Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за калибратор
Автор: tassev   
Дата:   12-10-22 21:37

Здравейте! Интересува ме Calibrite ColorChecker Display Pro,който в момента е на промоция в синтезиса,дали би ми свършил работа за хардуерно калибрираране на монитор Dell 2413?
Любител съм,но колкото повече навлизам в материята,толкова повече проблеми срещам[smilie11]
Наскоро закупих Epson L8160,който много харесвам,но рядко печата това,което виждам на монитора.Обработвам с LRC,но досега не се е случило да разпечатам,а дори и да експортна това,което виждам на монитора.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: asahi   
Дата:   12-10-22 21:40

Нужен ти е X-rite i1DisplayPro.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: tassev   
Дата:   12-10-22 21:59

Да, но вече не се предлага. До колкото разбрах, това го замества?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: GenaDP   
Дата:   12-10-22 22:07

Разбрал си правилно. Ще ти свърши работа за монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: RAD_ATAN   
Дата:   13-10-22 08:03

https://magazin.photosynthesis.bg/bg/73019-kalibrator-calibrite-colorchecker-studio.html



https://www.youtube.com/watch?v=tbMshsiiiFM/




Спектрофотометър. Това ще ви е необходимо. Калибрация само на монитора няма да ви свърши работа. Трябва и профил за принтера според хартията, която ползвате. Цветно профилиране на RGB/CMYK.



Публикацията е редактирана (13-10-22 08:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: compur   
Дата:   13-10-22 08:41

... по-добре е да си платите на някой, който да ви направи "калибрирането" и настройките на програмите! Ще е доста по-лесно...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: tassev   
Дата:   13-10-22 09:21

Да, но принтера няма да го калибрирам. Бих свалил профил на хартията от сайта на Фактор, но още не съм стигнал до там. Искам първо да си оправя монитора и системата. За това се спрях на горното устройство.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: tassev   
Дата:   13-10-22 09:26

Ако има човек от Бургас, който може да ми свърши работа срещу заплащане-нека се свърже с мен. Не пречи да си купя и устройството за да мога и сам да калибрирам след време. Затова искам да знам, този калибратор може ли да работи със софтуера на Dell, като X-rite i1pro или не.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: Dimi7ar22   
Дата:   13-10-22 09:30

X-rite Colormunki ми върши супер работа мисля, че е предшественик е на Calibrite ColorChecker Studio. Ползвам го редовно за профилиране на принтери, за калибриране на монитори също съм го ползвал и върши работа. Не е най-висок клас, но лично аз съм доволен от съотношението цена/качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: tassev   
Дата:   13-10-22 11:06

Добре, но дали може да вкара нов профил в монитора, а не в компютъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: Dimi7ar22   
Дата:   13-10-22 11:51

Не, няма да можеш да направиш хардуерно калибриране директно на монитора. С това устройство правиш файл, който се задава в ОС или в софтуера на видеото в зивисимост от конфигурацията и операционната система. За хардуерно калибриране и качване на профил директно в монитора ще ти трябва по-сериозна техника и съм на 99.99% сигурен, че крайните резултати ще са едни. Иначе казано и със софтуерно калибриране през ОС ще постигнеш задоволителни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: Synthy   
Дата:   13-10-22 11:51

Ако някой може да вкара профил в монитора, то това е софтуера към самият монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: Dimi7ar22   
Дата:   13-10-22 12:00

@Synthy [smilie24]
Прав си. В случая софтуера на Дел поддържа X-Rite i1Display Pro, ако автора толкова държи на директно хардуерно калибриране ще му трябва това устройство и след това пак увисва с профилирането на принтера. Аз затова предложих устройство, което може да извърши и двете дейности :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: Synthy   
Дата:   13-10-22 12:11

Като се заговори за хардуерна калибрация - какъв е плюса от нея и защо производителите го правят? Ако в монитора се постави цветови профил (или там както се нарича процедурата) това значи ли, че като се премести монитора на друг компютър пак ще бъде калибриран?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: Dimi7ar22   
Дата:   13-10-22 12:22

За мен това е повече маркетингов трик и игра в отбор между производители на монитори и калибрираща техника. Честно казано не виждам предимството. Колко потребители има, които ползват един про монитор и го въртят ежедневно на различни компютри?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: CDman   
Дата:   13-10-22 12:23

Има един прост, макар и не до там идеален метод:

Принтваш една цветна гама (примерно тази)


https://blog.dressyou.bg/wp-content/uploads/2017/10/111111.jpg



на принтера и после със софтуера на видеокартата докарваш визуална прилика между принта и изображението на монитора.

Успех[smilie24]

п.п. Трябва да обряботваш снимките при осветлението при което си настроил монитора към принта. Ако е друго - повтаряш настройката преди обработката.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: Dimi7ar22   
Дата:   13-10-22 12:28

С този метод ще си калибрира (калибрира е силно казано) монитора според принтера, което не ми се вижда много оправдано действие, но всеки сам си решава [smile]



Публикацията е редактирана (13-10-22 12:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: CDman   
Дата:   13-10-22 12:35

Доколкото разбрах авторът на темата иска да уеднакви това, което вижда на монитора с това, което излиза от принтера.
Обратното (да настроиш принтера) някак не ми е ясно как ще стане[smilie11] , ако въобще е възможно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: Dimi7ar22   
Дата:   13-10-22 12:39

За да излиза от принтера, това което виждаш на монитора ти трябва калибриране на монитора и профилиране на принтера според медиите. Друга опция не виждам :)
П.С обратното, за което ти говориш e профилиране на принтера. Може да се направят различни профили в зависимост от това на какви медии ще принтира. Но при всички положения възможно най-лошата идея е да адаптираш цветовете на монитора според това, което излиза от принтера [smile]



Публикацията е редактирана (13-10-22 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: CDman   
Дата:   13-10-22 12:55

Щом казваш - така да е [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: asahi   
Дата:   13-10-22 13:40

"Автор: tassev
Дата: 13-10-22 09:26

... този калибратор може ли да работи със софтуера на Dell, като X-rite i1pro или не."

Не мога да ти отговоря със сигурност, но все пак задачата има решение. Поръчай устройството онлайн и ще имаш право да го върнеш ако не ти върши работа.

...

"Автор: Synthy
Дата: 13-10-22 12:11

Като се заговори за хардуерна калибрация - какъв е плюса от нея и защо производителите го правят? Ако в монитора се постави цветови профил (или там както се нарича процедурата) това значи ли, че като се премести монитора на друг компютър пак ще бъде калибриран?"

Плюсът е, че LUT таблицата на монитора е 10 битова и неговият софтуер може да направи 10 битова корекция на тази таблица.

...

"Автор: CDman
Дата: 13-10-22 12:23

Има един прост, макар и не до там идеален метод:

Принтваш една цветна гама (примерно тази)https://blog.dressyou.bg/wp-content/uploads/2017/10/111111.jpg на принтера и после със софтуера на видеокартата докарваш визуална прилика между принта и изображението на монитора."

Известно време ще се заблуждаваш, че си постигнал нещо, но после ще разбереш, че не си. С подобни цветни скали можеш да провериш доколко коректно ти работи принтера и дотам.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: hotsnail   
Дата:   13-10-22 14:19

tassev написа:

> Здравейте! Интересува ме Calibrite
> ColorChecker Display Pro,който в момента е на
> промоция в синтезиса,дали би ми
> свършил работа за хардуерно
> калибрираране на монитор Dell 2413?

Много е вероятно да стане. Това е един и същ калибратор.

Ама с версиите на софтуера на дел, windows и драйверите на X-Rite е голяма мъка. Делл спряха преди 2-3 години поддръжката на този модел. Аз също съм с такъв. Наложи се, да слагам стари версии на софтуера им, за да го калибрирам. Едно 12-13 часа махах и слагах различни версии на софтуера, докато успея, да го калибрирам, последния път.

В смисъл - Не се отчайвай. Няма да е лесно. Стискам ти палци. Дано стане накрая.



Да, този моинтор е с хардуерна калибрация т.е. качваш профил в него. Мисля че е стандартен цветен профил (не адобския а стандартния) т.е. описание на трансформации на цветовете.

Да, софтуера на Делл качва профилите в монитора. А компютъра работи с обикновен AdobeRGB или sRGB профил, както искате. Има място за два профила.

Да, ако го сложиш на друг компютър му задаваш AdobeRGB и бачка добре. Това правя всеки ден с моя дел U2413 между един windows и mac. Mac-а само знае че монитора е AdobeRGB. А през windows-а съм калибрирал.

Да, 10-бита (мисля с FRC) е този монитор и поддържа 60Hz на 1920x1200. Сигнала от компа към монитора също е 10 бита. LUT-а вътре в самия монитор може би е по-сложен и има 16 битови сметки. Това с 10-те бита е другия зор, докато излъжеш NVidia драйверите. Те вече пускат 10 бита и с двата драйвера. Ама ти скъсват нервите, докато тръгнат. Кабелите също правят мизерии често. Особено HDMI кабел може да ти стъжни много живота. Дисплей порт кабелите не са ми правили ядове за 1920x1200, 10 бита с 60 Hz. На 4К ако минеш там пък какво е приключение, докато пуснеш повече битове на 60 или не дай боже на 120 HZ



Публикацията е редактирана (13-10-22 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: tassev   
Дата:   13-10-22 14:51

По принцип при мен всичко е пълна боза. Във FASTSTONE директния jpeg изглежда добре, като на дисплея на апарата. Отварям raw в Лайтрум класик-различна картинка, разбираемо-не чете настройките на апарата. Обработвам, експортвам и отварям във Фастстоун-пълна боза и той не четял профили. С уиндоус 10 съм. Поръчах вече калибратор, за да почна от някъде. Чета и търся информация, но ми идва доста сложно. Няма да мирясам, докато не си вкарам цветовете в ред. Все по-малко време ми остава да снимам, а сега и тези цветове????????

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: asahi   
Дата:   13-10-22 15:01

Faststone чете профили. F12 -> CMS

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибратор
Автор: tassev   
Дата:   13-10-22 15:22

asahi написа:

> Faststone чете профили. F12 -> CMS

Много ти благодаря! Довечера ще пробвам.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »