Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: haio   
Дата:   11-02-23 14:26

Здравейте
отправям запитване към вас на какво може да се дължи това.
Вече много пъти ми се случва, когато снимам скали огряти от слънцето - на снимката изглеждат размазани, щом увелича - като да не са на фокус. Използвам статив и голяма диафрагма - 8-10 и въпреки това пак е същото. Апаратът ми е Pentax K20D, досега снимах с китовия обектив - SMC Pentax 18-55 мм, но от скоро си закупих хубав обектив - Tamron SP AF XR LD Aspherical IF Di II 17-50mm F2.8.
Днес направих проба и използвах хубавото слънце за да сравня остротата на двата обектива. Е, не виждам разлика. Прилагам снимката от обектива Tamron. Диафрагма 8, снимано от статив на автофокус.
Дали някой може да ми каже на какво би могло да се дължи това?
Някой от вас може ли да каже дали се е сблъсквал с поодбен проблем?
Моля - без подигравателни коментари - това е тема за начинаещи - изобщо нямам претенции да съм разбирач или професионалист.

https://photo-forum.net/i/2455525



Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: geobg   
Дата:   11-02-23 14:43

Според мен в твоя случай стават 2 неща:

1. Бленда 8-10 не е толкова голяма, може да пробваш и 16 например, че и 20 след като имаш статив и скоростта го позволява.

2. Автофокуса хваща камъните пред теб, и благодарение на блендата от 8 стига до знака - после всичко не е на фокус. За да го преодолееш това - или автофокус на една точка на AF-S, и се целиш в нещо на около 1/3 от това което ще снимаш - в твоя случай разделяш камъните на 3 части и се целиш на 1/3. Другия вариант ти е същото на ръчен фокус ако имаш опит или Focus Peaking.

Пробвай!

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: seymour_sz   
Дата:   11-02-23 15:04

Ако имате стабилизация, изключвате ли я при снимане на статив? На мен ми се е получавало така, когато я забравя включена

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: quazimodo   
Дата:   11-02-23 15:22

Елементарно, Уотсън! На това явление му викат мараня. Знакът е по-високо и него не го хваща трептенето на горещия въздух над камъните. Съветът за изключване на стабилизацията при снимане от статив важи с пълна сила при старите тела. Освен това, една проверка за фронт/бек фокус би премахнала евентуалните съмнения за наличие на такъв. При тези стари тела бленда затворена повече от 8-9 вече докарва дифракция, която допълнително "помага" за липсата на острота.

П.П. Едно време щраках с корейския близнак на Пентакса - Samsung GX-20 [beer]



Публикацията е редактирана (11-02-23 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: b0bb0   
Дата:   11-02-23 16:46

Дълбочината е доста голяма, къде е целено да бъде фокусът?

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: haio   
Дата:   11-02-23 17:09

Благодаря на quazimodo - според мен неговото описание е най-точно.
Току що отидох да направя още снимки - и публикувам тук една от тях.
Диафрагма - 16, фокусът е наместен на безкрайност - то на този обектив максимумът му е на 3 м и после е безкрайност.
Забравих да махна Anti Shake функцията, но може би това няма значение - някои елементи са на фокус, само огретите от слънцето скали не изглеждат да са на фокус - най-вероятно наистина ще да е маранята. Ако някой се е сблъсквал с такъв проблем - то може би решенито му е някакъв филтър например????
Снимката е без никаква корекция във фотошоп - без изостряне или нещо друго.



https://photo-forum.net/i/2455545



Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: avo   
Дата:   11-02-23 17:38

Къде ти е автофокусната точка на последната снимка, би следвало да е някъде горе долу на 1/3 в кадъра, ако не е там, а според мен не е, няма какво да се чудиш. Маранята от нагретите скали ще касае повече човешките силуети, не самите камъни според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: nositel   
Дата:   11-02-23 19:05

Пола филтър и може би леко недоекспониране, за да не горят. Постобработка после: локални контраст, кларити, шарпене и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: asahi   
Дата:   11-02-23 19:24

Това, което виждам, е обща липса на рязкост. Знакът също не е рязък. Следващия път се фокусирай със средната точка на нещо наистина контрастно, например знака. След това задържайки фокуса прекадрирай и снимай. Маранята във въздух е проблем ако няма вятър. На морто това се случва рядко.

Провери обектива за рязкост с тестов чарт и отделно аутофокуса с теста с наклонената повърхност. И не бъркайте фокус и рязкост, защото са различни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: haio   
Дата:   11-02-23 19:40

asahi написа:

> Това, което виждам, е обща липса на
> рязкост. Знакът също не е рязък.
> Следващия път се фокусирай със
> средната точка на нещо наистина
> контрастно, например знака. След
> това задържайки фокуса
> прекадрирай и снимай. Маранята във
> въздух е проблем ако няма вятър. На
> морто това се случва рядко.
>
> Провери обектива за рязкост с
> тестов чарт и отделно аутофокуса с
> теста с наклонената повърхност. И
> не бъркайте фокус и рязкост,
> защото са различни неща.

Как се правят тези тестове за рязкост с този чарт и какъв е този тест за наклонена повърхност?

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: quazimodo   
Дата:   11-02-23 19:50

https://photocafe.bg/af-adjustment/
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: b0bb0   
Дата:   11-02-23 22:49

Това за маранята принципно има смисъл, но при нула градуса температура навън не ми се струва да има мараня, камъните едва ли са толкова топли, че да правят въздушен поток.

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: ZENON   
Дата:   12-02-23 00:07

1. Снимай на централна фокусна точка и прекадрирай.
2. К20 е кроп, т.е. ф8 ти е напълно достатъчно в редица от случаите. Не се засилвай да затваряш повече. Няма смисъл. Ще се сдобиеш с дифракция и лоша картинка.
3. Купил си Тамрон, а той има крива фокусна равнина. Отърви се от него, или фокусирай на лайв вю (ако К20 има). Имах същия проблем преди години, но за късмет бях го взел на заем това стъкло.
4. Намери из нета DOF калкулатор и от там ще разбереш какви са зависимостите м/у бленда, разстояние до обекта и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: haio   
Дата:   12-02-23 05:13

Благодаря за информацията quazimodo, като цяло е много сложно и ще трябва доста време да отделя за да се запозная с този тест, а и освен това трябва да си намеря отнякъде такава бланка и да я разпечатам. Доколкото разбирам - това е тест за автофокуса. Ами какъв е този чарт за рязкост тогава, за който спомена по-горе asahi?
Някой знае ли в Бургас, да има такъв сервиз или фирма, която да направи такова калибриране? Държа да е ателие, или фирма, а не частно лице, защото не бих могъл да поверя техниката си на непознати.
Ако ли пък не - лека полека ще се запознавам с материята и съвсем сам ще си направя теста.


quazimodo написа:

> https://photocafe.bg/af-adjustment/
[beer]
>



Публикацията е редактирана (12-02-23 05:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: haio   
Дата:   12-02-23 05:18

Благодаря за насоките ZENON, но може би това с Tamrona не е много вярно, че има крива фокусна равнина. А и вече съм го купил и няма как. Вчера снимах и с друг обектив - китовия на този апарат и резултатът е същия - пак няма рязкост.


ZENON написа:

> 1. Снимай на централна фокусна
> точка и прекадрирай.
> 2. К20 е кроп, т.е. ф8 ти е напълно
> достатъчно в редица от случаите.
> Не се засилвай да затваряш повече.
> Няма смисъл. Ще се сдобиеш с
> дифракция и лоша картинка.
> 3. Купил си Тамрон, а той има крива
> фокусна равнина. Отърви се от него,
> или фокусирай на лайв вю (ако К20
> има). Имах същия проблем преди
> години, но за късмет бях го взел на
> заем това стъкло.
> 4. Намери из нета DOF калкулатор и от
> там ще разбереш какви са
> зависимостите м/у бленда,
> разстояние до обекта и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: asahi   
Дата:   12-02-23 18:52

Exclusive new dpreview resolution chart . Фирми за мерене на обективи няма. Всеки се оправя сам.

Никога не ми е идвало желание да имам този Тамрон.


Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: haio   
Дата:   12-02-23 19:12

Благодаря на asahi за отговора. Ами явно тук в този форум Тамроните не ги обичате много,но както и да е. Опасявам се, че в моя случай проблемът не е в обектива, а в самото тяло - както казах по-рано - виждам една и съща не добра рязкост и с Тамрона, и с двата обектива на Пентакс, които имам. И затова си купих Тамрона - четох на разни места ,че е рязък, вади хубави цветове, масивен, тежък, със стъклени лещи, а не пластмаси, и със сигурност е по-добре от китовия обектив на Pentax. Надявам се да успея да си го калибровам сам. Поздрави
ПП Между другото - някой от вас правил ли е такава подобна снимка на моята и ако да - може ли да я качи - но без да е обработена на Фотошоп, без изостряне на компютър - просто за сравнение?


asahi написа:

>
> Exclusive new dpreview resolution chart . Фирми за
> мерене на обективи няма. Всеки се
> оправя сам.
>
> Никога не ми е идвало желание да
> имам този Тамрон.
>



Публикацията е редактирана (12-02-23 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   12-02-23 20:08

haio написа:

> Ами явно тук в този форум Тамроните не
> ги обичате много,но както и да е.

Не става въпрос за това кой какво обича или не. Има прекрасни кадри правени и с Тамрон. Разбира се има вариации в различните бройки, но проблемът е, че не винаги такъв обектив се спогажда с тялото. Може с едно тяло да е добре, а с друго не. Затова преди да се купи е хубаво да се пробват няколко бройки, за да се види кое как е. Доколкото разбрах този Пентакс има микро настройка на фокуса, но тъй като все пак обективът е third party, може да се очакват капризи. Въпреки микро настройката на фокуса, има вероятност нещата да не се получат, или пък на една дължина да е добре, на друга не, и разни такива вариации. В такъв случай може да се снима в Live View. Фокусът там е бавен, но поне ще е точен, ако разбира се не ти трябва бърз фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Винаги, когато снимам силно огряти от слънцето скали - не са на фокус
Автор: haio   
Дата:   13-02-23 21:27

Благодаря за изказаното мнение IShoot4Fun и мисля, че като цяло си много прав. Днес си разпечатах бланка и направих тестовете за фокус. Проблемът е там, че понеже е варио, то при различните фокусни разстояния - корекцията трябва да е различна. Запознах се с функцията LiveView на моя фотоапарат и ще я използвам често от тук насетне. Настроих си апарата с тази корекция, която важи за 24 мм - мисля, че за моите цели ще използвам това фокусно разстояние най-често - а за останалите LiveView.
Ами като цяло благодаря на всички ви за изказаните мнения и отзивчивостта, много ми помогнахте. Разбрах, че нещата не са толкова прости и не е достатъчно просто да си купиш скъп обектив. Е за вас професионалистите може и да не е скъп, но за мен като любител и за нещо, което правя само за хоби - сумата не е малка.
Лека полека напредвам в технологиите на фотографията. Поздрави на всички :)



IShoot4Fun написа:

> haio написа:
>
> > Ами явно тук в този форум
> Тамроните не
> > ги обичате много,но както и да е.
>
> Не става въпрос за това кой какво
> обича или не. Има прекрасни кадри
> правени и с Тамрон. Разбира се има
> вариации в различните бройки, но
> проблемът е, че не винаги такъв
> обектив се спогажда с тялото. Може
> с едно тяло да е добре, а с друго не.
> Затова преди да се купи е хубаво да
> се пробват няколко бройки, за да се
> види кое как е. Доколкото разбрах
> този Пентакс има микро настройка
> на фокуса, но тъй като все пак
> обективът е third party, може да се
> очакват капризи. Въпреки микро
> настройката на фокуса, има
> вероятност нещата да не се
> получат, или пък на една дължина да
> е добре, на друга не, и разни такива
> вариации. В такъв случай може да се
> снима в Live View. Фокусът там е бавен,
> но поне ще е точен, ако разбира се
> не ти трябва бърз фокус.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »