Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   01-03-21 18:37

Здравейте.
Моля за съвет/мнение, за това, какво мога да направя за да ми се получават по-хубави пейзажи. Снимам с никон д7500 + 35/1,8.

Сега сезона е такъв, че в далечината всичко сивее, няма зеленина и пътуванията ми са все при неподходящо слънце (обедни часове) - тия неща ги осъзнавам. Но си гледам снимките и сякаш са много постни, а реално пейзажа е много наситен и впечатлява с обем и цветове.
НО аз много явно не мога да пресъздам дори минимално усещате за това.
Четох за нд филтри и т.н., но не мога да инвестирам тия суми само за хобито.
Въпроса ми е ...какво да правя за да имам по наситени в цветово и динамични снимки? Като ги зумна и все едно гледам всичко сиво. Отделно ме е яд, че в социалките се губи цялата магия, но за това няма какво да се прави.
Ще съм благодарен и на някакви ключови думи, подходящи, с които да ровя в нета, за колегите които нямат време да пишат много.
Благодаря предварително.

https://postimg.cc/gallery/02DzBXn

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 19:03

Просто си е такова времето сега, изчакай да се появят листата и цветовете на дърветата.Снимай в по-широкия край на обектива, така ще си по близо до обектите в композицията.Другото което е че, сега въздуха е изпълнен с влага и като приближиш зума отдалечените обекти не се виждат толкова ясно. Зимата е трудно да снимаш цветно, повече преобладават чернобялото и сивото.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 19:09

Сега видях че, си с твърд обектив. Вземи нещо от сорта 16-80 или твърд по-широк 16 или 14. Сегашния е по-подходящ за портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: korn   
Дата:   01-03-21 19:13

Пробвай с HDR обработка, но гледай да не прекаляваш. Трябва да не си личи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 19:20

Има и много теми как се снима пейзаж. Един пример е че, трябва да има преден план, главен обект на снимката и фон. Така както се вижда на снимките ти, все едно си снимал само фона. Предният план и обекта са някъде долу извън снимката. И си трябва познания по фотошоп, ама не прекалява с плъзгачите.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Yog   
Дата:   01-03-21 19:25

Бичи яко saturation и vibrancy, да стане небето лИлаво и света инстаграмски! [smilie5]

Ето я твоята снимка с набичени цветове [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 19:26

https://foto05.com/article/sveti-za-snimane-na-peyzazhna-fotografiya

Просто напиши снимане на пейзажи в гугъл и само желание за четене да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: EmiliqnD   
Дата:   01-03-21 19:27

В мрачно и студено време в зимния сезон може да пробваш да снимаш черно бели пейзажи сутрин когато е мъгливо.Снимаш черно бяло ,за да ти е по лесно да виждаш крайния резултат.После RAW файла пак може да си го направиш цветен.Но в такова тегаво време без слънце черно бяло може да ти хареса повече.Но сутрин резутатите ще са по-добри.



Публикацията е редактирана (01-03-21 19:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Vinsent   
Дата:   01-03-21 19:42

Замъгляването във фоновете (не на фокус и с избледнели цветове) е открито в изкуството още през следновековието, приписват го на Леонардо Да Винчи, нарича се "въздушна перспектива", въпреки че във фотографията царува разбирането, че се снима с максимално затворена бленда, та всичко да е ясно дефинирано. [beer][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Yog   
Дата:   01-03-21 19:53

Реално, на максимално затворена бленда, изображението е по-меко, заради дифракцията. Горе-долу след f/11 започва да си личи, а след f/16 става съвсем видимо. Това на фул фрейм. На кроп сензорите е дори по-рано.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   01-03-21 20:17

Благодаря на включилите се колеги..
Аз май снимах макс на ф8.
За композиция на кадъра не питам, то си е ясно че съм стрелял на поразия . С малки дразнители и изнервена жена заради гадното време нямам претенцията за нещо по различно.
Благодаря на включилите се..

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: georgievmladen   
Дата:   01-03-21 20:26

Привет, като за начало си свалете мобилно приложение което да ви подсказва кога е синия и златния час, за по просто снимайте преди и малко след изгрев-залез. Второ за по-добри резултати си купете широкоъгълен обектив, трето и с това ще приключа , но има и много още, снимайте в raw и после обработвайте, трябва и подходящ монитор. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: nyamago   
Дата:   01-03-21 20:31

Снимките ти не са лоши - искат малко обработка. Всички пейзажи искат. Дори 'великите майстори', които се кълнат как всичко им идвало право от камерата и мразят Фотошоп - и те пипват тук-там по някоя корекция, не ги слушай [smilie6]

Научи основите на някоя обработваща програма и си поиграй със суровия материал, който си наснимал. Самото снимане на пейзажи си има много тънкости, но те се учат с време и опит. За начало - всички можем да 'щракнем' някоя впечатлила ни гледка, после въпросът е да я покажем добре.

Като изключим следенето на метеорологичното време и на светлината с месеци, ставането в 3 сутринта, за да си там по изгрев и други подобни 'задължителни' неща от букварите по пейзажна фотография - може дори от невзрачни снимки в лошо време да се получи по-прилична визия. И тя не е нужно да е с кичозно пренаситени цветове, може и да са по-приглушени - и пак да са цветове. И присъствието да идва също от контрасти, светлина и сенки, рязкост и 'мъгливост' и други неща, които вече си хванал дори без да знаеш.

Безсрамно ще предложа и мой пример за по-'цветен' вариант без сатуриране на цветовете:
https://live.staticflickr.com/65535/50993918392_dac6f650d7_k.jpg





Публикацията е редактирана (01-03-21 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   01-03-21 20:55

Пробвай и с Luminar - ефектите може и да ти харесат.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: asahi   
Дата:   01-03-21 20:56

"Автор: aab72aab
Дата: 01-03-21 19:09

Сега видях че, си с твърд обектив. Вземи нещо от сорта 16-80 или твърд по-широк 16 или 14. Сегашния е по-подходящ за портрети."

Ей така се раждат градските легенди. За да не ставам банален няма да показвам пейзажи с 200 милиметров обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: uri64   
Дата:   01-03-21 20:58

Южаст направо![smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   01-03-21 21:02

Аз като видях на място какво показва дисплея загрях че няма да са ок снимките и щракнах и 1 кадър на роу но.. не мога да смогна да отделя време за обработка но явно ще се наложи.
Пак със закъснение ми светна, и то от коментара по-горе, че размазването се дължи на неподходяща бленда все се чудех що така мазни. Ама нали все да сме гъзари на голямата бленда..
Като казвате, по-широк обектив, колко широк, 24 или да слезна до по-надолу? Аз по презумпция ги избягвам заради кривенето или поне това съм разбрал на теория , не че съм снимал с такъв..
Трябва ми нещо по- универсално, нали като ми кажат моите снимай да им направя квфа и да ме оставят да си щракам пейзажа.. а не да ровя да сменям тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: asahi   
Дата:   01-03-21 21:06

Въздушна перспектива - размазване на далечината в следствие на водните изпарения или топлинното движение на виздуха.
Тонална перспектива - избледняване на цветовете в следствие на твърдите примеси във въздуха.
Могат да се борят с наблюдаване на мястото, климата и прогнозата за времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   01-03-21 21:26

ето един пример с Luminar - малко е пресилено май....

https://ibb.co/5TXGW2d

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Slivenski   
Дата:   01-03-21 21:29

Ама, то не е само въпрос на камери, обективи, филтри, бленди, обработки и прочие.
Трябва и съответните ПРИРОДНИ условия, за да стане хубав пейзаж.
На показания пример има мараня, облаци или каквото е там.
И светлината пада под кофти ъгъл.
Няма как да стане хубав пейзаж.
Затова хората стоят с часове, та дори с дни, за да хванат съответна светлина и въздух.
Успех! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   01-03-21 21:30

https://ibb.co/5TXGW2d



Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   01-03-21 21:45

Ввсеки е минал през подобни въпроси и проблеми. Спокойно!
Аз какво бих направил:
1. Купувам си филтри. Не кръгъл който се монтира на обектива. НЕ!
Купувам си държач на филтри и квадратни филтри. Те са 3 в комплект и
създават повече от 6 възможни комбинации. Цената им заедно с држача е под 50 лв. Така поне ярко синьото небе ти е осигурено без обработка. Всички останали цветове са много по-наситени естествено, но по синьото небе се усеща най-добре.
2.Снимам в златните часове или когато няма ярко слънце. Ти си снимал около обяд или след обяд. Тогава има мараня и няма как да изкараш хубави цветове и чист хоризонт. А тази крепост (Асенова) позволява много богати цветове.
3.Не бих "скочил" в дълбокото (фотошоп). Изхождам от въпросите ти.
Бих взел някоя по-олекотена програма и там бих си поиграл с корекции.
Има си Никонска програма (забравил съм коя). Тя за твоето ниво е предостатъчна за обогатяване на кадъра. И цветово и контраст и наситеност и...всичко.
Примерно тази
Успех!
П.С. Научи си възможностите на апарата. Научи как да ползваш HDR функцията. Настрой си тази функция... приерно 5 кадъра през половин стъпка. Така най-тъмните и най-светлите участъци от кадъра стават много по-добре. И ето ти прекрасен пейзаж - нямаш светли и тъмни участъци, имаш богати цветове преди обработката и за обработка ти остава индивидуалното усещане какво да пипнеш. Излишно е да казвам да позваш статив, бленда около 11 ти е достатъчна за да е на фокус всичко и това е. Има много други пинизи за велики пейзажи, но ...щом се колебаеш за филтрите явно трябва да спра до тук. Успех и да покажеш същия кадър с филтри и HDR функция.
[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (01-03-21 22:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 22:07

[shtrak]



Публикацията е редактирана (01-03-21 22:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 22:09

https://photo-forum.net/i/2345776

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 22:28

asahi
Ами не показвай, темата и без това не е за твои снимки.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »