Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 преходник Konica AR-mount lens
Автор: dimchev   
Дата:   09-03-22 20:38

Здравейте,
имам нужда от помощ.

Не мога да намеря адаптор от Konica AR-mount lens K/AR
за монтаж на фотоапарат с Сони A mount.
Предварително благодаря


Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: geod   
Дата:   10-03-22 10:48

Такъв преходник няма,поне не без оптичен елемент, защото простичко казано , фокусното разстояние на Коника АР е 40.5мм и е по-малко от това на Сони А байонет - 44.5мм , а принципа на адаптерите е обратен. Обективи на системи с по-голямо фокусно разстояние се монтират на тела с по-късо такова...Ако много държиш на конкретен обектив с този байонет просто смени байонета с оригинален такъв. Слав от В.Търново сигурно ще може да го направи.

Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-22 11:39

Сигурно ще го преправи, но ще може да се ползва без фокусиране на безкрайност. Евентуално само за портрети и макро.Примерна дистанция до около 3-4 метра.


Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: lamerko   
Дата:   10-03-22 13:03

Зависи конкретния обектив колко ще позволи да се отнеме от оригиналния байонет - евентуално при късмет ще е пълнофункционален. Но само Слав може да каже дали ще го бъде :)

Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: Raffito   
Дата:   10-03-22 19:18

Обективите на Konica AR байонет стават идеално...ама на Sony nex
апарати/Sony E mount/[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-22 20:34

Raffito написа:

> Обективите на Konica AR байонет стават
> идеално...ама на Sony nex
> апарати/Sony E mount/[shtrak]


Както и на всички марки и модели безогледалки, за които братският китайски народ е сътворил адаптери[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: dimchev   
Дата:   10-03-22 20:37

Много благодаря за отговорите.
Те обогатиха моята техническа фотографска култура и решиха частично проблема.
Бъдете здрави.

Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: hansto   
Дата:   10-03-22 20:45

Това беше една от причините да се "метна" към фуджитата, защото позволяват 99% от "винтаЖ" обективите да се закачат за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: dimchev   
Дата:   10-03-22 21:53


Да кажа за какъв обектив става дума.
Нищо особено, но е пинисчийски - твърд обектив с две фокусни разстояние. 28 и 35

Soligor C/D Dualfocus f3.5/28mm & f3.8/35mm MC


https://www.pentaxforums.com/userreviews/soligor-cd-dualfocus-f3528mm-amp-f3835mm-mc.html



Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: quazimodo   
Дата:   11-03-22 06:39

Според мен, има повече смисъл да купиш истински Hexanon, отколкото това комбинирано чудо, при това и доста тъмно. Като върл олимпиец аз имам това: Hexanon 50/1.7


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-03/1646972939_dsc_2441.jpg



Който сътворява някакви такива "пушеци"[smilie18]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-03/1646973084_p5030792-1.jpg



Или такива "нежности"[smilie5]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-03/1646973083_97_37.jpg




Публикацията е редактирана (11-03-22 06:41)

Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: geod   
Дата:   11-03-22 08:16

Dimchev ,имал съм го този обектив.Абсолютен средняк е личното ми мнение.Пинизчийски с двойното фокусно и ...толкоз. Оптически-среден 3.Не си заслужава преходник, дори и да имаше такъв. Виж с quazimodo съм съгласен . Имал съм и повечето Хексанони от всичките им версии и 28,35,40,50,52,85 и 135мм нямаше нито един който да не е поне много добър. Както отбеляза един колега по горе , ако искаш да ползваш такива стари ,но готини стъкълца - вземи си една евтина безогледалка и малко преходници .

Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: Raffito   
Дата:   11-03-22 08:55

'28,35,40,50,52,85 и 135мм Konica Hexanon AR съм ги имал,
даже още имам някои от тях.
--------------
Ама ако намерите Konica UC Zoom-Hexanon AR 80-200 mm / F4
Ще сте много доволни...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: dimchev   
Дата:   11-03-22 19:54

Да "Абсолютен средняк", но има историческа стойност. Когато се появяват зумувете - предлагат това по-евтино решение. Лайка е направила троен 18-28-35. Просто история.

Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: petervassilev   
Дата:   11-03-22 22:52

Извинявам се на автора, че ще използвам темата му, за да добавя един мой въпрос, свързан с подобни преходници.

Когато използвам един и същи преходник (напр. CY-NEX) с различни ръчнофокусни обективи, често се появява проблем с безкрайността. При крайна позиция на пръстена за фокусиране на обектива не достигам до безкрайност или преминавам зад безкрайността.

В първия случай коригирането е лесно, дори ако е необходимо леко шлайфане на корпуса на преходника в контактната зона с малкия (байонетния) пръстен на преходника. Във втория случай (подминаване на безкрайност), обаче, маркирам върху пръстена на обектива къде е безкрайност, но това е доста неудобно, особено ако е закрепен широкоъгълен обектив. Защото широкоъгълният обектив се използва предимно на безкрайност и е най-удобно да завъртим пръстена за фокусиране докрай, без да гледаме focus peaking-а във визьора или на дисплея.

Едно от решенията е всеки обектив да се комбинира с регулиран за него преходник. Въпросът ми е дали някой не знае някакво друго решение, напр. преходник с механизъм за бързо фино регулиране.



Публикацията е редактирана (11-03-22 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: Raffito   
Дата:   12-03-22 09:10

Повечето от преходниците ,които се продават в BG са китайски.
Какво искаш ти от преходник от 20-30-40лв.
Спомням си ,че един преходник го пращах при Слав да го преправи ,защото не можеше да се ползва.
Най-лесното решение да си маркираш с цветно тиксо /ивичка/3-те метра и безкрайността.
Ако ползваш от нормален обектив към широкоъгълен.
Ако го ползваш с дългофокусен-трябва да ползваш "focus peaking",
или "picture in picture"-в зависимост какъв ти е апарата.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: преходник Konica AR-mount lens
Автор: petervassilev   
Дата:   12-03-22 14:47

@ Raffito
[smilie24]

Точно както препоръчваш маркирам с цветни стикерчета безкрайност и 3-5м при широките обективи и това донякъде ускорява фокусирането.

А това, че преходниците са евтини китайски, обикновено не е голям проблем. Дори и при скъпите (имам един такъв) този проблем с безкрайността може да го има, а и винтчетата и резбите за коригиране не са много по-трайни. С изрязана кръгла шайба от шкурка и пиличка леглото на байонетрия (вътршния) пръстен на евтиния китайски преходник може лесно да се коригира за минути, важно е да няма проблем при закрепването към тялото (досега не съм попадал на преходници с такъв проблем).


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »