Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: mmx   
Дата:   27-06-24 12:29

от години на път съм с верния Panasonic GX80 + Pana 14-140 + Oly 45/1.8
и е време за ъпдейт, като запазя компактността, в търсене на по-качествена картинка и по-добро и стабилизирано видео.
Панасоника има изключителна стабилизация поне за времето си. Но цветовете винаги са ме дразнили и е трябвало пипане на ролове и видеа. А и динамиката и исото на GX80 който е m4/3 си казват думата.
Това са моите причини и за ъпдейт.

Посоката, която гледам е Fujifilm X-S10/S20 + Sigma 56 1.4 + Sigma 23 1.4
Сигмите са ми слабост но никога не съм ползвал системата на Fuji, така че нека някой сподели малко опит.
Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: kvakioh   
Дата:   27-06-24 12:46

Като човек минал през обратния път- Fuji-> M 4/3 мога да кажа, че единствено X-E4 е компактен и си заслужава.Иначе Сигмите са си екстра.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: hansto   
Дата:   27-06-24 17:53

Има доста приятни стъкла на Фуджи - новия зум, както и стария 18-55. Иначе прайм също са малки, компактни 16мм/1.4 за широк. Телефото 55-200 и 70-300 също са топ.
Малко тяло може би хт50, ако не ви харесват врътките ПАСМ

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: fallenfbsd   
Дата:   27-06-24 22:01

@kvakioh - може ли повече инфо и да споделиш опит. Обмислям сега, че Fuji системите не са евтини, а сега тъкмо съм в преходен период и гледам, че за 1.7к мога да взема Olympus OM-D EM-10 с 14-42мм.

@mmx - помисли дали ти трябва стабилизация в тялото и екран, който се върти на всички посоки. Аз също съм пред този избор и честно казано X-S20 е много добра машина в този сегмент. X-S10 руски тубъри съм гледал да казват, че качеството на сглобка е една идея по-ниско и самият екран (ако това са фактори за теб струващи 600лв). Ако искаш най-компактната система мисля, че X-T30II с някой prime (27?) или 15-45мм ще е нещо добро. Е разбира се X-T50 с някой 18-55 е по-добър, но и доста по-скъп. И т.н.

Аз все повече клоня към X-S20 и имам два твърди обектива, с още един ще покрия дълъг край.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-24 03:02

Аз мисля, че за пътувания много трудно ще бъде заменена комбинацията от малки размери и добро качество на GX80 и 14-140. Аз лично на редица екскурзии съм ходил точно с тези апарат и камера и въпреки че имам модерна фулфрейм система, не мога да си представя как я мъкна по автобуси, трамваи, фериботи, каляски и пр. Да, обективът е тъмен. Но аз на екскурзия обикалям цял ден и по залез слънце съм пребит, та всичките ми снимки са денем.
За стабилизацията - след безбройни експерименти, за мен системите на Панасоник и Олимпус имат по-добра стабилизация (може би заради малкия сензор) от всичко друго.
За Фуджи (от които съм имал две камери и 4 обектива) - за мен това е система за фенове на системата. Просто лично мнение споделям, нека любителите на марката да не се дразнят излишно. Аз ги смятам за най-лошото от двата свята. Не са малки колкото М4/3, а цените на хубавите камери и обективи на марката са на цените на фулфрейм системи на Канон и Никон. И накрая хем имаш кропка, хем на цената на фулфрейм, хем не е кой знае колко малка и удобна за носене.
Вече ако си се тръшнал и ще е Фуджи, разгледай зумовете на Сигма за тази система. 10-18 и 18-50/2.8 са мънички и леки, струват ми се по-подходящи за пътуване от който и да е Фуджи обектив. Плюс Сигма 56/1.4 ако си фен на 45/1.8 на Олимпус и го ползваш често. Тия неща ще се съберат в една чантичка през рамо. Пак няма да са като М4/3 по отношение на размера, но няма да са огромни или тежки.
А моето "екскурзионно" решение какво е? Аз вече в другата крайност отидох и на последните 2-3 пътувания ходя с RX100 7. И до днес прави по-детайлни снимки от телефоните ми и е по-приятен за снимане от тях, има реален, оптически зум и снима 4к видео със стабилизацията на светлинни години пред всеки телефон. Голяма е колкото кутия цигари и с 3 от миниатюрните батерийки ми изкарва 2 дена преди да презареждам. Страшен бръмбазък, за туризъм е топ.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: ombre   
Дата:   28-06-24 08:26

Моите 5 стинки по темата. Имал съм 2-3 Фуджита, както и въпросния Панасоник. Наистина видеото и стабилизацията, особено с някои обективи тя става двойна в това отношение трудно може да се бие. Както и автора е отбелязал 4/3 си има своите компромиси като динамика и т.н. Фуджито от своя страна ще даде по хубава картинка особено с тази 56-ца (ползвам я на 6400 и за парите си е според мен е брутално стъкло). За компкатност която се доближава до Панасоника е Е4 както и останалите камери от тази серия. Т- са малко по големи двуцифрените Т10,20,30. Фуджи имат един 18-55 /2.8 който върви доста скъпо за китов, но е доста хубаво стъкло. Ако избора остане Фуджи е добре да се знае,че както имат камери с X-trans сензор, така и с Байер. Въпрос на избор. Аз лично за ексурзия,ако няма да сменям обективи и искам кропка, то 100 серията на Фуджи е подходяща, както и Ricoh. Горе-долу колкото RX серията на Сони като цена, но са си кропки. Рикото е без визьор, Фуджака го има, но поне от семплите които съм гледал до момента, мисля,че Рикото вади малко по детайлна картинка, но може и да бъркам. Успех с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: fallenfbsd   
Дата:   28-06-24 13:01

Да добавя за Bayer сензорите на Фуджи..
Продадох си X-T200, който е с него, и уж щях да минавам на X-Trans, че били на следващото ниво. Не усетих голяма разлика при общо ползване, даже загубих най-якото на малкия апарат - голям екран с много пискели. Отделно се въртеше навсякъде, не само да се накланя.
Дори високият клас на Фуджи имат по-семпли задни екрани. Но малко се подведох от коментари тук, че разликата била "Балкан".

Аз също обмислям да мина на 4/3 или RX100 и ми е интересно как ще се развие темата.



Публикацията е редактирана (28-06-24 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: mmx   
Дата:   28-06-24 14:01

@kvakioh имам същия въпрос към теб като fallenfbsd - сподели повече инфо за прехода Fuji-> M 4/3 и какви са ползите за теб. Какво е тялото, което избра и какви са твоите наблюдения.

@fallenfbsd - за въртящия екран и стабилизацията - не правя често ъпдейти, така че като е гарга да е рошава! Със сигурност ще се разходя да го видя наживо това X-S20.

@Yog - разбирам че имаш големи наблюдения върху Fuji и M 4/3. Не робувам на система и не искам да затворя куп пари и ако е толкова трудно да заменя GX80, то тя е камера на 8 години! И видеото е добро, а и стабилизацията наистина е топ. Но не виждам да има реални наследници и развитие на сензорите на M 4/3 в този компактен клас, поне да може да си използвам същите обективи на тяло с по-добър роу, исо, динамика.
Не търся толкова компактна като RX100 7 иначе изглежда страхона камерка. По-скоро като пътувам ме чопли да снимам и потрети, за това искам да запазя обективите отделни от камерата.

@ombre / @fallenfbsd - за Fuji не знаех че ги има и с други сензори, мислех ако е Fuji да е е X-trans сензора. Не мога да се оправя наистина с тези букви и цифри на Fuji - @ombre благодаря за уточненията.

-

Благодаря на тези които се влючиха в темата. Нищо не разбирам от системата на Fuji, но виждам че има голяма група привърженици на преживяването с Fuji, лекотата на снимане, перфектния jpg и се надявах това да е реален ъпдейт с цел point and shoot - без после да пипам, а ако се наложи - да има горе-долу читав рол (спрямо GX80) от който да извадя нещо.

Другият вариант би бил по-ново компактно тяло M 4/3 от ранга на GX80, но не виждам такова, а GX80 е вече на 8 години.

Голямата ми камера е A7III. Моите стъкла са тежички и не бих ги помъкнал по пътувания. Преди за кратко снимах с A6000 - това не е моя апарат със сигурност, не успях да свикна с 'качеството' на дисплея/визьора и за това и не бих посмял да взема тяло A6xxx, въпреки че сигурно в по-новите модели са ги оправили.

В краен случай A7c, би бил вариант, с по-компактни обективи (Sony/Samyang 35mm /1.8 - Samyang e 210 грама), виждам че има и компактни зумове. Само да се разходя да го видя наживо в магазина - със сигурност ще е далеч от моите разбирания за point and shoot, но поне ще има читав рол и добра пост стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-06-24 21:34

При мен беше отдавна това за м4/3 от fuji, основно защото са по-скъпи обективите и имах 3 системи тогава. Имам сега Panasonic GM-5, точно заради размерите, като бих го заменил само с Олимпус PEN F- 20 mpix, компактен, удобен. А и ми трябваше леко макро, 60/2.4 на Fuji е може би най-бавният обектив в историята с автофокус и хънтене, въпреки това картинката беше топ.
Сега примерно ако ще е компактно Fuji, само Е4 бива, другите са като този наличен Панасоник. И ще трябва задължително с 2 обектива, само с един, дори зуум при Fuji няма да мине. Има компактни добри обективи. Макрото ми е сложно, има за 1000лв.
7С Сони е доста неудобно тяло, просто е компактно.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: seymour_sz   
Дата:   29-06-24 17:31

Що се отнася до компактност, няма система, която да бие на този фронт м43. Аз лично на пътуване и сред природата винаги предпочитам Олимпуса си пред ФФ Никона. Имал съм и Панасоник и верно не ми хареса, затова заложих на Олимпуса. Опитайте и него като вариант, който не сте споменал :)



Публикацията е редактирана (29-06-24 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: kvakioh   
Дата:   29-06-24 18:48

Щом има Sony налично и вече м 4/3, ако се гледа пак м4/3, само Pen F заедно с някакви обективи, като има в момента 12-100/4, който е топ, просто супер си е, другият е 12-200, който също е достатъчен ако са само тези. Малко по-логично е, отколкото да се скача в друга система.
Иначе както и при други системи, Сигма са неутрални цветове и доста добри резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: mmx   
Дата:   29-06-24 23:01

@seymour_sz @kvakioh наистина няма аналог компакността на м4/3 и картинката, която получаваш. Прегледах си кадрите, дори качих в профила си някои кадри, които съм правил с GX80 стигайки до заключението, че м4/3 изобщо не е за подценяване. Вертикалния размер на м4/3 е доста близък до APS-C, което замися има ли смисъл да се скачам на APS-C система, предвид че имам обективи м4/3. Олимпус също имат приличен jpeg, ще погледна натам да видя какво има по-ново.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: ombre   
Дата:   30-06-24 09:39

Пенчето за което се споменава е много красива камера (принципно всеки Олимпус е по красив от Панасоник). Въпросното Оли макар и малко старо е супер камерка, но и към днешна дата струва бая пара, това ме отказа едно време да го купувам. Колкото до компактността на 4/3, ама грам не съм съгласен с това твърдение. Просто всяка с-ма има и компактни тела и тухлички. Няма как тяло от сорта на G9 примерно да мине за компактно,като в същото време GX9 вече е такова. Снимам с 6400, което е кропка, но е по малко от 9-ката на Панасоник или други модели като 5,6,7 GH-серията. В същото време точно Пана сега изкараха най-малкия фф , който е едва ли не в пъти по малък от 9-ката примерно. Иначе като цяло джамците на 4/3 са малки и леки, но при телата има компактни и не чак толкова. Ако не се държи на визьор и все пак се търсят на новите 4/3 20 мегапикс , освен Пен-f, има и Olympus PEN E-P7, GX9, Olympus OM-D E-M10 IV. Горе-долу според мен това са компактните тела. Успех с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: nyamago   
Дата:   30-06-24 14:22

Настояването за сменяема оптика не убива ли идеята за компактно тяло? За мен има смисъл да е компактно, ако може да се носи в джоб (хайде, не на дънки или риза, но поне джоб на яке).

Ако към най-компактното тяло на света носиш И чанта с обективи - каква разлика прави дали тялото е с 1см по-голямо??[smilie8]

Ако на едно излизане (от един час то дял ден) НЕ се сменят обективи и се ходи с един единствен, тогава трябва И той да е компактен за да има смисъл компактната идея:
Някои познавачи препоръчват за такава цел твърд обектив, широк или 'нормален' (~50мм еквивалент). Трябва желязна воля да снимаш всичко на една екскурзия с такова ограничение. Не че гениалните ни прадеди не са го правили с Лайките си, но днес очакванията са други.

А 'универсален' зум, с поне 3х дължини и по възможност светъл трудно се намира да е И компактен... Нелека дилема за туристите - и градски, и природни. Затова минах само на телефон и ми е много компактно [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: mmx   
Дата:   30-06-24 20:26

@nyamago не става въпрос за 1см. Раницата с праймовете и зумовете ми си е сериозна туристическа раница. Но на m43 съм доста по събран и компактен - в малка чанта през рамото имам GX80 + Pana 14-140 + Oly 45/1.8 + samy 7.5 mm + светка + 4 батерии (Доскоро имах и pana 25/1.4 и той беше вътре).
Дори без да сменяш обективи Pana 14-140 ти дава много по-качествено 10x от телефона.
Съгласен съм с теб за телефона - но на път снимам 50/50 и с двете. И за жалост резултата винаги ме кара да се откажа да снимам с телефона - не че не ми се иска и не че нямам яки кадри с телефона [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: Hsathv   
Дата:   30-06-24 20:55

Аз пък за пътуване съм решил да си взема едно x100. Има си перфектен обектив и е компактен апарат. Това е защото нямам пари за Сони rx1r2. Най-компактния апарат за пътуване. Перфектен обектив съчетан с фулфрейм тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: mmx   
Дата:   30-06-24 21:59

При мен най-логичният избор ще е ъпгрейд на тялото, заради шепата m4/3 обективи. И чисто заради по-красивия jpeg бих скочил на олимпус. Но пак компактно тяло съизмеримо с GX80. Така че ако на някой му се разделя с Olympus OM-D E-M5 III бих се радвал да се пробвам с олимпус тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: nyamago   
Дата:   01-07-24 00:49

Най-обичам теми-въпроси от хора, които си знаят отговорите [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: uri64   
Дата:   01-07-24 11:59

За мен една добра комбинация за пътуване се оказа Sony A7CII за тяло и обектив Sony G 20-70/4. Апарата е компактен като за ФФ тяло, има добър АФ и фокус-тракинг, а обектива е лек и неголям на размери. Ако на моменти идва малко къс - превключва се на кроп режим (лесна настройка на бутона на обектива) и човек получава “еквивалент” на 24-105. Може да му се добави евтиният, но добър и лек Тамрон 70—300 и не знам какво повече може да се иска. Всичко това е само лично мнение разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: компактна система за пътуване- Fuji?
Автор: legbapetro   
Дата:   01-07-24 20:34

Привет,
В търсене на компактност дълго време ползвах Панасоник ГХ9 и 12-60 (2,8-4). Бях много доволен.Но тъй като системата така и не смени сензора цяло десетилетие и не премина към "новия" от преди 5 години 47мп сензор, се отказах.
Сега за компактност и добро качество ползвам Сони А7ЦР с компактния китак 28-60. Не мога да повярвам колко брутално обетивче се оказа за парите си! Имам и няколко твърди като 28/2, 35/1,8, тамрон 20-40/2,8 и самянгите 45/1,8 и 75/1,8.



Публикацията е редактирана (01-07-24 20:34)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »