Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: aroot   
Дата:   23-09-21 10:48

Здравейте.
Имам нужда от помощ за покупка на едно такова сет-че за пейзажна фотография, като от видеото по-долу:
https://www.youtube.com/watch?v=oL7rrZ81hCA&t=202s

Първо разбрах, че компонентните от клипа не са налични вече.
Какви са еквивалентите? Искам нещо качествено.
Всякакви линкове или ключови думи са добре дошли.
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: lamerko   
Дата:   23-09-21 10:53

Предполагам, че всяка панорамна глава с читав ротатор ще ти свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: stef7   
Дата:   23-09-21 12:02

Зарежи тия панорамни глави. Това е стара технология. Има много по-лесно за работа и достъпно като цена решение за такъв тип снимки - гимбал! Почти всички имат timelapse и panoramic режими. Което ще рече че на гимбала му задаваш стъпката на преместване, през колко време и т.н. Той е вързан към камерата през USB и може да пуска автоматично затвора. Слагаш го на статив, натискаш копчето и готово. Панорамата я нащраква за 20-30 сек. Ето демо на панорама режима:

Надолу виж More Ways to Create и натисни на panorama

DJI го имат и в предишния модел който се намира втора ръка за около 500лв, имат и почти всички гимбали на други производители.

Ето едно демо за 360 с гимбал
https://www.youtube.com/watch?v=VEyV4RnU_Os

Няма много демота в youtube защото старата гвардия си кара по стария начин и не се е усетила какво могат новите технологии [smile]

P.S. Още едно демо
https://www.youtube.com/watch?v=yFm7Lf7iFRs

Настройките през смартфон приложението са много лесни.



Публикацията е редактирана (23-09-21 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: Satsan   
Дата:   23-09-21 12:34

Даааа...фотографията не е това, което беше. Което е прекрасно за младите. Прескачате цяла епоха и сте в "джаза" за нула време. Наред с горните джаджи, ето още нещо качествено:
Това нещо се ползва от години и спестява години труд и усилия на всеки фотограф.
Имаме колега от форума, който ползва такава гига панорамна глава, но ...ако иска да се включи и да ви "светне" за тънкостите.
И за удоволствие на очите фотографски и загуба на време, ето нещо от бъдещето .
Зумвайте и гледайте бъдещия дом на човечеството...



Публикацията е редактирана (23-09-21 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: iasen2   
Дата:   23-09-21 14:06

За какво ви е мотор в главата за пейзажна фотография? Или искате да сте хай-енд и хаи-левъл ?

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: aroot   
Дата:   23-09-21 15:14

Благодаря за включванията.
Само да кажа, че аз не съм искал да прескачам епоха, даже такива механични неща по ми допадат, но пък щом хората са измислили технология, защо да не се възползвам.
Уловката е, обаче, че само за някакво пано е пресилено, а апарата ми д7500 с видеата не се разбира добре, а основната работа на гимбала е видео [smile]
Обаче, не се бях сетил за софтуера, който ще ми е нужен. Пак пари, а уж за кеф.[smilie11]
Както с темата за осветлението, изведнъж нещата стават сложно сложни..

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: GenaDP   
Дата:   23-09-21 21:45

По гимбълските видеа никой не споменава нодалната точка, но явно и това са отживелици... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: lamerko   
Дата:   23-09-21 23:38

Е, гимбъла се калибрира по точката на тежестта, а не по нодалната. Физиката си е физика - крушата си пада под дървото :)
И въпреки това, не би трябвало да има някакви особени проблеми, ако няма твърде близки обекти в панорамата. Може би опира до конкретната ситуация, не знам. В интерес на истината, не съм пробвал с гимбъла да въртя 360 панорама (имам DJI SC, първа версия). Тия дни може да тествам няколко сцени да видим какво е положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: stef7   
Дата:   24-09-21 09:46

Напротив споменава. Изгледай внимателно видео което обяснява как да правиш 360 панорама с гимбал. Човека го казва. Когато обекта ти е достатъчно далеч, разликата идваща от паралакса е нищожно малка и това че въртиш камерата не точно около нодалната точка не е никакъв проблем. Софтуера се справя успешно с напасването на кадрите.

А за aroot - човече избрал ли грешното хоби. [smile] Фотографията не е измжежду евтините хобита.

Междудругото панорама може да правиш и от ръка без никакви помощни средства ако кадрите не са много 4-6 в някои случаи може дори да стигнеш до 9. Но се иска тренировки.

Има още един подобен метод със снимане на много кадри и после съшиването им в панорама или една снимка - The Brenizer Method. Използва се за постигане на уникален DOF предимно в портрети на хора или предмети. Там се снима само от ръка и на око. И пак се получава

https://www.youtube.com/watch?v=lw39RecMxKo


Някои го ползват и за пейзажи

Пример



Публикацията е редактирана (24-09-21 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: chukov   
Дата:   24-09-21 14:27

Аз ли не догледах, но в софтуера, в който задаваш ъглите на видимост имаше +90 нагоре, но -45 надолу. Тоест реално нямаш това под теб. А то там е заровено кучето.

Освен това изразът " Когато обекта ти е достатъчно далеч, разликата идваща от паралакса е нищожно малка" няма смисъл, защото днес пейзаж, но утре ще ти се прииска да изкараш някой лев от панорами и хоп, оказва се, че ще снимаш натясно и то толкова натясно, че едвам ще обикаляш статива [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: stef7   
Дата:   24-09-21 17:11

Човека питаше за панорама тип пейзаж, където реално обекта е доста далеч и за отдолу и дума не може да става. Клипа с 360 панорама го дадох само като пример че с гимбал може да се снимат панорами и то много по-лесно и бързо отколкото по стандартно известния начин с панорамна глава. Не можах да намеря друг.

Във видеото се показва как във фотошоп да разкараш статива и това което се вижда около него. Така че очевидно проблем няма и за отдолу. Естествено гимбала така както е поставен на статива не позволява обектива да гледа точно надолу, но ако се използва подходящ широкоъгълен обектив това не е и необходимо.

Но нямам за цел да убеждавам никого в нищо. Казвам какво и как може, пък вече кой как иска [smile]



Публикацията е редактирана (24-09-21 17:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: asahi   
Дата:   24-09-21 20:41

Не е задължително обектът да е надалеч. Има преден, среден, заден план. В тази панорама предния план е на метър от камерата:



Правена е от ръка, но с въртене около нодалната точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: geopal   
Дата:   27-09-21 21:45

Ако ще правиш пейзажна панорама, част от цилиндър, на един ред, ти е достатъчен и Л-бракет с нодална шина/nodal rail/. Ако искаш да правиш редове, пак цилиндрично, е добре да си вземеш панорамна глава. Nodal Ninja 6 примерно: https://panosociety.com/collections/panoramic-heads/line_nodal-ninja-6

Казва ти го човек, който има всичко от гореописаното + панорамен робот за много хиляди левове (даже не един).
Ако имаш нужда от някакво по-специално съдействие ми пиши, няма да откажа инфо.
Може да прочетеш ревюто ми на една доста съвършена панорамна глава /ръчна/ ТУК .
Поздрави и успех.
п.с. Аз лично много обичам да снимам висококачествени цилиндрични панорами, с или без панорамни глави.

Отговори на това съобщение
 Re: Multi-row Pano Gear - от къде?
Автор: aroot   
Дата:   28-09-21 07:59

Благодаря Ви за включванията.
Съветите ме ориентираха добре, особено geopal ми подсказа доста.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »