Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Пейзажен обекив D5300
Автор: gt500   
Дата:   13-03-21 16:50

Здравейте,
Запален съм по преходи и покоряване на планински върхове, а гледаките, които се откриват са зашеметяващи. До миналия сезон снимах с телефон и за тази цел си взех телефон с уж страхотна камера(Samsung S21 Ultra), но качеството не ми е достатъчно. По тази причина се сдобих с D5300 с китов обектив. Та започна търсене на пейзажен обектив, но съм доста объркан, прекалено много неща за съгласуване в сравнително нова тема за мен. Та въпроса ми е може ли да препоръчате обектив, бюджетът е 500лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: hansto   
Дата:   13-03-21 18:10

Преди ползвах една сигма 10-20 и не беше топ в краищата. Може би виж никонския 10-20.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: avo   
Дата:   13-03-21 18:20

Ако отговориш на въпроса що е то пейзажен обектив, може да получиш конкретни идеи. Я някои случаи хубави пейзажни снимки стават с широк обектив, за парите си никонския 10-20, който колегата е препоръчал, е съвсем приличен и ще ти хареса, супер лек и компактен, имам го. Ако отидеш в Родопите обаче, има страхотни гледки,за които ти трябва дълъг обектив, 70-300 на кроп тяло си е дълго. Там най-бюджетния нелош такъв е кропския никор AF-P 70-300 4.5-6.3, нов е около 700, втора ръка ще го намериш за 500 всякак. С него обаче задължително ти е нужен статив, или много стабилна ръка и скорост над 1/250, препоръчително над 1/500. Тези двата заедно с китовия 18-55 ще направят нелошо пейзажно трио, с някой и друг поларизационен филтър. Аз бих взел един на 72мм за 10-20 и бих го ползвал с по един степ даун ринг от 10 лв и на другите. Иначе 5300 е много приятно тяло за мен поне, имах такова докато не го смених.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: lubmiryanev111   
Дата:   13-03-21 18:29

Ако ти е за пейзажи то китовия ти върши прекрасна работа не си харчи парите залудо

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: avo   
Дата:   13-03-21 18:33

lubmiryanev111 , ти отрече цялата пейзажна фотография извън 18-55мм, изказването е несериозно предвид очакванията на потребителите в един специализиран фото форум да получат адекватни мнения на въпросите си

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: uri64   
Дата:   13-03-21 20:39

Е, чак пък да я е отрекъл...с китака могат да се заснемат съвсем прилични кадри.

Но иначе на това никонче могат да легнат добре и Sigma DC Art обективите 18-35 и 50-180 [smile]



Публикацията е редактирана (13-03-21 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: gt500   
Дата:   13-03-21 21:41

Под пейзажни снимки визирам подобни изгледи
https://i.postimg.cc/SN6xDV4P/20200910-130410.jpg


До тук може би правилно съм се ориентирал, защото и аз се бях ориентиал към sigma 10-20 и 70-300?

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: asahi   
Дата:   13-03-21 21:42

"Автор: lubmiryanev111
Дата: 13-03-21 18:29

Ако ти е за пейзажи то китовия ти върши прекрасна работа не си харчи парите залудо"

Те тука е истината. Ама ако искаш да си купиш нов обектив никой няма да те спре. Само не го наричай пейзажен, че ще се посмеем за твоя сметка.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: fragranse   
Дата:   13-03-21 22:59

much more to see


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: dinio84   
Дата:   14-03-21 18:03

Какъв обектив? Ами помисли си с какво те ограничава китовия - там е отговора. Панорама като тази по-горе можеш спокойно да направиш с 18-55. Аз бих се насочил към нещо по-дълго [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: gt500   
Дата:   14-03-21 18:28

Китовия не ми се струба достатъачно остър/рязък, а и не вярвам, че може да има нещо универсално в какъвто и да е аспект.
Всъщност колко по-добра картина мога да очаквам от 10-30 или обектив, който да усетя разлика е много над бюджета?

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-21 18:54

За Никони 3ххх и 5ххх само Никонски широки. Другите, макар че често за пейзажи не са толкова добра идея. Макар че бих заложил на Токина 11-16, 11-20, 14-20 като една идея по-добри като картинка от Никонските. Иначе 10-24 на Никон е моят фаворит от марковите обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: sherbit   
Дата:   14-03-21 20:24

[smilie5] Сега виж профилите на съветниците и си харесай пейзажи ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: dinio84   
Дата:   14-03-21 22:16

[smilie5] Сега виж профилите на съветниците и си харесай пейзажи ;)
Мнооого му помогна на автора - заради твоето мнение утре отива да си купи стъкло [smilie18]
Ако човекът имаше отговор на въпроса си нямаше да пита, освен ако не е пуснал темата ''лаф да става''

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: sherbit   
Дата:   15-03-21 08:23

Заради едни и същи непрестанни всезнаещи "професори" този форум се обезличи. Още веднъж казвам: виж с какво снимат хората, които могат. От писалите такъв е само avo .

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: ipolit   
Дата:   15-03-21 10:28

С широк обектив ако снимаш това, което си показал като пример, ще изглежда като заснежена поляна с локва.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: dinio84   
Дата:   15-03-21 12:42

Не снимам с Никон и нямам идея колко е добър китовия, но не вярвам позатворен на бленди 8 - 11 да е чак толкова зле за пейзаж..
Преди да си купиш ултра широк обектив, прочети как се ползва и какво е компресия на полето. Идеята ти навярно е да си вземеш такъв обектив само и само да можеш да вкараш повече в кадъра. В планините наистина има страхотни гледки, но нещата не винаги се получават добре по този начин.


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: wwwuser   
Дата:   15-03-21 13:02

Продавам една Tokinav11-20mm f/2.8 основния и недостатък е, че е за кроп сензор. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: Satsan   
Дата:   15-03-21 13:47

Боже...никой не чете, никой не се интересува от информацията за неговата си тема. Очаквате някакви конкретни предложения.. и те са ТЪПИ. Извинете за откровенността!
Прочети друга подобна тема ТАЗИ.
Може пък нещо да научиш. За обективите за пейзажи и за начини за снимане на пейзажи и то от колега-професионалист. Освен, че мисля тази тема за майтап ...друго не се сещам.
Въпреки това, заради онзи един процент вероятност да не е майтап пиша.
Твоят апарат има режим "ПЕЙЗАЖ". В този режим можеш да регулираш воденето на снимането/пейзажа. От ляво надясно или обратно и отгоре надолу или обратно. Ако водиш снимането от ляво надясно апаратът се държи вертикално.
Точно така е постинат посочения от теб кадър. И в такъв случай можеш да ползваш всеки обектив.
Широките кривят, кой по-малко, кой повече и се губят детайли.
Освен това се ползват филтри и стативи. Да не говорим, че има специзлизирани ГЛАВИ за пейажи, но са скъпички за ...Д 5300.
Въпреки големите амбиции се започва от четене на УПЪТВАНЕ за Никон Д 5300. ЕТО... Сваляй и чети.
Поздрави и успех!



Публикацията е редактирана (15-03-21 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: io_bs   
Дата:   15-03-21 14:26

gt500 написа:

> Здравейте,
> Запален съм по преходи и
> покоряване на планински върхове, а
> гледаките, които се откриват са
> зашеметяващи. До миналия сезон
> снимах с телефон и за тази цел си
> взех телефон с уж страхотна
> камера(Samsung S21 Ultra), но качеството не
> ми е достатъчно. По тази причина се
> сдобих с D5300 с китов обектив. Та
> започна търсене на пейзажен
> обектив, но съм доста объркан,
> прекалено много неща за
> съгласуване в сравнително нова
> тема за мен. Та въпроса ми е може ли
> да препоръчате обектив, бюджетът е
> 500лв.


Вечният въпрос какво е пейзажен обектив [smilie5]

Както се очакваше, отговорите са всякакви. За някои пейзажен обектив автоматично означава ултраширок. Работата е там, че дългофокусният също не е за подценяване и е по-„лесен“ за употреба.

Ултрашироките могат да пресъздадат сцената по наистина драматичен начин, но само ако на преден план имаш интересен обект. Ако просто така снимаш цялостта на пейзажа, ултраширокият ще сбие обектите (върхове и т.н.) и ще ги направи да изглеждат миниатюрни, което няма да ти помогне много.

А в крайна сметка китовият е предостатъчен... Последната година, когато ходя на еднодневни походи и целя да нося колкото може по-малко багаж, си нося само китовия 16-50mm и ми върши чудесна работа. Ако толкова ми се прииска да снимам целия пейзаж, просто нащраквам една панорама.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: kvakioh   
Дата:   15-03-21 19:05

Зуумовете широки са си ок. Като топ бих заложил на Токина 14-20/2- нито е толкова широк, но пък е най-светъл, остър и с отлични цветове при крайната картинка. Цената е висока обаче.
10-20 Сигма в този случай не. Ако се намери Никонския 12-24 изгодно- това ще е също добре.
За това дали има пейзажи в профила или не- понякога нещата са извън форума. Снимам пейзажно всяка седмица, но не виждам защо да пускам често тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: Alsand   
Дата:   15-03-21 21:07

Не познавам обективите за Никон, защото съм канонджия, но не слушай съветите на тези, които ти обясняват, как с китовия, всичко е точно. Не, не е. 18-55 мм на кропка са недостатъчни в много от случаите. Помисли си за някой 10-20 мм. Ще видиш, че няма нищо общо с китовия, нито като острота, нито като възможност да обхванеш нужното за един пейзаж. Към него задължително си купи и поляризационен филтър. Чети повече книги и разглеждай майсторската пейзажна фотография. Не се ограничавай с Фото Форум, в никакъв случай. И снимай повече!

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: io_bs   
Дата:   16-03-21 00:09

>нито като възможност да обхванеш нужното за един пейзаж

Кое е нужното за един пейзаж?

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: dinio84   
Дата:   16-03-21 02:49

gt500, ако все още следиш темата си, може да погледнеш тези кипове:
https://www.youtube.com/watch?v=t3A3SnPFPk0&t=68s

https://www.youtube.com/watch?v=HG-vPzrEONM

Ще ти се поизяснят някои неща за дължини и перспективи. На английски са. Майк Браун е човекът, от който научих доста неща в началото.. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: Alsand   
Дата:   16-03-21 08:30

Автор: io_bs
Дата: 16-03-21 00:09

Кое е нужното за един пейзаж?


Пейзажният обектив дава неща, които няма как да получиш от сглобяване на панорами. Предполагам, че знаеш по какво се различават широкоъгълните обективи от останалите?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »