Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: krist   
Дата:   18-04-22 15:40

Здравейте,

Ъпгрейдвам си машината за фотообработка и искам видеокарта с 10-битов цвят за по-плавни тонални преходи (имам монитор ViewSonic VP2785-2K, който поддържа 10-битов цвят). Разбира се искам и подобрен пърформанс при обработването на огромните файлове от Z7 във Photoshop. За процесор си избрах i7 12700, като се чудя дали да остана с вграденото Intel UHD 770 видео или да взимам външна карта, с бюджет докъм 400-500 лв. за самата видеокарта, и да взема i7 12700F, който е без вградено видео. Не намирам инфо за Intel UHD 770 дали поддържа 10-битов цвят, което е единият въпрос. Другият е доколко видеокарта в тоя ценови диапазон би ми дала подобрен пъформанс и дали също ще има 10 битов цвят (също не намирам инфо за моделите външни карти, които гледам, дали поддържат 10 бита). В горния диапазон на ценовия лимит се чудя например на:

MSI GeForce GTX 1050 Ti AERO ITX OC V1 4GB GDDR5

В по-бюджетните варианти това:

ZOTAC GeForce GT 730 4GB Zone Edition ZT-71115-20L

GT 730 има предимство, че няма вентилатор, което за мен е предимство, тъй като ползвам машината и за запис на аудио и искам да е максимално тиха.

Един допълнитеелен въпрос е дали има смисъл да взема DDR5 RAM? Ако взена дъно, което съпортва само DDR4, ще спестя над 500 лв. от дъното и цената на 32 GB RAM, и понеже гледах ревюта, че засега DDR5 не дава съществено преимущество пред DDR4, ми изглежда по-разумно DDR4.


Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: Synthy   
Дата:   18-04-22 16:25

Потърси по-скоро Quadro или FirePro.

Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: ruil4o   
Дата:   18-04-22 19:18

С риск да избухне войната Mac-Wondows, ще попитам, един Macbook Air или Pro с М1 чип/ 16 РАМ, не е ли по-добра алтернатива, след като имаш читав монитор?



Публикацията е редактирана (18-04-22 20:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: krist   
Дата:   18-04-22 20:17

ruil4o, никакъв шанс - и на работата преди време ми връчиха първо Mac и го върнах още същия ден, просто нямам желание да уча още една ОС. Имам хубава десктоп кутия на Fractal Design и четири SATA диска в нея, които ще преизползвам, може по-натам да сложа и някой NVMe/PCI диск.

Чуденката се заформя между следните пет модела, като предпочитам първите два, с пасивното охлаждане, заради липсата на шум, но се чудя дали от тях въобще има смисъл спрямо вграденото видео:

ZOTAC GeForce GT 730 4GB Zone Edition ZT-71115-20L

MSI GT 1030 2GB LP OC GDDR4


PNY nVidia Quadro T400 2GB GDDR6 VCNT400-PB

MSI GeForce GTX 1050 Ti AERO ITX OC V1 4GB GDDR5

PNY nVidia Quadro T600 4GB GDDR6 VCNT600-PB



Публикацията е редактирана (18-04-22 21:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: lrn   
Дата:   19-04-22 12:49

Втора употреба също става:

https://crash.bg/p/267/Nvidia-Quadro-K4000.html



Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: ATHOM   
Дата:   19-04-22 16:51

Ако покупката на видеокартата не е спешна, изчакайте няколко месеца.

Очаква се до няколко месеца да се случи т.нар. merge на Етереум крипто мрежата, който merge накратко казано ще унищожи рентабилноста на копаенето с видео карти. Очаква се втора ръка пазара тогава да се наводни с добри карти на сносни цени, както и цените на новите видео карти да паднат значително.

Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: ecobo   
Дата:   19-04-22 21:20

Тази е перфектна, аз съм с такава.
MSI GeForce GTX 1050 Ti AERO ITX OC V1 4GB GDDR5

Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: krist   
Дата:   20-04-22 18:32

ecobo, това е един от вариантите, които обмислям. Има ли 10-битов цвят и шуми ли много вентилаторът? Доколкото четох, май от 2019 г. драйверът на nVidia предлага 10 бита за всички GeFroce.

ATHOM, ценна информация! Предполагам обаче ще са все карти от по-висок клас, всички с активно охлаждане и едва ли цените на ниския клас, с пасивно охлаждане ще паднат особено, а и да паднат, сумата в абсолютна стойност ще е толкова пренебрежима, че едва ли си заслужава чакането за тях. Последно ей тая се бях засилил да купя - 4 GB DDR5, с пасивно охлаждане:

Inno3D GeForce GT 1030


Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: kiten   
Дата:   21-04-22 23:08

Здравей krist видеокартите на нвидия имат в настройките за 10 бита и в евтините варианти . На първо време изпробвай вградената карта и с бързата ддр рам памет на дъното и колкото повече толкова по-добре.
По точно този комп за фото или видео ще ползваш или за двете ?

Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: krist   
Дата:   22-04-22 00:21

@kiten: компът ще се ползва за фото, продуциране на музика и малко видео. Вече го поръчах с GeForce GT 1030 4 GB DDR5 и за RAM взех също DDR5 в крайна сметка, макар че цената е х2 спрямо DDR4. Като дойде, ще сравня 1030 с Intel UHD 770 + DDR5.

Отговори на това съобщение
 Re: Бюджетна видеокарта с 10-bit цвят?
Автор: ecobo   
Дата:   22-04-22 23:22

krist написа:

> ecobo, това е един от вариантите,
> които обмислям. Има ли 10-битов цвят
> и шуми ли много вентилаторът?
> Доколкото четох, май от 2019 г.
> драйверът на nVidia предлага 10 бита
> за всички GeFroce.
>

Има 10-битов цвят, но само през Display Port. То май при всички е така.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »