Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Няколко въпроса за видеозаснемане
Автор: leo34   
Дата:   01-06-22 07:33

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: leo34   
Дата:   01-06-22 07:33

Здравейте.
До сега съм направил два видео клипа с Canon R6. Снимам с Gimbal Crane 2s. Първо за кадрите в секунда. Ако timeline-а ми е на 25fps, трябва ли задължително да снимам на толкова или мога примерно да снимам на 50fps и в последствие където искам да добавям slow motion като работя върху timeline с 25fps. В интернет срещам противоречиви мнения.

И за стабилизацията да питам. Като снимам с гимбъла трябва ли да изключвам стабилизацията от апарата и обктива? Canon R6 + tamron 24-70 g2. Правих едно видео с гимбъл и включена само цифрова стабилизация, нямаше проблеми. Следващия път снимх от ръка без гимбъл и със включена стабилизация и от тялото и от обектива. Забелязвам едно насичане от време на време при движение с апарата.



Публикацията е редактирана (01-06-22 07:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: stef7   
Дата:   01-06-22 10:10

Това го обяснявахме в една тема малко по-надолу. 50fps са за slow motion. Ако ги пуснеш на 25fps TimeLine ще получиш slowmotion. Просто. T.e. снимаш на 50fps само за кадрите, които ще са slow motion а останалите ги снимаш на 25. Ако видиш ли те мързи да превключиш от 50 на 25 или обратно или искаш после да решаваш кои са slow motion и кои не при редактирането, има малък проблем. 50fps на 25fps timeline които искаш да изглеждат като нормално движение трябва да се "забързат", т.е. на практика програмата ще тряба да изхвърли всеки втори кадър. Как мислиш това дали ще изглежда добре ? И толкова ли е трудно да си направиш един тест и да видиш кое как. Имаш камера предполагам имаш и компютър.



Публикацията е редактирана (01-06-22 10:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: stef7   
Дата:   01-06-22 10:18

За гимбъла е индивидуално, но повечето оператори предпочитат да е включена допълнителна стабилизация от камерата или обектива. Сега той гимбала за това е направен - да стабилизара, така че със или без стабилизация от обектива или тялото би трябвало картинката вече да изглежда добре. Но според конкретната комбинация гимбал, камера, обектив може да се получава добре или да не се полува добре. По ред причини. Тестваш, гледаш и решаваш кое се получава и кое не. Виж електронната стабилизация бих я изключил тотално. По добре да се прилага такава при редактирането ако се налага а не от камерата.


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: leo34   
Дата:   01-06-22 10:20

Разбира се, че мога и го правя. Просто питам в движение. Все нещо може да пропусна или да полъча полезен съвет. Може да има неща, които с просто око на пръв поглед да не ми правят впечатление, но в последствие да се отрази лошо на крайния продукт.

Аз също мисля вече да не ползвам софтуерната стабилизация, защото видях, че и с редактора в последствие става ок. Проблема е, че се реже от кадъра в последствие, а ако я ползвам директно при снимането по-добре бих могъл да кадрирам. И все пак предполагам няма да се режи много от кадъра след като се снима с гимбъл. Продължавам с опитите.



Публикацията е редактирана (01-06-22 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: stef7   
Дата:   01-06-22 10:47

Кропа е малък и почти никога не е проблем, защото всичко важно ти е предимно в центъра или малко по-встрани но никога по краищата на кадъра. Има оператори, които снимат със cinema обективи и камери, без стабилизаци в обектива или тялото, само от ръце и пак им се получава. Така че гимбала сам по-себе си би трябвало да е достатъчен. Малко стабилизация при обработка ако се налага и това е. Но има други които искат супер гладко и използват gimbal + стабилизация в тялото или обектива. Опира повече до техника на снимане, опит и въпрос на вкус.


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: Yog   
Дата:   01-06-22 16:58

В монтажната програма с която аз работя, Premiere Pro, проблем имам само когато вкарам клип с 30 или 60 кадъра в секунда на таймлайн за 25 или 50 кадъра в секунда. Когато съвпадат точно (50 е точно 25 х 2) нямам никакъв проблем, дори да не е кадансиран. Давам на програмата да интерпретира клипа като 25 или му казвам от самото начало да използва настройките на таймлайна, а не на клипа и 50-те адаптират перфектно към 25-те в нормална скорост. Когато направя същото за клип на 30 или 60, се получават много дразнещи придръпвания. Технологията на случване на това не мога да ти обясня, просто споделям опит. Та - спокойно можеш да снимаш всичко в 50, крайният ти експорт да е в 25 и да имаш гладко, некадансирано видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: leo34   
Дата:   01-06-22 20:09

Днес снимах малко. 4K, 25fps, 1/50, снимах само с гимбъл, без никакви включени стабилизации. На мен ми се вижда, че насича особено като има малко повечко движение... може би аз много мърдам. Можете ли да ми кажете нормално ли е, как може да се подобри и т.н.
Може би, ако снимам с 30fps? Но забелязвам при снимане на изкуствено осветление светлината започва да трепти, ако вдигам скоростта на 1/50...

Видео



Публикацията е редактирана (01-06-22 20:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: Блясък   
Дата:   02-06-22 14:23

Сегашните LED лампи трепкат... Снимай строго на 1/50
Ако в кадъра има LED телевизор - снимай на 1/60

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозапис
Автор: leo34   
Дата:   02-06-22 15:32

Днес направих няколко опита. На 1/50 и 1/100 не трепти при изкуствена светлина, независимо на колко fps снимам. Искам да пробвам и на 30fps как ще се получат нещата при видеото, но трябва да снимам на 1/50 при 30fps и 1/100 при 60fps. Това дали ще ми създаде някакви проблеми, защото на пръв поглед видеото изглежда добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозаснемане
Автор: dekov   
Дата:   02-06-22 18:12

Ако "Изкуствената" светлина е от нажежаема жичка, например халогенна лампа,
няма никакво трептене.


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозаснемане
Автор: stef7   
Дата:   03-06-22 08:13

Не забелязвам насичане в примерното видео което си дал. На коя секунда от началото го виждаш ти ?

По отношение снимане на изкуствено осветление е ясно, скоростта на затвора трябва да съвпада с тази на честотата на ел.мрежата или да е производно на нея за да не виждаш трептене. Т.е. 1/50, 1/100. Като разбира се зависи от осветлението. LED лапмите, които масово се продават днес, работят на друг принцип и пулсират на по-висока или значително по-висока честота от 50те херца на мрежата.

Но дори и да се снима на неподходящ затвор, после в програмите за редактиране това трептене лесно се оправя, имат си инструменти за целта.


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозаснемане
Автор: leo34   
Дата:   03-06-22 10:18

Насичането най-много се забелязва по краичата на кадъра когато децата минават. Между другото гледах видеото на друг монитор, стар дел на 60Hz опресняване и наистина не се забелязва насичане (в нормални граници е), а моят монитор е pa278qv , който е настроен на 75Hz. Може би зависи вече кое къде как се гледа...
Благодаря много за отговорите. Изясниха ми се доста неща [smile]



Публикацията е редактирана (03-06-22 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозаснемане
Автор: geobg   
Дата:   03-06-22 16:03

#leo34

Разгледах видеото, имаш на места Rolling shutter при движение наляво надясно, фокуса ти бяга от място на място, това боке което се получава на места не ти трябва.

Ако беше снимано не на гимбал, а на статив, щеше да избегнеш Rolling shutter, фокуса го слагаш на ръчен, блендата малко увеличаваш да премахнеш бокето в редицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозаснемане
Автор: leo34   
Дата:   03-06-22 16:29

Да. Това с фокуса/бокето го забелязвам, но в последствие на големия екран, на дисплея на апарата не мога да преценявам толкова добре. Въпрос на практика. За фокуса и аз си мисля, че трябва да си поиграя и на ръчен при някои ситуации. Трябва ми практика за тези неща [shtrak]

geobg, "блендата малко увеличаваш", предполагам имаш предвид свивам/намалям :)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса за видеозаснемане
Автор: geobg   
Дата:   03-06-22 17:04

Да, ако е била 3.5, да я направиш 8 например, и гледаш какво става с ИСО-то, да не скочи много. Мисля че при 8 бленда редицата би била във фокус, или поне 80% от нея.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »