Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Динамичен диапазон
Автор: Vinsent   
Дата:   13-02-22 19:37

Изображенията имат характеристика "динамичен диапазон".
Ето какъв е той за различни видове медии:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-02/1644772599_68_31.png



За Sony A6500 в RAW той е 14 стопа. В jpg - 8 стопа.
Това ограничение идва не от физикалните качества на сензора, а от съображението, че при висок динамичен диапазон снимките изглеждат плоски.

Няколкото метода, които предлагат висок динамичен диапазон всъщност не го разширяват а имитират усещането за такъв. При Sony A6500 той стига до 18 стопа. Разбира се, липсва т.н. картографиране на цветовете.

Какво мислите за този изключително важен параметър? Опитвате ли се да влияете на него и как?


Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: quazimodo   
Дата:   13-02-22 20:24

Vinsent написа:

> Изображенията имат
> характеристика "динамичен
> диапазон".
> ...Какво мислите за този
> изключително важен параметър?
> Опитвате ли се да влияете на него и
> как?


Новите телефони имат автоматичен ХДР, особено с правилната Г-камера. Не тре'е се мъчиш, сами се оправят с ДД-то[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: GenaDP   
Дата:   13-02-22 22:57

Какво мислите за този изключително важен параметър?

Какво очакваш да мислим за него? Че е кръгъл, или че е червен?

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: mitpis   
Дата:   13-02-22 23:03

Аз пък не мисля че е толкова важен този параметър за добра фотография, други неща са важни.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: asahi   
Дата:   13-02-22 23:41

Какво да го мисля? Обяснявал съм го петдесетина пъти и определено не ми се пише. Ако минаваш през наше село отдели време за една бира и ще ти го разкажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: r_rusev   
Дата:   25-02-22 15:11

Най-важните за мен са:
1.Фокус
2.Динамика
Веднага се забелязват, без значение големината на снимката.
Другите параметри в /някаква степен/ могат да се корегират.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: landstar   
Дата:   25-02-22 16:36

Сигурно за някоя категория снимки /отпечатани/ ще да има видима разлика. На повечето екрани обаче тая разлика в динамиката трудно се разбира кое е от апарата, кое от монитора. А както сочиш сам - печатът е с най-ниска динамика. Последното обаче ми се струва маалко спекулативно - дали тия 6,5 стопа са на всакаква хартия и при всакакъв печат. Асахи - ако не ти се обяснява, моля прекопирай твоя трактат по темата. На мене ми се види интересна, отдавана не е коментирано. Интересна е защото касае крайната форма на съвременното фотопотребление - на печат и на масов екран.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: Lighter   
Дата:   28-02-22 09:30

Понятието динамичен диапазон или просто динамика, когато аз започвах да се уча на фотография се наричаше фотографска широта.
Цитираните стойности не са коректни.
Динамиката на хартията е около 5 бленди или 1:32. На цветния негатив е повече, но какво от това, след като се копира на хартия.
Цветния диапозитив има динамика 6 бленди или 1:64. Затова навремето се предпочиташе в печатните издания.
Черно белият филм е друга работа. С похватите на Зоновата система може да се постигне динамика до 15 бленди. Затова Ансел Адамс в едно интервю казва, че за него чернобялата фотография е истинската фотография имайки пред вид точно възможността за манипулация на контраста при проявяването и копирането. Ама кой да го разбере. От тогава датира и мита, че цветната фотография е шир потреба...

Цифровите матрици имат динамика до около 15 бленди. Хартията, както казах има обхват 5 бленди. За да вкараш динамика 15 бленди в 5 бленди се изисква грамотност, т.е. познаване на всички процеси при създаването на изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: asahi   
Дата:   28-02-22 10:05

Когато изображението е в дигитален вид имаме мощен инструмент за оценка на динамичния обхват - хистограмата. Тя показва количеството информация за всяко ниво на светлината. Това определение важи само за дигиталното изображение, т.к. хистограмата е по-широко ползван статистически инструмент.
Широчината на диаграмата показва къде какво е "хванато" от сензора. Много често реалният динамичен обхват на сцената е по-малък (по-тесен) от възможностите на фотоапарата.


https://www.allaboutcircuits.com/uploads/articles/introduction-to-histogram-equalization_mahdi_aac_i


Горната хистограма показва информацията за отделните яркости в 8 битов файл, в който могат да се адресират 256 нива. Реална информация има между 65 и 245 ниво. На 65 е най-светлото, на 245 - най-тъмното. Това са 180 нива. Реално хич не са малко - над 7 стопа. Но ако решим да изсветляваме, затъмняваме, цветокоригираме някои от тези 180 нива ще бъдат компрометирани със записване на нулеви стойности в тях, което в крайното изображение може да изглежда като цветен бендинг. От друга страна ако си заснемем изображението грамотно и го обработим леко и по щадящ начин ще получим видимо приемлив краен резултат.

Тук възниква въпросът - как да го обработваме? По-правилният въпрос е с каква цел го обработваме? Да го показваме на компютъра, на телевизора, на проектора, да го печатаме на принтер 1, 2, 3, за офсетов печат?

Това, което не се променя, е целта на обработката - динамичният обхват на изображението да се трансформира към динамичния обхват на медията, на която ще се гледа изображението. А сега умножете горните разсъждения по три, защото те важат поотделно за всеки цвят. И не забравяйте, че цветните трансформации минават и през color manamegent system и профилите.

Но това все още не е "трактатът".



Публикацията е редактирана (28-02-22 14:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: landstar   
Дата:   28-02-22 13:47

Сложно, Велко ... дето викаше другарят Пешев.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: asahi   
Дата:   28-02-22 14:44

Остави, че е сложно, ами и никой не вниква в написаното. Иначе щеше да открие грешката, която неволно съм направил и сега ще поправя.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: landstar   
Дата:   28-02-22 15:54

Това за 7-те стопа ли? Грешката не е фатална, какъв е изводът е важно? Какъв е този зор и конкуренция при апаратите за по-добра динамика, като не може да се види нито отпечатана нито на обикновен монитор?

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: landstar   
Дата:   28-02-22 16:12

Прочие видът на хартията няма ли значение за стоповете?

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: asahi   
Дата:   28-02-22 16:15

Тази материя с въпроси-отговори и проби-грешки поне аз не знам как може да се научи. Затова не ми се влиза в такъв безсмислен сценарий.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: Lighter   
Дата:   28-02-22 17:27

asahi, истинският проблем, е че тази материя не се учи никъде. Поне не адекватно. Това, че темата се повдига тук ми се струва цяло чудо...
Накратко - контрастът е основно изразно средство във фотографията.
Той зависи от много фактори по време на снимане, постобработка и печат на непрозрачна или прозрачна медия или публикуване в интернет.
Според Kodak при печат детайли се губят при стойности за RGB (8 bit) под 12 за тъмните области и над 242 за светлите. От опит мога да кажа, че тези стойности, като цяло са коректни.
Ако снимката ще се публикува в интернет, при обработка може да се разчита на добър и калибриран монитор.
Ако на монитора виждате детайли в черното това съвсем не означава, че ще ги виждате и при печат. Затова е важно да се работи по стойности.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: asahi   
Дата:   28-02-22 18:01

Ама как бе, те хората са творци! Има правила за нарушаване. Как ще ги ограничават в някакви си стойности?

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: ZENON   
Дата:   01-03-22 12:54

Какъв е този зор и конкуренция при апаратите за по-добра динамика, като не може да се види нито отпечатана нито на обикновен монитор?
На обикновен монитор се извършва текстообработка.
Предполагам, ако беше схванал какво е написал асахи, нямаше да задаваш този въпрос (не знам как да го кажа по друг начин, за да не те обидя).
hint:
"Но ако решим да изсветляваме, затъмняваме..."

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: r_rusev   
Дата:   01-03-22 14:58

Може да се види и още как. Класическият пример - пейзаж с небе. Пухкави бели облаци на синьо небе и подробности в по-тъмните места на пейзажа или просто прегоряло небе. Отдавна майсторите ползват градиентни филтри или постобработка от 2,3,4...кадъра. Това е и при ЧБ и цветната фотография. И това се вижда веднага, дори и на монитор за "текстообработка ?".

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: ss_sgp   
Дата:   01-03-22 15:32

Не че нещо, но наистина липсва разбиране.
1во: когато се снима се регистрира динамичен диапазон - това е на входа все едно. Преобразува се в дигитален сигнал.
2ро: когато се обработва се нуждаем да има някакъв запас (затова и 12 или 14bit RAW е много по-добре от tiff/jpg 8bit)
3то: когато се печата се преобразува по-широк динамичен диапазон в по-малък. Има огромна разлика дали сензорът има 14 стопа и печатаме на хартия с 5 стопа или сензорът е с 7 стопа и печатаме на хартия с 6 стопа. Познайте кое ще изглежда по-добре. Това е вид компресиране на динамичния диапазон.

Ако нещо липсва на входа (при снимане напр. вместо облаци и небе да имаме клипнат регион) няма как да се получи на изхода (при печат) ако мога да го кажа с две думи. Обратно - ако имаме много добре заснета сцена дори и на недотам добър печат изображението ще е ОК според възможностите на печатния процес. Няма да се виждат определени цветове и може в сенките да се загуби детайл, но изображението обикновено не се възприема проблемно.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: serjy   
Дата:   01-03-22 16:01

Само да кажа, че силно се съмнявам съвременните сензори да имат 14 стопа динамика. Може да си направите проста проба, на сцена при която сте на границата на динамичния диапазон на вашия фотоапарат, изтеглете с експозицията надолу, докато най-светлите области от кадъра ви попаднат в средата на хистограмата, след това бутнете експозицията нагоре докато най-тъмните области ви попаднат в средата на хистограмата, разликата между тези стойности на експозицията е реалната динамика на фотоапарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: Lighter   
Дата:   01-03-22 17:01

serjy, това, за което говориш е динамиката на заснетата сцена. А ако снимаш изцяло чисто бял фон и хистограмата ти е изцяло вдясно?

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: serjy   
Дата:   01-03-22 17:07

Нали това казвам: "на сцена при която сте на границата на динамичния диапазон на вашия фотоапарат". Тоест, трябва да е такава сцената, с динамичен диапазон, който не е възможно да бъде заснет с един кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: asahi   
Дата:   01-03-22 17:09

Затова е крайно препоръчително такива експерименти да се правят със заснемане на стандартни полутонови скали. Така накрая получаваме измерим, съпоставим и повторяем резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: landstar   
Дата:   01-03-22 22:59

Така по десетопръстната система трудно се обяснява. Предлагам да направим една сбирка в София и специалистите да обяснят нагледно. Едно е да го знаеш за себе си друго е да можеш да го обясниш, че цел свет да те рабере.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен диапазон
Автор: ZENON   
Дата:   01-03-22 23:47

landstar
колкото повече динамика осигурява хардуера, толкова повече информация има в кадъра/файла (в идеалния случай).
Не знам как по-просто/кратко да се обясни.
И от там, както асахи писа за нулите и т.н.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »