Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: mro.marvel   
Дата:   20-05-23 13:15

Здравейте, по принцип не бързах да сменям техниката си, но в ОЛХ изникна една добра оферта за Nikon D610. От това, което виждам освен високия shutter count няма други фрапиращи неща.
https://www.olx.bg/d/ad/nikon-d610-full-frame-CID632-ID99PiN.html


Ще съм благодарен ако можете да споделите дали вие забелязвате някакви или да ми дадете препоръки какво да гледам, когато пристигне по курирер.
По спомен D610 вече нямаше проблеми с прах и масло по сензора [smile]

Така, че като пристигне може би ако мога да измеря някак байонета изкривен ли е, също да тествам автофокус, работят ли бутоните, доколкото може правилно ли мери екпосизицята и има ли прах вътре и във визьора.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: kvakioh   
Дата:   20-05-23 15:51

Отива се до мястото и се пробва. Само така.
Цената е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: dream_catcher   
Дата:   20-05-23 18:21

Снимайте в серия 15-20 кадъра на 1/4000 и гледайте за засенчвания по снимките, което би било знак за отиващ си затвор. Прах във визьора и по сензора със сигурност ще има, чисти се или се свиква. Това с кривия байонет са по-скоро фантазии.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: mro.marvel   
Дата:   20-05-23 19:42

Благодаря за отговорите :)

Относно байонета съм гледал собственик на D850 да споменава, че с толкова наблъскани мегапиксели става голям проблем с качествения контрол обективите да фокусират светлината точно върху сензора, че е въпрос на много малки отстояния дали качествен обектив ще ползва пълният си потенциал и съответно при изтърване и огъване може да има лоши последствия... за 24 мегапикселовите мога да си представя, че едва ли е проблем.

А ако си замине затвора горе долу колко би излязла смяната му с нов?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: asahi   
Дата:   21-05-23 00:48

Това, че е собственик, не го прави компетентен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: baron_barbaron   
Дата:   21-05-23 17:28

Хлабината която остава между обектива и байонета при монтиран обектив в 90% от случаите, е по-голяма от отместването което би се получило при "крив" байонет. Както казва dream_catcher това са фантазии :) А и да приемем хипотетично, че не са, той държи на няколко винтчета и по начало под него има едни "дистанционни" пластини. Така, че такъв евентуален "проблем" също е отстраним.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: ilcoin   
Дата:   22-05-23 20:11

Ако няма да се ползва професионално мисля че големия брой карди не епроблем. Като издаде багажа просто се изпраща в Профайлд за ремонт.

Единственият проблем е да не стане така, че в даден момент Никон да спрат от поддръжка тази камера и да няма възможност да се поръчат части. Това няма кой да го знае 100% сигурно разбира се, та и превантивен ремонт не е лоша идея ...

И аз мисля, че това с кривия байонет са глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: baron_barbaron   
Дата:   22-05-23 20:59

Не съм сигурен, но мисля че д610 вече не се потдържа официално... Но в ибей си се намират части [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: mro.marvel   
Дата:   23-05-23 16:46

Благодаря на всички за мненията [beer]

В крайна сметка тествах и отказах камерата- честно казано чисто функционално и като затвор съм почти убеден, че ще изкара поне още 1-2 години, но ме подразниха доста неща... гумите на самото тяло бяха доста по-износени от очакваното, освен капачето на визьора нямаше и гумичката отдолу дето скрива буксата за батериен грип, превключвателя on-off много заяждаше, а и като цяло някои от бутоните не ми вдъхнаха голямо доверие, имаше и бая износване по мястото за светкавицата, та в крайна сметка се отказах. Иначе копчетата като боя бяха запазени, екрана също, капачето на батерията се държеше неочаквано добре, затвора щракаше идеално.

Все пак се убедих да мина на FX, нищо че ще е по-скъпо и обхвата на обективите ми значително ще се скъси. Вероятно ще изчакам за същите пари някой запазен D700 или ще спестявам за по-запазен 610 или 750 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: Synthy   
Дата:   23-05-23 17:01

За тези пари си купуваш идеален D700. Или посъбери още малко и скочи на D800. Вече се намират за по 1000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: mro.marvel   
Дата:   23-05-23 18:17

Честно казано не съм фен на многото мегапиксели... то компа понякога и на 12 мегапиксела запъва, ще заема много място на твърдия диск..
Става по-капризен от към оптика, много тежи(то и 700 е така, дори 300s ми идва малко в повече, затова мислех за 7100/7200 но вече предпочитам FX формата), ако не се лъжа скороста на затвора трябва да е по-висока, за да не се размазва снимката и т.н.

Иначе като качество съм убеден, че е перфектен + ползва добре познатото ми разположение на бутони и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: demiman   
Дата:   23-05-23 20:33

д700 не ти трябва ... д800 също [smilie3] 750 вземи когато можеш ... Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: Imaginarium   
Дата:   23-05-23 22:37

D750 е страхотно тяло, ползвал съм го около 4-5 години и нямах никакви забележки. Сензорът е страхотен, а автофокуса беше безпогрешен. С него съм снимал какво ли не и никога не ме е предавал.
Но имай предвид, че всички Никони от тези години имат проблем с гумите. Моя беше с EasyCover кейс от самото начало, гумите слънце не бяха виждали както се казва и въпреки всичко започаха да се разлепят. Не се разтягаха и не се рониха както на други марки, но лепилото просто спря да държи. Но гуми има в ebay цели комплекти с наложено лепило, махаш старите, почистваш с изопропил и слагаш новите. Един час работа е.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: baron_barbaron   
Дата:   24-05-23 01:49

D600, D610 и D750 са с еднакви матрици :) [beer]
D610 реално е маркетингово замазване на "гафа" с маслото на Д600, който пък ми се струва доста пресилен. Аз наживо така и не видях Д600 със "спукан картер", но както и да... Вдигна се много шум и никон преименуваха модела. Д750 не съм имал :) Д700 си е доста тежичък и за него гуми вече не се намират, тия които са в ибей са много калпави. Макар че за времето си е чудесен и може би най-дебилоустойчивият апарат, издиша си от към ИСО, и АФ на фона на настоящите камери. Покупката на Д700 не би била грешка, но едва ли би се появил чак толкова запазен някъде и си носи особеностите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: mro.marvel   
Дата:   24-05-23 09:45

Изглежда гумите са ахилесовата пета на Никон :) но пък на моя D300s само леко беше тръгнала да се отлепва от единия ъгъл, залепих я с капчица и не е мръднала.

D750 ми беше може би най-любимата камера, но явно са търсени и вървят чуствително повече за по-износени тела от D610.
Иначе да- доколкото знам D600,610,750 са с един сензор.
С разликата, че 750 имат тилт скрийн, вероятно по-здраво тяло и изкарват още по-добро поведение на високо ISO, но това е за сметка на цветовете/тоналните градации..

https://www.youtube.com/watch?v=98GAOgvSnbo


Изглежда при първите серизони фул фрейми големите компании се постараха да убедят хората снимащи на филм, че дигиталните сензори вадят хубави цветове и така се появиха може би най-добрите камери от към цвят и усещане до ден днешен- D700 и 5D Classic(който макар на хартия да отстъпва вероятно по всички показатели на нов кроп, е много силно обичана камера) и след D700 изглежда D600 има най-добри цветове и по думи на някои собственици на 750, Z7 и A7iii.

https://www.youtube.com/watch?v=7szcbRCC1Bk


От там нататък всичко стана гонитба на характеристики, защото е по-лесно и евтино да се подобряват и продават камери така... в момента сме стигнали до безумно скъпи безогледалки, с обективи за много хиляди, които могат да се похвалят единствено, че са много остри.. а нещо от типа на 85mm 1.8 G си беше повече от достатъчно остро + имаше малко по-специален рендъринг.

https://www.youtube.com/watch?v=2iNrNrqppg8


D600 доколкото разбирам доста честно няма проблеми със сензора, тъй като явно е отворена тайна, че когато има проблем Никон тихомълком започват да го оправят, когато разберат и съответно много D600 са си перфекти още от конвейра. Но скандала явно е бил доста голям и стават принудени да пуснат D610, за да е ясно, че потребителят купува камера, където проблема със сигурност е разрешен.
И предвид, че хората нещо не харесват камерата, дали защото е нещо като поевтинен D750 или проблемите със затвора(повечето от които вероятно идващи от прах, но нали собствениците са чули, че проблема трябва да е от друго...), тя остава втория най-евтин фул фрейм на никон, с едни от най-добрите цветове(надминато само от D700, вероятно и от DF) и е с модерен 24МП сензор, чудовищно добро ISO и автофокусна система(аз съм доста доволен от фокуса на моя D300s... да може би е готино камерата безгрешно и бързо да фокусира в пълна тъмнина, но не мисля, че е нещо праткично за моето снимане).

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: demiman   
Дата:   24-05-23 12:17

Д700 НЯМА по-добри цветове от Д600/610 и Д750. За 5Д съм съгласен. Автофокусните точки на д750 са далеч по-добри от д600/610 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: mro.marvel   
Дата:   25-05-23 20:04

Интересно... и все пак фокуса на D300s ме устройваше напълно. Вероятно е много готино в пълна тъмнилка апарата да фокусира мигновено, че и ISO-то да понесе кадъра без статив, но за мен това са си екстри- не обективна нужда.

Та в крайна сметка да благодаря сърдечно на BourbonStreet от когото взех запазен D600 на 36к кадъра и с когото си поговорихме надълго и нашироко, научих и че 35мм ми DX обектив почти покрива FX сензора [shtrak]

Съшо на колегата MarinY от когото взех на символична цена един доста запазен 18-35мм и с когото също имах удоволствието да си побъбря [beer]

Благодаря и за всички коментари- прочел съм ги всичките и ги имам в предвид [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: ник_п-в   
Дата:   28-05-23 00:47

Понеже в темата се спомена за Nikon D700, да попитам някой знае ли как стои въпроса за смяната на затвора му, и евентуално в кой сервиз се извършва това. Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за покупка на Nikon D610
Автор: quazimodo   
Дата:   28-05-23 06:46

Питай в Профайлд

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »