Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: my.point.of.view   
Дата:   18-11-22 15:34

Добро утро на всички!

Като любител на плоските сюжети, си взех филм с плоски кристали.
И, за да бъде всичко още по-плоско, си взех Фома, дето хем е с плоски кристали, хем с ефект на Шварцшийлд, чудо невиждано при Илфорд или Кодак.

Мисля да я проявя в Д-76 в разреждане 1+1
Примерно 12 минути.

На сайта на Фома дават някакво безумно кратко време, мисля, че само ще се ядосвам, че е недопроявена, то и без това не съм убеден, че тая фома е точно 200 АСА, щото по графиката с гама, д мин и чувствителност, излиза, че в този проявител си е към 160 АСА, та затова и времето е по-кратко, като гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: Synthy   
Дата:   18-11-22 15:38

Ами... добре. [smilie5]
Съобщаваш, хвалиш се, искаш съвет, или се оплакваш, че си си купил този скапан филм?

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: my.point.of.view   
Дата:   18-11-22 15:44

Боря се за негатив с нормална плътност.
Филмът е сниман като 200 АСА.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: Synthy   
Дата:   18-11-22 15:53

Аз проявявах фома (не помня исото, беше отдавна) в ИД11 1+1 както беше написано ето тук: https://www.digitaltruth.com/devchart.php?Developer=&Film=Fomapan+200&mdc=Search
. Според този сайт си направих времето и резултата беше правилно проявен филм.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: lamerko   
Дата:   18-11-22 16:06

Всеки филм си има своите особености и времената могат да се разминават драстично с тези на друг филм, при същия EI и проявител. Принципно го дават 8-9 минути без пуш/пул при 20 градуса, в зависимост какъв контраст търсиш (повече време - повече контраст). Прекалено дългото разработване може да унищожи средните тоналности и да излезе дихроичен воал.

Отделно - Д-76 е един от старите (и много лесен), все още масово използван разработчик, който има твърде много модифицирани клонинги - ако използваш готова химия, може да попаднеш на нещо, което дава отклонение от общите правила.

Фома е един от най-евтините филми на пазара - ако си взел 17/30 метрова ролка, нямаш никакви грижи да си направиш серия тестове да видиш кое как ти идва. Аз дори преди час правих тестове на дърт Pan F от (може би) 91-ва, който дойде в един спзарен товарач на филми [smilie18] - вечерта ще стане ясно дали ще излезе нещо отнего, че по груби сметки трябва да има поне 20-25 метра в контейнера [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: my.point.of.view   
Дата:   18-11-22 16:09

Ще видя дали нямам по-ъпдейтнат разработчик.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: asahi   
Дата:   18-11-22 16:13

Вземете една книжка по сенситометрия, повторете методиката и ще стигнете до най-точния резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: quazimodo   
Дата:   18-11-22 16:37

...



Публикацията е редактирана (18-11-22 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: my.point.of.view   
Дата:   18-11-22 16:55

Да. Така е.
Убеден съм, че в тази книга нищо не пише по същество за Д-76 в посоченото разреждане, още по-малко за конкретния филм.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: lamerko   
Дата:   18-11-22 16:58

Между другото, може би най-известния клонинг на D76 е ID11. Практически са еднакви (с публикуваната от Кодак формула), но технически имат разлика в опаковките, в които се продават - Кодак използва специални изолиращи агенти, които предпазват химията от окисление и така могат да вместят всичко в едно пакетче, докато Ilford нямат достъп до съответните патенти и продават разделно (в част А са проявяващите хидрохинон и метол, както сулфита в Б - боракс, в качеството си на буфер, както и останалата част от сулфита.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: my.point.of.view   
Дата:   18-11-22 20:44

Да си кажем честно: Никой никъде не е казал на никого, "Гледай какъв кадър, гледай какъв проявител е използвал!!!"
Това е.
Имам някакви години, в които въртях всякакви проявители, все едно някой някъде ще се трогне, че съм се гъзурчил по нощите да проявявам.
Няма такива работи.
И от едно над 10 години използвам само Д-76
Нямам оплаквания.
Снимам основно на НР5, много рядко лятото на ФП4
и
Сега
Изведнъж
Понеже
Си
Взех
ЛОМО Компакт Автомат
Почнах да снимам на Фома 200
Нямам кураж за филм 400 АСА с Автомата.
Макар че що пък...
По едно време имах над километър филм Фома диапозитив в нас. И си го проявих. Цъках ударно. И Фома 100 съм проявявал, само тоя 200 ми е някакси нов, щото едно време го джурках в Жан Жаш, а там времената са две - за филми 100 АСА и за филми 400 АСА.

Ломо-то си стана любимият ми фотоапарат, признавам. За цветно се е убил. Няма такива диви цветове. Тия руснаци, добре, че са го правили, докато не са изтрезняли.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: asahi   
Дата:   18-11-22 23:09

Пък ако знаете с редактор на цветни профили какви диви цветове се получават!!!

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: lamerko   
Дата:   18-11-22 23:53

Не казвам нищо лошо против Д76. Напротив - това е разработчик на 100 години (без майтап), който все още се използва комерсиално - очевидно този факт стои на стабилна основа. Обаче трябва да се отбележи, че макар и състава му да си остава същия (поне от 50-те), то филмите вече са променени. Затова бившата му слава на универсален разработчик вече не е не отговаря като преди. От там са започнали доста модификации - има една-две, които може би биха ти били интересни, но не и с този филм.
Иначе подхвърлих за ID-11, понеже е практически същия - когато търсиш рецепти за времена, включи и този в търсенето, понеже те ще са същите.
За Фома 200 преспокойно можеш да го пушнеш на 400 - това е само един стоп и всъщност попада в обсега на нормалния му диапазон. За D76/ID11 1:3, 18 минути при 20 градуса.

Хубаво е да поразгледаш разни ресурси - има различни платформи, къде се качват промерни фотографии с информация за разработчика, разреждане, времена... например тук

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: asahi   
Дата:   19-11-22 09:43

По нашия край на този девелопер не му ли казвахме проявител?

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: lamerko   
Дата:   19-11-22 12:26

Абе то и на копирните машини им вика(х)ме "Ксерокс", ама... :)

Човек ако не свикне с утвърдената терминология, трудно би разчел многобройните ресурси в интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: my.point.of.view   
Дата:   19-11-22 14:35

Да ти пикая на разработчика и на изказа.
Перифразирам Асахи.
Язък.
Ясно е, че поради еректилна дисфункция, се правиш на интересен. Мога да те пратя на съответното лечение.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: asahi   
Дата:   19-11-22 14:42

По света на Ксерокс му казва Зирокс, но между нас да си остане.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: Synthy   
Дата:   21-11-22 09:29

my.point.of.view, прояви ли го този филм, ако да - как, с какво и какъв е резултата? кАжи, че ми стана интересно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: fotocolor   
Дата:   21-11-22 11:16

Добре де,защо не си направиш,проба за времето за проявяване да видиш какво ще се получи?Или отрежи 1/3 от филма ,прояви го и виж резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: turntablism   
Дата:   08-12-22 16:48

Бижу

Отговори на това съобщение
 Re: FOMA 200 в D-76 1+1
Автор: quazimodo   
Дата:   08-12-22 17:26

Synthy написа:

> my.point.of.view, прояви ли го този филм,
> ако да - как, с какво и какъв е
> резултата? кАжи, че ми стана
> интересно [smile]

E как да ти каже веднага, нали требе и малко съспенс да има[smilie18][smilie18][smilie18][beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »