Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: ivjordan   
Дата:   23-12-21 00:43

Здравейте!
Търся препоръки за универсален или широк варио обектив за пълноформатен Никон. Имам 35, 50, 105 ММ, както и 70-300. Липсва ми нещо широчко и универсално.

Четох много, но нищо не си харесвам. 24-70, всички варианти са твърде тежки, а и твърде скъпи.
За 24-120 чета, че е лош обектив.
24-105 на Сигма го хвалят, но отново е твърде тежък.
Като цяло, най ми хареса 16-35, но и той е твърде тежък.
Снимам основно планински пейзажи и тежестта е от значение на фона на пълната раница.
Дайте идеи, от какво сте доволни.
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: quazimodo   
Дата:   23-12-21 06:37

https://www.kenrockwell.com/nikon/28105af.htm

https://radojuva.com/2012/11/obzor-nikon-28-105-mm-3-5-4-5-af-d-nikkor/



Публикацията е редактирана (23-12-21 07:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: DigitriX   
Дата:   23-12-21 09:52

+1 за 28-105/3.5-4.5 AFD [cool]

Имам го от доста години вече и въобще не съжалявам.
Nikon го пуснаха края на 1998, заедно с F100. Made in Japan. [smilie21]



Публикацията е редактирана (23-12-21 09:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: Synthy   
Дата:   23-12-21 10:09

Сигма 28-70 2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: asahi   
Дата:   23-12-21 10:31

Завърти си една панорама с 35-цата от ръка. Крайният резултат ще е по-добър. Спестяваш и пари, и килограми.

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: hose   
Дата:   23-12-21 11:16

24-70 си заслужава всяка стотинка... но е голям и тежък, да
по-старите варианти са малко по-малки

иначе 20 или 24мм - малки и леки

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: Synthy   
Дата:   23-12-21 11:38

Сигма 17-35 2.8-4.

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: stoyo   
Дата:   23-12-21 14:46

Канонаджия съм, но снимам 90% много широко и ще се включа полуадекватно [smilie5]

Излагам само дължини, с които работя ежедневно и имам достатъчно опит:

Питането е за варио, затова изключвам твърдите 12мм (фишай), 14мм (мнооого широко, но без изкривявания) и 20мм, който е компромис, но все пак може да мине за широк.

24мм може да мине за широк при хора, които снимат основно с 50/85мм, но не е. Даже една сватбарка оня ден се изказа, че бил 'ужасен фишай' [smilie25], но като цяло 24мм е дължина с която се снимат чудесни портрети и бих я изключил за пейзажи.

Ако можеш да си позволиш 16-35мм f2.8 или f4, мисля, че ще ти реши дилемата. 16мм е достатъчно широко за повечето сценарии, а ако трябва да приближиш и да избегнеш изкривявания, отиваш към 20-24-35мм. За пейзажи бленда под ф4 не ти е необходима, и това ще спести пари. Споменаваш тежестта.. говорим за разлика от 100-200 грама, взимайки предвид ползата, която ще извлечеш от фокусното разстояние, теглото спокойно може да се неглижира.

Когато за първи път снимах със 16мм (10мм на кроп тогава) ми падна ченето [smilie5] Първия кадър беше трепач, едни дървета в мъгла... след това имах години на фалове, докато разбера какво можеш и какво не трябва да правиш с широкото... и след това пристрастяването ескалира, сега се движа по ръба на фишая и няма връщане назад [smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: freestyler   
Дата:   23-12-21 15:29

Nikon AF-S 18-35mm f/3.5-4.5G ED перфектен - лек, малък, остър и с минимални изкривявания. Търси инфо в нета.

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=154595



Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: demiman   
Дата:   23-12-21 17:39

Nikon AF-S 18-35mm f/3.5-4.5G ED [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: ivjordan   
Дата:   24-12-21 00:30

Този 18-35 ми се беше изплъзнал от полезрението. Може би съм го помислил за кропски, поради това, че масово кропските обективи тръгват от 18. Ще го разгледам, ще попрочета, мерси!
Въпросът е, че днес пробвах Сигма 10-20 и се оказва, че на 1,2 кроп работи чудесно над 12 ММ, т.е. имам си някакво широко, макар и с дребни ограничния.
Май е по добре да мисля за универсалната дължина на първо време, макар че като се познавам, ако взема 24- нещо си, 90% от снимките ще са на 24.
Може би 24мм твърд ще е добро решение.
Не знам, мисля си още, търся.

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: uri64   
Дата:   24-12-21 00:34

Сегма арт 24-105 /4 беше супер за мен навремето. Малко тежък наистина, но не прекалено.

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: ivjordan   
Дата:   24-12-21 00:54

За тази Сигма наистина чета само суперлативи, но като грамаж си е равна на 24-70/2,8.
Ако в края на краищата се спра на толкова тежък обектив, вероятно ще е този.

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: ksuhorukov   
Дата:   28-12-21 14:50

Имах същата дилема преди няколко месеца и доста време прекарах в четене и гледане на снимки от най-различни обективи. В крайна сметка не се доверих на твърденията, че Nikkor AF-S 24-120/4 VR е лош обектив и не сбърках. Имам го от два месеца, и съм направил достатъчно снимки с него, за да мога да направя извод за себе си - великолепен обектив. Остър от ръб до ръб, отлична стабилизация. Може би една идея по-тежък, от колкото ми би се искало, но за мен най-големият му минус (с който, разбира се, бях на ясно), е че е с конструкция, която променя дължината си при зуум. Не е като примерно 16-35/4. Да, чел съм ревютата, където казват колко бил крив, колко не знам си какво - с всички автоматични настройки на камерата нито имам проблеми с геометрията, нито с винетиране.
Аз снимам предимно пейзажи и много често ми трябва един единствен обектив, който да закача и да не пипам постоянно (примерно при не много добро време). Имам 16-35/4, но той често се оказва твърде широк. Няма как да минеш без нещо, което да ти покрие средния обхват. Мислил съм за 24-70/2.8. но първо е скъп и второ идва къс. Едно време на кроп любим обектив ми беше 16-85 VR и беше съвсем логично за FX да взема 24-120/4. И съм адски доволен!

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: AsahiPentax   
Дата:   28-12-21 21:24

ksuhorukov тези критики за 24-120 не са за този на F/4, а за F/3.5-5.6 Който пък за мое учудване на D600 се държи абсолютно еднакво като острота и детайл сравнено с Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD Единствената разлика е една идея по-топли цветове за Тамрона.

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: ksuhorukov   
Дата:   29-12-21 14:18

Аз доста критики срещнах и за 24-120/4, когато го умувах. За по-стария няма смисъл да коментираме, там до голяма степен критиките са основателни, но дали техническите възможности на конкретен обектив са най-голямата спирачка пред добрия кадър? Отдавна престанах да робувам на техника и от опит съм установил, че е важно да си на подходящо място в подходящо време, да си положил усилия да проучиш, да намериш, да отидеш, отколкото да лежиш на скъпа техника. Сама по себе си тя не създава фотография.
Сега... няма какво да се лъжем, че с по-качествена техника се работи по-лесно (макар, че се носи по-трудно [smilie5]), но всичко е въпрос на баланс, на реални нужди и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: hattori   
Дата:   30-12-21 11:30

Широкоъгълен 35мм-кадров обектив за Никон с качествена картинка, доста лек и евтин: Tamron 17-35mm f/2.8-4 di osd.
В Нета има предостатъчно позитивни отзиви, а може да се намери и в базара.
Както ksuhorukov писа, има по-важни неща от перфектността на техниката, но си има и хора с психологическа нужда от Големи и тежки "буркани" :-).

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: jingov   
Дата:   30-12-21 13:13

Може би за някого ще звучи налудничаво, но използвам - Nikkor AF 28-70mm f/3.4-4.5 като основна капачка за Д800Е.
Единствен недостатък, е че се върти челната леща и при използване на полар се нагага донаместване на същият.https://www.kenrockwell.com/nikon/287035af.htm

Мен лично ме устройва и нямам оплаквания от картинката.
Закупен от Япония, от https://www.jauce.com/

Nikkor- 24-85/2.8-4.0 AF-D



Публикацията е редактирана (30-12-21 13:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: ivjordan   
Дата:   30-12-21 13:56

Как стои въпросът с доставките и плащането към този сайт?
Цените изглеждат нереално ниски. Току що видях Nikkor AF-S 24-120/4 VR за 300 лева по днешен курс. Дори с ДДС-то на българската митница ще излезе 360 лева, което си е подарък.
И там ли се залага в последния момент, както в и-бей?

Отговори на това съобщение
 Re: Универсален (или широк) варио за Nikon FX
Автор: Synthy   
Дата:   05-01-22 09:46

По-надолу има транспортни разходи. Те променят малко сделката към не чак толкова изгодна...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »