Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Някои въпроси за руската техника
Автор: bojin   
Дата:   01-10-07 17:58

Здравейте на всички.Скоро у нас намерих едни апарат зоркий 4 и реших да се пробвам да поснимам с него въпреки предишните неуспехи които имах с него и една смена символ.Но преди това реших да постна една тема с следните въпроси.В един друг бг фото сайт прочетох че Зоркия нямал вграден светломер и трябва да се закупи допълнително такъв например Ленинград 4(или друг).Но аз нямам ни най-малка представа как се работи с него и каде може да се намери.За това ще сам много благодарен ако някой обясни или даде линк за това как се борави със подобен светломер за предпочитане е на английски но може и на руски.Освен това исках да попитам дали на Зоркия може да му се смея обектива, защото аз не видях да има такава възможност.Та това е за сега искам да ви благодаря предварително за помоща ви.[beer] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: chiphead   
Дата:   01-10-07 18:02

http://zenit.istra.ru/mans/zorki-4/zorki-4.html


обектива се сменя, ама ти трябва допълнителен "револверен" или "универсален" визьор - за всеки обектив - се връти ...

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: 35mm   
Дата:   01-10-07 18:40

Светломера си има упътване. Например слагаш на скорост например 1/125, насочваш светломера където искаш (или пред какво то ще снимаш за падаща) и той ти показва например диафрагма ф/5.6 - тогава слагаш на фотоапарата 1/125 а на обектива ф/5.6 и со готов.
А и този от който го купиш, ще ти обясни на живо как се озползва светломера.

За универсален визйор - ще ти трябва ако го използваш с обективи различни от 50мм.
Ако искаш, имам един чисто нов.

По падаща (светломера се поставя пред обекта и измерва падащата светлина върху обекта) по-точно измерването.
Сменяеми обективи има за твоя - 85мм, 50мм(този сигурно си го имаш), 135мм, 35мм и редките 28мм и 20мм.

Един хубав Свердловск е около 30-40 лв и има калибрация - обикновенно грешат с около половин диафрагма и можеш да си го калибрираш по някой Секоник, и така светломера за около 30 лв ще ти дава ужасно прилични резултати.



Публикацията е редактирана (01-10-07 18:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: doca   
Дата:   01-10-07 18:53

Не се ли настройваше спрямо ASA на филма?

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: bojin   
Дата:   01-10-07 21:13

Благодаря много на всички които се отзоваха.За обектива видях че се сменя просто преди ме беше малко страх да го натегна повече, но сега опитах и стана.Обаче надали ще напрвя някаква инвестиция в тази насока.По скоро бих си купил светломер.Благодаря много на 35mm за обяснението за светломера.От това което прочетох разбрах че ми препоръчваш да си взема Свердловск.30-40 лв ли е цената.А какво вие мнението за Лнинград 4 тъй като го гледах по базара за по-ниска цена.И освен в базара къде другаде може да се намерят светломери.[beer] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: bojin   
Дата:   01-10-07 21:18

А да искам и да поитам за униеверсалния визйор това дето е сложено на слота за светкавицата ли е като на тази снимка http://www.flickr.com/photos/mikegoldberg/1171652915/
мерси отново[shtrak]



Публикацията е редактирана (01-10-07 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: chiphead   
Дата:   01-10-07 21:23

http://www.fedka.com/catalog/images/uf120751.jpg

е, не излиза линка днес, сори :)



Публикацията е редактирана (01-10-07 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: nepredvidim   
Дата:   02-10-07 11:47

bojine, не се борави така със светломера. Първо се насочва светломера към снимания обект, трябва да решиш дали искаш спотово или интегрално мерене (по общо),после настройваш ASA на светломера така както ти е на фотото, натискаш "спусъка" на светлолмера, задържаш, пускаш 'спусъка' стрелката се позиционира, настройваш стойностите с единя ринг и ти дава всички стойности на бленди и скорости, които можеш да избираш. Аз имам Weimar lux - доволен съм. Мога да ти препоръчам и Ленинград 6, защото може да виждаш обекта на който се мери светлината, има нещо като "обектив"
Трябва да знаеш че има няколко вида светломери освен новите дигитални: със селенов фоточувствителен елемент - те са по-стари и не измерват съвсем акуратно (Ленинград 2 , за Ленинград 4 незнам точно), моя е с кадмиев сулфид - мери по-точно
Може да питаш ето този човек за светломери: nikolay.stamatov@gmail.com аз от него си взех моя, много е коректен, може да ти обясни по-подробно как се борави със светломер.



Публикацията е редактирана (02-10-07 11:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: bobo21   
Дата:   02-10-07 12:18

Работата със светломер е доста обширна тема.
Понеже в наши дни почти никой любител не ползва светломер могат да се намерят за без пари доста качествени модели.

Препоръчвам Секоник, ако може да се намери втора ръка на добра цена. Прекрасна преофесионална машинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: bojin   
Дата:   02-10-07 15:26

Благодаря за информациията дадена от всички.Днес отидох да си взема то студиото на римската стена от филмите с изтекъл срок и там видях че има и стара техника и попитах за светломер и имаха и то доста с различни цени.Имаше и от модела свредловск но струваше 65 лв а аз не смятам да инвестирам чак толко много защото така ще стане че светломера ще е по-скъп от апарата.А аз все пак сам любител не професионалист.Но все пак си харесах един който струваше 15лв малкък но момичето от студиото ми каза че ако искам да получа повече информация да мина някой друг ден защото колегата и (може бу съфорумеца zed) можел да ми предостави такава.[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: nepredvidim   
Дата:   02-10-07 15:39

Е, поне кажи каквъ светломер си си купил

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: bojin   
Дата:   02-10-07 16:48

Еми все още не сам си взел днес само ги огледах и се ориентирах за цена.Но мисля много скоро да си взема и да изщракам двете ленти които си купих днес.А дали ако пробвам без светломер ще се получи нещо?Може би трябва да пробвам![beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: dimi2007   
Дата:   02-10-07 17:01

най-добре без светломер. така е най-ефтино...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: asenr   
Дата:   03-10-07 13:30

По това правило можеш да се ориентираш горе-долу и да минеш и без светломер, но ще трябва доста опит да натрупаш докато почнеш да уцелваш, т.е. доста филми да изщракаш. Може би по-евтино ще ти излезе да си купиш светломер все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои въпроси за руската техника
Автор: ilcoin   
Дата:   03-10-07 15:04

Ами, не чак толкова ... Съвременните негативни филми (особенно по-евтините)носят доста "на бой", в смисъл че прощават грешките и не са толкоз взискателни към експозиция. Така че според мене няма смисъл да се притесняваш чак толкова. Виж, диапозитивите не е така и там си трябва внимание. Води си записки като снимаш за да може да си анализираш грешките! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »