Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: pstoev   
Дата:   03-09-21 10:16

Отдавна не бях пазарувал извън ЕС, и днес реших да купя един адаптер от китаец. Оказа се че освен всичко има и VAT такса, питах го каза че е нова политика на ЕС. През ebay.com поне пише че има VAT, ebay.de не пише просто сумата е по-висока. Та какво се случва с тези пари, дали ебей ги превежда към бг митници или като дойде адаптера пак ще им плащам. Някой има ли опит с тази новост на ebay?

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: mitpis   
Дата:   03-09-21 10:18

Ами аз имам, плащам си таксата и си пристига поръчаното нещо в пощатата по общия ред, не минава през никакви митници и не плащаш нищо допълнително.

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: wlad   
Дата:   03-09-21 11:12

Да, ebay и всички маркетплейси от юли насам са задължени да удържат ват-а на съответната държава в ЕУ и ги превеждат ... по доста сложна система, която обаче не е обект на питането.
ВАТ няма да се дължи, но това не освобождава по никакъв начин стоката от митнически контрол и сборове тук.

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: mitpis   
Дата:   03-09-21 11:21

ако е до 150 евро нищо не дължи. Вече получих няколко неща, взех си ги директно от пощата без никакви декларации и подобни ала бали, поне при мен беше така.



Публикацията е редактирана (03-09-21 11:41)

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: espergaro   
Дата:   03-09-21 11:42

https://customs.bg/wps/portal/agency/home/info-citizens/receiving-stock

Малко полезна информация. За всяка пратка вече се дължи ДДС, когато идва от трета страна. Когато доставчик е Български пощи, пощите взимат 3,90 за подаване на митническа декларация и начисляват 20% ДДС, ако платформата не го е включила в цената.

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: mitpis   
Дата:   03-09-21 11:51

Повечето големи платформи като ebay и Али експрес задължително ти го начисляват, няма начин да го избегнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: lamerko   
Дата:   03-09-21 12:01

По-добре да не го избягва, че ако попадне на търговец, който не е регистриран в общата система - ще трябва той да се занимава с митническите "формалности"

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: victory13   
Дата:   03-09-21 13:54

ддс се плаща в страната, където е влязла стоката в ес... което си ви се начислява, насам вече няма други начисления, свързани с ддс... редко нещо идва директно тук, тогава става ваша грижа, или на куриера, ако го упълномощите... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: espergaro   
Дата:   03-09-21 14:01

victory13,

Възможно е пратката да влезе през хъб в Холандия и там да стои в склад под митнически контрол без да е освободена за крайно потребление в Холандия. Част от сайтовете заблуждават клиентите си, посочвайки, че изпращат от европейска държава и в последствие потребителят разбира, че дължи ДДС, защото то не е било платено.



Публикацията е редактирана (03-09-21 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: victory13   
Дата:   03-09-21 14:29

да,, благодаря, тия тарикати съм ги изпуснал... то кат се замисля, доскоро почти всички бяха така, но би трябвало вече номера да не минава...

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: lamerko   
Дата:   03-09-21 15:03

victory13: много заивиси как е дистрибуцията. Ако крайната точка на логистиката е България, ДДС-то е дължимо там. Точно затова, ДДС-то се изчислява предварително САМО когато посочиш адрес за доставка, от там става ясна държавата и съответно процента на данъка. Ако за Германия повечето стоки са с 19%, данък, тук 20%, то в Гърция са 24%. Събират се предварително от търговеца, като ги въвежда в единната система на ЕС, работеща от началото на юли. От там впоследствие си има механизъм ддс-тата да си отидат в държавите на получатела, а не през която са влезли в ЕС.

Отговори на това съобщение
 Re: VAT такса при пазаруване в ebay
Автор: nvassilev   
Дата:   03-09-21 17:08

Аз си поръчах пратка през Али Експрес и ми начислиха VAT 20% върху общата цена на стоката и доставката.



Публикацията е редактирана (03-09-21 18:17)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »