Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на ND филтър за видео
Автор: leo34   
Дата:   11-05-22 20:18

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: leo34   
Дата:   11-05-22 20:18

Здравейте. Реших да пробвам в сферата на видеозаснемането. Наличната ми техника е R6 + тамрон 24-70 G2 и гимбал. Пробвах в слънчево време, но за дапазя скоросттаспоред fps-а се наложи да затворя блендата до около 20. Поинтересувах се и открих, че често в подобни случаи се ползват ND (неутрални) филтри. Оказа се, че има такива фиксирани и такива с определен диапазон. Всичко това ми е ново. На места четох, че тези променливите давали нежелани ефекти, за които не можах да разбера точнокакви са тези нежелани ефекти. Цените като гледам хич не са малки като се има, че резбата на обектива ми е 82mm.
Вие какво бихте ми препоръали като по-бюджетен вариант? Твър, варио, марка и т.н.? Гледам в olx има обяви за K&F Concept, но не знам колко ще са качествени. Във фотопавилион също намерих ето това



Публикацията е редактирана (11-05-22 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: nice2mitiu   
Дата:   11-05-22 20:50

Ползвам 1 Variable ND филтър на K&F Concept.

Добрата новина е, че не променят цвета, няма го неприятния дефект с кръстосания винет (не знам как се казва това).

Лошата новина е, че са малко дразнещи за ползване - на евтиния модел пръстена се върти безконечно, няма стоп в началото и края и поне на моя обектив, за който съм го взел, скалата седи отстрани и в движение нямаш представа къде е позициониран филтъра.

Но реално този струва 30лв и върши работа. Както казах, не променя цветовете, не намалява контраста и остротата на обектива. Като цяло си заслужава парите. В момента го използвам само с обектив, с който рядко снимам, на другите ми обективи имам HOYA.

edit:
Ако решиш да пробваш с K&F, вземи си го от алиекспрес, наскоро поръчвах един CPL оттам, доставиха ми го за 5 дни.



Публикацията е редактирана (11-05-22 20:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: leo34   
Дата:   11-05-22 20:58

Гледах ги в алиекспрес, цените са долу-горе като в olx

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: stef7   
Дата:   12-05-22 10:18

K&F имат различни Variable ND филтри. Значи тези които покриват целият диапазон от 1 до 9 стопа и са евтинки не стават. Имам такъв и color cast си има към топло зелено и замазва изображението и последните два стопа са неизползваеми, прословутия Х ефект е налице. Напоследък след като се разбра че практически е невъзможно да се направи Variable ND филтър покриващ целият диапазон, който да няма поне един от споменатите ефекти / дефекти, произодителите започнаха да правят VND филтри с по-малки диапазони 1 до 5 и 6 до 9 стопа. Т.е.покриваш диапазона с два VND филтъра и се налага да ги сменяш, което не е много удобно. Та тия на K&F не съм ги пробвал. Но цената на 82мм 5-9 стопа е 152лв в OLX. След като изгледах бая ревюта се спрях на Freewill 6-9 VND. Практически няма color cast или е много малък и едва забелижим картинката не се замазва не губи острота и го няма Х ефекта. 100 евро за 82мм на Амазон и в по-евтиния клас това е най-доброто което може да се намери и купи. VND 1-5 стопа от същия производител обаче има color cast и то съществен и затова не си го купих. Като се има предвид че снимам Log профили които началното ИСО почва от 400 / 800, и е неприятно да отвиваш и завиваш филтри, този от 6-9 стопа ми пасва идеално.

Твърдите ND филтри определено са по-добри, но също не идеални. Примерно Hoya ProND дават лек color cast. И отново отвиването и завиването на филтри не е приятно когато снимаш. Сега съм поръчал magnetic ND филтри на K&F 3 и 6 стопа, това спестява завиването и отвиването, ако са добри като качество също е добро решение. Ще ги видя. 9 стопа се получават като ги насложиш двата а експозицията между 3-6-9 стоповете може да се компенсира с ИСО или бленда ако последната е опция. Но и тези не са евтини - 60 - 70 Евро бройката

Евтинджос добро решение няма. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: stef7   
Дата:   12-05-22 10:34

P.S. Лек color cast се оправя при редактиране но отнема време и е досада. Ето ревюто което ме убеди да избера FreeWill 6-9 Stops VND
Тест и обзор Hoya, FreeWell, Zomei, K&F Variable ND


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: lamerko   
Дата:   12-05-22 10:34

Има качествени променливи, които биха ти улеснили живота, но са доста скъпички. Евтините - по-добре да не си даваш парите за тях. 82мм малко усложняват нещата - ще ти трябва филтър с много тънка рамка или най-добре система с правоъгълни филтри, която ще може да използваш и с другите си обективи. По принцип филтрите с по-ниска интезивност дават по-малко отклоненния, докато тези с повече стопове - почти винаги имат някаква тоналност, дори при по-скъпите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: koev   
Дата:   12-05-22 10:49

Тамрон 24-70 G2 не е ли EF обектив?
За R серията на Канон има много хубав преходник с вграден ND филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: leo34   
Дата:   12-05-22 11:06

Да. За преходника с вградения филтър не бях се сетил. Ще проуча и това.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на ND филтър за видео
Автор: leo34   
Дата:   12-05-22 15:01

Мисля и за вариант с фиксиран ND филтър примерно ND64 и след това да компенсирам с iso и бленда... Обаче не знам към кои марки да се ориентирам, то май няма и еднозначен отговор...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »