Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Питане за макро
Автор: alex.d76   
Дата:   04-01-23 19:10

Здравейте, колеги - от известно време изпитвам неустоимо желание да снимам макро, но се сблъсках с проблема с неналични подобаващи обективи.
По мое си желание, и защото снимам с Nikon D750, исках да си взема Tamron 90mm Macro - но го няма никъде вече...
Та искам мнения за единствения останал в продажба Sigma 105mm f2.8 Macro със стабилизация ?
Макро пръстените не са ми опция, затова искам мнение за истински макро-обектив - благодаря предварително на всички отзовали се с компетентни мнения !!! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: hansto   
Дата:   04-01-23 19:41

няма да сбъркаш и с сигма и с никкор над 90мм, дори и да няма стабилизация, не е грижа, така и така ще се снима 90% от статив

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: asahi   
Дата:   04-01-23 20:07

Ако няма да снимаш цветенца на полянка в поза Г задължително ти трябва статив. Тогава размислите около стабилизацията отпадат. Но размислите за осветление не отпадат.

Като гледаш чужди макро снимки имай предвид, че тези резултати са постигнати с цената на много четене, сметки, проби и грешки. Обективът има значение, но то е далеч от първото място.

Понеже у болшинството фотографи меракът за макро бързо минава бих ти препоръчал да си намериш един преходник към М42 и да си поиграеш с някой евтин обектив и макро пръстени. После ще решиш това за теб ли е и дали ще наливаш пари и време в такова занимание. Придобитият опит също ще ти е от полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: kvakioh   
Дата:   04-01-23 22:01

с м42 и адаптор тука няма да стане. Иначе бих се насочил към топа- 105/2.8 VR от Никон.
Изобщо не е задължително нов. Има и Токина 100/2.8 още нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: GenaDP   
Дата:   04-01-23 22:34

С всичко става - стига да знаеш как. И обратно - ако си гъзорък и плиткоумен, с нищо няма да стане. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-23 00:19

От ръка дори с добрата стабилизация на 80-ката на Фуджи, трудно стават чисти кадри с приближение над 1:2. Не вярвам автора да иска снима изцяло статични обекти през статив - за това не му трвбва въобще макро обектив - има си много по-евтини и практически по-добри варианти за стенд :)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: GenaDP   
Дата:   05-01-23 01:05

От ръка стават читави кадри даже при мащаб 5:1.
А ти в какво вярваш е една съвсем друга тема, която най-вероятно е интересна само за теолозите... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-23 01:31

Не съм алкохолик, но изглежда не ме бива с тези работи от ръка. Късмет с 5:1 [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: kvakioh   
Дата:   05-01-23 08:38

Макротата често са пренебрегвани заради по-бавния фокус, но са отлични обективи, доста често 3в1. По принцип кешът управлява главно изборът, също бюджетен вариант е и Сигма 70/2.8
Сигма 105/2.8 ОS е отличен вариант, като е остър колкото никонския 105 VR, стабилизацията е на ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: Idoru   
Дата:   05-01-23 13:15

Имах и тампон-а на 90мм и сега съм със Сигма-та 105 макро. Според мен сигмата е една идея по-добра, но и двата обектива са отлични.
Имай предвид, че са тежки кютуци, ще видиш зор да снимаш на ръка освен ако не си егаси богатира.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: kita   
Дата:   05-01-23 14:03

Едно супер евтино предложение - ривърс преходник/пръстен с който обръщаш обектива с задната част към обекта а челната леща към сензора. Например с 1.4/50 и при 1:1 образно/предметно разтояние постигам супер резултат като при по-скъпите макро обективи. Така си репродуцирам стари негативи и диапозитиви. Неудобството е ръчното управлене на блендата. Но в Алито виждам и пръстени с кабел за автоматика.
Ако наистина искаш да избегнеш пръстени/преходници и имаш по-дълбоки джобове:
1. Sigma 105mm f/2.8 APO EX DG OS HSM
2. Laowa 100mm f/2.8 ръчен ф
3. Irix 150mm f/2.8 ED ръчен ф
И трите са в един ценови клас като нови. Дано намериш на вторичния пазар добра сделка.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: Yog   
Дата:   05-01-23 14:54

Ползвал съм ето този обектив на Канон 6D. Работеше ОК. Автофокусът е бавен и шумен по днешните стандарти, но и без това за макро снимки предимно ползваш ръчен фокус. Струва 500 лева, което не е малко за стар обектив, но пък пише че е "като нов" и дават 6 месеца гаранция. Аз бих го купил. В днешно време 500 инфлационни левчета не са каквото бяха... В това отношение всеки знае себе си[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: kita   
Дата:   05-01-23 15:07

Пропуснах да отбележа, че през последите няколко години снимам преобладаващо продуктова фотография с голяма част дребни предмети. Снимал съм и с трите обектива с различни камери Канон. Писал съм на трето място Irix-а защото не очаквах такива резултати от него - острота, цветопредаване и т.н.т. Само той беше чисто нов, останалите съм купувал втора употреба. Със Сигмата не успях да направя повече от 3-4000кадъра, даде ми грешка и замина с един приятел за Англия и там си остана. С Laowa-та имам най-малко опит, само седмица две остана при мене. Добър обектив!
Напоследък количествата нараснаха, с тях и пазаренето от страна на клиента и си минах на варио АФ. Никой не забеляза промяната.
Има огромна разлика дали снимаш кабърчета и копчета за он-лайн магазин или буболечки за принтове.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: dunamis1974   
Дата:   05-01-23 22:01

Аз лично, препоръчвам Laowa. Смених 3 системи последните години. И си взимам макро обектив от техните за всяка. Не е скъп, но няма стабилизация и автофокус. Което в практиката си съм забелязал, че не е проблем ако имаш светлина. Т.е. не е лошо да си вземеш и светкавица (+ някакъв прост дифузер). Със светкавицата можеш да направиш хубав DOF и да замразиш потрепвания на ръката, вятър или каквото друго ги предизвиква.
Иначе автофокуса дори на макро-обективите които го имат ме изнервя и го изключвам 5 минути след като започна да снимам. Най лесно е да си настроиш някакъв близък фокус и да фокусираш като отдалечаваш или приближаваш камерата. Аз съм от тези дето снимат по поляните на Г [smilie5] , и този метод ми е помогнал за много снимки.
Иначе съм пробвал всякакви варианти. И макро рингове, и обърнат обектив. От обърнатия обектив се отказах след 5-6 опита ... много е трудно. А рингове и сега ползвам ако искам да взема само един обектив с мен. Примерно ... един 50мм + макро рингове ми върши чудесна работа.
И между другото, колегите са прави, че ще ти трябва доста търпение [smile]
Успех в начинанието [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: doubleG   
Дата:   06-01-23 08:00

Взимай сигмата и няма да сбъркаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: XristinaRuseva   
Дата:   06-01-23 09:38

Повечето снимки в профила ми са със Sigma 105mm f2.8 Macro и Nikon D610.
Бях го взела преди три години втора ръка от един потребител тук. За мен лично страхотен обектив, работи бързо и доста безшумно. Справя се добре и на различни светлинни условия и разните експeрименти с нея, които съм пробвала. Минус, който мога да посоча лично за мен е, че заедно с тялото е доста тежък за снимане от ръка, но това, което аз често снимам, обикновено не търпи да разпъвам статив. Така, че при друг може да не е недостатък това.
Поздрави и успех!



Публикацията е редактирана (06-01-23 10:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: asahi   
Дата:   06-01-23 09:42

Припомням, че макрофотографията започва там, където размерът на заснетото поле е по-малък от проекцията му върху филма или сензора. В този ред на мисли тази иначе колоритна снимка в близък план все още не е макро:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1528953323_1000906.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: alex.d76   
Дата:   06-01-23 09:59

Благодаря на всички за мненията и препоръките!
Знам, че макрото не е за всеки и изисква време, търпение и светлина. Този тип фотография не ми е основен, но понякога се изкушавам да щракам дребни хубавички нещица и факта, че с тази си дължина Сигмата е доста универсална, ме спечели.
Обектива вече е поръчан - отново благодаря на всички! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: fragranse   
Дата:   06-01-23 20:50

Автор: asahi
Дата: 06-01-23 09:42

Припомням, че макрофотографията започва там, където размерът на заснетото поле е по-малък от проекцията му върху филма или сензора. В този ред на мисли тази иначе колоритна снимка в близък план все още не е макро:
...или равен 1:1...

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: doubleG   
Дата:   06-01-23 21:17

В по-старите книги пишеше, че от 1:1 започва да се смята за макро. Но илюстративната снимка за близък план не е 1:1.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: quazimodo   
Дата:   06-01-23 21:35

Снимка от много близо за какво се брои[smilie18]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1649744079_p1310268-1-1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: asahi   
Дата:   06-01-23 21:45

Вади шублера и мерѝ. Формулата е по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: Julius   
Дата:   06-01-23 22:10

< 1:1 - се води close-up
>= 1:1 & < 10:1 - макро-фотография
>= 10:1 - се води вече микро-фотография (слиза на микроскопично ниво)
Някои броят за микро- от 20:1 нагоре...

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: fragranse   
Дата:   06-01-23 22:17

илюстративната снимка 5:1 от ръка и крака. Закуската на Калина.

GenaDP [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за макро
Автор: lamerko   
Дата:   07-01-23 04:46

Тази калинка много ме съмнява да е 5:1.

Ето една доста дърта моя снимка - тук мравките са някъде 1:4 (пак от ръка) при 100мм 1:1 обектив на 1.6х кропка и бленда 8. Естествено, снимката е кропната от пълния кадър.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-01/1673059017_ant-v4.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »