Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 nikkor 85mm f1.8 проблем с фокуса
Автор: house965   
Дата:   10-05-21 20:22

Здравейте. Вчера реших да си взема обектива 85мм 1.8 и да го ползвам на моя никон д7100. Когато го пробвах всичко беше наред. Но днес правих доста снимки с него и като се прибрах и ги отворих на компютъра забелезах че 90 % от снимките не са на фокус и като ги преближа няма никакъв детайл. Някой знае ли от какво може да е така и как може да се оправи?

Отговори на това съобщение
 Re: nikkor 85mm f1.8 проблем с фокуса
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   10-05-21 20:44

Сложете апарата на статив, и снимайте на отворена бленда на хубава светлина, от около 2 метра някакъв шрифт, примерно от вестник. Снимайте в Live View режим. После превключете на снимане през визьора. Сравнете снимките. Ако има разлика в остротата, трябва да се бутне микро настройката на фокуса от тялото, дотогава, докато получите идентична острота на кадъра при двата режима на снимане.

Иначе нормално е, ако се снимат динамични сцени на много отворена бленда, да има снимки не на фокус. Имам го същия обектив. Фокусът му не е от най-бързите. Аз имах лек фронт фокус, но с микро настройка на +4 деления, нещата си дойдоха на мястото, и оттогава забележки нямам.



Публикацията е редактирана (10-05-21 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: nikkor 85mm f1.8 проблем с фокуса
Автор: iasen2   
Дата:   10-05-21 21:14

За калибрация се ползва скала. Имам такава скала. Трябва и статив за осветление и статив за фотоапарат и доста търпение. Обикновено за 30 минути и тялото заспива за фотоапарата. Прекрасен обектив и в двата му варианта - с кардан и без кардан. Винаги препоръчвам да се снима с грип за по голяма устойчивост на фотоапарата и здрава ръка при снимки на отворени бленди.

Отговори на това съобщение
 Re: nikkor 85mm f1.8 проблем с фокуса
Автор: Божидар58   
Дата:   10-05-21 21:31

Аз имам 85/1.8G. Ползвам го най-вече на D700 и то само на бленда 1.8. Обективът е известен с бавното фокусиране, особено при слаба светлина. Аз съм настроил тялото с фината настройта на AF за този обетив на +15, което не е малко отклонение. При този обектив бракът е голям, но пък ако фокусът е там дето трябва, снимките са невероятни...Снимките с този обектив имат една невероятна визия и веднага мога да позная снимка правена с него.

Отговори на това съобщение
 Re: nikkor 85mm f1.8 проблем с фокуса
Автор: Konstantinov   
Дата:   11-05-21 14:20

Виж дали заключва фокуса,може да са много неща ,ако не фокусира добре.Пробвай нов 85 мм в някой магазин и твоя обектив с друго тяло.Може ако си от София направо да отидеш до профайлд да го видят-така е най-бързо те имат и обективи и апарати които работят и ще направят тест пред теб ,ама все пак уговори по телефона.
При мен 85мм и 50мм фокусират бързо на д750 ,дори фокусираха като д750 не фокусираше и не заключваше със тежки обективи 24-120 и 70-200 2.8 а 50 и 85 си работеха идеално ,това ме изнерви щото нищо не разбирах ,24-120 и 70-300 пък работеха на сони а6500 с преходника, а на д750 не искаха.В профайлд го оправиха -смениха модула задвижващ блендата в него била причината .Върнаха ми дефектния дето ту работи ту не.



Публикацията е редактирана (11-05-21 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: nikkor 85mm f1.8 проблем с фокуса
Автор: attempt   
Дата:   12-05-21 11:40

https://photocafe.bg/af-adjustment/


http://photocafe.bg/lens-align/



Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »