Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 FRC или не това е въпроса
Автор: hotsnail   
Дата:   15-06-21 10:52

Единия от мониторите ми може би ще си замине скоро. Та обмислям замяна ако се стигне до там.

Моите монитори са Дел от старото поколение фото монитори с 10 битови матрици и 12 битови LUT таблици в монитора. От около година ползвам 10 бита изход от компа с NVidia карта с драйверите за фото обработка.

Виждам, че при мониторите нещата доста са напреднали. Модерните BENQ монитори имат вече 16 битови таблици. Имат доста висока максимална яркост, HDR съвместимост, уж хубав черно бял режим.... обаче матриците са 8 битови с FRC.

Та се чудя за това FRC.

Реално от фотошопа и кепчъра сега имам 10 битов изход, 12 битов lut и след това 10 битова визуализация.

С тия нови монитори пак ли се връщаме с тъмните векове на 8 битовия цвят? Това FRC до колко е ефективно в заблуждаването на драгия зрител? Примерно на кадри с небе дали ще намалеят видимо полутоновете? Ако е FRC дали е за предпочитане са по-малки пиксели т.е. 4К 27" монитор например?

FRC дитерира липсващите полутонове само с мигане или и пространствено с разпределяне на грешката върху съседни пиксели?

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: Synthy   
Дата:   15-06-21 10:57

Според мен не ти трябва FRC, след като си свикнал да обработваш в истински 10 битов режим. То премигва и лъже окото. Не съм видял нещо за монитор с разпределяне на грешката между съседни пиксели (то и не бива). Дайтъринга наистина подобрява малко положението, но е по-скоро близо до 8 битов монитор без ФРЦ. Аз лично бих заложил на истинска 10 битова матрица.



Публикацията е редактирана (15-06-21 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: uri64   
Дата:   15-06-21 11:09

Като ще е гарга… да е небрежно разчорлена [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: hotsnail   
Дата:   15-06-21 11:20

Да явно с мигане става работата.

Аз dithering като термин го знам от ранните години на компютърната графика и игрите. Tам е само пространствено.

Ето как изглежда черно бяла картинка предадена само с черно и бяло без сиво с dithering.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Michelangelo%27s_David_-_Floyd-Steinberg.png




Публикацията е редактирана (15-06-21 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: swqaz   
Дата:   15-06-21 11:24

Премигвания [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Между какви пиксели :))))))))))))))

Един пиксел сменя цвета си бързо с някакви десетки хиляди пъти в секундата, без да изгася

Откъде тези премигвания шестаци [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: hotsnail   
Дата:   15-06-21 12:03

колко хиляди пъти да премигва тоя пиксел? Тия матрици по принцип не се славят със скорост. Да не се окаже, че хилядите пъти са 60 херца и просто в три кадъра е по-светъл а в четвъртия малко по-тъмен.

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: Synthy   
Дата:   15-06-21 12:52

hotsnail написа:

> колко хиляди пъти да премигва тоя
> пиксел? Тия матрици по принцип не
> се славят със скорост. Да не се
> окаже, че хилядите пъти са 60 херца
> и просто в три кадъра е по-светъл а
> в четвъртия малко по-тъмен.

Точно това се случва. Друг е въпроса доколко е видимо. На теб каква точно ти е драмата - дали да купиш 8bit+FRC монитор ли - какво поражда дилемата у теб?



Публикацията е редактирана (15-06-21 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: hotsnail   
Дата:   15-06-21 17:20

еми ако мига с честотата на обновяване то на 30 кадъра в секунда. Значи може да падне до 15 мигания в секунда т.е. ще ми мига видимо монитора. Виж на 60 или 76 к/с ще е ок.....


да драмата е дали да гледам сериозно на тия 8bit+FRC, които между другото не са без пари. Benq 271C дори го спрягат за референс монитор. Делта е е под 0.5 (между 2 до 5 според зависи от автора е границата за професионалните монитори) и бил много равномерен за разлика от моите Дел-ове, известни с неравномерната си осветеност

Другия вариант ще е, да гледам съвсем нишови неща на NEC, EIZO, Sony дето са на безбожни пари.



Публикацията е редактирана (15-06-21 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: hotsnail   
Дата:   15-06-21 19:26

Намерих едно EIZO на що годе смислена цена EIZO ColorEdge CS2740 без FRC. 4К е има широк гамут. няма и HDR. Някой ако има впечатления....

Асус също имат серия без FRC и дори е с mini LED ама цените там са брутални т.е. нещо над 2000 Евро.....имат и по-нормални цени фотографски монитори без mini LED, но за бонус с FRC.....



Публикацията е редактирана (15-06-21 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: johnny_fx   
Дата:   16-06-21 08:38

"You have pure 8bit, you have 8bit+FRC. Now there’s different types of FRC; there’s high speed switching between the bit value over and under and this can happen both in a spatial and a temporal state. So it allows you to, through this rapid switching, get a perceived higher bit depth than the panel may actually have.

At some time this was a much cheaper way of giving you 10 bit appearance and most people with good FRC are unable to actually tell the difference.

So it’s actually a mute point whether it’s FRC or true 10 bit."

Bram Desmet, Flanders Scientific


https://jonnyelwyn.co.uk/film-and-video-editing/affordable-colour-grading-monitors-2/

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: Synthy   
Дата:   16-06-21 09:18

hotsnail, ако имаш възможност виж колко е равномерна подсветката на това EIZO. Моят е 23", най-ниският модел от колор едж серията и подсветката е неравномерна (крайно неприятно, като се има предвид цената). Верно, 10 битов е, ама подсветката по краищата не е цвете.

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: Synthy   
Дата:   16-06-21 09:42

Принципно, BENQ ти гарантират 99% AdobeRGB и реален 10 битов цвят. Какво значение има как са го постигнали, след като имат купища сертификати за целта (Pantone примерно)? За парите, които им искат едва ли има по-добър монитор.

Според тази класификация, избраният EIZO CS2740 също е с FRC... Има нещо гнило.

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: swqaz   
Дата:   19-06-21 23:11

Автор: hotsnail
Дата: 15-06-21 12:03

колко хиляди пъти да премигва тоя пиксел? Тия матрици по принцип не се славят със скорост. Да не се окаже, че хилядите пъти са 60 херца и просто в три кадъра е по-светъл а в четвъртия малко по-тъмен.


Аз да съм казал, че премигва?! Иска ти се да премигва. За да премигва трябва да изгася и да светва. При frc пиксела сменя цвета си с няколко филяди пъти в секунда без да изгася, и затова не премигва а се получава един постоянен трети цвят за твоето око. Освен ако не мислиш, че при frc се смянят черно и бяло, за да ти покажат сиво :)))))))))). Не бойсе, сменят се близки цветове, и дори само 3 пъти в минута да се случи, ти лично никога не би забелязал, защото ти виждаш премигвания :)))

Тези премигвания от FRC само най-велики мозъци могат да видят, явно тук има много такива

Отговори на това съобщение
 Re: FRC или не това е въпроса
Автор: kvakioh   
Дата:   20-06-21 09:38

Eizo

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »