Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Helios kmz Nikon mount
Автор: dimsan1990   
Дата:   11-10-22 00:14

Здравейте
Искам да закупя един КМZ с 13 Ламела но така и не намерих с какъв маунт е и как да го наставя на Никона. Гледах клип в ютуб как един пич реже от обектива защото фокуса е с милиметри по напред от матрицата но това беше на по късна версия. Обектива за когото говоря е сребрист и на него е изгравирано Хелиос. Моля ако някой има такъв или знаете как да го прикача към Никона и всичко да е наред с фокуса споделете защото това е един от 3те обектива който искам да имам, занимавам се с портретна фотография. Обектива е на м39 маунт за разлика от другите които са на м39. И се чудя с какъв адаптер ще свърши работа.


HELIOS 44 Silver early KMZ 13 blades 58mm f/2 portrait lens M39

Моля да коментират само компетентни хора по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: hotsnail   
Дата:   11-10-22 00:49

Вземи си една а7-ца за 500 лева и му се радвай. Пък ако имаш повече пари има и по-нови опции дори от никон. Всички варианти на м39 стават на Сони E или никон Z. Има някои руски, дето са с нестандартна работна отсечка (май за кроп), но и те стават. Баш тоя дето си харесал не съм пробвал ама сигурно ще стане

Има някакъв на 40.5мм резба ама това няма да го намериш. Най-вероятно ще вземеш тоя на м39

Има писано по мрежата. Вероятно някой майстор може да ти врътне фреза адаптер от Е байонет към тая 40.5 или м39 резба …според какъвто боклук намериш.



Публикацията е редактирана (11-10-22 00:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: asahi   
Дата:   11-10-22 07:55

Това е майсторът. За мен упражнението не си заслужава.


Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   11-10-22 10:08

asahi написа:

> За мен упражнението
> не си заслужава.


Аман от ултраси[smilie18] Съвсем приемливо може да се работи с такива обективи ако тялото е 7ххх и нагоре. С Д40 и Д50 също става, но е по-неудобно заради липсата на адекватно мерене.


Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Synthy   
Дата:   11-10-22 10:12

Асахи друго имаше предвид, като каза, че не си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Джъмбо   
Дата:   11-10-22 10:45

то като е с 13 сламела все едно ще направи шИдьфър [smilie18] [smilie18] [smilie18] обикновено за кръгло боке се снима на макс диафрагма когато броята на ламелите е безсмислен

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: dimsan1990   
Дата:   11-10-22 11:26

Аз имам Д600, но ще скоча скоро на д750 или д800, въпросът ми беше ясен, как да го фирма на Никон без да има недостатъци като липса на фокус и така нататък. Никъде не споменавам че ще минавам на Фуджи, Пентакс и прочие ????????‍♂️
Quasimodo какво имаш предвид ако тялото е 7ххх на горе? Как може меренето да бъде оправено и с какъв адаптер може да се маунтне?

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   11-10-22 11:35

Джъмбо написа:

> то като е с 13 сламела все едно ще
> направи шИдьфър [smilie18] [smilie18] [smilie18]
> обикновено за кръгло боке се снима
> на макс диафрагма когато броята на
> ламелите е безсмислен

Знаех си аз, че Бони заблуждава читателите и пише поръчкови статии. Явно украинците яко шаркат.[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Synthy   
Дата:   11-10-22 11:52

Ако Слав от Търново преправи обектива, ще има мерене с избраните тела. Слагаш на приоритет на блендата и си въртиш блендата. Получаваш мерене, но се примиряваш с постоянното DOF превю. Д600 също би трябвало да работи по този начин. В този случай М39 или М42 - все тая. Посоченият майстор ще реши проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   11-10-22 12:14

dimsan1990 написа:

> Аз имам Д600, но ще скоча скоро на д750
> или д800, въпросът ми беше ясен, как
> да го фирма на Никон без да има
> недостатъци като липса на фокус и
> така нататък. Никъде не споменавам
> че ще минавам на Фуджи, Пентакс и
> прочие ????????‍♂️
> Quasimodo какво имаш предвид ако
> тялото е 7ххх на горе? Как може
> меренето да бъде оправено и с
> какъв адаптер може да се маунтне?

За съжаление, без адекватна намеса на разбиращ техник, не може да получиш фокусиране до безкрайност при ДСЛР-и на Никон. Това е най-куцата марка що се отнася до ползването на стари ръчнофокусни обективи. С обикновен адаптер без леща ще можеш да фокусираш до около 2.5 метра. Евентуално за лицев или портрет до кръста. Естествено, за макро и предметна фотография няма големи ограничения. В китайската природа съществуват и адаптери с коригиращ оптичен елемент, които на теория осигуряват фокус до безкрайност. Уви, на практика не е така. Почти всички обективи до около 135мм ФР имат "недостатък" състоящ се в това че последната леща при поставяне на безкрайност подминава доста равнината на байонета, като по този начин обикновено опира в уж коригиращия оптичен елемент и фокуса отново не стига до безкрайност. Обективите с ФР 135 и нагоре мм, обикновено не страдат от това. Що се отнася до меренето, ниския клас камери на Никон не позволяват работа в режим с приоритет на диафрагмата, тоест (А) и можеш да работиш само в ръчен режим с много проби-грешки. Ако ползваш светкавица, пробите ще са малко по-малко[smile]. При по-високия клас камери от 7-ма серия и съответно ФФ, работи меренето и без връзка с обектива, като във визьора виждаш дали и колко не си в час. Фокусирането и в двата случая се потвърждава от светлинката във визьора. С други думи, или трябва да снимаш само лицеви портрети с този обектив, или да потърсиш Слав61, както ти препоръча Асахи. Най-малкото, той ще ти каже дали може да се преработи байонета с успех. Неприятното в случая е, че резбата е М39 а не М42, което автоматично ти усложнява задачата при търсенето на готов адаптер М39 то НиконF, пращайки те из дебрите на Амазон или Ибей.


Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   11-10-22 12:19

Synthy написа:

> Получаваш мерене, но се
> примиряваш с постоянното DOF превю.
> Д600 също би трябвало да работи по
> този начин.

Ммм, в случая не си съвсем прав - има пресет на диафрагмата[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Synthy   
Дата:   11-10-22 12:24

quazimodo, я обясни - как става това с пресета на преправен обектив? Имам няколко преправени обектива, но там такова нещо няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   11-10-22 13:18

Synthy написа:

> quazimodo, я обясни - как става това с
> пресета на преправен обектив? Имам
> няколко преправени обектива, но
> там такова нещо няма.

Нека първо да уточним дали наистина става дума за пресет на диафрагмата или за скачаща диафрагма, защото не е едно и също. Всъщност, аз нямам преправяни обективи за Никон, но имам такива с двата вида диафрагми. За скачащата диафрагма съм съгласен, че няма как да се запази, но за пресета нямам представа дали се запазва или отпада и той[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   11-10-22 13:45

П.П. Ето ги нагледно - от ляво е Хелиос-44-М4. От дясно е Хелиос-44-2.Забелязваш ли разликата в разположението на диафрагмата и съответните приводи?


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-10/1665485020_dsc_2914-1.jpg


М4 е със скачаща диафрагма (М от моргающая, демек мигаща[smile] ) 44-2 е с предварителното затваряне на диафрагмата до необходимата стойност и последващата възможност с долния ринг плавно да я отвориш до макс и след фокусирането пак плавно да я затвориш до избраната стойност.

П.П. Есъествено, че за такива операции камерата трябва да е на статив иначе фокуса отива на кино, но за предметна или макро не е толкова фатално защото там статива е задължителен [smilie5]



Публикацията е редактирана (11-10-22 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   11-10-22 15:02

Никон Д50 + Хелиос-44-2, гледайте да не се накапете[smilie5]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-10/1665489575_image_893552_1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: igor100   
Дата:   11-10-22 15:03

Това че посоченият Хелиос е на резба М39 - не е никакъв проблем за ползването му с адаптор. Просто му се навива един преходен ринг М39-М42 за 5 лв- и обективът вече е "станал" на резба М42. Оттам нататък се търси преходник М42–Никон Ф, или се ползват услугите на Слав, както са писали по-горе.
https://foto05.com/product/adapterprekhodnik-ot-obektiv-m39-km-m42


Личното ми мнение е, че този Хелиос не е кой знае колко "невероятен обектив" - подобни, да не кажа и по-добри бокета правят и други модели Хелиоси, както и доста японски обективи.



Публикацията е редактирана (11-10-22 15:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: lamerko   
Дата:   11-10-22 15:43

dimsan1990: остави си този обектив на m39 - може дори да го продадеш на добра цена (като за този обектив). Тези обективи са в сравнително лимитирана серия и цената им е 5-10 пъти по-висока. В същото време имаш огромен избор от M42 обективи за "без" пари.
Проблема ти в случая обаче е работната отсечка - докато при Канон ЕОС има няколко милиметра в полза на Канона, което позволява директен адаптер с безклраен фокус, при теб ще се налага подмяна на байонета на обектива АКО е възможно с цел намаляване на разстоянието. Слав може да ти каже директно кои точно версии на тези руски кривилки биха станали (не всички стават), но също като мнението по-горе - и за мен не си струва. Имай предвид, че все пак ще можеш да използваш донякъде тези обективи с прост преходник, но въпроса е до колко ще е изместена равнината (стават един вид макро обективи). И да, ако преминеш към безогледалка, всички тези драми няма да ги има :)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Джъмбо   
Дата:   11-10-22 16:10

лимитирана серия и цената им е 5-10 пъти по-висока. [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
не виждам кой балък ще даде 200-400 лв за 13 ламела [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: asahi   
Дата:   11-10-22 16:19

Дори не съм чувал за лимитирана руска серия. На времето рядък обектив беше Helios 40-2 85mm f/1.5, защото се произвеждаше към някаква приставка за снимане от екрана на осцилоскоп. В последните години някой предприемчив руски бизнесмен ги произвежда по-масово и с разнообразни съвременни байонети. Ама не е кой-знае какво.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: hotsnail   
Дата:   11-10-22 16:42

НЕ СТАВА ДОБРЕ СЪС СЛР. Това е обектив правен за друг тип камери с по0малка работна отсечка

Или прецаквате обектива или ползвате прецакан адаптер с лещи в него... няма добър вариант да се ползва с никонски СЛР

Трябва безогледална камера за подбни неща. Най-евтино е Сони А7


Ама ако не искаш да стане работата ползвай никон СЛР.....


ПП много глупости сте изписали. М39/L39 обективите са с къса работна отсечка. Не могат да се адаптират на СЛР без преработка, която неизбежно скапва обектива. А на Никон СЛР нищо не може да се ползва ръчно, щото му е много дълбок байонета (голяма работна отсечка)...съвсем отделно са проблеми с меренето на никон СЛР-ите.

Не разбирам цялата дискусия като сега иа фул фрейми за 500-600 кинта с къса работна отсечка, качествени сензори и екстри за ползване на ръчни обективи.... просто безумна дискусия. Ще търсите рядък обектив (тия първите от които уж искате на 40.5 са редки, щото са ги правили няколко месеца), който ще пратите на майната си да го направят на гъз и накрая ще ползвате най-неподходящата камера във вселената.... що за глупост.....



Публикацията е редактирана (11-10-22 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Synthy   
Дата:   11-10-22 16:51

Точно този обектив е правен за SLR. Има едни стари зенити (май зенит бяха...), които работят на М39 резба, само че с работна отсечка на М42. Затова и се ползва обикновен преъстен за да се сложи на друга камера, както игор100 писа.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: lamerko   
Дата:   11-10-22 17:08

Джъмбо: явно не си гледал какво става по борсите - явно де що е m39 му се качва цената. Как ви звучат 500 паунда за това? [smilie18]

eBay

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Konstantinov   
Дата:   11-10-22 17:38

Никон имат разни механични лостче и отверка на байонета и ако не се вземат предвид при слагане и правене на прехода ще счупиш апарата.Има лост за блендата ,при мен даде дефект и ме питаха дали съм ползвал стари обективи.Аз не сам ползвал но на 10х кадъра модула се развали и смената на модула е малко под 300 лева в профайлд.Имам стари обективи и съм ги ползвал на сони некс преди 8 години и 100 процента не си заслужава.Сони имат 50мм 1.8 за фф дето е евтин и със А7 ще даде картина като тоя обектив дето искаш да купиш но си има автофокус -по добре земи тая комбинация.Тоя обектив на сони за фф е евтин и като качество е като обектив произведен 1960 година покрева 4-6 мегапиксела точно като тва нещо дето искаш да купиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: kaducey   
Дата:   11-10-22 17:42

Sinthy,прав сте,за старите "Зенит"са, но работната им отсечка
е 45,2мм ,а не 45,46 като на М42.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Джъмбо   
Дата:   11-10-22 17:46

докато има шарани ще има и тарикати... оптически не дава нищо повече от 44-2[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] за 40 лв

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »