Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: Yog   
Дата:   27-04-23 07:08

Има нещо, което не разбирам и ако някой знае - нека каже. Защо новата техника на Canon и Sony е на такива безумни цени в БГ магазините? Аз съм се засилил (пак) да купувам и бях изненадан колко е разликата със САЩ. Преди беше цената в B&H или Adorama (примерно), плюс 20 процента ДДС. Сега камерите на Nikon пак са така. Гледам Z6 II е 3700 в България, това са точно 1700 долара (колкото е там) плюс 20-те процента.
В същото време R5 там е 3700 долара. С добавката от 20 процента става 7900. А у нас цената е над 9300... [smilie10]
Плаха горница от 1400 лева. Същата (почти) работа със 7RV. Там е 3900 долара, но тука вместо да излиза 8250 с ДДС, се продава за 9000. Какво определя това?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: stef7   
Дата:   27-04-23 08:23

Гледам цените в Европа - Canon R5 е 4000 евро навсякъде. Sony A7R V - 4500 E. Защото цените в нашите магазини са по-високи или по-ниски е въпрос на решение при магазините. Фирмите също имат политика да продават по-евтино в щатите отколкото в Европа. Може би разходите там съм им по-малко. Предполагам същото важи и за магазините. Само предполагам, че са в сила общите закони на търговията - колкото е по-голям обема на продажбите толкова повече цената може да бъде намалена. Не знам но като цяло е така има такава тенденция примерно и при смартфоните - да са по-скъпи в Европа отколкото в Щатите, за Азия да не говорим там е съвсем друга бира.

Силата на долара като световна валута също играе роля. Предполагам повечето фирми предпочитат да получават плащанията в долари, обменните курсове в техните държави където се водят отчетите може да са в по-добри за долара и т.н.



Публикацията е редактирана (27-04-23 08:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: Yog   
Дата:   27-04-23 08:35

4000 евро е горе-долу колкото 'трябва' да бъде. 7900 го сметнах, което е съвсем близо. Аз техника купувам от години, както от тук, така и от чужбина. Винаги така се формираше цената. Просто напоследък се появи някакво ново "увеличение". И то не е 100-200 кинта. 1400 на 7900 е близо двайсе процента.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: asahi   
Дата:   27-04-23 08:36

Защото сме малък, но световно безинтересен пазар.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: compur   
Дата:   27-04-23 08:38

Моля , потърсете във форума подобни теми и ги прочетете. Ще ви стане ясно!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: Yog   
Дата:   27-04-23 08:46

Ние преди 3 или 4 години си бяхме точно толкова малък и безинтересен пазар. В това отношение нищо не се е променило. А ценообрзуването се е...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: Belshazzar   
Дата:   27-04-23 09:14

Съвсем наскоро купих A7R V за 9000 лв. - цена, която е напълно идентична на тази в германските сайтове, например. Явно това не е изцяло българска особеност.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: milen   
Дата:   27-04-23 09:42

И не само с камерите е така.
Виж чушки, домати, кашкавал, дрехи...[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: hotsnail   
Дата:   27-04-23 09:52

Валутен и инфлационен риск. Сони най-вероятно си смятат в йени. Говорят си с разни финансисти какви цени да сложат в Европа и САЩ вероятно на база прогнози за 24 месеца за инфлацията и валутните рискове.

След това разбира се идва и ДДС-то, което в САЩ се казва Sales Tax и е 10% но го няма обявено на сайтовете.

Та като събереш тия неща....9300 или там каквото се е получило.

На мен също ми направи впечатление тази разлика с новите цени на продуктите. Да по-изгодно е някои неща като А7р5 да се вземат сега от САЩ.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: Mogila   
Дата:   27-04-23 10:17

hotsnail Ама те сравнени с Европа излизат в БГ по високи. Йени и данъци в америка нямат в това нищо общо.

Yog Поръчай си от Европа. Не е никакъв проблем.
Ето ти един страхотен магазин, в който Р5 е 3999 Евро:

https://www.calumetphoto.de/product/Canon-EOS-R5/CANEOSR5

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: hotsnail   
Дата:   27-04-23 11:21

Ами за Сонито цената в Европа май е една пък за САЩ друга. В Германия гледам е 4499 евро, което е 9000 лева горе долу

За канона е друг случая явно. То и канона е по-стар модел т.е, цената е определена преди инфлацията от 2022. За 3800 евро излиза на фото коч сега с малко промоция. Каломета са скъпчии (уфф тия 200 евро май са trade in промоция)



Публикацията е редактирана (27-04-23 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: GenaDP   
Дата:   27-04-23 12:40

Очевидно мотивират по този начин фотографите да се преселят отвъд океана... Кво чакате? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: Yog   
Дата:   27-04-23 13:12

Тези calumet ги знам. Веднъж си купих апарат и обектив от тях, втора ръка бяха и пак ми бяха пратили сертификатче за 3 или 6 месеца гаранция. Културна работа. Те доколкото знам са голям търговец в Германия. На мен нещата ми ги докараха с куриер в София без засечки... Просто споделям, знам че е извън темата.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: fotorafi   
Дата:   27-04-23 17:28

В САЩ ДДС е т.н.ЩАТСКА ,ФЕДЕРАЛНА ТАКСА
Ню Уорк е 9,5%, а в България е 20%

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: nyamago   
Дата:   27-04-23 17:43

Yog написа:

> Ние преди 3 или 4 години си бяхме точно толкова малък и
> безинтересен пазар. В това отношение нищо не се е променило. А
> ценообрзуването се е...

Очевидно българите междувременно са забогатели.

Точната цена, както много пъти съм цитирал, е "толкова, колкото оня, комуто продуктът е потребен, е готов да плати за него".

Големите фирми не може да не знаят тоя закон и винаги се съобразяват с него. Явно достатъчно българи са готови да платят тези цени за своята потребност [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: lamerko   
Дата:   27-04-23 18:41

fotorafi написа:

> В САЩ ДДС е т.н.ЩАТСКА ,ФЕДЕРАЛНА
> ТАКСА
> Ню Уорк е 9,5%, а в България е 20%

А във Флорида е 0% [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: asahi   
Дата:   27-04-23 19:30

Да, ама за целта трябва да идеш до Флорида. Или Ню Джърси.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   27-04-23 20:34

Точно до преди една седмица Canon R5 чисто нов от магазин тук в България беше 8000лв.Бяха му свалили цената с 1000лв. От Канон България правят това доста често.Просто следете пазара. Миналата година бяха пуснали една заигравка с връщане на стари ръчни обективи и отстъпката достигаше до 25%



Публикацията е редактирана (27-04-23 20:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: Yog   
Дата:   28-04-23 02:02

svetozar_stefanov ако е бил 8000, това може да е обяснението. На "истинската" му цена го продават само по време на "промоции", а през останалото време виси на сайтовете с надценка над 1300 лева и "ако искаш..."

fotorafi, напълно наясно съм, че ДДС е различен в различните страни. В някои даже няма изобщо. Аз за България говоря. В продължение на години (казвам го от опит, защото съм следил и купувал), в момента в който се появеше техниката на големите американски сайтове (където посочената цена е без ДДС, защото отделните щати имат крайно различна политика и няма как сайта да посочи една цена, освен без съответния данък) добавяш 20% и получаваш нашата цена. Отклонения от по стотина лева винаги е имало, но правилото работеше безотказно. Сега не работи. Често има някаква допълнителна надценка в нашите цени. Понякога значителна.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: CDman   
Дата:   28-04-23 07:51

Най-краткия отговор е: Направи си фотомагазин и сам ще разбереш защо.[smilie24]

п.п. Много ме е яд като почне летния сезон и мисирките плъпнат по хотелите да питат защо цената на еди кое си била толкова, а в Турция е ... , а в Гърция е ... [smilie11]
Няма ли един по-окомуш собсвеник да им кажа "Вземете си под аренда един хотел и ще видите." [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: Mogila   
Дата:   28-04-23 08:12

Явно е, че не търговците а производителя определя с точност цените на камерите и задължава търговците да ги спазват точно. В Германия никога не съм виждал дори и минимална разлика в цени на камери в различните магазини.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: asahi   
Дата:   28-04-23 08:31

Фирмите имат маркетингови директори и отдели, където решават кое къде колко ще се продава. Те наблюдават много параметри на пазара и в крайна сметка носят отговорност за действията си пред акционерите. Решението им може да е обратно на нашата логика.

Производителят решава съвсем други задачи.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-04-23 18:15

Цените на техниката в САЩ винаги са били по-ниски от тези в Европа.
Само че в САЩ стандартната гаранция е 6 месеца (за по-дълга гаранция се доплаща - и то доста!), а в Европа - 2 години. Другата особеност е, че в САЩ цените се обявяват без данъка (както са писали по-горе, за всеки щат е различен), а в Европа - с включен данък.
Неприятното е, че гаранцията от САЩ не важи в Европа.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: asahi   
Дата:   30-04-23 19:22

Я! Велкъм отново!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Canon и Sony са на такива цени
Автор: chrisnoch   
Дата:   01-05-23 12:29

Добре заварил! [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »