Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Стари черно бели снимки
Автор: sasho2345   
Дата:   29-04-22 10:31

Може да е обсъждано, но аз не открих тема затова ще питам. Имам няколко стари албума с черно бели снимки (някои са на по 50+ години от баща ми останаха и са ми ценни) и ми се иска да си ги конвертирам в jpg. Пробвах просто да ги снимам, на масата и снимам от горе на ръка. Става горе долу но сигурно има разни тънкости как да стане по добре. Нямам статив, имам два фотоапарата nikon d3500 и sony rx100 но съм пълен любител, така и не можах да се науча да снимам. Дайте някой съвет ако е възможно?

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: CDman   
Дата:   29-04-22 10:41

Скенер.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: nyamago   
Дата:   29-04-22 11:54

+1
Скенер е решението за масово дигитализиране на такива снимки. Предполагам, че в такава колекция дори най-големите са по-малки от А4, така че дори домашен плосък скенер (днес са толкова евтини, че си струва да се инвестира дори само за това упражнение) би свършил добра работа.

Ако времето ти е скъпо и ограничено (а бюджетът - не), има много услуги на пазара, които извършват сканирането професионално и ти дават готовите файлове.

Успех! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: sasho2345   
Дата:   29-04-22 13:41

Ясно мерси, но точно сега в тази криза не мога да купувам скенер, аз затова питах за подръчен вариант. Снимките са под 100 не е масово.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: CDman   
Дата:   29-04-22 14:32

Тогава в облачен ден (без слънце) на някое по-открито място снимаш отгоре със Сонито на фулл АУТО.

Правиш по 5-6 кадъра на всяка снимка. Все един ще е читав.

Успех и от мен.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: fototo   
Дата:   29-04-22 14:32

Еди скенер втора употреба е 30-50лв

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: Lokosf   
Дата:   29-04-22 14:51

тъй като са под 100 и тъй като нищо не е спешно, може да започнаеш да отделяш по някой лев и 10 по 10 за една година ще успееш да ги сканираш във някоя фото
най-лесния начин ми се вижда това

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   29-04-22 15:07

За снимането ще трябва и парче чисто стъкло за затискане на снимките.Ще си позволя и да ви разбутам седянката[smilie18] Показвам няколко примера от плосък сканер Еpson Perfection V 600 Photo + оригиналния софтуер. Не бих се обзаложил, че резултатите са съвсем задоволителни.

75 годишна снимка, сепия, растерна хартия 8.5Х13.5см, сканирана със 150 dpi.Сканирано е в офис режим цветно за възможно най-бърз резултат и запазването на сепията. Както се вижда, растерът разказва играта на сканера.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1651231235_img009.jpg



50 годишна снимка, черно бяла, гланцова хартия 9Х13. Останалите данни са същите.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1651231235_img012.jpg



50 годишна цветна снимка, гланцова хартия 9Х13. Същите условия.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1651231236_img013.jpg



75 годишната снимка сканирана в "професионален" режим при 240 точки и леко изостряне - сепията изчезва а растерът става очеваден.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1651233256_img015.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   29-04-22 15:20

Най-добър ми изглежда последния вариант на 75 годишната снимка, сканиран в "домашен режим" при 300 точки, цветно заради сепията.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1651234767_img018.jpg


П.П. Една снимка с посочените размери се сканира за 30-35 секунди с превюто.

П.П.П. Темата е бистрена и друг път - https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1820956&t=1820767&phorum_uriauth=



Публикацията е редактирана (29-04-22 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: asahi   
Дата:   29-04-22 16:19

Растерът си е на оригинала. Няма причина да му се сърдите.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   29-04-22 16:28

asahi написа:

> Растерът си е на оригинала. Няма
> причина да му се сърдите.

Хич и не му се сърдя[smilie5]. Бих искал да се заформи дискусия за сканирането на такива снимки, като се споделят начините(ако има такива)за елиминиране на растера. На мен в главата ми се върти само глицерин, но не изпитвам непреодолимо желание за проба[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: lamerko   
Дата:   29-04-22 16:34

Растера е проблем за сканирането, особено точковия на Фохар. принципно има техники за сканиране на растер, но обикновено включва манипулация на оригинала.
Изваждал съм интересни резултати с контактно копиране от разстер на гланц, но оригинала трябва да е чист, без петна и големи повреди. Но все пак е важно и какво се търси при сканирането - при горния пример с 75-годишната снимка, детайла на растера не е проблем - само ако се правят копия с преснимане, трябва да се внимава да не се получат сенки.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: nyamago   
Дата:   29-04-22 17:52

За растера не бих рискувал с физическа намеса в оригинала (глицерин или каквото и да е друго), но нали дигитализираме: не ви ли минава наум софтуерно да се елиминира (или поне намали)? И без друго ще се прави някакъв ретуш за прашинки, пукнатини и пр.?..

Първото и най-банално е с функцията 'текстура' (към минус), но има и друга - за моаре, а сигурно има и нарочен софтуер, в наши дни вероятно с AI - все 'неразрушителни' методи и за хартиения оригинал, и за оригиналния скан?

(Не разбирам, само питам [smilie8] )

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: asahi   
Дата:   29-04-22 18:55

Най-добри резултати се получават при снимане под вода. Методът не е подходящ за начинаещи в репродукцията, защото освен другото изисква и добро владеене на светлината.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: nyamago   
Дата:   29-04-22 21:18

Под вода, с глицерин.. май най-добре с плюнка (т.е. с Фотошоп [smilie6]) Едно бързо замацване тук, което за домашни нужди би ме задоволило. За по-сериозни нужди си има професионален ретуш.


https://live.staticflickr.com/65535/52037298582_9b98d29384_o.jpg



Честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: asahi   
Дата:   29-04-22 21:43

Разхубавил си я!

Отговори на това съобщение
 Re: Стари черно бели снимки
Автор: nyamago   
Дата:   30-04-22 00:22

Не беше цел, но е неизбежно при толкова мазане... [smilie8] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »