Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  17  18  19  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  54  55     всички  напред  последна
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: AsahiPentax   
Дата:   25-05-22 21:52

@hotsnail искаш да кажеш, че S22 Ultra е по-добре ор 12 Pro на Шаоми, а вместо тях е най-добре Xperia 1 IV...?
Поне това подразбирам от твоите постове по-горе. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: lamerko   
Дата:   25-05-22 22:37

Сега разбирам каква е била драмата - Leica приключила партньортвото си с Хуавей и налазила следващите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължен
Автор: hotsnail   
Дата:   25-05-22 23:00

Не казвам това.

За мен s22 ultra е най-добрия телефон и си го взех и ще се мъча с него няколко години независимо дали има маргинални предимства на една или друга марка в камерата.

Отбелязвам какво прави s22 ultra, защото ме учуди, че макрото е кроп от широката камера

За другите марки ми е интересно какво правят и дълго съм обяснявал, защо не виждам с смисъл в тях лично за мен.

Моя телефон ще е Асус, Самсунг или Сони просто защото други не китайски марки няма. Сони и Асус имат проблеми с поддръжката на софтуера. Докато не обявят схема подобна на Самсунг не става.

Епъл се сглобява в Китай и това ги изключва.

Китайските телефони хем се правят в Китай. Хем нямат поддръжка на софтуера и това ги обезсмисля.

Има една холандска фирма дето прави еко телефони и те ми допадат, но също са сглобени в Китай…..ако ги поръчат в Турция, Индия, България или подобно …..

Има някакъв шанс пикселите да са сглобени във Виетнам или Корея. Ако това е така бих се замислил за пиксел въпреки че камерите са покъртително странни

ПП пиксела е китайски още https://www.androidheadlines.com/2021/08/google-pixel-6-made-china-covid-19.html


ППП противно на дискусиите тук аз свестни кадри от шаоми не съм виждал до сега. Да някой дето ще снима роу и ще си играе часове ок. Ама 99% от познатите ми не редактират роу от телефон. За прехваления хуавей познатите ми от скъпи хуавей(p20, p30) минаха на среден клас Самсунг (a52) и снимките са много по-хубави(сигурно нямат покъртителен детайл и не стават за Сток, но в инстаграм и през вайбър са чук на телефонния екран- това е съдбата на повечето телефонни кадри) ….Та за катайския прокат и тукашните дитирамби съм се наслушал. От собственици на последния ултра шаоми отзвука е супер негативен особено за камерата…..



Публикацията е редактирана (25-05-22 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: mmjm   
Дата:   25-05-22 23:38

hotsnail, в предишни коментари си писал за поддръжката на самсунг и ежемесечни ъпдейти. Аз съм с а71, жена ми е с а7. Нейният е стар и от доста време не се ъпдейтва, моя май ще има още един, но друга ми беше мисълта, обновяванията ми идват веднъж годишно, къде са тези ежемесечни обновявания, за които пишеш не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   25-05-22 23:53


https://karaatanasov.info/S22u/swupdate.jpg



Може би е само за S серията, но си ги получавам всеки месец. Ето виж горе какво пише. Началото на месеца дойде.

ПП обявяваха, че уж и А серията ще има добра поддръжка. Нямам опит де. Знам, че за А51 отнесоха доста псуване по разни форуми.



Публикацията е редактирана (25-05-22 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   26-05-22 06:00

Няма да отделиш 3мин за обработка на роу, ама хвалиш маркетинга на Сони, дето са отделили 6 часа да наредят осветление, сцена и моделите с грим, дрехи и др., че снимали супер яко...

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: mmjm   
Дата:   26-05-22 09:59

hotsnail, Аз съм доволен от телефона ми и макар и застаряващ не мисля да го сменям още най-малко година-две(ако разбира се не претърпи някакъв инцидент дотогава). Здрав, работи стабилно, камерата е прилична за телефон, батерията държи, за цената си нямам никакви забележки, просто ми беше чудно за обновяванията последното ми е с дата 1.03 но при мен се появи средата на май, не ми пречи, приложенията си ги обновявам редовно от магазина и няма ядове.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   26-05-22 10:27

Да много тъпо и дразнещо е. Защо не могат като windows и Linux да ги оправят тия обновявания за базовия софтуер, да си идват редовно..........надявах се, че Самсунг са се стегнали на тая тема ама явно и те нещо бягат по тъча....

сравнение с лаптопите имат толкова малко варианти на хардуера при телефоните, че чак е странно как тая индустрия за хиляди милиарди на година не може да си подреди кочинята и да гарантира поне месечни обновявания за 4-5 години на всеки модел. Лаптопите са супер малък пазар с амлки печални сравнено с телефоните. Лаптопите са на сходна цена и са много по-сложни устройства с ужасно много вариации ... widnows-а си идва с редовни обновявания, идват си и драйвери за повечето модели. Има чат пат ядове ама в общи линии работи системата.

Аз за това си мисля, че ЕС, Русия, Китай или САЩ трябва да им стъпят на врата и да кажат 4 или 5 години поддръжка с регулярни обновявания и не повече от месец закъснение за проблеми свързани със сигурността. То е срамно понякога - сони пуснат телефоните 6 до 10 месеца след обявяване и реално имаш 1 година поддръжка на софтуера... още е в гаранция телефона, който си купил на първия възможен ден и няма поддръжка за софтуера му. А те седят по рафтовете около година, година и половина. Ако купиш изгоден телефон който е пуснат преди 10-12 месеца на пазара оставаш с броени месеци поддръжка.....

Пък непрекъснато оправят лоши неща по сигурността. Не е дакажеш, че рискове няма. А все по-важни неща правят хората с тия телефони - пазаруване, банкиране. Сега говорят за личните карти да се качат на телефоните......

ПП Ето списъка за Май Ако си хакерче четеш тоя списък и пробваш един по един проблемите и мислиш как да ги оползотвориш. Тип EoP примерно често значи, да направиш някакво приложение, което когато някой си го инсталира му завладява телефона и му инсталира троянски кон. Примерно взимаш GCam и слагаш в него един два допълнителни файла, които превземат телефона. Качваш го във разните форуми и викаш ей го новия GCAM. Бошо си го инсталира, пробва го и вижда, че пак е старата версия, тегли ти една майна и го маха. Ама твоя код се е изпълнил и му е свалил на телефона един софтуер през който може да правиш каквото искаш с неговия телефон......Май месец са публикували такива 5-6 неща. Бошо е с Моторолка. Тя няма обновявания вероятно на първо число. Просто трябва да го видиш какви форуми гледа и да предложиш по подходящ начин новия софтуер за камери......после банкиране, лична карта, лични пощи, снимките дето е обменял с някоя готина колежка, чатове със спецове човешки персонал дето искат да крадат Бошо за друга фирм, служебната му поща, всякакви интересни неща. Най-често през някой от месунджърите му ще пратиш на шефа му или на колега линкче с тъпо съобщение, което да го накара да отвори линка. Колегата му седи в офиса отваря линка и хоп троянец на служебната мрежа. От там на сърверите им. От там зареждаш крипто вирусите и им слагаш край на целия бизнес като български пощи.....па ако искат да извадят 2-3 милиона и ще им разкодираш компютрите. Ако са частна фирма няма да искат дори да викат полиция.....чиста работа.



Публикацията е редактирана (26-05-22 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: AsahiPentax   
Дата:   26-05-22 13:02

@hotsnail по принцип S22 Ultra ме кефи повече откъм дизайн и не само! Но... сензора му е като на сегашното ми Шаоми Ми Ноут 10, тоест 1/1.33" и пак 108 мегапиксела. На Шаоми 12 Про поне е 1/1.28", но така и не намерих читави сравнения на камерите, които да са реални без пристрастия! Ако знаеш нещо по въпроса или някой друг знае, подхвърлете по един линк да видя и да се ориентирам от къде изгрява слънцето за тези два "камерафонa" [smilie21] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   26-05-22 15:36

Сашо пуска разни кадри от 12-ките.

s22 може би за фотография не е кой знае какво дори сравнена със S21 ultra. Смачкаха оптиката заради външния дизайн и май е по-зле оптиката на основната камера т.е. меки ъгли. Силата е, че има АФ с широката, има сравнително сносни 3х, 10х камери. На мен ми е удобна да си щракам по разходки кадри. Като евтин апарат го ползвам. Кой знае какво да му гледам....снима. Факта е, че прави сносни кадри и точно HDR-a добре се справя. Аз пуснах 2-3 кадъра.

Като направя нещо интересно ще качвам.

3х обектива ме кефи много за разходки.

Тук качих доста кадри от първото ми пътуване за последните 2-3 години.

10х също кефи за стрийт, за кадри като долния - 240мм и имам малко кроп т.е. към 300мм сигурно идва.


https://live.staticflickr.com/65535/52063311743_fe8375648a_b.jpg

Street in San Francisco by Kiril Karaatanasov, on Flickr



Публикацията е редактирана (26-05-22 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: AsahiPentax   
Дата:   26-05-22 16:50

А специално тези ти снимки с цветята обработвал ли си ги или са сток?

За ето тези дефекти питам (и то при условие, че са на исо 50):


https://i.postimg.cc/jSbL2XG6/image.jpg



https://i.postimg.cc/YCMCMSWb/image.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   26-05-22 17:35

Сток приложението са направо jpg. Нито съм ги пробирал, нито съм ги редактирал. Композирал съм си ги на екрана и от 2-3 снимки композиция и цветове най са ми допаднали. Те са с 3х камерата и двете. Телефона си прави разни HDR трикове и може би от това е повече шума. Освен това има и оптичен дефокус - то и на голяма камера там е повече шума.


Ако искаш ще щракна роу и експерт роу с 3х камерата някое цвете да видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: AsahiPentax   
Дата:   26-05-22 17:47

написа:


> Ако искаш ще щракна роу и експерт
> роу с 3х камерата някое цвете да
> видим.


Интересно би било да се види какво ще излезе [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   26-05-22 18:07

http://karaatanasov.info/S22u/


46 e expert RAW. Другата е от сток приложението RAW в Професионален режим.

Всичко е на автомат.

Нещо има проблем с новата версия на expert RAW. Поне един файл пробвах в лайтрума на телефона и много се прецака. Прекалено пре експониран го даде т.е. може би ми даде само най-светлия от трите кадъра в клина.

ПП тоя 46 стана ок https://adobe.ly/3NAih39


ППП Като го гледам тоя експерт роу прави артефакти някакви тук там. Мязат на шумоподтискане. Предполагам са ефект от стакването на роу файлове. Вероятно същото се случва и в сток jpeg. 'Зема да щракна една подобна в сток jpeg. Интересно.

Фокуса явно ми е избягал. Дали не съм цъкнал...

ПППП качих и един сток jpeg. Явно странните ефекти във фона са резултат на стандартния jpeg, който вероятно комбинира кадри и нещо маже. Като е един кадър дори стандартния joeg алгоритъм не прави артефакти. Ако има оптично боке в кадъра явно е добре да се щрака без HDR или да се щрака RAW



Публикацията е редактирана (26-05-22 18:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   26-05-22 18:47

Впечатление от един непознат айФон (предполагам айФон беше):

Вчера на улицата три момичета ме помолиха да им "щракна едно селфи", което се оказа малко трудна фотографска задача:

- искаха хедшот (глави и рамене) на трите заедно, на фона на Трафалгарския площад, който - знаете - е широчък и трябваше да се вижда къде са.
- като видяха как хванах телефона, се развикаха: 'Не, не!' Какво 'не'? Не така (хоризонтално), а така (вертикално). Явно ходят само в ТикТок или подобни платформи, където днешната младеж снима единствено в 'портретен' формат (вертикално). Как да им обяснявам, че с главите им ще излязат и обувките (или високото небе), ама нейсе. Направих втори дубъл (неусетно обръщайки хоризонтално) под предлог, че вятъра им разроши косите - и така имаха и хедшот, и цял ръст ;)

Нямам представа колко камери имат последните айФони, но на екрана нямаше никакви контроли з аизбор на камера или фокусно разстояние. В бързината, вместо да го разучавам, просто щипнах по екрана малко зум за по-точна композиция.

Впечатли ме колко качество се запазва при такова кропене/зумване, все едно е оптически зум. Впечатли ме (много) качеството на образа при всички разстояния и композиции. Може да е отчасти екрана (беше от по-големите модели), може да е камерата, но - с мъка трябва да призная - биеше Сони убедително като визия. Цветове, детайл и фокус - в тоя порядък - бяха забележителни.

Споменах фокус: мигновено разпозна лицата (и трите) и сложи 'квадратче' на всяко от тях, та нямах грижа да избирам, насочвам, или да чакам да се накани. Отворих готовия кадър - беше още по-впечатляващ от екрана по време на снимка.

Няма да скоча веднага да си взимам айФон, но при следващ избор обезателно ще ги имам предвид, повече отколкото досега.

И излиза, че е редно да им се обръща малко повче внимание в тая Андроид-центрична тема? [smilie8]



Публикацията е редактирана (26-05-22 18:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   26-05-22 19:02

Редно е. Епъл дават може би най-много пари за подобряване на фото функциите и няма как да не постигнат резултати много пред другите.

ПП Епъл просто правят най-много кинти като единичен производител и притежават всички елементи от системата. ...и да сега се снима вертикално. Познатите ми по-малки от мен снимат кратки видеа вече а не снимки. Правят ленти или какво се казват - 4-5 клипчета по 3-4 секунди за общо 10-15 секунди резултат. Вертикално видео ако ми беше казал някой преди 5 години, щях да го мисля за ненормален....



Публикацията е редактирана (26-05-22 19:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   26-05-22 19:50

Баси динозаврите сме станали с тия статични снимки и 'легнал' формат [smilie2]
Моя съвсем-не-малък син (мина вече 30-ака) снима само вертикално видео, а до неотдавна си имаше безогледалка и правеше нелоши 'нормални' кадри. Напоследък се е отворил на пътувания и като дойде в къщи да ни показва вертикалните си видеа на големия телевизор*, това страшно дразни [smilie22] И няма връщане назад, не можеш да ги отучиш. Или свикваме и ние, или ни отписват [smilie8]

Чакам кога Сони и Самсунг ще почнат да правят всичките си телевизори само вертикални. Също и камерите на Никон и Канон (ако все още съществуват фотокамери до няколко години...)



Публикацията е редактирана (26-05-22 19:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   26-05-22 20:14

С един набор гледахме нов въртящ се Самсунг телевизор голямо бичме (между 50 и 70 инча не му гледах спецификация пък в магазина изглеждат по-малки отколкото в нормала стая) т.е. като мониторите има стойка на която може да му смениш ориентацията от хоризонтална на вертикална. Вертикално е като домашно огледало. Набора вика тия съвсем изпецкаха. Ама явно не са. Явно нещата са сериозни.

ПП надценил съм го, само 43" е Samsung Sero



Публикацията е редактирана (27-05-22 00:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   26-05-22 20:40

Понеже земята е плоска (за това има отделна конспиративна теория ;) всичко живо* по нея има две (хоризонтално разположени) очи и гледа в хоризонтална плоскост. Затова зрителното поле при статична глава и очни ябълки е хоризонтално разтеглено, а не вертикално. Оттам в рисуването, а после и във фотографията, се почва с хоризонтален правоъгълник, а после - ако сюжетът го подсказва форматите се обръщат и варират. Но НЯМА основания базовият ('по подразбиране') формат да е вертикален - освен временна мода, която се надявам да отмине.

* Знам, че има изключения в животинския свят с различен брой и различно разположени очи - но ключовата дума е 'изключения' - колцина са?



Публикацията е редактирана (26-05-22 20:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: petervassilev   
Дата:   26-05-22 22:31

Сещам се за две причини нормалната позиция на телефона да е вертикална:

1) Четене на текстове: късите редове се четат по-лесно, като в книгите (ако зрението ти позволява)

2) Ако трябва да държим телефона с една ръка (напр. лява), а с дясната да докосваме екрана, оптималната позиция заради размера на ръката е вертикална.

И оттук камерата, като неосновна функция, се използва от много хора "вертикално". Вече има цяло поколение, за които телефонът е първият и единствен "фотоапарат". Като тези 3 момичета с хедшота.


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Sassho   
Дата:   27-05-22 13:20

Samsung демонстрира какво може 200mp Isocell HP1 сензор


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-22 23:46

Новия 12МП сензор с hexabinning почти удвоява nonabinning-a от 108МП сензор. Ще сбират групи от 16 пиксела т.е. 4х4 на едно вместо групички по 9 или 3х3.

На децата стана ясно, че 4К сензор е стандарта за телефон и всичко нагоре е маркетинг. Барем читави 12МП ...ю

Иначе сигурно ще прави още по-хубав HDR, което ако е с мярка ме радва.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Sassho   
Дата:   28-05-22 10:10

Новата Xparia 1 Mark IV се продава от зле по-зле от зле [smilie18]

Това обаче е Предпоставка смартфоните by SONY да се търсят от познавачите, ценителите и

интелектуалците заради тяхната Ексклузивност и Премиалност ))

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-22 11:00

ковид, война, инфлация, рецесия, безработица .... няма само Сони да ръпне хурката. На много хора не им стигат пари за храна и дрехи. Кой ще дири телефони по 4 бона....а то веднъж като тръгне по надолнището колелото и ще имаме нова 2008-а година.


ПП интересно. Днес докато чета новините и ме спамят с реклами на влогове и лихви по влоговете. Вече няма реклами на свръхскъпи имоти и лесни кредити



Публикацията е редактирана (28-05-22 15:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   28-05-22 16:17

Идва прекалено скоро след няколко върхови Сонита, о ткоито хората са доволни. Ранен ъпгрейд заради инкрементални подобрения е глезотия тип 'кеф цена няма'. Не е за тия нелеки времена [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  17  18  19  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  54  55     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »