Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Зенит - малко тъп въпрос
Автор: SnR   
Дата:   05-10-07 12:59

Здравейте, от скоро се запалих по фотографията. От 2 седмици гледам, че в базара на форума се предлагат различни апарати Зенит.
Ако приемем, че всичките модели са запазени и всичко им работи, кой от моделите е най-добър, или по-добър от останалите модели Зенит. И всички ли имат мерене, и има ли разлики в меренето.
Видях, че зенит имат сайт, но руския ми не е добър, тоест никога не съм учил. А и мисля че хората тук ще изкажат компетентно мнение.

Извинете за глупавия въпрос, но за мен това е важно.

Мерси

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   05-10-07 13:29

най-първите и прости зенити са с резба М39 (за обектива). Такъв е моделът 3М например.
Зенит Е е следващ. Здрав апарат с М42 обективи. Няма мерене, скачаща бленда, както и фокусировъчни системи от типа микропризмен разстер, клин. Фокусира се по матово стъкло.
Зенит ТТЛ - вече с вътрешно мерене и скачаща бленда.
Зенит 11 - с външен селенов светломер, скачаща бленда и микропризмен разстер.
Много са Зенитите от подобен тип, някои доста пластифицирани вече и по-нетраини от предните модели. (EM например)
Зенит 12 ХП - вътрешно мерене с индикация светодиоди, скачаща бленда и микропризмен разстер както и меслупа - раздвояващ клин.
Зенит 122 - скосена призма, вътрешно светодиодно мерене, скачаща бленда и микропризмен разстер както и меслупа - раздвояващ клин.

Общото при всички гореизброени зенити е, че са на М42 (има и на К байонет), както и скоростите на затвора и самият затвор - хоризонтално перде от 1/500 до 1/30.
Затворът лесно се амортизира, образът във визьора е < 80% и е по-тъмен отколкото при Киев 19 да речем. Скоростите са в този диапазон за да се избегне трептението от движението на огледалото.
Обективи: Всички са със щатен Хелиос 2/58 в различни модификации.
Helios-44-2 без скачаща бленда.
Със скачаща бленда са оборудвани моделите след Зенит Е.
хелиос-44
хелиос-44-М-4
хелиос-44-М-5
хелиос-44-М-6
хелиос-44-М-7
както и няколко модела на Зенитар.
Щатните хелиоси за зенитите са или само с ръчна бленда и ограничител, или само със скачаща. Изключение е Хелиоса за Зенит ТТЛ.

Мога да ти предложа от всички гореизброени зенити ако ще купуваш. ЛС. От някои по избор.

Иначе има и зенити с разширени скорости, но трудно се намират у нас и то на по-висока цена от Практика, която ги превъзхожда.

Ширжкжъгълни и телеобективи също мога да ти предложа.
Mir-1 2,8/37 (черен и бял)
Mir-1В 2,8/37
Pentacon 3,5/30
Flectogon Carl Zeiss Jena 2,8/35
Revuenon 135/2,8
и други.



Публикацията е редактирана (05-10-07 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: bobo21   
Дата:   05-10-07 13:33

Много сериозно препоръчвам Практика ТТЛ вместо Зенит.
Привидно са еднакви, но много повече практическа инженерна мисъл е вложена в Практика-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   05-10-07 13:35

Мога да ти предложа и повечето от моделите на Практика.

А Канон са още по-добри да знаеш.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: SnR   
Дата:   05-10-07 13:49

Мерси, да разбирам че Канон и Практика са добри, но и цените са по-високи.Mobby_Dick, ако, съвсем хипотетично, ти си копуваш Зенит, кой би избрал. ТТЛ има ли светодиодно мерене?

Това което разбрах е :

Обектив от ТТЛ и 12ХП или 122. така ли е?

Мерси.



Публикацията е редактирана (05-10-07 14:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: penchev79   
Дата:   05-10-07 14:12

от Зенитите, които аз съм пробвал най-ми хареса Зенит 12ХР - лично мнение просто.
Иначе една Практика със светломер не е кой знае колко по-скъпа от Зенит, така че помисли и за този вариант. Ако следиш редовно базара - раздел аналогова техника, за 1-2 седмици хем ще се ориентираш в ситуацията, хем има и голям шанс да уцелиш някоя изгодна оферта.
Успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   05-10-07 14:27

Не е така.
Хелиуса от зенит ТТЛ не е по -добър от следващите.
Колегите ти обаче като тръгнали от Зенит и си купят Канон, и нямат пари за обективи, и закачат такива от Зенит на Канона. Тогава превключвателя за ръчна бленда им е от помощ, за да не снимат само на отворена бленда [smilie5]

Когато аз бях малък и трябваше да си купувам Зенит, си купих Зенит 11 и още го пазя, и още снима (след ремонт) .[smile]
180 лв. от ЦУМ.
Нямаше винаги от Зенит ТТЛ - 220 лв., а и ги криеха под щанда.(иначе все някак щях да изкопча още 40 лв. от родителите си.....една година ги подготвях за това, а вече учех и фотография)[smile] В кръжока в основното училище снимах с Зенит ТТЛ и затова за мен това бе МАШИНАТА [smile]
Впрочем ми е все едно, защото меря с външен светломер и при канона, или снимам по окомер [smilie3]
А фокусировъчните системи вътре силно зависят от обектива които ползваш -светъл-тъмен, къс-дълъг. Понякога простото матово стъкло е за предпочитане, понякога клин (ориентиран хоризонтално, вертикално или диагонално), понякога разстер.[smile]
Впрочем тези неща са без значение....защото този апарат можеш да го купиш на цената на един скан на един кадър 6/6 на барабанен скенер.[smile]
Сега проблемите не са до апарата - всеки може да има хубав. Проблемите са другаде....в това дали си мотивиран да се научиш да снимаш.
Обикновено изстраданото учи и мотивира, а не даденото в ръце.
Ти ученик ли си?
Как ти хрумна да започнеш да се занимаваш с фотография, филмова....от Зенит?


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: doca   
Дата:   05-10-07 14:38

Скачай направо на някой SLR Canon EOS, не си губи време в експерименти с апарати от времето на баба ми.
Колегите ще те насочат към лентови апарати от този клас, които са в рамките на 200-250 лв. с китов обектив, който обектив върши много добра работа като за начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: SnR   
Дата:   05-10-07 15:02

Да ученик съм, ами разглеждайки снимки на авторите от NG, какти и някой от форума, немога да обясна как точно се получи, но не е мимолетно увлечение. За жалост не съм от София, а тук няма курсове по фотография. Неискам просто да щракам и една от 10 000, да е горе долу добре, и то по случайност. Иска ми се да влагам някаква мисъл в снимките. Незнам дали е добра, но си поръчах и една книшка, за да науча някакви основни моменти "Светлина и осветление" на Майкъл Фрийман.

Ами цифровите фотоапарати май са доста скъпи DSLR, по 800$, а нямам толкова, а тези джобните, май не са добър избор, повечето им функций са автоматични. Избрах Зенит, поради факта, че са сравнително евтини, май са и доста здрави. Може би не са много качествени (незная, неразбирам), но за човек като мен май стават.

Мисля си, и че ако снимам с лента (заради 36 пози и цената) няма да щракам просто така.

Е сега за какъв Зенит да гледам?

А иначе май Лайка са много добри. Но... .


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   05-10-07 15:10

Не гледаи , а дай координати на ЛС да ти пратя направо един като подарък в понеделник.
Харесва ми начинът ти на мислене за това начинание - фотографията ! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: mrge.org   
Дата:   05-10-07 15:15

Бравос [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: SnR   
Дата:   05-10-07 15:25

Mobby_Dick, мерси!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: fisheye   
Дата:   05-10-07 15:25

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   05-10-07 15:43

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: ilcoin   
Дата:   05-10-07 15:46

Mobby_Dick [thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 15:51

Mobby [smilie24]

SnR - добра е книжката на Фрийман!

А в ТАЯ ТЕМА има линк към две книжки на John Show - и двете са [smilie24]

Ако си добре с английския - сваляй и чети!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: SnR   
Дата:   05-10-07 16:08

Mobby_Dick, още веднъж мерси много, но сега събирам пари за някакъв Зенит, като събера, може би тогава. Наистина, мерси много, оценявам жеста ти. Но ще се чуствам неудобно. Ще се радвам като събера пари, да ми помогнеш с избора. Но наистина немога да приема подарък от теб. А и както ти каза "Обикновено изстраданото учи и мотивира, а не даденото в ръце". Наистина, не ме карай да се чуствам неудобно, може би съм глупак, но така смятам за редно.
Ще съм много по-благодарен, ако се видим и поговорим за Фотография.

Мерси още веднъж, но немога да приема.

Извинявай.



Публикацията е редактирана (05-10-07 16:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: SnR   
Дата:   05-10-07 16:21

Хора за работещ в добро състояние Зенит 122 или Зенит 12ХП или ТТЛ какви са цените, заедно със обектив (предполагам че обектива е 1/2 от цената).

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: tofo   
Дата:   05-10-07 16:36

Абе по-скоро Зенита е 1/2 от цената на обектива. Та читав Зенит с Хелиоса можеш да си вземеш за около 40кинта. Но все пак по-добре Практика. 70 кинта някъде с Пентакон 50/1,8. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: SnR   
Дата:   05-10-07 16:45

А каква е цената на някакви 70-80-100мм обективи (непретенциозни) за зенит?

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: -Julius-   
Дата:   05-10-07 16:46

Като идея - разгледай търговете в полза на П. Маркишки!

Хем цените са по-ниски от тези в базара - хем парите отиват за благородна кауза! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: tofo   
Дата:   05-10-07 16:56

Много дълго почна да скачаш бре [smilie5]Първо вземи тялото с някякъв обектив и чак после мисли за другите, та да знаеш какво ти трябва. Примерно на М42 28мм- 40-50кинта, 135мм 60-80. Някъде оттам тръгват. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: bdin20a   
Дата:   05-10-07 16:59

Гепи малък.!!!Обективите на Практиките стават на Зенита и овратно....!!!ПОНЯЛ,а????[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: Стефан   
Дата:   05-10-07 17:28

Аз пък имам един варио обектив Практикар 28-70мм / 3.5-5.6 на М42, дето би паснал идеално на някой Зенит или Практика. Мисля да го пускам в базара по някое време, но трябва първо да мине малък ремонт - и сега е използваем, но трябва да му се оправи безкрайността. Някой ако го иска да се обажда [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - малко тъп въпрос
Автор: 5kan   
Дата:   05-10-07 17:50

ако се справяш с руския, тук има много за четене
http://www.photoline.ru/indexteor.htm


успех ![shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »