през които минава филмът, и там се събират боклуци и прах);
3. Качествено сканиране.

Ако се спазят тези условия, филмът дава приказна картинка - детайли, цвят и тонални преходи, които за цифрака са недостъпни.

Любителските марки филм имат също много добра резолюция, но отстъпват в цветопредаването.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »