Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 28mm MD обектив
Автор: Synthy   
Дата:   03-05-22 14:02

Препоръчайте някой 28мм обектив за Минолта МД. Ако е и палачинка - супер, но аз лично не държа много на това. Но и не бих желал да бъде буркан като вивитар 28мм 2.5. Имам някакви предпочитания в момента според купищата ревюта, но личните впечатления от некомерсиални ползватели за мен са доста ценни.

Отговори на това съобщение
 Re: 28mm MD обектив
Автор: kalvados   
Дата:   03-05-22 19:12

Soligor 28mm f/2.0 C/D P

Отговори на това съобщение
 Re: 28mm MD обектив
Автор: hansto   
Дата:   03-05-22 20:47

vivitar сигурно имат 28 вида 28мм

btw аз имах 28 made in japan, не close focus, с MC - и беше прилична за близко, за инфинити ми мажеше малко



Публикацията е редактирана (03-05-22 20:49)

Отговори на това съобщение
 Re: 28mm MD обектив
Автор: stef7   
Дата:   03-05-22 21:15

Зависи какво ще снимаш.

Ето една класасция на повечето 28мм MD обективи на Минолта:

Minolta MD 28mm lenses comparison v2

Едва ли някой друг е имал възможността да ги пробва всичките. Аз още по-малко но мисля че е близо до истината. MD 28mm f2 на ebay ще е доста скъпичък и трудно откриваем. Виж MD 28mm f3.5 лесно се намира и на добра цена заради f3.5 блендата. Но обектива е доста добър особено за пейзажи. Оптически дизайн на Pentax и копие на Pentax обектив каквито са всички обективи от първата серия на Минолта. Същото и важи и за Fujinon обективите. Всички ревюта независимо на кой производител го хвалят. Аз харесвам най-много дизайна на последната MD III серия на Минолта и бих предпочел именно този вариант. А и там многослойното покритие е най-добро, защото е най-последна версия.

Минолта междудругото е една от малкото фирми която сама си е произвеждала стъклото за обективите.

От трети фирми : Vivitar 28mm f2 произведен от Komine, щото има версия от и от Kiron. Тази на Komine я хвалят
Vivitar (Komine 28xxxx) 28mm F2.0 MC

И накрая пак на Vivitar 28mm f2.8 пак версията производство на Komine, (close focus)
Vivitar 28 mm f/ 2.8 (Komine)

Тази версия има също много добри ревюта доста е компактна и прилична като картинка която дава. Пробвал съм я, допада ми. Излиза редовно на базара цената е добра също, макар че се намира повече на PK mount или OM mount или никон/канон. На Minolta MD mount почти не съм я срещал. Мисля, че е един много добър компромис.

От почти всички 28мм обективи от тази ера не може да се очакват чудеса на отворена бленда, но към 5.6-8 вече са достатъчно остри по целия кадър за да могат да се конкурират с доста от съвременната оптика. Изключение са Nikon 28mm f2.8 AI-S и Zeiss 28mm f2.8 и f2 за Contax / Yashica mount. Този на f2 се намира на 1000 и повече доларес. Но аз мисля че Nikon 28mm f2.8 AI-S е най-добрата 28ца от тази ера за парите си. Пробвал съм доста но далеч не всички [smile] От други съм гледал снимки и тестове.



Публикацията е редактирана (03-05-22 21:17)

Отговори на това съобщение
 Re: 28mm MD обектив
Автор: Synthy   
Дата:   04-05-22 06:56

stef7, точно това ревю ми беше ориентир за да си харесам. Ще снимам всичко, буквално (капачка на тялото ще бъде обектива). Както и ти споменаваш, на бленда 2 всичко е много скъпо (дори споменатият солигор). Спазарих се в ибей за MD 28mm W.Rokkor 2.8. Това би трябвало да бъде втора версия обектив със седем елемента. Човека беше сговорчив и ми даде добра цена за Минт бройка :)

Благодаря, другари, за съветите! Мисля, че бяхте доста полезни [smilie24] [smilie24] [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 28mm MD обектив
Автор: stef7   
Дата:   04-05-22 09:29

От 4 те версии представени в ревюто сравнение тази със седем елемента, Minolta MD 28mm f2.8 (7x7) е на последно място, т.е. най-зле. Minolta MD 28mm f3.5 на второ, след първенеца 28mm f2. По това което се вижда в ревюто и това което съм пробвал от друг производител, защото както писах това е копие на Pentax обектив, този 28мм f3.5 е много добър обектив но масово подценяван заради половин стоп по тъмна бленда и се намира на добра цена.

Но както и да е де, надявам се да си доволен от покупката и обектива.


Отговори на това съобщение
 Re: 28mm MD обектив
Автор: Synthy   
Дата:   04-05-22 11:33

Според това ревю, най-зле е в краищата (като острота). Мен по ъглите много много не ме интересува особено колко остра е бройката. В центъра 7х7 е по-добре, в средата са на едно ниво (и е по-добра от 5х5). Цената оказа влияние (по-евтин излезе от предлаганите обективи на бленда 3.5) за покупката, както и факта, че 7х7 е по-стар дизайн, където остротата е важна, но не е издигната в култ. Имаше някъде семпли на вечерни снимки. 7х7 беше по-добре при "кома" проблема в сравнение с ф3.5 и се оказа доста устойчив при контрова светлина. Това също наклони везната - на краищата не обръщам внимание, но когато снимам срещу слънцето бих желал да имам използваем кадър.

Като пристигне, ще видим дали съм доволен :) Засега, мисля, че направих добра покупка.

Отговори на това съобщение
 Re: 28mm MD обектив
Автор: stef7   
Дата:   05-05-22 00:31

[smilie24] Всеки има свои предпочитания и щом знаеш какво искаш и как ще го ползваш, няма лош обектив.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »