Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Документ за управление на дрон в България.
Автор: I7   
Дата:   23-02-24 21:25

Здравейте,
Мисля да си взема Mavic 3 pro и понеже тежи над 900 грама разбрах, че ми трябва тапия за да го използвам законно. Някой знае ли каква тапия ми трябва и откъде мога да я изкарам?

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: lamerko   
Дата:   24-02-24 01:42

Ще трябва да си изкараш "шофьорска книжка" - тест, след което трябва да се регистрираш като пилот на дрон, както и самият дрон. Става въпрос за две системи (изпитната и регистъра), като и двете са сериозно сговнясани...

изпитна система (входа е горе, вдясно)

регистър, тотал щета (менюто е горе вляво, не можеш да видиш какво си регистрирал)

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: eewf   
Дата:   24-02-24 07:18

Сайтовете са ужасно зле, както спомена колегата преди мен.
С тях е по-трудно от колкото изпита [smilie5]
Сваляш си едни материали, прочиташ ги внимателно, записваш се за изпит и се явяваш онлайн. Примерните тестове нямат нищо общо с реалния.
Документът ти важи 5 години за целия ЕС :)

Успех!

П.П. Не е само ала-бала, има доста полезна и важна информация [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: I7   
Дата:   25-02-24 14:06

Благодаря ви за ценната информация!

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: nsirakov   
Дата:   06-03-24 08:33

аз съм един от първите изкарали лиценз преди 5 години... дали се подновява документа автоматично, или ще искат пак тест да правим??

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: lamerko   
Дата:   06-03-24 13:40

Може би се бъркаш. Пуснаха изпитната система и регистъра последните дни на 2020-та (27-ми декември мисля) - реално заработи от началото на 2021-ва. И аз бях от първите - взех изпита началото на 2021-ва и сертификата ми е валиден съответно до началото на 2026-та. До 2020-та имаше само свободна регистрация по мейл, където ти изпращаха потвършдение на PDF. Беше безсрочно мисля, но автоматично тези разрешения отпаднаха с откриването на новата система по EISA. Предстои да разберем как ще става подновяването - дори в момента материалите в изпитната система са с валидност за периода 29.12.2020 - 01.01.2025 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: asahi   
Дата:   06-03-24 14:40

И на всеки 5 години психопреглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: georgioiv   
Дата:   07-03-24 08:24

може навсякъде в ЕС да изкараш документ. Аз правих в Люксембург, защото не ми паснаха тукашните сайтове и сесии...

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: lamerko   
Дата:   07-03-24 12:42

С уговорката, че можеш само на едно място да го изкараш. Подновяването ще трябва да е пак там, поне до колкото се подразбира към момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: nyamago   
Дата:   07-03-24 15:22

И кой ще проверява - КАТ ли? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: lamerko   
Дата:   07-03-24 15:38

nyamago: за България практически няма кой. Но го има момента, ако някой полицай се заяде (обикновено при оплакване). Реално полицаите не са компетентен орган, но "книжката" всъщност дава тежест - вероятността да ти се извинят за безпокойствието и да те оставят на мира да си летиш е голяма :)
Виж, ако отидеш в някоя друга държава, например Италия, по-добре да имаш такъв документ (и да спазваш стриктно ограниченията), че глобите са много тлъсти...

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: asahi   
Дата:   07-03-24 19:21

Според чл.2 от Закона за МВР "Дейността на МВР е насочена към защита на правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността, защита на националната сигурност, опазване на обществения ред и пожарна безопасност и защита на населението." Все ще се намери кой да те провери. Ако не е компетентен ще те задържи до изясняване на случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: lamerko   
Дата:   07-03-24 20:06

Същото е и с раздиолюбителските радиостанции. Полицията не е компетентен орган за проверка дали имаш право да го правиш.

Колкото до летенето с дронове в България - тъжно е. Давам цитат:

4. Национално законодателство
Основният нормативен акт за гражданско въздухоплаване в България е Законът за гражданското въздухоплаване (ЗГВ). В момента е в процес на изменения с цел разширяване на обхвата му за включване на съществените елементи, касаещи експлоатацията на БЛС.
Предвижда се и разработване на наредба за условията и реда за експлоатация на БЛС и надзора над техните оператори.

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: asahi   
Дата:   07-03-24 20:58

Цитатът откъде е?

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: lamerko   
Дата:   08-03-24 00:26

От документацията по сертифицирането :)

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: asahi   
Дата:   08-03-24 08:17

Май не си падаш по точните отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: asahi   
Дата:   08-03-24 18:41

НАРЕДБА № Н-6 ОТ 11 АПРИЛ 2023 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА БЕЗПИЛОТНИ ЛЕТАТЕЛНИ СИСТЕМИ И НАДЗОРА НАД ТЕХНИТЕ ОПЕРАТОРИ


Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: lamerko   
Дата:   08-03-24 19:28

Ем честно да ти кажа - не съм се интересувал кой-знае колко дали най-накрая са го измислили или все още го мислят. Цитата е от системата за сертифициране. Дори никой не се е сетил да пусне уведомление - било през системите за регострация или лините ни койтакти, които сме им предоставили. Като цяло няма нищо ново в наредбата. ГВА продаължава да е надзорен орган, но няма абсолютно никакъв капацитет да го прави физически. Единствено май има нови идентификатори на сертификатите. За съжаление, сайта им за регистрация на пилоти и дронове все още е счупен и ще трябва да им се обадя да ги питам какви са тези отчети за края на годината и дали стария номер е валиден...

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: asahi   
Дата:   08-03-24 20:40

Aма, честно да ти кажа, наистина не си се интересувал до вчера от тази тема. Полезното в Наредбата е, че отваря възможност частни фирми да обучават и сертифицира дроноводи. Така че вместо да се вайкате как ГВА няма капацитет (защото не му е нужен) имате прясно отворена пазарна ниша. От собствен над 20 годишен опит мога да ви потвърдя, че това е много сладка работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: lamerko   
Дата:   08-03-24 20:59

Ем... как да ги следя. ГВА започна сертифицирането в началото на 2021-ва (когато и аз минах), наредбата е излязла повече от две години по-късно. И пак - дори не са си направили труда да пуснат едно съобщение за нея...

Отговори на това съобщение
 Re: Документ за управление на дрон в България.
Автор: asahi   
Дата:   08-03-24 22:24

Какво по-гръмко уведомяване от това да го публикуват в Държавен вестник?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »