Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фенидон
Автор: Vinsent   
Дата:   13-01-22 18:01

Направих кратък анализ на съставните химикали за проявител на Илфорд. Извод: Ако си ги забърквам сам от съставките, ще ми струват около 5 пъти по евтино. Намерх всичките за проявител Микрофен на Илфорд. С изключение на фенидон. Откъде да го намеря?
[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: lamerko   
Дата:   13-01-22 18:34

Всъщност точно това е в основата на проявитела. Този химикал май няма друго практическо приложение и затова има много ограничено предлагане. От години няма наличности в складовите бази - може би трябва да се търси чрез познати в някоя болница, понеже те имат доставки за снимките от рентгеновите апарати (там, където предоставят на плака).

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Synthy   
Дата:   14-01-22 08:12

Vinsent, а би ли споделил с нас рецептите?

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Бармалей   
Дата:   14-01-22 14:05

Phenidon има и в Ибей... и в Амазон...

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Vinsent   
Дата:   14-01-22 20:42

С удоволствие ще я споделя, ето я:

Проявител Microphen на Ilford
1. Натриев сулфит безводен Na2SO3 – 100 гр
2. Хидрохинон – 5 гр.
3. Боракс, натриев тетраборат, Na2B4O7.10H2O – 3 гр.
4. Борна киселина H3BO3 – 3.5 гр.
5. Фенидон C9H10N2O – 0.2 гр.
6. Калиев бромид KBr – 1 гр.
7. Вода – до 1 литър

Намерих я в една моя книга на руски от 1976-та година, Г.У.Терегулов, Химия для фотографов, Москва, Искуство, 1976

Формулите на химикалите съм ги добавил аз, за да е по ясно. При копи/пейст-а долните индекси са излезнали като нормални цифри, ще се съобразите с това.
[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (14-01-22 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: lamerko   
Дата:   15-01-22 00:33

Ако ви трябват рецепти, можете да погледнете тук: рецепти

Хубавото е, че повечето са официални и има ред на смесване, температури, времена...

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Vinsent   
Дата:   15-01-22 09:49

lamerko [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: o2   
Дата:   15-01-22 17:55

Мисля, че мога да помогна с фенидона, ще пиша ЛС.

По принцип можеш да замениш метол с фенидон, не знам дали обратното е вярно, но ето съотношението:http://altphotolist.org/lists/alt-photo-process/2001/july01/0533.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: landstar   
Дата:   15-01-22 18:35

Моля колегата да съобщи кога и къде ще забърква тая манджа, че да сме по-далеч!

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Synthy   
Дата:   19-01-22 09:15

[beer] Благодарности и на двама ви, lamerko и Vinsent [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Bani4kata_   
Дата:   23-01-22 18:47

Да си приготвяш разтвора сам е най-разумното решение,поради простата причина, че винаги работиш с прясно приготвен проявител.
Фенидон си взех от РАЙ-ХИМ,преди3-4г.Но чаках повече от месец, че очевидно и те го поръчаха някъде извън България.Ако удариш на камък ми пиши, ще ти дам малко от моя.

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Vinsent   
Дата:   24-01-22 10:53

Автор: Bani4kata_
Дата: 23-01-22 18:47

Да си приготвяш разтвора сам е най-разумното решение,поради простата причина, че винаги работиш с прясно приготвен проявител.
Фенидон си взех от РАЙ-ХИМ,преди3-4г.Но чаках повече от месец, че очевидно и те го поръчаха някъде извън България.Ако удариш на камък ми пиши, ще ти дам малко от моя.


Bani4kata, благодаря за предложението и информацията!
Вчера проявих филм със стандартен Ilford набор, добре се получи, но ще се разбере по-точно при сканирането. Не очаквам скоро да изснимам нов филм, та да е необходимо проявяване.
В миналото, когато проявявах и копирах снимки от 3-4 цветни филми седмично ми беше особено изгодно да си правя сам разтворите, от тогава остана този навик.

Рай-Хим са много интересна фирма! Почти всичко имат в листата, с изключение на Фенидон. Трябва специално ли да им се обадя за да им поръчам? Другите съставки също ще си купя от тях.


Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: lamerko   
Дата:   24-01-22 11:47

Bani4kata_: тогава имаше ли го в списъка с химикалите или го пусна като поръчка? Че нямат и амониев тиосулфат (макар че мога да изолзвам натриев)

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: dekov   
Дата:   24-01-22 14:32

vinsent написа:
"В миналото, когато проявявах и копирах снимки от 3-4 цветни филми седмично ми беше особено изгодно да си правя сам разтворите, от тогава остана този навик."

Дори не мога да кажа:Да го видя, няма да повярвам.[smile]
Цветна фотография[smilie11] [smilie11] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Vinsent   
Дата:   24-01-22 18:05

Автор: dekov
Дата: 24-01-22 14:32

...
Дори не мога да кажа:Да го видя, няма да повярвам.[smile]
Цветна фотография[smilie11] [smilie11] [smilie11]


Здрасти, dekov,
Писах, писах дълъг постинг в отговор на твоя. Дойде жената, замота се около мен, какво направих, изгубих го. Ще го повторя, този път конспективно.

Един снимаше, аз копирах, няколко години подред. Неотдавна се видяхме с него. Казвам му: не знам колко са, но мисля, че около 100 хиляди снимки съм ти изкопирал?! [smile]
Той: повече са, защото само тези, които не съм успял да раздам са над 5000 и са още у мене. [smilie18]

Бяха славни години. От копиране на снимки изкарвах четири пъти инжинерната ми заплата. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Bani4kata_   
Дата:   24-01-22 20:53

Точно така.РАЙ-ХИМ нямат в списъците си фенидон.Говорих с тях лично в офиса им.
Ако само сканираш проявените си негативи,препоръчвам D-23.Приготвя се лесно и е стотинки.
Ако копираш-темата с проявителите става дълга.

Автор: Vinsent
Дата: 24-01-22 10:53
В миналото, когато проявявах и копирах снимки от 3-4 цветни филми седмично ми беше особено изгодно да си правя сам разтворите, от тогава остана този навик.

Моля сподели някоя формула за RA-4

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: dekov   
Дата:   25-01-22 11:21

Коментирам не копирането,(аз също съм копирал и по соц-процесите на фОМА,фОРТЕ и фОТОН, а така също по EP2 и RA4), а саморъчно приготвяне на разтворите за цветна фотография.


Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Vinsent   
Дата:   25-01-22 14:09

Автор: dekov
Дата: 25-01-22 11:21

Коментирам не копирането,(аз също съм копирал и по соц-процесите на фОМА,фОРТЕ и фОТОН, а така също по EP2 и RA4), а саморъчно приготвяне на разтворите за цветна фотография.


Правех го, Деков. Имах близък в химическа лаборатория, който ме снабдяваше със съставките. Имаше и някакви специални, нямам спомен откъде ги взимах, много време мина оттогава, някъде към 40 години.

В мазето преди време ми се мерна устройството за цветни проби, ако го намеря, ще го покажа тук.

Още имам комплекта субтрактивни филтри на ОРВО, ползвах ги, но си направих устройство на въртящ се диск с трите адитивни филтъра, купих ги от ОРВО, ГДР. Устройството автоматично въртеше диска с трите избрани времена. Май и то е някъде в мазето. Обикновено, с проби на един-два кадъра се намираше цветния баланс за целия филм, после нататък автоматично. Трябваше да се пести време, устройстовото помагаше. Часовника с клавишно набиране на времената някъде се загуби във времето.

Все още имам таблиците на ОРВО за съответствие на черно бялата гама към цветната. Новите филми на Кодак и Илфорд не им съотвестват. Не знам кое е правилното. Някой ден, не знам дали е необходимо, но ще споделя тук теста на тези таблици с новите цветни филми.

Това са спомени отпреди почти половин век. Само тук може някой да ги оцени.

Поздрави



Публикацията е редактирана (25-01-22 14:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Фенидон
Автор: Vinsent   
Дата:   28-01-22 14:35

Обещах на човек от този форум да му подаря лепачка за 8 мм лента, знам че имам такава. След като я търсих вкъщи и не я намерих, слезнах да търся в мазето. Лепачка не намерих, но... открих кашонче с около 25 шишенца с химикали, които съм ползвал в миналото, вкл. фенидон! [smile]

Плътно са затворени, дано не е влезнала влага и да са се развалили. Утре ще ги претледам внимателно.

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »