Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Canon RP за видео?
Автор: mn1   
Дата:   23-01-22 12:26

Понеже не разбирам почти нищо от видео, моля дайте мнение за Canon RP и китовия обектив 24-105 3.5-5.6 stm. Идеята е за непрофесионално снимане на видео от събития, концерти, народни танци на закрито и открито. Може ли да върши работа ако се понаучи човек да снима с нея или не е подходяща за целта?
Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: Джъмбо   
Дата:   23-01-22 12:31

за можене може, но и една М50 ще свърши същата работа за по-малко пари

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mn1   
Дата:   23-01-22 12:50

Благодаря за отговора. Малко е дълго за обяснение, но накратко става дума точно за това тяло и обектив. Ако ставаше дума за фотография щях да се ориентирам какво може и какво не. Не разбирам от видео обаче и за това питам.
Опитах да намеря нужната информация и няколко дена чета и гледам клипове, така че не съм чакал наготово :)
Както и да е трудно е да систематизирам нещата и ако да дадете малко повече пояснение какво може да се очаква като плюсове и минуси.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: ivaivalito   
Дата:   23-01-22 14:24

mn1 за няколко дена четене толкова ли не разбра какви са плюсовите и минусите ? Какво можеш да очакваш ами зависи какво искаш да снимаш тва което си казал е малко ако искаш да снимаш концерти на тъмно с тоя тъмен китак ще ти е тегаво :)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mn1   
Дата:   23-01-22 15:08

Ами не можах да се ориентирам точно в нещата. Например, тялото няма стабилизация. Да се очаква ли, че обектива ще стабилизира във видео режим и ако да доколко ефективно ще е? Друго което ме интересува дали ще се получи някакво смислено видео като се ползва автофокуса на такива места пълни с народ и как ще се държи камерата. Идеята е да не се окаже мисия невъзможна. Има сигурно и много други неща които трябва да се имат предвид, но с няколко дена четене не идват верните въпроси. :) Така че идеята е ако може някой да помогне с някакво сбито разсъждение какви ще бъдат трудностите при снимане с тази система. По принцип дали идеята е глупава или могат да се получат и не лоши резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: ivaivalito   
Дата:   23-01-22 19:05

По принцип концерти се снима от статив където стабилизация не ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mn1   
Дата:   23-01-22 20:09

Статив да. Ама ще се наложи и снимане от ръка. Може да се снимат и сбирки в малки зали, разхождане в залата и снимане на различни хора и общи планове.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-22 21:27

И кво? Ако се явиш в малка зала със статив ще се изложиш ли? Аз мисля, че дори можеш да вдигнеш цената си. Помисли.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: GenaDP   
Дата:   23-01-22 23:12

"Помисли."

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: ss_sgp   
Дата:   24-01-22 10:29

Според мен няма да намериш по-добра алтернатива от Sony A7 първото. Отнякъде за 500-600лв, проблем ще са батериите.
Правилният Canon е чистият R модел, RP е компромис отвсякъде. Особено ако е без адаптера EF -> R: ще ползваш обективи всеки, от които е няколко пъти цената на тялото. Общо взето безмислено занимание.

При видео автофокусът по-скоро не е определящ за избора.



Публикацията е редактирана (24-01-22 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: Джъмбо   
Дата:   24-01-22 10:54

При видео автофокусът по-скоро не е определящ за избора.

това го кажи на съвременните снимачи и гледай какво става....


а иначе стабилизацията в обектива не компенсира клатенето от ходенето и снимане от ръка при видео... нямаше да има външни стабилизатори за целта

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mn1   
Дата:   24-01-22 11:10

Благодаря
ss_sgp нямам нищо против сонито, но RP ще ми е пак тънка лайсна защото ми го предлагат също така втора ръка от приятел. Иначе R струва доста повече. Canon RP би дошъл с китак 24-105 3.5-5.6.

Джъмбо благодаря за поста. Това е важно да се уточни, че не си го представях дали върши някаква работа стабилизацията в обектива по някакъв начин при снимането на видео и ходенето. А как стоят нещата ако тялото имаше стабилизация на матрицата, по същия начин ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mitpis   
Дата:   24-01-22 11:32

ss_sgp
Дата: 24-01-22 10:29

Според мен няма да намериш по-добра алтернатива от Sony A7 първото. Отнякъде за 500-600лв, проблем ще са батериите.
Правилният Canon е чистият R модел, RP е компромис отвсякъде.

Първо това Сони не съм го виждал на тази цена, второ е писано от човек който само е чел за Канона без никакъв опит с него, ама обича да дава акъл и снима с телефон съдейки по профила.Единствения минус на Канона е ограничението от 30 минути за видео и малкия капацитет на батерията, другото е ок отвсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: ivaivalito   
Дата:   24-01-22 15:12

Виж, нито стабилизация в тялото нито в обектива може да ти замени гимбъла. Щом е непрофесионално какво се чудиш взимаш пробваш и ако не е твоете махаш и пробваш следващото. Помисли за звук видеото не е само картина .

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mn1   
Дата:   24-01-22 15:43

Да, мислих че трябва да има и звук. Някакъв микрофон ще трябва да се измисли

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: Yog   
Дата:   24-01-22 19:57

Обектив на 5.6 на закрито си е мъка. Освен ако не е някаква перфектно осветена зала или сцена. Досега у нас не съм виждал такава. А стабилизацията на обектива няма да те спаси. От ръка кадрите ще изглеждат аматьорски, защото ще се клатят. Ако настояваш да се местиш много и искаш да изглежда ОК, ще ти трябва или гимбъл, или поне качествен монопод.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: DVisulas   
Дата:   24-01-22 21:17

Ако батерията не те притеснява, апарата е напълно адекватен за видео. Автофокуса е значително по- добър от SOny A7 първа и втора генерация, което му дава предимство пред въпросните две сонита.

Относно обектива, аз бих го прескочил. Ако ще използваш варио обектив при видео, те съветвам да е с постоянна бленда. Виждал съм доста колеги с китови обективи за видео и смея да твърдя, че няма нещо което да изглежда по нелепо от приближение при което светлината ти се променя, ако снимаш на отворена бленда.

Та.. Моето мнение е, да продадеш кита, и да си вземеш адаптера за EF обективи и един 16-35 2.8 II, който ще ти е спасението при ниска осветеност и тенси пространства.

За ходене по натам можеш да си вземеш Steady Cam или гимбъл, а докато стигнеш до там, ще гледаш при движение да си на възможно най- широката част на обектива и ще опражняваш "нинджа ходенето".

Звука е вероятно по- важен от самата картина (освен ако не слагаш някаква музика отгоре), микрофон ти трябва задължително. За начало не се хвърляй много на дълбоко. Новия Videomic Go II на Rode е на прилична ценаи с приличен звук, а най- важното е, че няма да се налага да следиш батериите и/или дали си го включил, което ще ти помогне да не останеш без звук заради невнимание.

В общи линии:

-Апарата си е напълно адекватен (ако не ти е нужно 4К заснемане).

-IBIS е предназначен за снимки, а не за видео (макар и да помага, не може да замести стабилизатор).

- Живота на батерията е малко разочароващ, така че се подготви с резерви.

- Обектива не бих го препоръчал.

- Микрофон задължително, а ако заснемаш и платени ангажименти, дори и резервно аудио е препоръчително.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mn1   
Дата:   25-01-22 10:46

Благодаря на Yog и DVisulas , за добрите съвети :)
Между другото, как би работил такъв Canon 16-35 2.8 II
като е с адаптер? ще работи ли добре? Фокуса при видео заснимане как ще е?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: ss_sgp   
Дата:   25-01-22 11:41

Много критики отнесох с предложението за Sony A7 [smilie5]
И аз не бях доволен в много отношения, затова и вече не съм с него. Но в случая: за тяло на много ниска цена с примерно 3 M42 светлосилни обектива и един zoom автофокусен ще има много повече възможности от посочената комбинация с един обектив 16-35 на дори по-висока цена. Още повече, че 16-35 II с нищо не впечатлява при снимки, а 16-35 III е в пъти цената на тялото.

Незнам как си представяте при снимки в полутъмно помещение на движещи се обекти да имате надежден автофокус при видео, и това от ръка. Аз първо бих пробвал подобна комбинация преди да купя.

Сензорът на Сонито е по-добър.



Публикацията е редактирана (25-01-22 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mn1   
Дата:   25-01-22 13:14

Благодаря ти ss_sgp , приемам всякакви конструктивни мнения :)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: ss_sgp   
Дата:   25-01-22 22:24

Автор: mitpis
Дата: 24-01-22 11:32

Първо това Сони не съм го виждал на тази цена, второ е писано от човек който само е чел за Канона без никакъв опит с него, ама обича да дава акъл и снима с телефон съдейки по профила.Единствения минус на Канона е ограничението от 30 минути за видео и малкия капацитет на батерията, другото е ок отвсякъде.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––

Първо съм имал Canon R, да не е същото като RP, но: снимал съм доста и с Canon 6D и знам точно какво да очаквам относно картинка. Снимал съм и с Sony-то, видеото не е зашеметяващо на нито една от камерите.
Не съм специалист във видео заснемането, но:
- и Sony 7 и Canon RP имат миниатюрни батерийки -> поне 2-3 налични
- обективи има и за двете марки
- като картинка сонито зеленее, канона по-добри цветове, но по-ниска динамика
- като усещане сонито е бааавно, канона също, можеби не точно толкова
- Сонито е 1000лв по-евтино, за мен това решава дилемата. Това е сумата за един обектив.

Пак казвам не съм специалист във видео заснемането, но работя като дизайнер от примерно 15г и знам какво е цвят, обработка и т.н.



Публикацията е редактирана (25-01-22 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: asahi   
Дата:   26-01-22 08:30

Интересно ми е как определяте динамиката на цвета във видеоматериала?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: mitpis   
Дата:   26-01-22 09:42

asahi
Дата: 26-01-22 08:30

Интересно ми е как определяте динамиката на цвета във видеоматериала?

ss_sgp няма как да ти отговори на този въпрос, чел е в DXOMark, което е ОК човек да се информира, че сензора на Сонито е с по-добра динамика, обаче тези в DXOMark не са коректни и си пишат каквото им изнася. Според тях динамиката на сензора за пейзажи на Канон 5д марк 2 и на RP e еднаква 11,9 EVs, обаче практиката ми показва друго с един и същи обектив и условия, имам и двата апарата, сензора на RP има повече детайл в сенките отколкото Марк 2- ката, снимам и с Фуджи и за там имам наблюдения за техния сензор X-Trans от 3-та генерация. Не съм снимал с конкретното Сони, но на написаното в DXOMark трябва да се гледа с известна резерва, обаче хората се влияят от написаното от тях при покупка на фотоапарат, ама всеки сам си преценява, парите са си негови. За това Сони съм чувал много негативни неща и не бих си го купил и го няма на цена 600 лева, както пише ss_sgp, иначе и то сигурно става, както всеки съвременен фотоапарат. Ако е Сони да е от второ поколение нагоре или кропка като А 6000, поне за нея има само положителни отзиви.



Публикацията е редактирана (26-01-22 12:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: asahi   
Дата:   26-01-22 15:00

Сензорът си е сензор. Има си някаква динамика, но как тази динамика влияе на крайното видеоизображение?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon RP за видео?
Автор: stoyo   
Дата:   26-01-22 15:25

Много ме кефи как тема, която може да завърши с 3 приказки става 'на хилядата половината'. Преди 5 години с най-яката кино камера нямаше да мога да изкарам читаво видео. Днес, 700 монтирани видеа по-късно, с DJI Osmo Action правя неразличимо за любителското око видео от останалите ми камери, които са R5 и 5D4.

Спри да гледаш параметри, казаха го вече - блендата не е ок за закрити помещения, и автофокуса го забрави ако не си влогър. Това са важните неща. Дали ще скочиш на Сони, Канон или Панасоник е без значение - трябва ти опит, и като го добиеш, ще разбереш от какво имаш нужда. До тогава, снимай с квото имаш и като ти отеснее, пусни тема с по-конкретни въпроси.

Поздрави и успех! [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »