Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: solar_sea   
Дата:   10-08-21 17:25

Искам компактна автофокусна 35-тица за Сони фулфрейм и изглежда, че има голям избор. Ф/1.4 не ми трябва, по-скоро Ф/2-2.8. Има и Сони, има и Самянг, и Тамрон. На ревю всичките са хубави - дайте впечатления [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 18:36

Сони 35/1.8 е моя избор защото фокусира близко и е сравнително малък обектив и 1.8. Слиза на около 1000 лева по промоции и дори малко отдолу. Казват че не диша много и е добре и за видео, ама аз не снимам видео. Има малко аберации, които понякога са видими. Бокето му е по-малко от сигма 35/1.4 затворена на 1.8. Иначе става и за портрети.

Сигма 35/1.4 е може би най-добрия евтин боке вариант. Повече ми харесва от 35/1.4 самянг. Сонито 35/1.4 е сигурно май-добрия 35мм в момента на пазара от всички марки. Големи са 35/1.4 с изключение на новото Сони.

Тамрона 35/2.8 май е супер оптически и супер евтин, но е по-голям и 2.8

Самянга 35/1.8 е най-лек и картинката при много взимане е малко по-до ре от Сони. Ама не фокусира близо и фокуса не е толкова надежден май.

Има и Самянг на 2.8, което е супер малко и евтино обективче. За стриктно май това е избора. Не реално лек е 80 грама. Оптиката не е перфектна, но не е и лоша.

Сигма имат най-гъзарския модел 35/2 и май е с хубаво боке. Ама е скъп и май е по-слаба оптика от Сони и Самянг. За мен напълно безсмислен обектив, но няма да съжаляваш ако те кефи тоя дизайн.

Има и Цайс с АФ на 2.8 със супер оптика и скъпичък подобно на Сигмата

Освен тия има и 40мм и 45мм и 28мм ако ти се мърда малко. Цайса 40мм батис май е доста впечатляваща оптика. Сони 28/2 е любом на много хора защото е много практичен и не е много скъп.

Може да изпускам нещо....и други хора ще пишат.



Публикацията е редактирана (10-08-21 18:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Julius   
Дата:   10-08-21 18:40

hotsnail написа:

> Бокето му е по-малко от сигма 35/1.4
> затворена на 1.8.

Какво значи бокето на един обектив да е "по-малко" от бокето на друг обектив?
Откога бокето има количествен измерител? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 18:41

Кръгчетата са по-малки. Как да го обясня?

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Julius   
Дата:   10-08-21 18:46

С термина боке не се мери размера на кръгчето, а неговия характер. [smilie3]

Свърхкоригираните сферични аберации на един обектив водят плътността на пръстена да е по-ярка от вътрешността.
И обратно - недокоригираните сферични аберации водят до по-плътно кръгче в центъра (и по-меко боке)

ПРИМЕР

p.s.
Затова навремето най-много харесвах канонските обективи - защото като цяло повечето от тях (вкл. и най-хубавите им Л-ки) бяха недокоригирани и имаха по-приятно и меко боке от свръхкоригираните никонски обективи (говоря за времената на филмовите тела от типа на ФМ2 и т.н.)



Публикацията е редактирана (10-08-21 18:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 18:56

Да Сонито е по-близко до централната картинка. Няма дразнеши ръбове като зум обективите. Ама може би са по-разко очертани и не се размиват. Сигма 35/1.4 Арт старата има пове от тип меко боке.

Въпреи, че Сонито има винетиране на 1.8. То камерите и Кепчъра го коригират но....

ПП
ще щракна няколко примера довчера с наличните 35-ци.



Публикацията е редактирана (10-08-21 18:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Julius   
Дата:   10-08-21 19:03

Сони 35/1.8 изглежда най-удачен вариант според мен. Съдейки по техн. им характеристики Самянга (35/1.4) криви неприемливо много, въпреки че му дават една идея по-висока резолюция в центъра на отворените бленди, а винетирането е съпоставимо със сонешкия. Тамрона (35/2.8) е евтин, но качеството по краищата страда доста, докато Цайса (пак 35/2.8) цената му е като на сонешкия (към 1300 лв.), а е грубо една бленда по-тъмен и опт. му качества не са нещо кой знае какво. Иначе механиката на цайсовете е еталон, но това не е достатъчна причина за покупка. Не знам какъв е този сони 35/2.8 за фулфрейм? А-байонет ли имаш предвид?

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Yog   
Дата:   10-08-21 19:41

Аз бих избрал между Сони 35/1.8 и най-новия Самянг, който е AF 35/1.8. Не знам дали продават в България Самянг-а, но ако е 400 лева по-евтин, примерно, бих се замислил. Този ютюбър ги сравнява, за да видиш за кой обектив говоря, че те имат няколко 35-ци.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 19:55

Дайнафос внасят Самянг и ги има веднага след пускането. Горе писах какви са разликите и как да се купува Сонито (на промоция!)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Yog   
Дата:   10-08-21 19:59

Ами, не виждам да го продават. Нито Дайнафос, нито Синтезиса, които по принцип също продават Самянг.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 20:53

Ето го . Дори сега е на промоция и идва и със станцията си.

Ето тук сравнение на боке сони в ляво в дясно сигма. Двете са ан 1.8 със сходно кадриране.


http://karaatanasov.info/a7c/bokeh_sony_sigma.jpg



Малко трябваше да намествам камерата с 3-4 санта назад дръпнах, когато сложих сигмата. Защото обектива е голям и с адаптер, та се промени значително кадрирането при смяна само на обектива върху статив.

Ама разликата се вижда и така При моята корекция бокето на сигмата би трябвало да е намаляло....

ПП Май е на 200 или 300% бокето увеличено. Не че е болка за умиране ама сега забелязах



Публикацията е редактирана (10-08-21 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 21:03

Ето и още едно сравнение на ф/2.8 Сони 35/1.8, Самянг 35/2.8 и Сигма 35/1.4


http://karaatanasov.info/a7c/bokeh28.jpg


и за информация тритe (Сони, Самянг, Сигма) на маскимална бленда


http://karaatanasov.info/a7c/bokehmax.jpg




Публикацията е редактирана (10-08-21 21:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Yog   
Дата:   10-08-21 21:11

Да, прав си. За този говоря. За 670 лева с подарък, директно взимам него [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Julius   
Дата:   10-08-21 21:15

Има някакво сериозно неразбиране относно термина "боке". Бокето не "намаля", нито пък "расте". Диаметъра на кръгчето зависи от милиметрите на обектива и от предметното разстояние до обекта.
Няма нищо... ама нищо... ама нищо общо с "бокето". [smilie7]

Това, че диаметъра на кръгчето на разфокусирания светлинен източник в далечината било по-голямо от това на другия значи, че или милиметрите на единия обектив са повече, или единия обектив е по-близо разположен до снимания обект от другия.

p.s.
Понякога милиметрите на производителя не отговарят точно - може на обектива да пише, че е 35мм, но реално замерванията показват, че зрителния му ъгъл е като на 36мм или 37мм. Това първо.

Второ - бокето не определя колко mm е диаметъра на кръгчето. То определя само и единствено неговия "характер" - дали ще е меко и приятно за окото или дразнещо (свръхкоригирани сферични аберации). Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 21:15

Yog зависи. Не фокусира на близо и за мен това го дисквалифицира както и Сигмата.

За мен 35-цата е единствен обектив често и ако просто не може да фокусира на голяма чиния с храна или някакъв детайл в магазин или музей.... за какво нося тоя апарат.....

т.е. ако е 35-ца за мен над 20см минимално фокусно е проблем. Над 25см просто това не си заслужава, да го гледам

Сонито е 22 см

Самянг е 29 см

Сигма е 27 см

Tamron e 15 см

Аз по-скоро бих взел тамрона за 450 лева някъде.

От друга страна ако ще клика стрийт и портрети само....Самитата са страхотни обективи



Публикацията е редактирана (10-08-21 21:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 21:35

Julius предполагам, че в случая става дума за послъгване с максималната бленда. Виж че на 2.8 нещата се изравняват. Та на дали са мм-ите разликата.

мога да го измеря за тия два обектива, кой е по-широк например. Ама ще е играчка. А мен ме интересува крайния резултат. Сигмата я държа заради повечето дефокус и я нося на по-режисирани снимки. А Санито го ползвам за всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Julius   
Дата:   10-08-21 21:47

hotsnail написа:

> Julius предполагам, че в случая става
> дума за послъгване с максималната
> бленда. Виж че на 2.8 нещата се
> изравняват. Та на дали са мм-ите разликата.

И това няма значение.

Бокето няма отношение към кръгчето на разсейване.

Размерът на кръгчето е количествена характеристика и си има формула за изчислението му.

Бокето е качествена, а не количествена характеристика!

Няма формула за бокето, там всичко е въпрос на вкус.

p.s.
Разводнихме темата...



Публикацията е редактирана (10-08-21 22:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: solar_sea   
Дата:   10-08-21 22:17

Интересна дискусия, благодаря за мненията! Не знаех за Самянг 1.8 - мислех, че имат само големия 1.4 и палачинката на 2.8.

Tamron-ът ми допада като визия и за текущата си цена (600лв) в комбинация с близкото фокусно разстояние вероятно ще се спра на него.

Всъщност, къде намирате тамрона за 450лв ?



Публикацията е редактирана (10-08-21 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 22:29

Немския амазон е 230 евро


Джулиъс, имам бегла идея за тия формули Не се увличай Дори си спретнах калкулатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Yog   
Дата:   10-08-21 23:33

Абе, зависи какво ти е по-важно. Не мога да се сетя за много неща, които снимам на по-малко от 30 сантиметра пред камерата. А Тамрона-а е на 2.8. Това са 1.3 бленди по-тъмно. С други думи, на 1/100 на най-отворено, ако Самянг-а ми дава 3200 исо, Тамрон-а ще ми дава 8000. Това ми се струва много по-важно от минималното фокусно разстояние. Ама всеки си знае какво и как снима...

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-08-21 01:02

Ми Йог на екскурзии манджи снимам в разни готини места - примерно охльови или гулаш или сахер. Разни магазини за дреболийки - стъклени фигурки, тролове и подобни. В музеите понякога има готини дребни детайли. Има разни дребни красиви неща. Как да ти кажа...


Иначе Сонито май си е ф/2 обектив или поне това 1.8 е супер близо до 2. По-близо от колкото е 1.8 на други обективи

Ето тук Сони 35/1.8 на ф/1.8, после на ф/2 и после сигмата на ф/2. Изненада всички кръгчета са що годе еднакъв размер.


http://karaatanasov.info/a7c/bokeh2.jpg


ПП примерче с 55/1.8 за детайл от екскурзия - това е в малка работилница за свещи и това в лъжиците е восък.

Виенско десертче

Това са си снимки за мен, които не държа да споделям. Показвам ги на Йог, защото стана приказка. Не са пример за фотография.

Зависи за какво го ползваш. За мен това е важно, защото преди ползвах кропския 24/1.8 на Сони, койтo фокусира доста на близо (16 cm) и се кефих. После на фул фрейм си взех 35/2.8 цайс/Сони който нещо не беше толкова добре в това отношение (35 cm). Ограничаваше ме. Заради това сега гледам този параметър.



Публикацията е редактирана (11-08-21 01:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: solar_sea   
Дата:   11-08-21 11:43

Сравнявам с 40/1.2 CV - почти винаги съм на 2.8 или нагоре защото надолу фокусната равнина е много малка и често недостатъчна. Отделно, че и бокето изглежда малко по-добре на затворено колкото на 1.2.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-08-21 13:28

40/1.2 май е единствения дето ми допадна в синтеза ама не събрах смелост. 35 и 50 ми се сториха, че имат много артефакти. Дори имах 35/1.4 за малко, но някак не се харесахме.

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: Don_Diego   
Дата:   11-08-21 13:53

Хвърляй се на Самянга ако търсиш съотношение цена/качество. Ако парите не са ти проблем, вземи си сони-то.
Самянг на 1.8 е по добър от самянг на 1.4, да не се лъжеш да скочиш на втория.
И най добре вземи посети един фотосинтезис, динафос, имат ги и двата- взимаш, пробваш, щракаш, преценяваш, купуваш. Аз така направих, не е трудно. Дето ще питаш по форуми и всеки ще си дава субективното мнение... най- добре преценката да си е твоя.

https://www.youtube.com/watch?v=sdvWpkaxFcw

Отговори на това съобщение
 Re: Коя компактна 35-тица за Сони ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-09-21 00:26

Начи имам от няколко години Samyang 35/1.4 - страхотен обектив, но голям. Преди няколко месеца намерих една статия за най-компактните обективи за Сони фф, сред които бяха фореизброените 35-ци + 2-3 в близък диапазон 28мм например. Аз избрах Цайс-а 35/2.8 по простата причина, че наистина търсех мега компактна 35-ца и не ми беше важна светлосилата. Доволен съм от избора си! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »