Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет?
Автор: djogata   
Дата:   22-09-07 21:09

Наскоро изснимах един филм в Казахстан, но като гледам снимките (и както други съфорумци потвърдиха като показах 2-3 от тях) цветовете са доста странни, има някакъв жълт воал.
Има го и на хартиените, и на сканираните копия.

Причините за това може да са много - може да е това че ползвах Sky филтър, може и да във фотото да са проявили калпаво филма, но се питам дали е възможно причината да е минаването през 1000 скенера, както и общо 16 часа във въздуха където радиацията е 10 пъти по-силна отколкото на морското равнище?

На отиване филма беше в кутийка, а на връщане - в апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: Mori13   
Дата:   22-09-07 21:13

Според мен може....на височина 10000 метра радиацията е далеч по-силна. Но доколко ще личи незнам - зависи и от чувствителността на филма и престоя там горе. Ама все пак ми се струва малко вероятно. Да кажат патилите...
А ако си правил снимките на голяма височина в планина си трябва УВ филтър - иначе наистина се получава воал.



Публикацията е редактирана (22-09-07 21:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: vampyr   
Дата:   22-09-07 21:16

kuv ti e filma?

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: aldygreen   
Дата:   22-09-07 21:19

Ако не е бил в МЕТАЛНА кутийка, 1000-та скенера са му взели здравето. Те са много по-силни от естествената радиация, па дори и на 10000 метра.[smilie2] [smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: chiphead   
Дата:   22-09-07 21:20

скенерите ... и не са 1000 ... през турция ли пътува ?

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет?
Автор: baddimo   
Дата:   22-09-07 21:25

А ти как се чувстваш???

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: djogata   
Дата:   22-09-07 21:37

Пътувах Копенхаген - Амстердам - Алма Ата..
Филма е Фуджи Супериа 100

Снимките ги правих на между 3000 и 3500 метра надморска височина, но имах sky филтър.

За скенерите - питах човека на скенерите специално какво да правя с филма, той каза че ако нещо стане няма да е от скенера, а в самолета, защото там радиацията е 10 пъти по-силна отколкото в скенера!

Имах и дигитален апарат с мене, ето ви и снимка за сравнение:


http://photo-zona.net/images/user13359/album9593/large/1190296340_hknq2796_Comparison1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: vampyr   
Дата:   22-09-07 21:40

autocolor v PS i si gotov

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: Skic   
Дата:   22-09-07 21:42

Преди като снимах на филм често ми се е случвало да вадя такива цветове от суперия 100, без да съм снимал на голяма надморска височина или да съм летял със самолет... Ефектът се засилваше от един руски филтър, но това е друга тема [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: djogata   
Дата:   22-09-07 21:45

То за аутоколор е ясно че става, просто питах за да знам като снимам следващият път какво да очаквам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: vampyr   
Дата:   22-09-07 21:46

mi na men nikoga ne mi se e sluchvalo tova s radiaciata
misleh,che e diapozitiv 1000 asa ili neshto takova
ma negativ...

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: nki   
Дата:   22-09-07 23:27

Под по-голяма радиация на голяма височина се има предвид слънчевата радиация, т.е. по-голям интензитет на сл. лъчи, поради по-тънкия слой атмосфера, а не радиационно излъчване от радиоактивни елементи. Предполагам снимките не си ги развявал 16 часа на слънце?



Публикацията е редактирана (22-09-07 23:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: djogata   
Дата:   23-09-07 00:48

Да, под по-голяма радиация имам предвид точно по-голямо излъчване от слънцето, което е на всякаква дължина на вълната.
В самолета точно класическата радиация е в повече (6 часа полет е все едно да ти направят 10 рентгенови снимки на главата). През корпуса доколкото знам прониква само най-късовълновата радиация (гама лъчи), а пък скенерите на летището са с рентгенови лъчи, които са с дължина на вълната една идея по-къса от гама лъчите.
Но както и да е, явно не е това причината, а е филма или филтъра, или във фотото са оакали работата [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет?
Автор: bobihot   
Дата:   23-09-07 01:06

Снимах с ОРВО УТ-18 на до 5650мнв и над 5000 имаше неприятни ефекти, но по-скоро от преосветяване, че смената не може да затвори достатъчно... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет?
Автор: Matheya   
Дата:   23-09-07 01:31

Сканирай повторно, ако е скан вьв фото. Те там са все гении на цветопредаването [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет?
Автор: Canon   
Дата:   23-09-07 04:10

при облъчване филма не воалира в цвят, т.е. въздействиеето не е само в единия цветен слой. Воала е допълнителна плътност над Dmin
или по точно нещо като минималната естествена плътност на прозрачните места. Добавен към Dmin намалява интервала на яркости (дигиталному [smilie23] казано динамиката ) но на всички цветове, не селективно.
При теб е просто некадърна обработка при копирането и скенирането


http://gencho.com/Images/tests/1190296340_hknq2796_Comparison1.jpg



Не съм си играл много, а по вампирския начин [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: neuromancer   
Дата:   23-09-07 04:45

Абсурд да е от радиацията в самолета, колко филми съм пренесъл и проблем не е имало.
Най-вероятно е от проявяването или филтъра. Освен ако си случил на невероятно силно изригване докато си бил в самолета [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет
Автор: djogata   
Дата:   23-09-07 12:22

Мерси на всички за съветите [beer]

Това по вампирския начин и аз го пробвах, ясно е че работи :)
Просто бях любопитен каква може да е причината, за да знам в бъдеще

Явно не е от облъчване - Canon е прав че тогава не би било в цвят

Интересното е че и на скана и на хартиените копия цветовете са същите. Което значи че ако е грешка на фотото може да е само в проявяването.

Те по принцип ако сбъркат с цветовете изкарват нови снимки за без пари, ама ако филма си е прецакан по принцип то резултата ще е пак същия

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет?
Автор: doca   
Дата:   23-09-07 12:28

Затова си вземи един скенер Canon 4400F или по- скъпия Epson 4490 и забравяш за подобни проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е филм да воалира от радиацията получена по време на дълъг полет?
Автор: landstar   
Дата:   23-09-07 15:02

Джога, ако те облъчат с гама-лъчи ще ти трява воал /може и жълт/ за секунди! Точно тези лъчи се спират от земната атмосфера, както и тези с по-голяма дължина от УВ-Ц!
Колегата със снимките явно не е случил на фото ателие. Филма вроятно е Кодак.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »