Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: Батко   
Дата:   05-07-22 16:50

Здравейте!

Търся акъл, как да си хештагна снимките или с някакъв друг пиниз ?

Досега снимките са ми подредени в папки по следния начин ( примерно ):
2005_01_01_Nova_Godina
2005_03_03_Treti_Mart
2005_04_12_Pleven
...
2022_07_01_More_Kiten

Страшно много са и често не мога да намеря това, което търся.
Безумно е на всяка снимка да слагам таг ... то когато е трябвало не съм.

Ще ми се нещо като таг на папка и да изброявам: #More,#RojdenDen,#Ivan,...

И като напиша #More,#RojdenDen да ми намери няколко папки, в които аз да си търся снимката по-подробно.

Добре ще е решението да не зависи от определено приложение или операционна система, защото сториджа ми е под Линукс, а аз ги гледам под Уиндоус, в някакъв момент може да стане обратното.

Благодаря, предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: asahi   
Дата:   05-07-22 17:52

Моите от едно време съм ги разделил в отделни теми (директории), а вътре са в директории с датата и една пояснителна дума.
Например:
d:\Photos\Trips\20.06.2022 Kiten
d:\Photos\Weddings\15.05.2022 Chirpan

Adobe Bridge и подобните мениджъри дават възможност за тагване и оценяне.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-22 11:10

Аз ги отганизирам по следния начин:

[2022-07-06] Kratko opisanie na sesiata

За мен е важно да започва от датата, като формата е година-месец-ден, за да може да се подредят хронологично (ако деня е първи, става мазало). Вътре в папките отделям РОУ файловете в отделна директнория, като оставям JPEG в основната - когато правя бърз преглед, да не затормозявам с извличане на превютата от големи файлове.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: dizela   
Дата:   06-07-22 11:15

На всички снимки добавям ключови думи след като ги сваля от фотоапарата. Ползвам Adobe Bridge за тази цел, върши добра работа.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: LeniS   
Дата:   06-07-22 15:53

Обикновено ги организирам в папки първо по място/тема после по дата. Принципно е въпрос на лично удобство - кое ти е по-важно - хронологията или тематиката.

Аз предпочитам темата или в моя случай място, защото ги обединявам по теми в Lr каталога и вътре папките са ми по години. Слагам ключови думи в зависимост от камера, обектив и т.н. за да ги търся по-лесно ако ми се наложи.
Ни това си е въпрос на навик, кой с какъв софтуер работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: guciguci   
Дата:   06-07-22 23:57

Няма организиране. Мъча се и аз от години. Сега си видях папката : 45 742 Files, 598 Folders. Как се организира това? Просто ги подреждам в папки по година и месец. Да не говорим,че от теб си взех и първото тяло с видео Canon 550D преди 12-тина години,та от тогава и видео файловете са хиляди.



Публикацията е редактирана (07-07-22 00:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: Батко   
Дата:   07-07-22 11:40

Благодаря на всички за отговорите!

asahi и LeniS, това е добра идея, но е късно вече за мен.
lamerko, значи действаш като мен, само че аз използвам програма, която не чете RAW-файловете и са в централната с JPG-зите, а имам друга папка, в която държа ресайзнати снимките за по-бързо разглеждане и за публикуване ако трябва.
dizela, късно е вече и аз съм като guciguci, предполагам и повечето тук с около 50K снимки.
guciguci, да трудно е много. Те моите по дати са организирани, ама дотам ... ще ми се, както писах в началото на темата, като напиша ключова дума и да ми показва папка.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: asahi   
Дата:   07-07-22 13:29

Някога имах тази дилема. Файловете не бяха малко, но не бяха и толкова големи. Компютрите не бяха много производителни. След като няколко дни мислих как да го организирам по-мързеливо стигнах до организацията, която описах по-горе, и започнах да я налагам. По 50 фолдъра на ден и след няколко дни в смесената папка почти не останаха директории. След време при всяко влизане в архива прочиствах по няколко безфокусни или повтарящи се снимки и така с течение на времето редът беше наложен. Трябва да се свикне с мисълта, че не става за един ден.

Допълнително улеснение за мен е, че този подход съм прилагал на всички места, на които съм работил. Сега се налага да работя в масив с хиляди документи и не изпитвам затруднения.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: ZENON   
Дата:   07-07-22 13:58

Не е по темата, но как четеш от Линукс сторидж с Виндовс?
Мрежово или как?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си организирам снимките и да търся в множество папки
Автор: asahi   
Дата:   07-07-22 15:59

NAS сървърът е с линукс и го достъпвам с SMBA. На потребителско ниво отдавна всичко е решено.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »