Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nikon Z fc - мнения
Автор: Denica_Ibrishimova   
Дата:   16-04-23 19:19

Здравейте!
Снимам основно портрети с Nikon D3200 + 50/1.8G. Камерата ми служи вярно вече няколко години. НО! Искам да сменя системата от дслр на безогледална, основно заради безкрайните проблеми с фокуса.
Та, питането ми е дали някой може да сподели мнение и наблюдения от първо лице за Nikon Z fc? Това тяло съм си харесала.
Имам и друг въпрос.
Nikon Z Nikkor 85mm f/1.8 S също толкова добър ли е, колкото еквивалента в дслр системите Nikon AF-S Nikkor 85mm f/1.8G??

Благодаря на всеки, който реши да ми помогне в избора... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: kvakioh   
Дата:   16-04-23 20:15

Бих си взел за 3200 един 85/1.4G. Иначе тази нова система на Никон е доста нишова. Чак пък толкова проблеми с фокуса 3200 няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Denica_Ibrishimova   
Дата:   16-04-23 20:40

kvakioh моята 50ка не е калибрирана никога с тялото, но да кажем, че що годе дава задоволителен процент успеваемост. Примерно на десет изстрела, имаме 4-5 попадения с фокус и другото е брак. Общо взето, това което предлагате беше първият вариант, който обмислях, да си взема 85ца G. Обаче пак нещата остават в ръцете на късмета, дали ще се сработят.
И вече съм категорична, че минавам на безогледален. Но там малко не са ми ясни моделите, защото никога не съм се интереувала от тях. Докато при дслр-рите горе долу си говоря на Ти.
Конкретно този модел ми харесва заради ретро стайла, и ми е много любим. Иначе кажете кой са добри безогледалки, но все пак в някакви разумни финансови граници. Не гледам флагмените на брандовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: hotsnail   
Дата:   16-04-23 20:53

Пробвайте го в магазина ако Ви е страх нещо. Модерните безогледални са добри като АФ.

Фуджи и Сони повече залагат на този формат АПС-Ц и имат много по-добър набор от обективи. Фуджи имат сходна стилистика на камерите.

По-принцип за този формат добър портретчик е 56мм обектив. Аз имах Сони а6300 със Сигма 56/1.4 и беше супер яка комбинация - безупречен фокус, страхотен детайл. На фокус излизаха 10 от 10 кадъра. Следи очите на моделите т.е. не е нужно нищо да гласиш специално. Вярвам, че Фуджи и Никон са стигнали нивото на А6300 като АФ и няма да разочароват. Та за обектива нещо подобно вижте.


https://live.staticflickr.com/65535/50255532616_56dfea4a38_b.jpg

Didko by Kiril Karaatanasov, on Flickr

85/1.8 е по-подходящ за пълно форматна камера като Z6. Много дълъг/тесен става за повечето случаи и е труден за употреба на АПС-Ц. Пък не дава и кой знае колко по-хубав дефокус спрямо 56/1.4 обектив.

ПП слр-ите са много евтини сега, но АФ никога не е работил на тия камери. Дори на най-скъпите брака е недопустимо висок. Ще се изредят мъдреци друго да говорят, но фактите са такива. Имал съм и Д700 и Сонита разни и Д600 и ...не става.



Публикацията е редактирана (16-04-23 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Denica_Ibrishimova   
Дата:   16-04-23 22:13

Накарахте ме сега да се замисля за тази Sigma 56/1.4 [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: quazimodo   
Дата:   17-04-23 07:12

Denica_Ibrishimova написа:

> Накарахте ме сега да се замисля за
> тази Sigma 56/1.4 [smilie5]
>

Ако снимате срещу заплащане, не се отказвайте от безогледалката. Обаче първата ви покупка ще трябва да са 2-3 допълнителни батерии за нея, вместо Сигмата[smilie5]

П.П. Тази Сигма май се предлага само за безогледалки[smilie7]



Публикацията е редактирана (17-04-23 07:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Yog   
Дата:   17-04-23 08:35

Аз не бих си купил fc, след като разликата до Z5 e 500 лева. Бих си купил пълноформатния, плюс Z 85-ца, дори да трябва да ги изплащам. По-скъп вариант е, но това бих направил. А с адаптер може да се ползва и наличния 50мм, който не е лош обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Mogila   
Дата:   17-04-23 10:23

Здравей и добре дошла във форума!
ДСЛР не са перфектни във фокусирането, но 4-5 от 10 снимки да са на фокус не е нормално.
Може би ако се промени нещо в начина на снимане ще се подобри успеваемостта. Например да се ползва само централна фокусна точка и да се внимава на каква скорост на затвора се снима е добро начало. Ако това вече не е пробвано разбира се.

Иначе и аз бих взел фул фрейм безогледална камера. Марката няма значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: AsahiPentax   
Дата:   17-04-23 12:33

Много може да се каже за тоя мъник! С мой колега направихме реален тест между неговият Z6 и моя Zfc. Оказа се, че въпреки по-малкия сензор се справя абсолютно еднакво с по-гоелмият си брат. И то при условие, че Z6 е с 24-70 F2.8 S обектива, а ZFc е с китака. Лично аз съм повече от доволен. Даже направих една бърза снимка на жена ми в тъмната стая, в която само телевизора светеше в другия край на стаята (не пряка светлина). И при 12800 исо абсолютно никакъв цветен шум няаше снимката! Вярно е, че трудно се държи, но на мен не ми пречи. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Myth   
Дата:   17-04-23 13:04

Автор: AsahiPentax
Дата: 17-04-23 12:33

в която само телевизора светеше в другия край на стаята (не пряка светлина). И при 12800 исо абсолютно никакъв цветен шум няаше снимката! Вярно е, че трудно се държи, но на мен не ми пречи.


Няма как да няма цветен шум особено на 12800, може да няма само ако е включено шумоподтискане някакво...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: AsahiPentax   
Дата:   17-04-23 13:11

Myth написа:

> Няма как да няма цветен шум
> особено на 12800, може да няма само
> ако е включено шумоподтискане
> някакво...

Ако искаш вярвай, но за мене е факт! Всичко си е заводско настроено в апарата. Пък и според официалното инфо сензора макар и кроп е същия като в Z6-цата.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: asahi   
Дата:   17-04-23 14:05

"Заводски настроено" не означава, че шумопотискането е изключено. Щом апаратът е в ръцете ти разцъкай в менюто и направи сравнение с включено/изключено шумопотискане.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Myth   
Дата:   17-04-23 18:49

Автор: AsahiPentax
Дата: 17-04-23 13:11


Ако искаш вярвай, но за мене е факт! Всичко си е заводско настроено в апарата. Пък и според официалното инфо сензора макар и кроп е същия като в Z6-цата.



Не е въпрос на вяра :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: avo   
Дата:   17-04-23 23:08

И с огледално, и с безогледално тяло е възможно да се достигне до добър процент на кадри с точен фокус, Z обективите обаче са големия смисъл да се мине на Z безогледалка. Ако ще снимаш с F-mount обектив, по-добре ДСЛР с малко по-читава АФ система. И твърдо препоръчвам Z5 или Z6, за портрети фулфрейм матрицата ще дава доста по-приятна картинка, а и като ергономия ще са доста по-удобни от Zfc, макар и да е много симпатичен.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: quazimodo   
Дата:   18-04-23 08:17

Със среден клас безогледалка и приличен фирмен обектив, фокусираните снимки ще стигнат до около 110% от всички щракнати [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Mogila   
Дата:   18-04-23 10:08

quazimodo какъв е смисълът от този коментар?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-23 11:30

Само пълноразмерна матрица за безогледалка Никон. Иначе просте бих сменил или тялото или обектива щом толкова зле с фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: quazimodo   
Дата:   18-04-23 11:38

Mogila написа:

> quazimodo какъв е смисълът от този
> коментар?

Явно ти е време да се пообразоваш по въпроса що е то напреднала безогледалка и с какво се яде[smilie5] Виж какво е фазов датчик при безогледалка и за какво помага наличието му[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Pavlov11   
Дата:   18-04-23 13:05

Няколко вметки по всички горни коментари (ползвам Z6ii от скоро преди това d750) :

- Имам не малко кадри на 12 800 ISO които изглеждат В ПЪТИ по добре от 3200 ISO на D750 цата ми. Цветен шум почти няма.

- Личното ми мнение се припокрива с колегата Yog - дайте 600лв отгоре за Z5, според мен от кропка до фул е една вселена разлина, няма да съжалявате.

- Абсолютно всеки един S обектив (безогледалки) се справя В ПЪТИ по-добре от G предците си (DSLR) - без изключение.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-04-23 13:10

Ако ще работиш си купи безогледалка. Нови ДСЛР–и 2023-та година тепърва с обективи е относително безмислено начинание. За Никон лесно се адаптират и стари Ф обективи през ФТЗ адаптера. Не че безогледалките на Никон са върха на сладоледа но пак са значителна стъпка напред.



Публикацията е редактирана (18-04-23 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Джъмбо   
Дата:   18-04-23 16:29

С мой колега направихме реален тест между неговият Z6 и моя Zfc. Оказа се, че въпреки по-малкия сензор се справя абсолютно еднакво с по-гоелмият си брат.

тестовете показват друго [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: hotsnail   
Дата:   18-04-23 17:31

Еми то Z6 е сензора на А7м3 от Февруари 2018. Така де това беше преди 5 години. Технологиите напредват и не е никак странно корп камера да има сходен динамичен обхват и работа на високо исо през Юни 2021.

Сходно беше и с предната генерация сензори. Сони А6300 вадеше сходни ако не и по-чисти снимки от А7м2, Д600 или Д750. Просто излезе няколко години по-късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Denica96   
Дата:   18-04-23 18:44

Извинявам се на всички, толкова хора сте писали, а аз от два дена само чета коментари и не мога да отговоря. Нещо сайта ли имаше проблеми или само в моя телевизор беше грешката?![smilie11] Днес мислех, да пиша на админ, но се оправи от самосебе си...нямам идея как се оправи проблема...

Радвам се, че има отзив на човек, който реално е снимал с въпросната камера. Още повече ме радва написаното, общо взето това исках да прочета.
А отностно въпросните комбинации, които се предложиха, най на сърце ми легна идеята за Z fc + sigma 56/1.4 [smitten]

Относно предложенията за fullframe, знам че е по-добър вариант, но знам, че и няма нещо което да се постигне с пълен формат, а да не може с кроп. Тука спирачките идват от финансова гледна точка. Дори комбинацията Z fc + sigma 56/1.4 (3000лв) ми е малко нагорнище, но да кажем, че съм се примирила с някакви компромиси.

Оставям темата отворена. Всеки коментар ми е полезен. Благодаря на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: IvoEv   
Дата:   18-04-23 22:51

Z fc няма светкавица, колкото и да е слаба при Z50 например, освен това няма запаметени режими U1 и U2, както и няма функционалните F1 и F2.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Z fc - мнения
Автор: Myth   
Дата:   18-04-23 23:21

Погледни фуджитата, а човека, който притежава въпросната камера, малко не е много наясно, та не бих разчитал много на мнението му....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »