Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Sony A 7 III форматирането на ниско ниво ли е?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   28-04-23 17:28

Търсих инфо в нета дали Сонито форматира картите на ниско ниво (Low Level), защото по погрешка сина ми е форматирал първата карта, а не втората. Сканирах картата с каквото се сетих, че имам инсталирано, но няма нищо намерено. Според мен няма шанс, понеже и R-Studio Data Recovery нищо не намери. PhotoRec през Fedora 34 също не намери нищо. Това ме интересува от заглавието. Картата е ясно, че няма да се върне заснетото видео в нея, но все пак да знам на какво ниво форматира Сонито!?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A 7 III форматирането на ниско ниво ли е?
Автор: Hsathv   
Дата:   29-04-23 00:53

Разбира се, че не е на ниско ниво, но не изтрива само таблицата като стандарното бързо фирматиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A 7 III форматирането на ниско ниво ли е?
Автор: lamerko   
Дата:   29-04-23 03:31

Не е работа на камерата да има такива инструменти. Да не говорим, че това форматиране си беше от ерата на магнитните дискове, където всеки сектор трябваше да се провери за четене и запис. Разбира се, това унищожаваше информацията, макар и не напълно (имаше начин да се възстанови почти всичко след подобно форматиране (лек офсет на главите спрамо логическите писти, при което има шанс да се прочете неизтрита информация след преинициализация на пистите). При сегашни джаджи това е безсмислено - няма писти, магнитни глави и прочие. Има клъстери, в които се съдържа процент допълнителни кондезатори, които при нужда (след репортване на смарт-а) преалокират данни. Единствения смисъл да се задейства процедура за пълна проверка е ако искаш да изтриеш наистина информацията без възможност да възстановяване. Но пък понякога е по-добре да знаеш, че може да възстановиш нещо изтрито по принуда [smilie18]

В тази насока, известен блогър при посещение в Северна Корея хитро подменя картите след проверките и съответните изтривания от контролиращите - имаше доста интересен архив на иначе забранение обекти за снимане :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A 7 III форматирането на ниско ниво ли е?
Автор: perspectiff   
Дата:   29-04-23 09:51

Имал съм щастието да възстановявам снимки от NEX-6 с PhotoRec, искрено ти пожелавам под някаква друга конфиругация да започнат да излизат файловете...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A 7 III форматирането на ниско ниво ли е?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   29-04-23 14:56

Ясно, благодаря на всички.
Само да спомена йсофтуера с който пробвах, но нищо не бе намерено:
R-Studio, PhotoRec (под Fedora 34), EaseUS Data Recovery, MiniTool Data Recovery, Disk Drill, TestDisk (PhotoRec под Windows), Recuva, Data Rescue (на Kingston защото картата е такава), Wondershare Recoverit, Disk Genius и Stellar Data Recovery. Бяха важни видео кадри, ама отиде коня у реката. Нито една програма не откри някакъв изтрит файл. Само папките, които сега си е направил фотоапарата след формат на картата в него. За това си помислих, че форматира на ниско ниво, но то бил друг ключа за бараката. Още веднъж ви благодаря за включването в темата. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Sony A 7 III форматирането на ниско ниво ли е?
Автор: lamerko   
Дата:   29-04-23 15:48

Важен момент - след форматиране, НЕ бива да се записва нищо. Особено ако има активирана трим функция :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A 7 III форматирането на ниско ниво ли е?
Автор: perspectiff   
Дата:   30-04-23 14:50

Пробвай отново с Photorec, и когато избираш тип файлове, избери единствено два от списъка с хиксче - mov. Второто mov в списъка твърди, че ще възстанови mov и mp4 файлове, а първото говореше нещо, че ще пресъздаде някак специфично записаните филмчета във финален файл.

Демек списъкът трябва да изглежда

[ ] бля бля
[x] mov бля бля
[x] mov - mov and mp4 files
[ ] бля бля

Стискам палци.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »