Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: avo   
Дата:   13-03-21 18:31

Зная, че има такива, моля ако има някой опит с такова да го сподели. Предполагам, дава инфо за ъгъла на светлината за конкретен ден от годината и час на изрев/залез/ Въпросите ми са:
1. Съобразява ли приложението околния релеф спрямо съответната гледна точка. Имам предвид, че ако слънцето залязва в 19:00, това е на морското ниво под хоризонта, в планината може да е 18:00, ако си ниско 17:00...примерно
2. Доколко подробна е картата, на която маркираш точката, за която дава данни приложението. Има ли такива, които ползват сателитния изглед на гугъл мапс например, там можеш доста точно да сложиш местоположението, което те интересува?
Благодаря предварително, ако някой може да помогне [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: Slivenski   
Дата:   13-03-21 18:37

Нещо такова?

https://www.suncalc.org/#/42.6958,23.3322,17/2021.03.13/18:34/1/3



Публикацията е редактирана (13-03-21 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: geobg   
Дата:   13-03-21 21:21

www.suncalc.org - отлично приложение за планиране на слънцето и сянката.

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: asahi   
Дата:   13-03-21 21:36

1. Съобразява ли приложението околния релеф спрямо съответната гледна точка. Имам предвид, че ако слънцето залязва в 19:00, това е на морското ниво под хоризонта, в планината може да е 18:00, ако си ниско 17:00...примерно
Не. Съобразено е с хоризонта.
2. Доколко подробна е картата, на която маркираш точката, за която дава данни приложението. Има ли такива, които ползват сателитния изглед на гугъл мапс например, там можеш доста точно да сложиш местоположението, което те интересува?
Дотолкова, колкото можеш да го изчислиш с други известни методи.


Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: hotsnail   
Дата:   13-03-21 22:21

Приложенията за телефон имат AR и може да идеш да видиш на терен как ще са нещата..... Оня ден ходих да си набележа местенца за изгрев. Мисля и тази година да опитам една изгревна пролетна сесия. Вярно 5 заранта е малко тегоба ама ако се намери модел да ми позира......стават епични.


https://live.staticflickr.com/869/41002686335_17bc405dcf_c.jpg



ПП На Андройда имам едно SkyMap. Не мога да го хваля или критикувам. Ама показва разни неща. Може да му дадеш време и то ти показва небето в това време с компаса и жироскопа на телефона.. пък ти си съобрази как ще ти дойде кадъра.

Снимката е от Ланина Могила в Лозенска планина с 35-ца. Изгрева началото на Май вече е много на Юг и не мога да хвана мъглата над искъра добре и слънцето....пък то мъглета се оказа по-интересен мотив.....Трябва да сте екипирани да се качите горе по тъмно. Да се подготвите - дрехи, гримове....в кански студ. До горе май пеша или с мотор става. Аз мотор нямам.....



Публикацията е редактирана (13-03-21 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: al.popoff   
Дата:   13-03-21 22:27

Горещо препоръчвам https://www.photopills.com
Замества всички малки апове за планиране на кадри.


Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: asahi   
Дата:   14-03-21 10:04

Планирането обикновено се прави предварително вкъщи и не е необходимо да си ровиш и мажеш в телефона. Ползвал съм подобни на този https://www.suncalc.org/
калкулатори и Гугъл Мапс. Имал съм и неуспешни опити от недобро планиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-21 10:56

asahi с това си мисля, че си ок за градски снимки т.е. да нацелиш подравняване на слънцето с някакви архитектурни дадености т.е. булевард или нещо от сорта....

Ама в планините има растителност, има релеф.... ако се окажеш в 4 сутринта между храстите без гледка... какъв изгрев ще снимаш. какви 5 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: avo   
Дата:   14-03-21 10:59

Идеята не беше да е на телефона, а точно за грубо планиране от вкъщи. Целта е да зная на дадено вече познато с особеностите си и позициите за снимане място откъде ще изгрее слънцето на съответната дата. Мисля че въпросния suncalc.org ще свърши съвсем успешно работа, благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: Slivenski   
Дата:   14-03-21 11:53

Въпросният suncalc.org съществува и като приложение за телефон. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: asahi   
Дата:   14-03-21 12:53

"Автор: hotsnail
Дата: 14-03-21 10:56

Ама в планините има растителност, има релеф.... ако се окажеш в 4 сутринта между храстите без гледка... какъв изгрев ще снимаш. какви 5 лева."

Светът не е идеален и не всички мечти се сбъдват. Затова дай да си говорим за реални неща. Няма софтуерен инструмент, който да ти предскаже гледката от храстите. В Гугъл мапс в режим Terrain можеш да прецениш на каква нмв се намира гледната ти точка, кое ще е над нея и кое под нея. В режим Satelitte можеш да прецениш сред храсти, дървета или камъни ще се намираш. В Show Imagenary и Street View можеш да потърсиш някакви снимки от мястото и да свериш предположенията си. С метеорологичните сайтове можеш да се ориентираш за прогнозата на времето и състоянието на атмосферата. Като за предварително планиране хич не е малко. Ако ли пък нищо не намериш ти остава удоволствието да си първооткривател. Въпреки че не знам дали има нещо неоткрито.

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: jivkojj   
Дата:   14-03-21 13:28

THE PHOTOGRAPHER'S EPHEMERIS ® по принцип има тази функционалност с релефа. Аз даже купих приложението за андроид, но не го намирам вече в плей-стора. Остава да видиш уеб версията дали ще ти свърши работа.

Измежду фичърите:

....

Geek features:

– Find when the sun/moon will appear from behind a hill
– Compensation for atmospheric refraction
– Compensation for elevation above the horizon



http://kira23.co.uk/wp-content/uploads/2019/04/TPE4.png




Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-21 14:04

Разрових се и май с Google Earth Pro т.е. това май е версията дето се инсталира на компютър става. Пробвах я на windows и се вижда изгрева. Вижда се релефа т.е. от дадено място може да видиш как ще дойде спрямо близки планини, върхове, долини. В София се виждат сградите и дори се опитва да им рисува светлосенките......

Как да видим изгрева на Google Earth Pro

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: andiay   
Дата:   16-03-21 00:55

hotsnail написа:

Изгрева
> началото на Май вече е много на Юг

> и не мога да хвана мъглата над
> искъра добре и слънцето....пък то
> мъглета се оказа по-интересен
> мотив.....Трябва да сте екипирани да
> се качите горе по тъмно. Да се
> подготвите - дрехи, гримове....в
> кански студ. До горе май пеша или с
> мотор става. Аз мотор нямам.....
>

>
> Публикацията е редактирана (13-03-21
> 22:27)


Сигурен ли си, че това подчертното е вярно?
Защото според мен бъркаш посоките [smilie8]
От зимното слънцестоене до лятното слънцестоене изгрева и залеза се местят все по на север [smile]
В началото на май, изгрева е вече доста на североизток.

Отговори на това съобщение
 Re: Приложение/програма за ъгъл на слънцето при изгрев/залез
Автор: hotsnail   
Дата:   16-03-21 08:49

andiay естествено си прав. На горния кадър напред е изток. В ляво е Север и дясно Юг. В ляво е слънцето. А в дясно е Искър. Благодаря за корекцията.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »