Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Нова мода?
Автор: milen   
Дата:   08-08-21 13:19

Наблюдавам интерсна мода/ тенденция която явно много се харесва а немога да разбера защо.
Снимания обект бива изваден от естествената му среда от оригиналната снимка и бива вкаран в стерилната среда на автора и постфактум моделирано според неговия вкус (винетиране, шарпване, драматизиране и тн.). За мен това е неестетвено, нахално, ограбващо и манипулиращо образа на снимания.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: leo34   
Дата:   08-08-21 13:56

Пример?

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: ruil4o   
Дата:   08-08-21 14:07

В изкуството няма граници! Света се развива, технологиите също, така и изкуството... Ако това ново, различно, привлича внимание на зрителя, защо не?!



Публикацията е редактирана (08-08-21 14:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: nyamago   
Дата:   08-08-21 14:08

Зависи: видоизмененият фон или заобикаляща среда може да бъде меродавно творческо решение, когато са изпълнени две условия:

- Служи на добре осъзната цел в усещането и внушението на крайния образ (вместо да е просто "защото Фотошоп го може" и защото "сега така се прави"...) Предимно когато реалната обстановка или фон НЕ могат да подсилят посланието или дори му пречат.

- Изпълнено е добре, със съответното умение и вкус. (Споменах ли - и С МЯРКА? Това май беше част от добрия вкус?)

Наблюдаваното явление това да е модна тенденция дразни автора на темата (и всички), защото не е изпълнено някое от горните условия. Често и двете. Твърде много хора го правят без нужда (без да са наясно защо или по грешни причини). И твърде много го правят несръчно, очевАдно и дразнещо. Дори да няма груби дефекти (като координирано осветление и цветна гама, съобразена перспектива и фокус, ниво на детайл и пр.) - щом се забелязва, значи НЕ Е добре направено.

Точните и правилни манипулации са НЕВИДИМИ за зрителя, но някои умишлено ги правят видими, да се изтъкнат, защото го намират за достойнство на произведението. Други знаем, че не трябва, но забравяме да си следваме правилата и се изпускаме в излишъци на 'обработка'...
- - - - -

С две думи - може, но не е за всеки.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (09-08-21 02:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: asahi   
Дата:   08-08-21 15:17

Koгато в щракача се всели творецът настава мазало.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: milen   
Дата:   08-08-21 19:12

nyamago точно!

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: deerstalker   
Дата:   09-08-21 00:31

Аджаба и аз, да питам: що като намерят някой брадат пърч за снимане, непременно на черен фон ще го курдисат или някоя заспала бозава манекенка, да се чудиш сега ли ще спи или вече е заспала.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: CDman   
Дата:   09-08-21 08:56

Тя тая мода е отдавна - да снимаш с последна дума на техниката, а снимките да са като снимани с камера-обскура на стъклена плака. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: milen   
Дата:   09-08-21 10:04

Значи несъм само аз.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: philip   
Дата:   09-08-21 18:14

Не си само ти[smilie3] Наблюденията ми показват, че колкото по се не види/личи или е позамазано, толкоз се счита за по АРТ... но всяка мода си има своето място и почитатели[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: Djoro   
Дата:   09-08-21 19:11

"камера-обскура" е цяло отделно течение във фотографията, със своя история и огромен брой творци и почитатели.
В творческата фотография се иска умение да накараш хората да харесат нещо, което не са очаквали. Другото е натурализъм или имитиране на живопис. И аз по фотографски път направих чудовището до мен да имитира Мерилин Монрое в кадър , но ми заприлича на сканирането на стара сграда, старата и канализация остана. Снимах я натурално, доста ракия изпих, да да добия смелост да си легна с нея. Но подходих "флу" и нещата се оправиха.
Но важно е удоволствието от процеса фотография, но и няма НОВА МОДА. да не би баталните сцени да не са манипулирани, всички оръдия залпово в синхрон гърмят,самите сочат напред а в каниите им истинските саби,всички възрожденци с едни и същи мустаци, като от щампа.
И Ви моля,благодаря Ви че прочетохте, но без коментари Djoro каза, Doro не каза..,спестите ми го.
БЛАГОДАРЯ!

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: swqaz   
Дата:   09-08-21 20:29

Много му се иска на масовия "артист", всичко да е толкова просто и лесно, колкото той може.

Щрак...и готово! Натурално! Истинско! Хем да е натурално и без намеса, хем щракащия да е велик, щото само щрака! Хем всеки да го може, хем да е ценно! Хем да е натурално, както масата го вижда, хем да има и нещо от автора!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Е как?

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: milen   
Дата:   09-08-21 21:49

И още- финалния продукт е поднесен 'смлян' и готов за консумация, често агресивен с идеята да провокира.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: swqaz   
Дата:   10-08-21 12:05

Хем смлян, хем пък агресивен! [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Не може главата хем да е празна, хем да не кънти :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-08-21 12:58

Много абстрактна дискусия. Добри и не толкова добри примери защо няма?

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: mitpis   
Дата:   10-08-21 13:00

Кое му е модата обаче не разбрах, съвременната цифрова фотография отдавна не е само щракане, а работа със софтуер, а и преди при аналоговата фотография хората, които можеха правеха чудесии при копиране на снимките, а други даваха на фото да им копират снимките..



Публикацията е редактирана (10-08-21 14:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: milen   
Дата:   10-08-21 17:38

Модата я споменах още в първия пост- портрети снимани в естествена среда и постфактум извадени от нея и манипулирани от автора. Показани и интерпретирани по начина по който автора е решил. В което няма нищо лошо по принцип- просто не го намирам за естетично и етично.
За манипулацията нямам нищо против и никога несъм казвал че е лошо нещо.
Примери няма да давам че някои вече се обиди и ме банна да не коментирам работите му.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: Julius   
Дата:   10-08-21 18:36

Кривата на цикъла показва дали една прищявка се превръща в класика.
Ако след като веднъж отмре никога повече не се въпроизведе... значи... [smilie7]


http://4.bp.blogspot.com/-e-lUgreJbso/VM-VmhHTLpI/AAAAAAAABBI/xYOWZSSqV0A/s1600/classic-fad.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: milen   
Дата:   10-08-21 21:59

Готина крива ама това за което говоря е лош вкус.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: Julius   
Дата:   10-08-21 22:05

Не виждаш общото така ли? [smile]

Лошия вкус също има своя жизнен цикъл (и в момента е в подем) [smilie7]
В даден момент хората като се наситят ще дойде момент на спад... после (евентуално) пак подем...

Навремето само затворниците се татуираха (с един гаден синьо-зелен цвят по китките) - днешно време сигурно 1/2 от младите са нашарени.

Навремето само на затворниците (и войниците) им бръснеха кратуните до голо - ама сега и това е на мода... покрай някой тв-водещи и жадни за полит. изяви.

Да продължавам ли? [smilie7]

p.s.
Но и това ще отмине, както е казал мъдрецът.


Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: milen   
Дата:   10-08-21 23:18

Говорим за визуалните изкуства и новите технологии. Все пак те се развиват по различен начин ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: stukloplast   
Дата:   11-08-21 05:40

Или пък просто ти не се развиваш?

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: asahi   
Дата:   11-08-21 08:26

Търсиш някой да ти сипе ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Нова мода?
Автор: stukloplast   
Дата:   11-08-21 11:30

Аз съм достатъчно развит и си наливам сам...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »