Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: bmvtooo   
Дата:   06-11-22 18:54

Искам да си взема светъл твърд обектив за моето Sony ZV-E10.
Доста добър ми се вижда, но не съм имал Сигма до сега. Сравнявах го с други два обектива на Сони - 11мм 1.8 и 15мм 1.4 но... 11мм има голяма дистросия, а 15мм е доста над бюджета. Сигмата от заглавието се вписва в бюджета, но не съм сигурен дали си заслужава инвестицията. Трябва ми и за видео, и за снимки при слаба светлина. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-22 21:10

от трите обектива не съм имал 16мм. Сигма 30мм и 56мм са супер. До колкото знам и 16-ката е със сходно качество т.е. невероятно добре направен обектив

Може да видиш Самянг 12/2 ако искаш по-широко за не много пари. Имал съм ръчнофокусния вариант и бях много доволен. Наскоро му сложиха мотор за АФ. Един приятел го взе и е доволен. Не е на нивото на сигмата, но е доста добър обектив.

Има и още по-широки но са само ръчнофокусни. Мисля, че има 9 ф/2.8 от Ниси и Лаова, които си струва да се огледат.

Ако 16мм те устройва, няма да съжаляваш със сигмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: ruil4o   
Дата:   06-11-22 21:20

Има толкова ревюта в Тубата за този обектив и всики са положителни. Вземай, няма да съжаляваш!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: SEURET   
Дата:   07-11-22 09:58

Обектива е хубав, но съдейки по камерата, ще се снима влог. 16мм, може да не е подходящ за целта, а горе някой спомена Samyang AF 12/f2.0


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: bmvtooo   
Дата:   07-11-22 10:31

SEURET написа:

> Обектива е хубав, но съдейки по
> камерата, ще се снима влог. 16мм,
> може да не е подходящ за целта, а
> горе някой спомена
>
> Samyang AF 12/f2.0
>
Ами не, няма да е за влогинг. Предимно пътешествам къде ли не, но най-вече катеря планини. Има моменти в които доста често помагам на колега/приятел за заснемане на фотосесии и рекламни клипове на семейни тържества. Последния път на една сватба с диджей, точно момента на рязане на тортата изгасиха осветлението и останаха само неговите цветни светлини. Без лед лампата на про-камерата на колегата лицата на младоженците не се виждаха. А след включването й, ефекта от неговите цветни светлини в комбинация с лек пушек се изгуби. Това беше преди да взема този мъник ZV-E10, който има екстрата да прави лицата да се виждат без значение дали ще прегори фона. А тази Сигма най-много ми допадна откъм качество на снимки (гледах във Фликър и ДПРевю) и видео (предимно в Ютуб).
Сони 18-105 G е страхотен обектив, но не е толкова широк и светъл, колкото ми трябва.
Благодаря ви за инфото относно Сигмата. [shtrak] [beer] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: hotsnail   
Дата:   07-11-22 10:49

Взимай сигмата ако ще снимаш на слаба светлина. Въобще не го мисли.

Самянга просто е другата евтина опция. По-широк е. По-компактен .... ама по-тъмен с 1 стоп.

А 18-105 има максимална бленда 4 т.е. 3 стопа разлика спрямо 1.4. Това е голяма разлика т.е. 8 пъти ще се различава скоростта на затвора или исо-то т.е. ако на 16 ф/1.4 снимаш с исо 1600 дадена сцена и е на ръба положението от към скорост, то с 18-105 ще трябва на 12800 да снимаш и вместо снимка или видео ще имаш много шум......

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: pepino_bg   
Дата:   08-11-22 13:34

Имал съм и сигмата и самянга. Определено сигмата. [smile]
Нямал съм Вилтрокс 13/1.4. Отзивите са доста добри.

Иначе ZV-E10 е силно подценяван апарат за фотография. Автофокусът му е същия като на А6600. Ама нямал визьор, нямал поне 7-8 врътки и копчета, не бил влагоустойчив - все неща, без които просто не можеш да направиш яки снимки. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   09-11-22 23:11

Viltrox 13mm f 1.4 препоръчвам.Чудесен и за фотография и за видео!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: AsahiPentax   
Дата:   16-11-22 16:19

На мен пък ми се иска нещо като Лаова 9мм, ама не на F2.8, а да е F1.2 [smilie5]
Иначе съм ползвал 85мм F1.8G на кроп тяло и се наложи да задам компенсация от -1,3EV до 1,7EV за да не прегаря! Не изключвай обективите за ФФ след като и те могат да ти вършат работа. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: kiten   
Дата:   16-11-22 23:27

Четете внимателно какво иска човека и за какво тяло обектив!!
от опит Сигмата 16 не става за видео! При отворена бленда яко избелва лицата и картината е много плоска в сравнение с PZ сони обектив. Или трябва да се снима с три бленди над минималната . За фото на тъмно е мн.добре, но мисля на нормално осветление 16-50PZ ще ти свърши почти същата работа. Сигма не си купувай втора употреба или ако е на ново от чужбина. От скоро си купих сони 10-20-4 PZ и засега ми оправдава очакванията и за видео, фото и за похарчените парички.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: bmvtooo   
Дата:   18-11-22 11:39

kiten сигурен ли си, че я разбираш тая материя? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: georgioiv   
Дата:   18-11-22 12:10

" bmvtooo
Дата: 18-11-22 11:39

kiten сигурен ли си, че я разбираш тая материя? [smilie21]"

Аз направо съм сигурен че не я :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: hotsnail   
Дата:   18-11-22 13:16

kiten написа:

> Четете внимателно какво иска
> човека и за какво тяло обектив!!
> от опит Сигмата 16 не става за
> видео! При отворена бленда яко
> избелва лицата и картината е много
> плоска в сравнение с PZ сони
> обектив. Или трябва да се снима с
> три бленди над минималната .

Не е нужно да снимаш на максимално отворена бленда. Това че има ф/1.4 ти дава възможност да ползваш ф/1.4. Обектива има електронно контролируема бленда и да може и на ф/4 или дори ф/8 да го ползваш за видео.

За видео ако искаш плитък фокус може да сложиш ND филтър и да оставиш блендата отворена. Това няма как да го направиш с изначало тъмен обектив като 16-50.

Иначе 16-50 си е супер обективче за някои неща спор няма. Дори се чудя дали на моето да му купя едно ZV-E10 покрай черния петък. Джобна камерка става.



Публикацията е редактирана (18-11-22 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: kiten   
Дата:   21-11-22 22:57

georgioiv нжписа:
kiten сигурен ли си, че я разбираш тая материя?


30 години, и се мъча за да я разбера материала, а по-предишните поне 15 години не ги броя, защото ми бяха на любителско ниво.[smilie5]

hotsnail Снимал ли си сватба кръщене рожден ден или погребение на видео? Защо напусна сони форума и тука блъскаш лични впечатления ????
Та.. примерно изкарва бащата булката /някъде се прави и от кума все са подробности/ , изкарват някак си булката от тъмния апартамент направо на улицата под ярко слънце и във входа спираш церемонията за да завъртиш ND филтъра.? Та този филтър си го имат видеокамерите висок клас и електронен вариант при евтините видеокамери.. Теорията и практиката понякога не съвпадат!
16-50PZ е компромисен обектив - за толкова пари толкова ...[shtrak]

В момента върви световно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: ruil4o   
Дата:   21-11-22 23:19

kiten, ти само на макс. отворена бленда ли снимаш? Като толкова е напечено, не може ли да врътнеш еФ-а на 16 (примерно)? То и камерата сама може да го направи автоматично. И така няма нужда нищо да пипаш, като излезеш на слънце. [cool]
hotsnail ти го е написал много ясно същото!



Публикацията е редактирана (21-11-22 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: kiten   
Дата:   22-11-22 00:14

ruil4o при gain или при пълни ръчни настройки за каква бленда иде реч от тъмно изведнъж на ярко светло? Колко секунди ще ти са нужни за да направиш настройките?
отговора е минаваш на аутоза да спасиш момента [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за мнение за обектив Sigma 16mm f/1.4 DC DN C
Автор: bmvtooo   
Дата:   22-11-22 18:46

kiten написа:

> ruil4o при gain или при пълни ръчни
> настройки за каква бленда иде реч
> от тъмно изведнъж на ярко светло?
> Колко секунди ще ти са нужни за да
> направиш настройките?
> отговора е минаваш на аутоза да
> спасиш момента

Тази Сигма 16 F1.4 не е с ръчна настройка на бленда и фокус.[smilie6]
Единствено и липсва стабилизация, ама за това си има гимбъл.
"Фърли" едно очо тука на тоя клип и ще видиш как блендата сама се настройва [smilie21]
https://www.youtube.com/watch?v=LFgZepK61hM

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »