Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Преекспонирана лента (дефект) на снимки
Автор: leo34   
Дата:   22-10-22 19:17

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Преекспонирана лента (дефект) на снимки
Автор: leo34   
Дата:   22-10-22 19:20

Здравейте. Появи ми се една дефектна лента на два кадъра от 400 общо. Снимано е с електронен затвор. Canon R6 е тялото. Снимам с него от почти година вече и не съм забелязвал такова нещо. Снимах на две карти и на двете е едно и също (надявах се да е от картата памет, но като и на двете го има...)
Имате ли идея от какво може да е? Мисля си, че ако не бях с електронен затвор нямаше да стане това, но няма как да съм сигурен.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-10/1666455524_img_7620.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-10/1666455550_img_7646.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Преекспонирана лента (дефект) на снимки
Автор: mihalo   
Дата:   23-10-22 02:16

Моето първо предположение е, че светкавицата на някой друг снимащ е сработила в същия момент.. не знам ситуацията. При такива събития си има доста щракащи с какво ли не. Лгиката ми е: От метаданните на твоите кадри - 1/400 sec. При такава скорост никой фокален затвор не отваря цялата площ на кадъра, второто "перде" тръгва преди първото да е стигнало до края... и се получава ивица за експонация, а не пълен кадър... а импулсът на традиционна светкавица е поне порядък по-кратък. Представи си как затворът движи една ивица от горе надолу и нещо много по-бързо светка за момент.

Това е добрият вариант, вторият... дано не е той. Поснимай още! То ще си покаже.

Напиши когато решиш проблема, че да си помагаме!


Отговори на това съобщение
 Re: Преекспонирана лента (дефект) на снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   23-10-22 02:25

да и аз като михало това предполагам - светкавица на друг фотограф, която сте уловили.

Тихите затвори са относително по-бавни и риска е по-голям. С механичен затвор щеше да е само на един кадър статистически погледнато

Отговори на това съобщение
 Re: Преекспонирана лента (дефект) на снимки
Автор: leo34   
Дата:   23-10-22 08:48

Да, за това не бях се сетил. Снимахме двама, другия апарат беше със светкавица. Най-вероятно е това. Времето ще покаже вече.
Благодаря, че ме светнахте. Да спя спокойно за сега :)

Отговори на това съобщение
 Re: Преекспонирана лента (дефект) на снимки
Автор: mihalo   
Дата:   15-11-22 02:08

Да очакваме ли "обратна връзка" по проблема? [smilie7]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »