Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Apple на M1 или на i9 ?
Автор: Crocodile   
Дата:   01-06-22 10:20

Здравейте , в тези сложни времена мисля да се преквалифицирам и да започна да изучавам web дизайн , монтаж на рекламни клипове , логотипи ...т.е. да стана фрилансър и постепенно това да ми стане основен источник на доход . Моля за професионален съвет от сериозни хора !
Избора на техника ми е между MacBook Pro i9/512/16 Ram и MacBook Pro 13.3" Laptop - Apple M1 chip - 8GB Memory - 512GB SSD (Latest Model) - Space Gray/ Model: MYD92LL/A

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: stef7   
Дата:   01-06-22 10:27

Apple M1 Pro, 14 или 16 инча, ако имаш възможности. Ако е само М1 поне 16Gb памет ! Задължително. Обикновения М1 е с по-слаба графика особено за видео.С един два трика става, но 16Гб памет са критично важни.

За графика и видео редактиране и по-малко пари добра опция е Hackintosh, но ти трябва опитен човек да събере и пусне машината.

MacBook Pro i9/512/16 Ram също става, но не би бил първия ми избор за графична обработка и видео



Публикацията е редактирана (01-06-22 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: lamerko   
Дата:   01-06-22 12:35

Аз съм се насочил M1 Pro 14" (почват от 16 GB RAM). Както са ти писали, 8 GB ще ти дойдат малко, а самия лаптоп е твърде орязан от портове. Като капак на всичко - възможни са проблемчета с външен монитор на базовата M1-ца.
За MBP i9 не бих се навил. До колкото знам има само 16-ки, а те ми са големи. Отделно - ГРЕЯТ. МНОГО.

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: Pavlov11   
Дата:   01-06-22 15:56

Ако може малко елаборация на "проблеми с външни монитори", че малко изтръпнах ?

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: ivaivalito   
Дата:   01-06-22 17:16

Да ти кажа който и М1 да вземеш за нещата които правиш ще ти е предостатъчен . Всичко е до бюджета аз монтирам видеа на FCPX и нямам драма с M1 най- слабия" видеата са от Sony a7SIII 4K 10BIT 422. и Върви мазно без проблем .

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: Джъмбо   
Дата:   02-06-22 16:14

М1 [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: alext   
Дата:   02-06-22 21:13

Юни най- вероятно идва Еър с М2 чип, струва си да се изчака малко. Иначе рам повече както са ти казали, интел печки не ти трябват.

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: Kovandzhiev   
Дата:   03-06-22 02:15

М1 е и ще бъде актуален поне още 2-3 години.Аз имам мак мини с 8 гиги и нямам оплаквания. Не редактирам видеа...пробвалсъм нямам никакви проблеми. Но,да скоро идва М2 и най малко си заслужава да се изчака понеже базираните на М1 машини ще им падне цената.

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: Crocodile   
Дата:   03-06-22 18:23

Ще изчакам тогава ..зор няма

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: hotsnail   
Дата:   03-06-22 18:37

Лошите езици говорят, че М1 е доста бъгав като за първи опит.

От друга страна iPad-а ми бачка перфектно с него. Само чакам да дойде Capture One, че не се вредих за бетата

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: lamerko   
Дата:   03-06-22 19:02

Относно за проблемите с М1 и външни монитори - малко уточнение, че става въпрос за монитори, които НЕ са Ейпъл - Делл, Мелл... Когато се интересувах в началото, беше пълно с негативни отзиви е Амазон и по ревютата. Както е ясно, 13-ките са орязани от портове и съответно нямат HDMI изход. Всъщност имат само две USB-та, и явно там се случва нещо. Тогава беше (когато се интересувах) беше ясно, че единствения начин да разбереш дали ще имаш проблеми е да тестваш конкретния хардуер. Това ме отказа, макар и не за дълго :)
Новия М2 се очаква скоро, но той ще замени базовия М1 и няма да бъде конкуренция на Pro/Max версиите. И заради практически изравнените 13-ки Pro/Air, новата серия май щяла да бъде с при представитела - Air, Pro и "" (без про или еър) [smilie18]

разни проблеми

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: Джъмбо   
Дата:   04-06-22 17:05

ами... то новите монитори имат USB-C и директно освен че могат да се връзват към USB-C на маковете, но и му подават ток... да не говорим че с преходник имаш HDMI, но установих че трябва да е качествен, а не евтин

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: georgioiv   
Дата:   04-06-22 19:48

Да споделя малко личен фото/видео опит. Аз имам air с М1 и 8 рам. Исках про с 16 рам, но ми попадна предложение, което не можах да откажа.. :)
До сега, вече 8 месеца - зор не съм видял, преди малко обработвах и рендвах 4к видео от сони 6400 записано на 4к/30p и няма никакъв, ама никакъв лаг при обработка, видеото е час, 26 ГБ и рендва без дори да загрее. Повечето неща по принцип си ги правя на лаптоп Asus ROG s i7 i 32 ram,но той грее, духа, фучи и пак не е толкова производителен.. Air -a си го нося за да си е в мен, ако нещо ми потрябва спешно да правя, и се справя отлично с всякакви задачи.. Единствено се задъхва на експорт на над 50 файла с лайтрум, ако има пуснат и бридж... С нищо друго не съм успял да го затрудня по моите си задачи :) Глас определено за М1 ..

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: Драгончик   
Дата:   05-06-22 12:52

А нормално ли е фотошопа и лайтрума да се инсталират с часове? Мислех, че преди проблема е бил стария комп, но познат си взе Епъл с М1 про и отнема часове инсталацията.
Явно това си е политика на Адобе...


Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: uri64   
Дата:   05-06-22 15:13

Не би трябвало да е нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: lamerko   
Дата:   05-06-22 16:04

Нормално е, ако ябългата точи и съответно цялата инсталация минава от там нет през блутута на телефона ти, а "бързия" ти план е избягал...

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: uri64   
Дата:   06-06-22 00:43

lamerko написа:

> Нормално е, ако ябългата точи и
> съответно цялата инсталация
> минава от там нет през блутута на
> телефона ти, а "бързия" ти план е
> избягал...


Е това си е абсолютно НЕнормална история...не знам защо някой би си причинил това [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: stef7   
Дата:   06-06-22 10:16

Няма съмнение че може да се прави видео обработка и на 8Gb но има един фундаментален проблем който крие рискове и е добре човек поне да го знае:

The NEW M1 Macs 8GB vs 16GB - Don't Make a HUGE Mistake!


А и от видео обработка до видео обработка има разлика. За по-простите такива 8Gb вършат работа, но за по-сложните разликата започва да се вижда:
https://www.youtube.com/watch?v=PP1_4wek4nI
от 17 нататък

И се разбира че дори интелският и греещ Macbook Pro 16 е по-способен и бърз от новия M1 ванила версия. М1 Pro и M1 Max са отлични
M1 PRO & MAX Video Rendering SHOWDOWN! With Intel Macs & Threadripper PC - BRAW 4K, 6K, 12K


Като се има предвид че машината не може да се upgrade ва, ако ще се използва за работа е по-добре да се дадат малко повече пари в началото за 16gb RAM памет, за да се спестят време, пари и грижи в бъдеще. Ако е за любителски цели 8Гб може би са ОК за повечето хора.


Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: georgioiv   
Дата:   06-06-22 12:07

Това с ssd-то звучи логично, но на теория за сега. За почти две години експлоатация, не съм чел някъде масово да се скапват тия SSD-та. За второто видео, след 17 мин. - това са извращения за профита. Нормален човек едва ли ще му се наложи в близко бъдеще да прави такива упражнения :)
Иначе за профитата е ясно, че колкото повече - толкова повече.

Да бъдем честни - преди няколко години, за да обработваш без лаг 4к бяха нужни доста сериозни ресурси. Сега това се прави с малка, лека, безшумна машинка, на която някъде по кутията пише М1. Съотношение производителност цена - абсолютно няма конкуренция.

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: lamerko   
Дата:   06-06-22 12:22

Може би трябва да се отбележи, че ако ще се взима MB M1, нека да е "Pro" варианта. Като цяло Про и Еър-а са еднакви, но Про-то има активно охлаждане (вентилатори) за разлика от Еър-а. През лятото е добре да я има тази екстра, колкото и да са "студени" М1 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: stef7   
Дата:   06-06-22 19:38

Между 13'' Pro и Air бих избрал Air. По-евтин при еднакви конфигурации а като производителност разлика никаква. При зверски натоварвания за да се избегне throttling му слагат една топлопроводяща лепенка отвътре над чипа и това решава проблема на 100%. А е и по-евтин.

Ако се търси тишина и лекота и дълга работа на батерия - да M1 е чудесен избор. Да чипа е добър но вградената графична карта не е някакво чудо - под нивото на NVidia 1650 Ti mobile, както се вижда от тестовете. Има хардуерно декодиране на някои кодеци като х265 които видео картите на NVidia и AMD нямат но всяка допълнителна обработка различна от това да нарежеш видеото на парчета и да направиш краен рендеринг показва какви са всъщност реалните и възможности.

За видео редактиране ще трябва да се върже към външен монитор на някое бюро а там вече един MacBook Pro 16 на стария и греещ интел ще отвее М1, че и М1 Про че и М1 Max като му се върже някое AMD RX 6600 за под 1000 лева вече. Мда щото тоя трик с външна видео карта новите макбуци не го могат [smile] Така че и MacBook Pro 16 на интел не е за отписване. Ако не се товари, машината си е направо безшумна. Е за видео за краен рендеринг ще надуе вентилатора това е ясно.


Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: lamerko   
Дата:   06-06-22 22:42

stef7: разликата в цената от време на време става козметична. А това с лепенката аз не бих го направил на нова машина - гаранцията заминава директно, а ефективността е под въпрос, понеже опира до този, който извършва манипулацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: kvasilev   
Дата:   07-06-22 10:07

M1[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: georgioiv   
Дата:   07-06-22 10:20

Вече М2 [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Apple на M1 или на i9 ?
Автор: lamerko   
Дата:   07-06-22 10:33

Мда. Имаме и цени - $1,199 за Еър, $1,299 за Про, базовите модели. Явно не се сбъдна прогнозата за междинна версия, но отново за мен е по-добре да се избере Про-то, заради охлаждането, като се има предвид неголямата разлика в цената :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »