Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на LED осветление
Автор: aroot   
Дата:   10-09-21 09:50

Здравейте.
Имам нужда от съвет за избор на LED осветление, за целите на видео заснемане на серия детски концерти.
Изявите ще се снимат в малка концерта зала, няма условия за външна светлина, а налични прожектори се ползват пестеливо и само и аз не знам за какво.
Децата ще бъдат снимани от статив на разстояние от около 2-3-4 (макс) метра, а самите те ще свирят на инструменти - цигулки, пиано и т.н. Поне на този етап обектите ми са статични.
Снимам с Nikon D7500+35/1.8 и с този обектив до сега компенсирах слабата светлина, що годе.
Новата задача обаче ще изисква заснемане на по-голям план (децата с големи плакати като фон) и ще използвам китовият 18-140, но това автоматично породи въпроса с осветлението.
Гледах и рових не много старателно, да си призная, съответно не можах да се ориентирам. Бюджета е доста ограничен, всичко това е хоби, концертите са колкото да се радват и стимулират децата.
Не мога да си представя колко светлосила имат видовете мощност в реални условия. 15. 35, 75W? Ясно е, че от там скача цената. Каква спецификация освен мощността да гледам? RGB ледовете светят ли бяло или само цветно? Кои са общоразпространените батерии за тях, макар че основно ще се ползват в ел.мрежа. Статив имам. Какво друго би ми потрябвало?
Видях, модели на godox които са комбинирано осветление (явно не са лед) - стават и за светкавици. В 1-2 ревюта разбрах, че вентилатора може да пречи в тиха стая.
Доста се обърках и имам нужда от помощ. Ако не съм обяснил правилно, моля питайте за да изпапам "заданието" на задачата.

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: asahi   
Дата:   10-09-21 11:33

Защо LED? Имаш нужда от сценично осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: Mogila   
Дата:   10-09-21 11:34

Здрасти, аз ползвам Goddox SL 200II . Страхотни са[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: aroot   
Дата:   10-09-21 11:56

Не знам какво се визира под сценични осоветление, но каквото и да взема ще трябва да е гъвкаво, за да може да се използва на и на други места .
Днес ще изглеждам сравнения за годокс за VL и SL серията, макар че са доста над бюджета.
Видях че има и bl 60 по памет около 400 което е доста по променливо …


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: Mogila   
Дата:   10-09-21 12:36

60 вата е много слабо. По добре да не купуваш нищо. Трябват ти поне по 150 вата и то поне две. Но и на 150 вата като му сложиш един софтбокс и е много слабо. 200 вата е по добре. Този модел СЛ не е шумен.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: asahi   
Дата:   10-09-21 16:44

Не знам за какви ватове говорите щом светлинният поток се мери в лумени, а осветеността в луксове. Поне попитайте от колко метра ще се осветяват изпълнителите, ще има ли движение в сцената, ще могат ли да се правят дубли. Чак тогава може да предлагате или отхвърляте това или онова светило.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: aroot   
Дата:   10-09-21 18:05

Аз съм писал. Децата си стоят на място.
Снимам макс до 4 м.
Дубъл -не.
Сега обаче
Стигам до извода че едно тяло може и да не стигне. И става една въртележка[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: ivaivalito   
Дата:   10-09-21 21:41

А бюджета колко е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: aroot   
Дата:   10-09-21 22:24

Бюджета е около една минимална заплата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: ivaivalito   
Дата:   10-09-21 23:04

Пич говори в цифри искаш хората да ти помогнат трябва ли всеки да знае кокло е минималната заплата взимай две такива и си готов
https://magazin.photosynthesis.bg/bg/71601-osvetlenie-aputure-amaran-100d.html

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: asahi   
Дата:   11-09-21 08:50

С една МРЗ могат да се купят халогенни вани, метални стойки, кабели, ключове и разклонители и да се сглоби осветление. Примерна схема:
- 2х500 W отпред вляво;
- 2х500 W отпред вдясно;
- 1х500 W вляво отстрани от високо;
- 1х500 W вдясно отстрани от високо;
Има си недостатъци - дърпа доста ток, грее, но ще освети добре сцената.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: stef7   
Дата:   11-09-21 12:54

На какво ISO, бленда и затвор снимаш в залата s 35mm f1.8 обектива та да се ориентирам колко е осветлението ?

На твое място бих опитал да реша задачката по друг начин и само в краен случай с допълнително свое (твое) осветление.

1. Добре като се снима по-голям план, повече деца, ти не може ли да се дръпнеш малко по-назад ? Тая зала няма ли нещо като централна пътека между редовете ? В краен случай може да се разположиш и някъде по редовете.

2. Ако толкова искаш по-широк ъгъл ми вземи някой 24mm f2.8 от по-старите. 150-250 лева на базара. 1 стоп по-тъмен. Разликата от 1 стоп светлина в такива ситуации когато не мога да вдигна повече ISO то, обектива по-светъл от този не може решавам по следния начин: Нарушавам правилото за 180 градуса затвор (1/50). И го слагам на 1/25 или 1/30. Ето ти липсващия стоп светлина от малко по-тъмния обектив. За статични или бавно движещи се обекти и хора разлика не може да се забележи.

3. Значи това е зала която си има сценично осветление и те не искат да го пускат ? Какви са причините ? Вие плащате ли наем за залата ? Ако не тогава вероятно те не искат да го пуснат, защото това ще им дигне сметките за ток или се иска някой да отдели малко време а този някой за без пари не иска да го прави. Говори с тия дето отговарят за или са собственици на залата и виж за какви пари става дума. Може 30-40-50 лева на концерт да оправят нещата. Може и малко повече. Пак ще е по-евтино от това да си правиш или купуваш осветление, да го слагаш и махаш всеки път.

Asahi ти е задал правилните въпроси и предложил добро и евтино решение. Но решиш ли да добявяш или правиш изцяло собствено осветление ще се наложи под някаква форма да го проектираш сам. И колкото и просто да изглежда това в общи линии означава да проектираш и изпълниш:
- колко и къде ще са източниците на светлина
- каква ще е силата им с колко искаш да увеличиш потока светлина
- какво ще е качеството на тази светлина, как и добре ли ще се смеси с тази която имаш.

Мисля че за целта трябва да се попрочете и разбере доста. Няма как.
Например халогенното осветление дори индустриално такова има висок CRI но колко е цветната му температура ? Обикновено тая цветна температура е около 2800-2900К. Жълтее доста. Ще се смеси ли добре с това което вече има на сцената. Колко е неговата цветна температура ? Или ще трябва да спреш изцяло това на сцената и да използваш твоето Направи си сам ? Същото важи и за LED осветлението.

Осветлението е много важна ако не най-важната част и за фото и за видео. Ако решиш все пак да си купуваш, проектираш и използваш свое собствено ей тъй за кеф ето това приложение на Android ще ти помогне доста

Light Meter - Free

Може да мериш с него цветна температура на дадено нещо в келвини, дава ти осветеността в LUX и EV както и сътветното ISO, бленда и затвор. Дава ти възможност да заключиш две от тях и да видиш как се променя третото при промяна на количеството светлина. Не е супер точно, но достатъчно за да ти даде вярна представа за количеството и цветната тепмература на светлината.

За професионалните LED осветления ти дават силата в LUX на дадено разстояние от осветителното тяло. Като знеш че при увеличение на разстоянието х2 силата намаля също два пъти може да получиш представа какво количество светлина ще ти даде и съответно колко горе долу ще е блендата ти скоростта и ISO то. И ще ти свърши ли работа. Примерно за Аputure Аmaran 100d което ти препоръча ivaivalito пише:

https://www.aputure.com/products/100d/


Photometrics

Distance 1m 3m 5m
Bare Bulb (105°) 4,300 Lux 510 Lux 200 Lux
Hyper- Reflector (55°) 39,500 Lux 4,000 Lux 1,400 Lux

Продават се LED крушки с висок CRI. Там ти дават силата на светене в Lumens. И се налага да ги преобразуваш в LUX сам
https://suprabeam.com/technology/lumen-to-lux/


Примерно 4-5 такива крушки в един SoftBox и може да си спретнеш за около 300-350 лева прилично LED осветление. Възможности много и най-различни. Но иска време, четене, пробване. Струва ли си ?


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: aroot   
Дата:   11-09-21 16:10

Благодаря на всеки един от Вас, отделил от времето си.
Под ми.раб.зап визирах сума до 500-600лв най-много, тъй като това са пари от моят джоб, за моят кеф и за моето дете. От там разбира се, ползата се прехвърля на всички участници.
Такъв сет от халогенно осветление, поне на този етап бих искал да избегна - аз съм любител фотограф, далеч от видео; нямам къде да държа тия неща, нямам време по-принцип от работа и все неща от тоя сорт.
Основната залата се намира в сграда на учебно заведение и причините защо няма или не се използва сценичното осветление са много различни, но да си призная, не съм се сещал да им предложа да си платя за осветлението . Това е една наистина много добра идея! До колкото знам, не се плаща наем, този музикален център е клон към даскалото.
Мога да се дръпна назад, колкото си искам. Няма централна пътека. Но идват много родители с малки деца, онези щъкат, крещят скачат и винаги влизат в кадър. Освен това, композицията на сцената е леко завъртяна към мое ляво и който не свари гледа децата в гръб от към седалките. Моля, не ме питайте защо, веднъж опитах да оправя това, даскалката ми изпари мерака. Имат си техни разбирания. Поради това, аз обикновено се позиционирам в един ъгъл пред сцената, децата гледат към мене. Там си разполагам и аудиозаписвачката близо до колоните, слагам си статива чанти и т.н - абе мой ъгъл дето се вика.
На въпроса за снимането - на 1.8 на исо 100 това за видео. Снимки шракам със светкавица и не мога да се сетия за скоростта но не повече от 1/80.
24mm f2.8 също е добра идея, с оглед на цената. Можели линк? [smile] .
Въобще цялата работа стана сложна, а идеята просто трябваше да бъде ад снимам децата с хубаво видео. Не мога и не искам да изсипвам пари за нещо което ще ползваме 2-3 годишно а и няма къде да го държа. Мислех че един лед панел или нещо като годох сл 2 150 ще ми свърши работа но пък там цената е неприемливо висока.
Ще се търсят друго подходи, това да предложа някаква минимална сума е по-разумно


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: Yog   
Дата:   11-09-21 16:11

намери от някъде два халогенни прожектора, даже може да вземеш нови от магазина и да ги върнеш, ако внимателно ги разопаковаш и запазиш всичко, за да ти ги приемат обратно. в залата осветяваш тавана и ще имаш светлина колкото искаш. верно ще промениш изгледа на цялото помещение, но като за светлина, ще имаш достатъчно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: stef7   
Дата:   11-09-21 17:05

Тюх да му се не види. Целия ми предишен пост можеше да сведе до първото изречение [smile] Нямаш нужда от допълнително осветление, имаш предостатъчно и за китовия обектив. Ако досега си снимал видео на ISO 100, за китовия ти трябват два стопа повече. Tая камера може да снима почти без шум видео до около 3200 ISO, че и повече. Това са цели 5 стопа имаш 2-3 в излишък. Дигаш ИСО то и готово. Или го оставяш на auto, затвора на 1/50 обектива на най-отворено и тва е.

https://www.youtube.com/watch?v=xMIKh1vWgS0

https://www.youtube.com/watch?v=GwwgvyO2M-8


Не ти трябва по-светъл широкоъгълен обектив, но все пак, нещо такова имах предвид:
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=131177


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: asahi   
Дата:   11-09-21 17:08

Халогенният прожектор хич не е скъп. След като го светнеш веднъж тръбичката си променя цвета и вече не е нов.

Проблемът е, че сам прожектор не върши работа. Даже създава проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: aroot   
Дата:   11-09-21 18:21

Stef7 много благодаря за изчерпателните коментари за мене бяха полезни. Добре че не съм дал инфо за настройките от начало ;)
Те бяха останали от някакви съвети за най добри настройки за видео но тогава снимах на светло. Как не съм се сетил да вдигна това Исо.. малко трябва да е акъла но о време
Благодаря и на другите колеги за включванията.



Публикацията е редактирана (11-09-21 18:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: ruil4o   
Дата:   22-09-21 20:19

Здравей, stef7
може ли да ни препоръчаш такива LED крушки E27 с по-добър CRI? Благодаря!

stef7 написа:
> Продават се LED крушки с висок CRI.
> Там ти дават силата на светене в
> Lumens.
> Примерно 4-5 такива крушки в един
> SoftBox и може да си спретнеш за около
> 300-350 лева прилично LED осветление.
> Възможности много и най-различни.
> Но иска време, четене, пробване.
> Струва ли си ?
>



Публикацията е редактирана (22-09-21 21:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: asahi   
Дата:   22-09-21 20:56

Калкулаторът е верен само в един идеализиран случай, когато ползваме точков светоизточник и 1) идеален коничен рефлектор без дифузен разсейвател отпред или 2) оптична система без загуби.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: landstar   
Дата:   22-09-21 23:43

Накарай чааветата да светят с мобилните телефони - евтино и ефектно!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: stef7   
Дата:   23-09-21 10:16

Имах предвид

ето тези

Но не съм ги ползвал. Така че който купува е добре първо да вземе една две и да види как са.

Плюс

ето това

От ebay също ще свърши работа макар че CRI e 90

ето тази

Освен това има и RGB крушки които могат да се управляват индивидуално или в група през смартфон приложение.
Такива вече имам и са екстра ако искаш да получиш цветно осветление. Е не могат да святкат като полицейска лампа и разни други подобни режими които RGB панелите за фото и видео могат. Но за постоянна разноцветна светлина каквата ти душа иска стават

тук

и тук

Тия 5000 лумена ще стигнат ли ? С две осветителни тела за малко до средно помещение / студио - абсолютно. Калкулатора е само за да се добие представа. Горе долу. По надолу има ревюта с реални замервания и стойности

Преди време се бях наканил да се обзаведа с LED осветление за видео но проекта отпадна и не си куших. Обаче направих обширно изследване и мога с голяма доза увереност да кажа че осветление направи си сам не си струва, освен ако не е нещо много специално, което не може да получиш от готово / купешко.

Значи това с крушките и софт боксовете има много по-добра алтернатива, която излиза на същите пари. Бях си харесал ето тези LED панели

Neewer 2er Pack 660 LED

По-новия и по-лек SMD вариант

И дори вариант с гъвкави панели

Neewer Rollable 80W

Neewer Rollable 40W

Значи това са два ЛЕД панела, които си идват готови със стойки, с вратички/капаци за ограничаване и насочване на светлината, със смартфон приложение което дава възможност да бъдат управлявани дистанционно, с регулиране силата на светене и цветната температура от 2700 до 5600, с възможност да бъдат ползван навън на батерии (NP-F на Sony), с чанта да ги пренасяш и т.н.

Първия Newer 660 има по-насочена светлина приближаваща тази на прожектор, всеки светодиод си има нещо като малка леща отгоре. Втория и третия имат по равномерно / дифузна светлина. В студио или помещение ще стоят доста по-добре, ще заемат по-малко място и ще са по-лесни за пренасяне.

Това са по прицип едни от нах-добрите и най-изгодните като цена панели а немския амазон и търговците в него доставят до България. Ето ревю тук на първия

https://www.youtube.com/watch?v=FfbtClRs9mQ


И как да получим дифузна равномерна светлина от тоя панел
https://www.youtube.com/watch?v=ArI16TEKbo8


Ревю на третия:
https://www.youtube.com/watch?v=L6oQbg6AD7U


В ревюто има замервания. Обшо взето два LED панела са предостатъчно да снимаш 1/50 f2 до f4 при ИСО 200-800 ако всеки един от панелите е на разстояние 2-3 метра и е използван допълнително дифузер от рода на чадър или тия дето са в комплектите с отражатели. Подсказка - за окачиш голям кръгъл дифузер не се иска много скъпа стойка, може да се ползва такава за микрофон, вкл. и втора ръка.

Newer имат и RGB осветление на малко по-висока цена ако на някой му трябва.

По принци съвременните камери могат да снимат на толкова високо ISO практически без шум че постоянното осветление за видео не е никакъв проблем. Един професионален оператор снимащ предимно документалистика с youtube канал показа че използва големия си монитор като LED панел и за лицето му и преставяне пред камерата тази светлина напълно стига.

Има възможности за стотици варианти направи си сам. Като някои дори експериментират с евтино индустриално LED осветление. И им се получава [smile]

Примерно

Но отново за мен при тия цени на LED панелите просто не си струва играчката.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: ruil4o   
Дата:   23-09-21 10:27

stef7, благодаря ти за труда и времето, което си отделил да напишеш този подробен и изчерпатения пост!!! Беше ми много полезен да се ориентирам. Вярвам, че и на други ще е!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: aroot   
Дата:   23-09-21 10:51

И аз благодаря на stef7. Конкретният проблем си реших с по-високо исо - 1600, и тъй като на телефоните не си личи много зърнометрия, задачата беше завършена успешно.
Все пак, ще си сложа тия панели в съсъка за Черен петък [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на LED осветление
Автор: asahi   
Дата:   23-09-21 12:45

При LED панелите критично е охлаждането. Повече килограми на ват предполагат повече метал, съответно по-добро охлаждане. Вградени вентилатори и издадени навън ребра също помагат.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »