Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: bbg   
Дата:   01-05-23 10:21

Модели от днешните телефони доказали се за фотография с мн. Добри камери, но не прекалено скъпи все пак. Споделете какво знаете по тази тема, кои модели би заместил добрия фотоапарат [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: compur   
Дата:   01-05-23 13:25

Какво значи "прекалено скъпи"?

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: lamerko   
Дата:   01-05-23 15:23

"кои модели би заместил добрия фотоапарат" - след 10-на години задай пак този въпрос - все още му е рано...

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: stukloplast   
Дата:   01-05-23 16:36

След 10тина години, въпроса ще е друг, ама това лентаците не го разбирате...
На въпроса на питащия - няма такъв. Трябва комбинация от скъпи сензори и софтуер + читаво задапаратно устройство, за задоволителни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: nyamago   
Дата:   01-05-23 17:18

"Добри за фотография" - За каква фотография?
За туристическа фотография (екскурзии в градове или природа) всички телефони са добри.
За улична - също. (Но тип 'уловен момент', не лов от далече тип 'папараци').
За портрети - зависи от портрета. И колкото по-далеч се отива в екстремни жанрове и специализирани изисквания, толкова по-малко телефони могат да ги удовлетворят. И още по-малко - фотографи, умеещи да извличат резултат в условията на ограничения.
Така например за диви животни от големи разстояния още не е направен телефон (макар някои добри телефонни фотографи да имат успешни опити в жанра). Същото е и за спортни състезания. Щях да добавя 'и за сериозно макро' - но има майстори с изключителни макро кадри, заснети с телефон: значи жанра отива горе в 'телефоните стават' [smilie6]

"..доказали се за фотография.." - Трудно, почти няма
Темпото на техническия прогрес и особено - маркетинговия натиск - не позволяват нещо 'да се докаже'. Докато почне да дава признаци на 'доказано', излиза новият модел и предният (дори да е добър) минава в забрава или се гледа с презрение като 'вчерашен вестник' (или 'ланшна дреха')...
Преди години се беше доказала (убедително!) една Нокия, но днес я помнят само феновете ѝ, никъде не се споменава сред 'добрите' телефонни камери (а още бие много от тях).
По-скоро би могло да се говори за 'доказали се марки' - които обръщат специално внимание на фотографията и системно показват добри резултати. От тях с всеки модел може да се очаква добра фотография - в рамките на споменатите ограничения. Няма да споменавам имена, за да не ме изгорят на кладата като 'фен', но са много по-малко от пръстите на една ръка [smilie6]

"...не прекалено скъпи..." - Колко скъпо е прекалено?
Много относително понятие, всекиму според джоба и представите за 'разумна' цена.
Не е сериозно да се говори за 'добра фотография' в най-евтиния клас телефони, но пък и най-скъпите не са гаранция за подобаващи на цената способности.
За всеки бюджет ще има отделна (и различна) класация за 'най-добро'. И остава вярно твърдението на някои продавачи:
"Ако питаш за цената, значи най-добрите телефони не са за тебе!"

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: asahi   
Дата:   01-05-23 19:44

Много точно казано [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: CDman   
Дата:   02-05-23 08:41

Имам въпрос към снимащите с телефони.[smile]

Представете си, че сте пред най-завладяващата гледка в живота си, вземате телефона, включвате камерата, кадрирате, фокусирате, затаявате дъх и тъъъъъкмо да натиснете кръгчето с червената точка някой ви звъни да ви пита какво правите.[smilie5]

Как постъпвате в подобна ситуация ? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: ZED   
Дата:   02-05-23 10:42

Просто не вдигаш. Има опция да го игнорираш.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: asahi   
Дата:   02-05-23 10:59

И костенурката се шмугнала в храстите.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: Mogila   
Дата:   02-05-23 11:23

Вероятността да пропуснете най-завладяващата гледка в живота си, защото не сте си взели камерата е много по-голяма, от колкото да ви звънне някой, докато я снимате с телефона.

Огромна част от хората вече не мъкнат камери и обективи със себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: k7   
Дата:   02-05-23 11:40

Автор: Mogila
Дата: 02-05-23 11:23

Вероятността да пропуснете най-завладяващата гледка в живота си, защото не сте си взели камерата е много по-голяма, от колкото да ви звънне някой, докато я снимате с телефона.

Огромна част от хората вече не мъкнат камери и обективи със себе си.

Затварям и си снимам!

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: nyamago   
Дата:   02-05-23 13:34

За всеки пътник си има влакове: зависи кому какво е приоритет.

Някои използват телефона като... телефон и имат множество разговори по цял ден. За тях камерата е незначителна екстра, използвана от дъжд на вятър за някое селфи. Те биха приели разговора - каква гледка, какви пет лева?[smilie6]

За други телефонът е камера - доскоро втора и резервна, а на мнозина напоследък - главна и дори единствена. Тези пък биха продължили да си снимат. Какво обаждане, какви пет лева?[smilie25]

Всички други помежду тия крайности реагират според характера си, нивото на стрес и прочие не непременно рационални фактори. А тези точно (ама точно!) по средата - мир на праха им [smilie2] Като прословутото Буриданово магаре, равноотдалечено от храната и водата, умира едновременно от глад и жажда, защото не може да избере по-близкото. Язък!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: kvakioh   
Дата:   02-05-23 14:09

За 5 години имам 10-12 добри снимк с телефон и дотам. Иначе като качество и за до 1000лв- бих взел телефон с поне 50мпикс, не че има голямо значение…И с дву камери.
В момента карам с iphone за 500лв, бих казал че след 200мпикс Андроид( нищо не са 200), не ми липсва…

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: vga   
Дата:   02-05-23 15:47

Което и да било Xiaomi втора ръка. Примерно 10 Pro, Note 10 Pro, 9T Pro, което и да е 11... Без пари получаваш качество, което те кара нарочно да си оставяш апарата вкъщи.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: perspectiff   
Дата:   02-05-23 15:51

Интересен вариант също би бил човек да се поразрови за употребяван point and shoot апарат, който в интернет се говори, че се справя добре и по днешните стандарти - например някой Panasonic LX и т.н. Въпреки, че не съм още реализирал този дуален план - да запазя по-стария си телефон и да добавя камерка в другия джоб, има доста резон, като най-малкото апаратът няма да звъни, докато записва видео и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: mmjm   
Дата:   02-05-23 16:34

CDman, същото каквото бих направил и ако снимам с голям и черен апарат. Предполагам, че в такава ситуация не хвърляте камерата за да си извадите телефона, освен ако не чакате жизнено важно обаждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: CDman   
Дата:   03-05-23 07:44

Само дето фотоапарата не може да звънне [smilie3]

Апропо - като снимам си изключвам телефона. Живял съм по времето, когато за да те намерят трябва да си до телефона - оправяхме се. Ако на някой съм му наистина нужен ще ме намери.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: stukloplast   
Дата:   03-05-23 08:05

Някои хора се развиват, някои си остават в миналото. Тъжно, много тъжно.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: fallenfbsd   
Дата:   03-05-23 08:57

Аз това със звъненето май не го разбрах..
Ако правя нещо на Пиксела и има входящо обаждане то се появява горе минимизирано и не измества основното приложение.
Ще тествам и с камерата, но е същото поведение по спомен.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   03-05-23 09:19

Истината е друга... за любител телефона е много по-добрия вариант(особено от сапунерка, сраванявам с RX100 III), последните години се справят отлично, като хващат цялата динамика на кадъра, не се занимаваш с обективи, обработка, настройка, карти, чанти и какво ли не. И про-та започнаха да снимат и с телефон, като скоро бях свидетел на фотосесия изцяло заснета с телефон като резултата беше отличен.



Публикацията е редактирана (03-05-23 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: Mogila   
Дата:   03-05-23 10:20

Най-доброто е това, което носиш със себе си. Камерите и обективите не струват нищо, когато седят в шкафа.
Лично аз не мога вече да си представя да тръгна на почивка или разходка и да помъкна с мен фото техника. Но това е при всеки индивидуално.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: mmjm   
Дата:   03-05-23 15:46

CDman, аз също съм закачил от това време или по-точно, щях да гледам много странно и съжалително, ако като юноша някой ми беше казал, че един ден ще си нося телефона в джоба и с него ще мога да снимам включително видео, ще чета новини и на практика ще изпълнява всякакви задачи.
Да се пренесем в съвременния свят. Без значение дали телефонът ми е в джоба и снимам с камера или снимам с него, неговото звънене по никакъв начин няма да ми попречи да заснема кадърът, за който попита.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: ipolit   
Дата:   03-05-23 15:49

Гледай нещо със Sony IMX 766.
OnePlus Nord 2
OnePlus Nord 2T
Realme GT2 и всякакви вариации по въпроса.
Nothing Phone 1 - тоя трябва да е по-скъпичък.
И Pixel 6a.

Тия са за по 550-650 лв.
Редмитата не струват за снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: mmjm   
Дата:   03-05-23 15:59

Аз също бих заложил на Pixel 6a, но не очаквай чудеса(последното се отнася и за скъпите модели де. За съжаление не можеш да избягаш от физиката.)

Отговори на това съобщение
 Re: Телефони добри за фотография, но не прекалено скъпи
Автор: georgioiv   
Дата:   03-05-23 18:20

iphone 7+, 8+, X - вече са под 500 лева а снимат чудесно и снимки и видео и слоумо...

И малко офтопик
Имаме детски център. Предлагаме пакети за празнуване на рождени дни. В единия от пакетите има снимки с телефон от персонала, ей така нещо като бонус. Могат да избират разбира се, с доплащане да имат и професионални снимки - т.е. със съвременен фулфрейм апарат, с HSS светкавица, правим пози... Ами 90% избират снимките с телефон. Снимаме с iphone 8+. Хората са доволни [smile] [smile]
Аз не съм доволен, защото седя без работа, но насила не мога да ги накарам. Пробвал съм какво ли не - правих им галерии в интернет с хубаво качество, печатах им на А4 снимки с Епсъна, какво ли не мислих за да харесат по-качествени снимки.. Снимам с хубави стъкла - 85/1.2 35/1.4 135/2, с два апарата..
Е не - искат си снимките с телефон.. А за храна дават много повече пари, дето на другия ден е в тоалета.. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »