Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Dzimko   
Дата:   16-07-21 17:08

Здравейте.
Дълго време се чудех на кой фотоапарат да се спра и накрая взех Sony a7 R III. С учудване установих, че противно на чутото и прочетеното в нета Сонито шуми при 2500 ISO. Някоя настройка ли пропускам или друго? Моля помагайте.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Eye_Contact   
Дата:   16-07-21 17:32

Ами нормално е да има шум на 2500 исо снимайте на 100 и няма да има толкова .

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: swqaz   
Дата:   16-07-21 17:34

И при мен е така!

Ще следя темата. Дано има решение!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Dzimko   
Дата:   16-07-21 17:39

Нали точно това е предимството на Сони пред Канон, Никон , високото ИСО на което може да снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Dzimko   
Дата:   16-07-21 17:46

Ето една снимка, снимана на 2500 ISO в RAW Даже има цветен шум.

https://drive.google.com/file/d/1RPUsTQkjuQm6hnaGrTJfZrA1VY23NObN/view?usp=sharing



Публикацията е редактирана (16-07-21 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-07-21 17:48

Нормално е да има някакъв шум. Дори и фул фрейм камерите не са с безгранични способности. Снимане на 2500 ISO означава, че имаш доста тъмен кадър, който след това се усилва от хардуера на апарата 25 пъти, за да изглежда нормално експониран.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Dzimko   
Дата:   16-07-21 17:51

Съгласен съм, но навсякъде в интернет рекламират, че Сонито е толкова добро, че може да снима до 6400 ISO супер, че даже при 12800 са приемливи снимките. Никона ми снима много по добре от това Сони.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: kvakioh   
Дата:   16-07-21 18:00

Значи се разкарва това Сони щом има Никон.
Аз лично снимам все още със А7R mkI и mkII и са ми отлични на шум. И то с нескъпи обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Dzimko   
Дата:   16-07-21 18:08

И тук обектива не е скъп 24-70 F4 , но едва ли шума е от обектива. Ако апарата е дефектен ще го върна, купен е нов. Но не знам дали това е нормално или пък има някаква настройка която не съм направил.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Dzimko   
Дата:   16-07-21 18:14

Kvakioh Може ли да те помоля да ми изпратиш някоя снимка в RAW на по- високо Исо за да сравня? Сега загледах и снимки правени на 1600 ISO имат почти същият шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: desmes   
Дата:   16-07-21 18:40

опитайте да експонирате една идея в повече и сравнете .

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: kvakioh   
Дата:   16-07-21 18:50

Сравнения само на място с двата апарата, няма как от една снимка да се правят заключения. Иначе съм правил сравнения едновременно с Никон и други апарати подобни класове и Сонито на тъмно ми е топ. Само хора не съм снимал на тъмно, по пейзажите и макро съм. Също Сони с макро обектив 50/2.8 е по-добър за "сканиране" на негативи като детайли.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Yog   
Дата:   16-07-21 19:10

А какъв е критерият кога една снимка е "супер" или "приемлива" по отношение на цифровия шум? Ако дадеш една и съща снимка на петима фотографи, ще получи 5 различни мнения за шума.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: kvakioh   
Дата:   16-07-21 19:46

Ако пък ги покажем на снимащи и недотам фотографи може и война да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Dzimko   
Дата:   16-07-21 19:57

Аз си мисля, че при толкова мнения на хората, че Сони е направила революция в фотографията и надминава всички други точно по този показател- шумът, би следвало при това исо 2500 снимката да няма никакъв шум. Би бил приемлив ако е такъв но при исо 10000 да кажем. На тази снимка няма ли според вас даже и цветен шум, което е още по-трагично.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: linken   
Дата:   16-07-21 22:07

@Dzimko по това което говориш си личи, че си си купил апарата без да знаеш много каквво правиш и за какво си го купил [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   16-07-21 22:20

Аз не виждам неприемлив шум в снимката. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-07-21 23:20

Цък

Според мен шумът при Никона е с една идея по-малко, макар и с по-стар сензор, но пък е 24мп, така че има логика.

Авторът обаче твърди, че Никонът му снимал много по-добре, което поне аз го разбирам, че снима с много по-малко шум, а не с малко по-малко, както е на тестовете.[smilie8]

Снимай кадри с двата апарата, по възможност да бъдат колкото се може по-еднакви. При едни и същи светлинни условия, на едно и също ISO, еднакво експонирани. Тогава виж разликата.



Публикацията е редактирана (17-07-21 00:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: hotsnail   
Дата:   17-07-21 00:34

Внимание не хранете трона.....

А7р3 е много готина камера, но с нищо не превъзхожда шума на никон z7 или канон R5.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-07-21 00:38

Трябва и с еднакъв обектив да тества :D.

Така, няма проблем с камерата - така си снима. Използвам я от повече от 3 години (не помня кога излезе, купих от първите бройки) и замених Д750 с нея. Нямам проблем с шума, имах и никони и какво ли още не съм тествал. Ситуацията е следната - виждам разочарование породено от неоправдани очаквания, което пък е резултат от неразбиране.

Първо шум се сравнява на изравнен размер на файла - 42мп се свалят до 24мп и така се сравнява с камера, която е 24мп. Второ - нужно е малко да се познава софтуера за обработка и шума изчезва или се снима на JPEG и се настройва на вкус - повече или по-малко шум и това е.


https://live.staticflickr.com/4870/46751777562_5dd6d307ae_h.jpg

dsc06475_36650587241_o by Simeon Kolev, on Flickr

Исото и камерата ги пише в екзифа (реално отговаря на 12800, но е дълга тема за обяснение), на същото снимане имах и Д750 и... нямаше смисъл да го мъча след първия кадър. Имах само 35 1.8 за никона, а сонито има и стабилизация, което много помага в такава ситуация + беше толкова тъмно, че с никона фокуса беше невъзможен.

С други думи и като обобщение - нищо и няма на камерата, всички шумят в този порядък. Никоните са същите, защото използват същите сензори обикновено (сонешки). Канон са според зависи, но като цяло са малко по-зле от еквивалентен модел със сони сензор.

ПС бих могъл и тотално да махна шума, но не харесвам телефонна визия [smilie5]



Публикацията е редактирана (17-07-21 01:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   17-07-21 00:54

Simbon4o[smilie24]

Погледнах EXIF-a, сниманo е на ISO 51200, с компенсация на еспозицията +1. Предполагам после си дръпнал компенсацията с 2 стопа надолу, което отговаря на ISO 12800 и експозиция -1, и снимка, която не изглежда неестествено светла, тъй като все пак е снимано по тъмно.



Публикацията е редактирана (17-07-21 00:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-07-21 01:47

Както казах дълга тема е, но накратко - ако използваш SLOG профил докато снимаш роу снимки сонитата бъгват и пускат друго нейтив исо, което е друг хардуерен режим на работа на сензора и шума е по-малко. НО трябва да експонираш 2 стопа нагоре, защото така работи LOG режима, за да пази хайлайтите. 51200исо със SLOG е реално 12800исо без SLOG. Компенсацията няма общо, тя променя скоростта на затвора в моя случай. Самия файл после си е експониран като за 12800исо. Използвам този трик като натискам камерата на границата и, иначе няма много смисъл. И да тъмно си беше, осветлението е от тези мъждукащи свещи отстрани и малко коледни лампи на арката пред мен. На такова събитие да извадя светкавица щеше да е голяма тъпотия, тотално щях да съсипя обстановката.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: mitakabs   
Дата:   17-07-21 06:20

Dzimko написа:

> Аз си мисля, че при толкова мнения
> на хората, че Сони е направила
> революция в фотографията и
> надминава всички други точно по
> този показател- шумът, би следвало
> при това исо 2500 снимката да няма
> никакъв шум. Би бил приемлив ако е
> такъв но при исо 10000 да кажем. На
> тази снимка няма ли според вас
> даже и цветен шум, което е още
> по-трагично.

Ех..ех..ех..
Колега, нищо ти няма на снимката..тоя "пръснат" фокус какво очакваш??
Вземи и снимай нещо на фокус на различно исо!
Примерно лице при една и съща светлина ..
И друго, гледаш снимка във суров формат, не пипнат шум. Не се заблуждавай, че и на другите апарати не е така.
Тук са повечеко пикселите..
Аз тая твойта снимка я минавам на ACR и си излиза перектен jpeg за това което може да се очава - но пак казвам, при снимане на затворено и с непозициониран фокус шума се увеличава много!

linken написа:

> @Dzimko по това което говориш си личи,
> че си си купил апарата без да знаеш
> много каквво правиш и за какво си
> го купил [beer]

И хората ти го казват, камерата не компенсира задапаратното,поснимай с нея и вземи нещо малко и компактно светло. Ще се учудиш на какво е способна, махни го тоя цайс 24-70/4, дето е може би най -слабия обектив с това лого! Не само като контраст, ми и крив фокус и т.н..



Публикацията е редактирана (17-07-21 06:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: dekov   
Дата:   17-07-21 08:36

Dzimko,
колко голяма искате да си отпечатате снимката, че шума Ви пречи.
Ако се забиете с лупа в лицето на хубаво момиче, пак няма да Ви хареса.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо Sony a7 R III има шум
Автор: Dzimko   
Дата:   17-07-21 08:38

mitakabs не съм я много разучавал камерата и предполагам има тънкости, но очаквах много по- качествена картинка да си призная. Сега нямам много време, но ще направя тест с никона при еднаква осветеност каква ще е разликата в шума. Разбирам, че мегапикселите тук са повече, но нали уж имало подсветка на матрицата, което водело до намаляване на шума. Какво означава ACR минаване на снимката?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »