Автор: doca
Дата: 01-10-07 17:18
Става и с друг метод:
ПРЕПИС:
Програмно калибриране
Отворете програма за калибриране на монитора.
В случая Windows това, като правило, пулът Adobe Gamma в Control Panel, той се избира заедно с продуктите на Adobe, примерно, Photoshop.
Първоначално трябва да се зареди изходен профил на монитора (ICC-файл).
Добре е ако разполагате с профила на точно Вашия модел (постарайте се да го намерите на сайта-производител). От съществуващите изберете профила с температурата на бялата точка, съвпадаща с Вашите апаратни настройки (тя трябва да фигурира в името на файла). Ако профилът на Вашия модел отсъства, изберете профил AdobeRGB(1998), който се препоръчва от фирма Adobe за работа в областта на предпечатната подготовка.
Контрол на яркост-контраст
Белият квадрат трябва да е достатъчно ярък, но не ослепително бял, а вътрешния черен квадрат – доста тъмен, но забележим на фона на абсолютно черна рамка и в никакъв случай не трябва да се слива с нея.
Стойността на фосфора
Тя вече избрана от програмата за информация от заредения профил.
Ако Ви знаете, че те са избрани неверно, поправете тези стойности.
Избор на гамата
За полиграфическо използване числената стойност на гамата сложете на 1,8 (за web-графика – оставете стойност по подразбиране 2,2). След това разфокусирайте погледа и движете плъзгачите под сивия и/или цветните квадрати (внимавайте с квадратите RGB), докато яркостта на вътрешния и външния квадрат стане визуално идентична.
Бяла точка
Този път става дума за възможността на корекцията на бялата точка. Изберете апаратната стойност (която може да се измери, избирайки максимално неутрален сив цвят между предложените) и коригираната програмна стойност (която трябва да съвпадне или да бъде близка по стойност с апаратната).
Запазете настройките в файла.
Проверете: запазения профил се появява в диалога на системните свойства на монитора:
Свойства на монитора>Параметри>Допълнителни>Управление на цвят
Работата наполовина е свършена. Сега трябва да се настрои вярното изобразяване на цвета в необходимите приложения. За това ще пишем в друга статия.
Успех!
|
|