Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Заснемане на кръщене
Автор: LilSy   
Дата:   23-08-24 00:42

Здравейте, предстой ми заснема на кръщене на приятелско семейство, но нямам опит със снимане в токова слабо осветление.
Разполагам с камера Nikon D3400 и обективи 50мм 1.8 и sigma 18-35мм art 1.8. Имам също и светкавица Godox v860.
Всякакви съвети и препоръки бих могли да ми бъдат от полза.[shtrak]
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: Synthy   
Дата:   23-08-24 08:29

Отделяш два предварителни дни и отиваш да снимаш купчина хора.
Отделяш един ден за да изхабиш2-3 комплекта батерии със светкавицата (ако нямаш рутина и опит с нея).
Отделяш още един ден, и отиваш да огледаш и наснимаш църквата и ресторанта, където ще бъде мероприятието.
Отделяш още един ден и гледаш фотосесии от кръщенета на хора, които знаят какво правят с фотоапарата.
Подсигури си батерии за камерата и светкавицата.

И си готова :)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: CDman   
Дата:   23-08-24 09:04

100 % подкрепям предния коментар. [smilie24] + да си вземеш поне още една карта памет.

Ако си начинаеща снимай само на АУТО (зеленото фотоапаратче) или режим Р (полупрограмен).

Успех. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: quazimodo   
Дата:   23-08-24 10:53

Допълнение към горните две - попитай дали в църквата дават да се ползва светкавица, за да не останеш изненадан(а). Пробвай какви снимки се получават при обектив Сигма 18-35/1.8 и високо, до 6400, исо. Ако са достатъчно чисти, може да успееш да минеш и без светкавица в църквата. В ресторанта съм сигурен, че няма кой да ти забрани да светкаш [smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: ilcoin   
Дата:   23-08-24 11:02

Ако не знаеш какво правиш, най-добрия съвет е да платиш на някой, който знае какво прави.

-----
Ако хората, които ще снимаш, не очакват каквото и да е от теб - изгледай няколко клипчета в youtube на кръщенета (да имаш идея) и гледай да не пречиш на попа да си върши работата.

Аз лично бих снимал с 50-ката, другия вероятно ще са къси. Може да използваш Сигма-та за няколко общи кадри на роднините (не ги забравяй и тях) и мястото. Светкавицата ще убие светлината (атмосферата) и ще пречи ужасно на видеото (все някой ще е добре да снима със смартфон).

Главният момент е как потапят детето, подготвена си да не го изпуснеш.

Скоростта да не пада под 1/100. Блендата на 2-2.2 (да не ти бяга фокуса), ИСО-то колкото дойде.

Снимаш на RAW за да може да извадиш повече от материала после. Ако не знаеш как, снимаш на jpg.

Хубавото е, че след събитието ще знаеш повече от повечето писали в темата.

Желая ти успех [shtrak]



Публикацията е редактирана (23-08-24 11:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: uri64   
Дата:   23-08-24 12:34

Към горните бих добавил - с тази техника и при този опит и познания (не е упрек), по-добре снимай с някой от телефоните със сравнително по-добра камера - Самсунг 24s Ultra/iPhone 15 Max, все ще излезе нещо.


Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   23-08-24 14:13

50мм на кроп става много дълго за кръщене, снимай с 18-35мм на най-отворено 1.8, при потапянето на детето вдигаш скоростта поне 1/250та и снимаш в серия. Потърси стари теми има описани самите ритуали.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: kiten   
Дата:   23-08-24 15:30

На най- отворено и като му избяга фокуса акцента ще стани съвсем друг [smilie2]
Къде има тъмни църкви това бе едно време ако не броим някои пловдивски. Прави ми впечатление че повечето църкви са реставрирани и осветлението им е лед и като помолиш попа да пусни всичкото осветление и не ти трябва никаква светкавица спокойно се снима на 100-200 исо .

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: bobyn   
Дата:   23-08-24 15:53

Имах същите терзания преди няколко години с кръщенето на собствената ми дъщеря.
Просто отидете малко по-рано и направете няколко теста на различно исо, с и без светкавица, не е необходимо да висите дни в църквата.
Аз като начинаещ съм се справил никак не лошо с Panasonic 4/3 преди 7 години, значи не е квантова физика материята.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   23-08-24 17:15

LilSy написа:

> Здравейте, предстой ми заснема на
> кръщене на приятелско семейство,
> но нямам опит със снимане в токова
> слабо осветление.
> Разполагам с камера Nikon D3400 и
> обективи 50мм 1.8 и sigma 18-35мм art 1.8.
> Имам също и светкавица Godox v860.
> Всякакви съвети и препоръки бих
> могли да ми бъдат от полза.[shtrak]
> [smile]

Моите 5 стотинки по темата. Щом нямате опит, най-добре приятелите ви да си наемат опитен професионален фотограф, който да свърши работата. Ще имат хубави снимки и спомени за цял живот. Ако работата не е свършена както трябва, поради неопитност на фотографа, пак ще имат спомени за цял живот - от едно провалено снимане. Иначе няма лошо щом ви се снима. Професионалистът да си свърши работата, пък вие се навъртайте наоколо и също снимайте. Все може да излезе някой читав кадър. Ще понатрупате някакъв опит, а и това, че "тежестта" няма да падне върху вас, ще ви освободи от психическо напрежение.
Тъй де, няма лошо в цялата работа, но не бива да е за сметка на тържеството на хората. Снимайте със Сигмата. 50-тката на кропката ще дойде дълга.


Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: attempt   
Дата:   23-08-24 17:22

Копирам ти две мнения на bpavlov отпреди 10-ина години. Нещата оттогава не са се променили много , само дето от фото-форум изчезнаха читавите хора:

1)
Има три основни начина за снимане със светкавица, закрепена на фотоапарата.

Първият, най-разпространеният и най-грешният е, светкавицата насочена напред и нагоре под 45 градуса, с извадена визитка.
Ефектът е покъртителен блясък в цялата област на торса на субектите, включително до пъпа. От пъпа надолу и всичко останало е мрак.

Вторият начин и далеч по-правилен е с директно насочена напред светкавица.
Тук вече може хипотетично да се предположи, че дифузерите вършат някаква работа, казвам хипотетично, защото съм пробвал всички възможни и най-добрия резултат се получава с вградения wide-flash адаптер на светкавицата (пластинката с пирамидките).

Третият и най-правилен начин е със светкавица, насочена точно нагоре.
При този метОд имаме естествено загуба на светлина, но за сметка на това снимките изглеждат естествени, по подобен начин, както без светкавица. Тук при този метОд, всякакво използуване на какъвто и да е бил дифузер сговнява работата, защото хвърля светлина директно напред. А целта е такава светлина да няма.
Митът за сенките под очите може би важи за хората, които снимат в джипег и са свикнали всичко да блести супер-дупер фиешън.

В крайна сметка някакви сенки все пак трябва да има, за да не изглежда обекта като сниман със сапунерка. И къде въобще е постулирано, че очите трябва да са осветени из-отдоле? Това си е теория на циганските сватбени фотографи.


По отношение на конкретния въпрос как бих снимал в църква с пластмасов апарат, отговарям веднага.
Взимам под наем една светкавица СБ-900, монтирам я на апарата по третия метОд, нагоре, без никакви дифузери и адаптери, запускам тялото на ИЗО 1600 или 800, петдесятката на бленда 2 и скорост 1/100 и снимам, в РОУ. Вариообективите си правя услуга и ги оставям вкъщи.




2)
Аз снимам основно така и препоръчвам на всеки, който не е сигурен какво точно прави, да го копира дословно.

Нагласям на М, на 1/125, с изключена светкавица. Почвам от Изо 800 и правя тестови снимки. Ако на ИЗО 3200 се получава идеална експонация, връщам максимум един стоп, в случая свалям ИЗО-то на 1600 и си включвам светкавицата. Това е общия случай за бленда 2.8

Светкавицата е на режим ТТL BL FP, за да се постигне това, меренето трябва да е матрично (аз снимам само на такова) и от менюто на апарата трябва да е включена максимална скорост на синхронизация 1/250 с (Auto FP)

Светкавицата ми е насочена точно нагоре или един клик назад. При това положение и с условието, че "доосветява" само 1 стоп, не се губи никаква църковна или каквато там има атмосфера.

Проблем с ДОФ-а при 35мм и 2.8 няма никакъв. Много по-голям ще е проблема от високото ИЗО при 5.6 или от прекаленото "доосветяване" със светкавицата, ако не се вдигне ИЗО-то.

Важното е да се съобразява, по възможност, когато се снимат двама човека, да се застава на еднакво разстояние и от двамата, за да са на фокус и двамата. Същото важи и за фронтално снимане на 3 или 4 човека в редица, фотографът винаги трябва да се стреми да е перпендикулярно и в средата пред редицата.

Грешка е ако фотографът е избягал "малко" от средата и перпендикулярността, тогава снимката изглежда сгрешена и част от хората не са на фокус, ама малко, което е супер дразнещо.

Правилният начин за снимане на повече от един човек, ако не са спазени горните условия е, да се заходи вече от доста по-голям ъгъл отстрани, за да може хората от не-предния план да са в откровен дефокус. Това не е грешка, както много съфорумци се опасяват. Точно при този тип снимане, бленди като 5.6 развалят напълно снимката, защото задния човек става нито на фокус, нито в дефокус.

На практика бленда 5,6 не оправя нито една неправилно направена снимка.

Друго, което мога да препоръчам е, да се движите бавно и внимателно, но постоянно. Правете много снимки от всички възможни позиции.

Когато се снимат хора в цял ръст или американски портрет, снимката трябва да е направена от ниска позиция, тоест трябва да се кляка. По принцип винаги е хубаво и желателно да се снимат хора от по-ниска позиция, особено когато държат бебе в ръце



Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: LilSy   
Дата:   23-08-24 17:59

IShoot4fun Благодаря Ви за отделеното време да отговорите по темата ми! Но въпроса ми беше за базови насоки и съвети. С недоволството от проверените снимки и празника на хората който снимам ще се опитам да се справя сама. Хубав и успешен ден!



Публикацията е редактирана (23-08-24 18:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: asahi   
Дата:   23-08-24 18:25

За по-базово освен да препоръчам: Държиш фотоапарата с дясната ръка и подпираш отдолу с лявата.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: LilSy   
Дата:   23-08-24 22:25

Благодаря, ще го имам впредвид!

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: LilSy   
Дата:   23-08-24 22:36

Благодаря за съветите, ще ми бъдат полезни!

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: CDman   
Дата:   24-08-24 13:32

Ай стига с това "намери си опитен фотограф". Вие така ли направихте на първия си ангажимент, а ?

Гледах снимките на "опитен фотограф" снимащ с Канон 5Д марк 3, на бала на дъщеря ми. Ми те половината нямат фокус, ама фотографа "ерудиран" рийш ли, техниката професионална .. мани, мани.

Айде парите как да е, ама им ги даде след 4 месеца и то на гугълдрайв. Албумите сигур догодина ще станат.

Всяко нещо си има пръв път. Ако те е страх от мечки не ходи в гората.

Още веднъж успех ![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: Konstantinov   
Дата:   24-08-24 15:49

На кръщенето на внука ,снимах с никон д750,24-120 и светкавица сб5000 в църквата в карлово защото фотографите с които работи дъщеря ми бяха заети ,видеото един сони а6500 с16-70 на статив...всичко стана много добре, после извън църквата снимах внука с 50те гости и семейството.Отидох 30 минути по рано и направих проби с фотоапарата и за видеото с а6500 -това преди 6 години.10 майки снимаха успоредно с мен с айфоните си и да не бях направил нищо ,пак щеше да има хиляди снимки и видео ,сега всеки е фотограф и оператор с телефона си.Снимки винаги има. Имам една в профила си точно от тогава с д750.може да видите настройките една хилядна защото мойте много мърдат, 2500 исо и светкавицата на автомат ттл и високоскоростна синхронизация възможно е и да съм снимал с 85 1.8.



Публикацията е редактирана (24-08-24 15:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: kiten   
Дата:   24-08-24 22:51

Сонито си е сони а в момента а6700 с почти нищо не е по-добро от сони а6500 от преди 7 години?

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: quazimodo   
Дата:   25-08-24 07:40

kiten написа:

> Сонито си е сони а в момента а6700 с
> почти нищо не е по-добро от сони
> а6500 от преди 7 години?

Точно за това половината Сони-зомбита се събудиха и минаха към Канон и Никон [smilie18][smilie18][smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: A03   
Дата:   25-08-24 12:56

Хитро нали? "Моля кажете това онова трето пето" ей добре изиграно !! Имаше един филм "Тарикати и поклонници" гледам че се разиграва и един през друг се пънете да обяснявате тънкостите на занаята ,после няма хляб изядоха ми хлебеца тия маскари !Точно като в "Аудио форума " Ангел го направи баламите се надпреварваха да постват схеми и измервания ,диаграми и всякакви разработки ! Кой сега е Ангел в Германия е номер едно по аудио разработки а такива като "Местните звезди" да не казвам имена си останаха прецакани като напълниха на Ангел гушата с разработки и ноу-хау ! Хайде успех и не се пише "ПредстоЙ " ...Душичка

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: disappointed   
Дата:   27-08-24 01:08

iwan iwanow-грамотний, кво си се подскрежил

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: Stoychev   
Дата:   23-09-24 11:35

Съветите на bpavlov, споделени от attempt, са чудесни и изключително полезни!

Мога да добавя също, че е по-добре да се работи с висока светлочувствителност и евентуалния цифров шум, който в последствие може да се коригира, отколкото да се правят размазани снимки на скорост под 1/125 или дори 1/250.

Не мисля, че по-горе дадения съвет за снимане в напълно автоматичен режим е удачен. Не е ли по-добре да се фиксират светлочувствителност, бленда и скорост и само при нужда да се променят? Едва ли интензитетът на светлината в сравнително просторно затворено помещение с изкуствено осветление ще се промени много за двайсетина минути. Изключение е ако пада директна слънчева светлина от прозорци, но тогава може би и автоматиката не би помогнала особено много.

Тялото не е особено добро, но обективите са супер. Успех със снимането!

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: asahi   
Дата:   23-09-24 14:28

"Автор: Stoychev
Дата: 23-09-24 11:35

... Не е ли по-добре да се фиксират светлочувствителност, бленда и скорост и само при нужда да се променят?"

Aко знаеш какво и как да го направиш е по-добре. Ако не знаеш не е по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на кръщене
Автор: bobyn   
Дата:   24-09-24 10:31

@LilSy не е лошо да споделиш резултат, когато има такъв. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »