Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: fallenfbsd   
Дата:   17-01-23 09:41

Здравейте,
в момента снимам с X-T200 и с тези два обектива. Профилът ми е по-скоро да си документирам нещата около мен (вкл. с телефон), повече от това да правя изкуство или да изляза да снимам природа, заради самата природа.

1. Дали мога да дам някъде да ми изчистят китовия 15-45 да изчистят две прашинки попаднали в него с времето? Опитах се да видя дали ги виждам при чисто син, чисто бял фон - май не, но фактът, че знам, че ги има ме дразни.

2. подариха ми (без мое знание) Fuji 16 mm F2.8 WR. Имам и китовият 15-45mm F3.5-5.6 OIS.

Както е видно имах си обектив за това разстояние. Та започнах да снимам с новия за да разуча, да сравня, да надградя. Почнах да гледам и ревюта. Преди това съм нямал prime lens - винаги с някой китов zoom и бях вдъхновен. Но това, което открих е

2.1. надграждам с това, че е "време устойчив" - надявам се да не виждам прашинки в него :)

2.2. надграждам очевидно с по-добро F, но аз не съм толкова почитател на бокетата, по-скоро се надявах на по-отворената бленда да ми подобри малко шума и скоростта в еднакви условия.

2.3. при едни и същи условия на 16 мм двата обектива не могат да се различат. Това ме очуди и почнах да гледам ревюта в нета - оказа се, че 15-45мм е добър обектив в края си и не само мое наблюдение. Почти всички ревюта са много позитивни и за 16мм.

2.4. липсата на OIS ме озадачи при 16мм-вия. Да разбирам, че не винаги трябва и че вероятно ще се отрази на размера, но като дам на някой да снима в стая с изкуствена светлина и резултатът е 1/3 неразмазани снимки, другото отива в коша. Отделно без OIS предимството на отворения обектив, май се изравнява с другия.

2.5. разбирам, че този обектив ми помага да изляза от зоната си на комфорт, да тествам и да развия някои умения, в следствие на ограниченията му - и това ми хареса в началото.

С две думи - да си оставя ли двата, да продам ли китовия и да го заменя с друг или да помисля за ново тяло с WR, за да може да имам цялостна система с WR и да развивам това качество (не е малко никак).

OIS при телефоните за мен е задължителен и затова си мислех, че няма да купя нищо без него и при другите камери. Вероятно го надценявам, но рядко имам в мен статив (нося едно малко портативно) и повечето ми снимки са от ръка.

Проблемът е, че държа на изцяло гъвкав екран (не само tilt) и отивам на X-T5 с IBIS, който е много пари. Дори да си го купя и да махна с ръка, това е нещо, което ползвам спорадично и не ми носи пари.

Подарък не бих продал, по-скоро ще стои на етажерката и ще се вади веднъж на година.

Те така...приемам коментари по темата. Да не се приема за мрънкане, нито като голяма драма - по-скоро да събера мнения от хора с повече опит. Също така ми е ясно, че обектив и тяло няма да ме направят повече грамотен.

Хубав ден на всички :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: VladHD   
Дата:   17-01-23 09:48

15-45 е супер обектив за размерите си. Лично аз, не бих го продал, освен ако няма да сменям цялата система (както направих, като минах към E-Mount на Sony).
Даже в момента, си издирвам 28-60, който е горе-долу същия размер, но за 35mm сензори.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: hansto   
Дата:   17-01-23 10:32

По-принцип зумовете са по-универсални. 15-45 не е най-лошият зум, по-зле от него е 16-50. По-добри стандартни зумове са и 18-55 и 16-80. Имал съм и двата, и двата са с OIS. Няма да сбъркаш с който и да е от тях.
Според мен снимай малко и виж в кой край са ти снимките - 15мм или 45мм.
Ако в даден момент качеството вече не ти харесва по-скоро минавай на твърд 23 или 35, но пак зависи къде като мм снимаш най-много.
Има и много ръчни, които с преходник ще може да ползваш. Това също е вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: fallenfbsd   
Дата:   17-01-23 11:26

Благодаря Ви колеги!

@VladHD - ще послушам и ще го запазя. Засега ще си продължа с Фуджи, макар, че вчера отворих да видя и Сони (след като видях цените на X-T4 / X-T5 :) )

@hansto - да, съгласен съм. Имах 16-50 на по-старо тяло и имах възможността да щракам в паралел с двата. Ще следя за другите два и вероятно ще взема някой от тях щом са с OIS. Както и ще следя колко мм по-често ползвам - това все си го наумявам и не го правя.
За ръчни - още не съм задобрял, все още нямам тази лекота с другите неща.

Хубав ден!

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: Yog   
Дата:   18-01-23 23:18

Дали ще снимаш с X-T200 или X-T4 практически няма значение, ако ползваш същия обектив. Разлики могат да се забележат при хубавите обективи. Те струват много пари. Вече дали тези разлики ти трябват? Аз бих казал не. Комбинацията X-T200 и пластмасовия 15-45 е способна да прави съвсем ОК снимки откъм качество на изображението. А откъм качество на фотографията ги правиш ти, не апарата или обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: fallenfbsd   
Дата:   19-01-23 07:51

Съгласен @Yog. Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: georgioiv   
Дата:   19-01-23 08:58

18-55 е най-добрия кит който съм имал и ползвал, а аз освен него имам и канонския последен дслрс-ки кроп 18-55 STM и сонишките кропове 16-50, 18-55 и фулфреймския 28-70 и мога да сравня, всъщност направо няма място за сравнение :)

Аз бих продал 15-45 и Т200 и бих заложил на комбинация Fujifilm X-S10 + 18-55/2.8-4. Защо Xs-10 - защото има всичко което има XT200 +по-добро видео и стабилизация, a е по-евтин от XT4/XT5. С тази комбинация + един Viltrox 85/1.8 + твоя 16/2.8 покриваш всичко което би ти се наложило да ползваш някога, за удоволствие или работа и забравяш за харчене на пари до следващия път, когато те засърби да сменяш нещо от играчките.. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: io_bs   
Дата:   19-01-23 10:40

Здрасти! Като снимащ с Фуджи реших да се изкажа и аз.

Да, можеш да дадеш да ти почистят 15-45. Но щом не виждаш прашинките в снимките, това ще е напълно излишно. Имал съм обективи с доста прахоляк и не е оказвал влияние, освен при ф/22 и едноцветен фон (небе, стена...)

Няма толкова голяма разлика между f/2,8 и 3,5 - само 2/3 от стопа, а боке не се изкарва на такива фокусни разстояния освен ако не снимаш доста отблизо. По-голямата бленда би ти позволила да ползваш исо 1000 вместо 1600 (примерно).

Да, 15-45 има добра слава в по-широката си част. Липсата на стабилизация в твърд обектив не е учудваща - много малко твърди обективи имат такава вградена.

Щом снимаш документална фотография, липсата на стабилизация не би трябвало да е проблем. При документиране на хора така или иначе е добре скоростта да е поне 1/80 (при статични персони), иначе рискуваш размазване от естественото им движение, мигане и т.н. При неживи и статични предмети, снимай на поне 1/25 и всичко ще е ок (при добра фотографска стойка, естествено).

Стой си с Х-Т200, докато не усетиш, че много ти липсва сериозно (но и да можеш да го дефинираш точно). Да, получава се препокриване между обективите ти, но ако някой ден решиш да си купиш втори твърд - един 35мм би паснал идеално на 16-ката.

P.S. Стана дума за 16-50, че бил лош. Имам него и 18-55 в момента, след детайлни тестове не открих 18-55 да е толкова по-добър - даже в широкия край 16-50 има предимство (не само защото е по-широк, но и има по-малко field curvature).

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: fallenfbsd   
Дата:   20-01-23 21:53

Благодаря ви, колеги. Отново :)

@georgioiv - обмислях и аз X-S10 като лек ъпгрейд, но май ще изчакам още малко да ми отеснее сегашния. Хубаво е тялото и цената е по-изгодна.

@io_bs - засега не ги виждам. Но така беше и с телефона ми, който имаше прашинка и като я видях един ден, та ходих да връщам назад и да се бия по челото. Както и да е, научих се да ги коригирам в Gimp-a...Но ако дадеш на лично някое място да имам къде да отида ще съм благодарен. За обективите си прав и засега ще седя мирен и ще си щракам с какво имам. Ще залъжа мерака с някой обектив, а после мисля тяло със стабилизация. Блазни ме да е WR, но май и това надценявам, чак толкова не ме е спирало досега :)

Хубави събота и неделя на всички

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: io_bs   
Дата:   21-01-23 11:08

С телефоните е друго, техните сензори са миниатюрни (в сравнение с APS-C / FF) и една прашинка би заемала много по-голяма част от сензора на телефон, отколкото на фотоапарат. Другата причина да е по-видима на телефона е по-големият DOF.

Официалният сервиз на Фуджи е Бушона, ползвах ги веднъж за гаранционен ремонт (подмяна на задната врътка и гумата на тялото). Отне им целите 30 дни, които имат по закон, и не ми подмениха гумата - изтъркването било захабяване, тялото беше на няколко месеца само [smilie8]

Ползвал съм услугите на сервиза на Пентакс за чистене на матрица и съм оставал доволен. Казвали са ми, че биха могли да почистят обективи от други марки, ако успеят да намерят инструкции как се разглобяват. Работят бързо и са коректни.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: fallenfbsd   
Дата:   21-01-23 23:35

@io_bs, благодаря за разяснението и контактите

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: kvakioh   
Дата:   22-01-23 10:35

И двата обектива са достатъчно добри и нямат нищо общо един с друг, освен че за са Fuji. Бих запазил и двата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: fallenfbsd   
Дата:   24-01-23 17:06

Благодаря и аз така реших да направя - ще ги запазя.

Определно с 16mm ми беше по-"трудно", но за сметка на това повече експериментирам и снимам. И се оказа, че е супер, а "проблемите" са били в мен. Сега като поснимах почнах да се нагаждам и ми допада. Реално ме стимулира този обектив след като не постигнах изначало "уау" и сега научих практически какво бъркам.

Хубав ден на всички! И съм щастлив, че писах ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: fallenfbsd   
Дата:   19-08-23 23:07

Ах, напоследък сме по ексурзионни и пак съм с 15-45 за универсалност и викам...я да пробвам @io_bs дали е прав за прашинките и ... До f/11 не се вижда натам е видна на едноцветен фон. Прав беше. А сега както казват "can't be unseen" или вече имам муха в главата. Но честно казано беше за тест, много рядко имам снимки над f/11.

Сърби ме да продам малката машинка и да взема X-S20 и се чудя дали да го взема китово с 18-55 или да го взема без и да си купя един твърд да е компанион на 16ката? Кой бихте препоръчали. Честно казано дългият край ми трябва само като снимам спортните изяви на дъщерята.

Та така, малко да изтупам темата, понеже чаках да пуснат x-s20.

Дотук записах на georgioiv препоръката Viltrox 85 1.8



Публикацията е редактирана (19-08-23 23:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: hansto   
Дата:   20-08-23 08:47

Вилтрокс 85 е супер обектив, два пъти си взимах даже :) Минусът му е сравнително бавния следящ фокус и ако ще снимаш тичащи деца не знам дали е точния за теб.
Казват че 75/1.2 е по-добре, а надали ще е голяма разлика. Иначе бърз дълъг и твърд фуджинон е 90-ката - за открито с мн светлина ще свърши чудесна работа.
Аз сега оставих само 70-300мм за по-далечни снимки, но също не е светлобърз.
А за прашинките да не те филмират. И без това след ф8 надали ще снимаш реално.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XF16 2.8 WR && 15-45 kit
Автор: fallenfbsd   
Дата:   20-08-23 09:10

Благодаря @hansto!
Така е за f/8. Записвам си за обективите

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »