Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна
 Видеокарта за фотообработка
Автор: IDA   
Дата:   24-08-07 12:53

Здравейте приятели!

Домашният ми компютър е на 8 години и мисля да го сменям. Освен за всичко останало, искам да го ползвам ефективно и за обработка на снимките ми. Спрял съм се на следната конфигурация:

Процесор
----------
Core 2 Duo E6550, 2.33GHz, LGA775, BOX
======================================

Дънна платка:

------------
Asus P5K-E/WiFi-AP, P35, LGA775, DDR2, 2xPCI Express, SB7.1, 2xLan1000, IEEE 802.11b/g, SerialATA, Raid 0,1 1394
========================================================================================

Памет:

1GB DDR-2 800MHZ (минимум 2 модула засега)
==========================================

Твърд диск:

HDD Desktop SEAGATE Barracuda 7200.10 with NCQ 250GB 7200rpm 16MB cache Serial ATA II-300
--------------------------------------------

Имам обаче малко нужда от съвет за видео картата. Предпочитам да е Asus, за да се разбира добре с дъното, но искам и да е максимално бюджетна, за да останат повече пари за памет. Като се има предвид, че няма да я ползвам за игрички и за анимации, кой модел бихте ми препоръчали за фотообработка и каква би била цената? Бих искал да може бързо да сменя екрана и да минава от едно изображение на друго, без да товари процесора, а също така да дава и добри цветове. Иска ми се максимално бързо да работи с фотошоп, DPP, Tone Mapping, IrfanView и други програми за обработка и визуализация. Каква минимална памет би трябвало да има за фотообработка, като се има предвид, че често работя с 50 Мб файлове?

Също така, бихте ли ме посъветвали за коректна компютърна фирма, която да ми сглоби системата, предлагайки ми максимално добро съотношение качество/цена?

Предварително благодаря на всички, които могат да ми дадат полезна информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: navy   
Дата:   24-08-07 12:54

Матрокс [smilie7]

темата е изчерпана

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: IDA   
Дата:   24-08-07 12:55

А бюджетен модел?

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: IDA   
Дата:   24-08-07 12:56

Нека попитам и за паметта. Има ли значение от кой производител е?

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: navy   
Дата:   24-08-07 12:56

Тази карта е най-добрата за добро и точно определяне на цветовете...

Бюджета... не съм се интересувал.

За компютърна фирма... във Варна работя с КОНСТАНТ... имам им доверие и съм изключително доволен!

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: IDA   
Дата:   24-08-07 12:57

Пропуснах да добавя, че съм в София и трябва да си търся фирма от тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: navy   
Дата:   24-08-07 12:58

Най добре биха те посъветвали в някой хардуерен форум, без да си кривя душата... в сетком форума има доста в час [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: dimi2007   
Дата:   24-08-07 12:58

няма ли да е Мак все пак?
графична станция?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: navy   
Дата:   24-08-07 13:01

Мак-а не е отговор за бюджетно решение [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: IDA   
Дата:   24-08-07 13:03

Предпочитам да чуя мнения на хора, които се занимават именно с фотообработка и знаят какъв компютър име е нужен за тази цел.

Дими,
За Мак няма пари, пък и ще го ползвам и за всичко друго, не само за фотообработка. Пък и всичките ми лицензирани програмни продукти са за Windows.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: asahi   
Дата:   24-08-07 13:06

Или Матрокс, или каквато вземеш. Останалите карти помежду си са горе-долу на едно ниво в 2Д обработката. Добре е да има DVI изход за новите монитори.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: navy   
Дата:   24-08-07 13:06

Сега да спомена една истина...

Това, дали ще си с матрокс или н-видия няма голямо значение. Виж, АТИ вече сериозно бягат от истинския цвят понякога...

Та, дали ще си с едната или другата карта разликата ще е минимална в сравнение с грешката от неправилен МОНИТОР и не добра КАЛИБРАЦИЯ [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: tishovsx   
Дата:   24-08-07 13:07

Matrox G45, но за твоята конфигурация няма да стане за съжаление...а м/у другото имам една такава бройка [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: IDA   
Дата:   24-08-07 13:09

Asahi,

Би ли посочил модел, който да свърши работа и цена? DVI много ли вдига цената? Колко памет е добре да има картата?

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: IDA   
Дата:   24-08-07 13:12

Засега ще си ползвам стария монитор. По-нанатък ще мисля и за него. Вероятно ще е с CRT и нещо на старо.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: dimi2007   
Дата:   24-08-07 13:14

колкото може повече рам. видеото не е задължително да е асус. фирмата е без значение. какво качество - да набодеш 3-4 платки и толкова кабели.дъното може и без ви-фи. за разликата от парите - рами пак рам.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: mravunko   
Дата:   24-08-07 13:15

ИДА горещо ти препоръчвам да вземеш колкото може повече РАМ. имай предвид, че ако ползваш 32бит уиндоус, ще ползваш само 3,4ГБ от паметта, така че ако взимаш 4ГБ ориентирай се към 64бит операционна система.

може да си напазаруваш от МОСТ.бг, там много хора ползват отстъпки ;) намери си човек и може да ти излезе много прилична цена.

тоя хард, който си избрал по дефаулт джъмпера е на САТА-1, т.е. на 150мбит/сек, да не забравиш да си го преместиш на САТА-2. също тоя хард няма акустичен заглушител, поради някакви патентни истории покрай сийгейт. ако чуеш нещо като ПУК, 1-2 пъти на 1-2-3 часа не трябва да се шашкаш :)

относно видео картата... щом е бюджетна нямаш голям избор, чиповете са еднакви, схемите за връзване са почти еднакви, драйверите за всички производители са напълно еднакви... предлагам ти да си земеш такава видео карта, която те устройва финансово и има само пасивен радиатор... защо? защото първо не бръмчи, второ - пръв се разваля вентилатора на видео картата и почват яки забивки на компа, трето - трудно се намират нови вентилатори, особено на 40, 45мм... ако ще даваш около 100$ за видео си вземи 8ма серия на НВИДИА, там има пълна хардуерна поддръжка на ХД и видео картата ще ти смята филмите сама (разбира се засега само под ВИСТА, защото под ХР драйверите не смятат, така както би трябвало)... ами това е накратко ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: navy   
Дата:   24-08-07 13:15

Дори и добри компоненти да сложиш като съгласуваност, то те трябва да се калибрират един към друг. И то редовно, ако много държиш се прави веднъж на седмица, в краен случай на две седмици, особено ако е ЦРТ, те постоянно бягат откъм настройки!

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: mixmike   
Дата:   24-08-07 13:17

Видеото - не е нужно да е АСУС за да се "разбира" с дъното.
Паметта - 1GB е изключително малко вече, и е грехота при тези цени на паметта да вземеш само 1ГБ. Допреди месец беше дори по-евтина и продължава да се вдига.
HARD Disk - 320GB-вите модели вече са най-изгодни като цена/GB. Seagate-а не е лош - но си стърже. Лично аз съм с Hitachi - супер тих. Ако вземаш Seagate-а заради гаранцията от 5 години...не се лъжИ, не е реална.
Дъно и процесор - (сигурно ще ме оплюят, но) АКО конфигурацията няма да търпи овърклок - по подходящи са процесорите на AMD.
Пояснявам - аз също съм с интел, но клокнат от 1,6GHz на 3,2GHz - 100% увеличена производителност. Проца - 90$, дъното 120$.
За тези пари AMD предлага сносно дъно + 2,4GHz CPU, което едва ли ще се клокне над 2,8GHz - затова избрах Intel.
Твоя случай обаче е друг!!!
В момента си се засилил към дъно и проц за над 450$...за половината от тези пари - AMD ще ти предложи СЪЩАТА производителност.
Ако си се насочил към скъпо дъно с мисълта - "след 2 години няма да е остаряло и само ще сменя проца"...забрави я. И АМД и Интел вече сменят сокетите и съвместимостите като носни кърпи, а и ДДР3 идва(за системна памет) и сегашното ти дъно ще си е изпяло песента далеч по-рано (поне за мен инвестиция от 200$ в дъно е глупава...нищо общо с киселото грозде)

Относно компютърната фирма - най-правилното и винаги 100% ефективно решение е някой човек да ти ИЗМИСЛИ и СГЛОБИ системата. Коректни комп фирми няма.
И друго нещо много важно - НЕ ИСКАЙ И НЕ ПРИЕМАЙ съвет от "специалист" в компютърна фирма. Неговата цел е да ти набута в кутията залежалата и непродаваема стока под предлог, че е най хубава...разбирай - най-евтин боклук.
Ако има нещо - питай



Публикацията е редактирана (24-08-07 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: IDA   
Дата:   24-08-07 13:21

Мравунко,

Много ти благодаря! Ще съм на Windows XP, защото имам лицензирана версия.

За Seagate ми казаха, че са най-надеждните.

Какво означава "намери си човек"? Аз там никого не познавам!

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: mravunko   
Дата:   24-08-07 13:22

mix съгласен съм за дъното и процесора:) аз лично си сглобих много прилична комбинация за има няма 600лв - АМ2 Х2 на 3800+, 2ГБ ДДР2, дъно асус с вградено видео нвидиа 6150, кутия, фортрон 400Вата. ЦС3 върви перфектно, а новия камера роу плугин въобще не лагва, за разлика от старата ми машина, на която и трябват 3-4 сек да покаже промяната на привю-то ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: mixmike   
Дата:   24-08-07 13:26

Видеокартата няма значение каква е, ако не си си калибрирал монитора!!!
НЕ СЕ ЛЪЖИ по маркетингови глупости от рода на 512МБ видеокарта и т.н. Най-доброто съотношение е колкото битова шина към паметта, толкова MB в картата. 128/128, 256/256...
DVI имат вече ВСИЧКИ карти - даже повечето вече са с 2DVI изхода и липсва RGB изход. За да включиш аналогов монитор ти трябва преходник, който задължително присъства в комплекта на видеокартата, освен ако фирмата не е решила да ти иска 5-10лв отгоре за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: mravunko   
Дата:   24-08-07 13:27

МОСТ имат система с дилъри, който пазарува повече има по-ниски цени... ако познаваш човек или фирма дилър на мост може да удариш много добри цени.

относно марките, имахме хитачи 30 компа (80ГБ) на работа, 6 харда спряха на първия месец, а 2 от тях дори на искаха да запалят при пускането на кутиите.

П.С. като решиш точно какво искаш, пиши едно ЛС, да видя моя познат каква цена ще ти даде от там

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: mixmike   
Дата:   24-08-07 13:32

IDA написа:

> За Seagate ми казаха, че са най-надеждните.
>
> Какво означава "намери си човек"? Аз там никого не познавам!

Точно това имах предвид за Seagate - фирмите дават 5 год гаранция за тях, която обаче не е реална...не ми се обяснява какво точно значи, и оттам тръгна мълвата за надежност. С изключение на наистина големите и евтини боклуци - всички дискове са с еднаква надежност...може да ти изгори и на 2-рия ден, може и да те изкара 10 год.
"Намери си човек" значи "външен" с връзки във фирмата, а не служител, но по-важното е, фирмата ДА НЕ ти сглобява компа. Едно че ще си оставят ръцете, и второ, че накрая пишат обща гаранция на целия комп - 1-2 години, докато всеки един компонент има 3 години гаранция. Не дай си боже да попаднеш на някои измекяри да ти набутат някакви боклуци, защото колкото и да е напреднал софтуера за разпознаване на компонентите, винаги може да бъде излъган, и ако не можеш да си отвориш кутията и да видиш ТОЧНО какво има...жална майка

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за фотообработка
Автор: graphic   
Дата:   24-08-07 13:38

Аз съм с ASUS X1600 512MB и нямам оплаквания.
Не разбирам нищо от хардуер, обаче и не знам дали няма нещо по-добро за тези пари.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »