Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Да си съавтор на намерена фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   23-02-21 11:52

Случвало ли ви се е да намерите фотоапарат с вече зареден филм?
Да започнете да снимане и да установите, че филмът вече е бил сниман?
На мен ми се е случвало преди 15 години да си купя ролка супер8 ОРВО диапозитив цветен, да снимам и да установя, че има още един сюжет върху моя. Това, обаче, не е интересно.
Във фотографията има жанр "намерена фотография" - даже се правят изложби :)


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-02/1614038259_m0000-014-014.jpg



Тук един млад автор е поровил из Мола на Малашевци, снимал е и е получил този резултат.

Кой е автор на кадъра? Съавтор ли е неизвестният фотограф преди вас? Кой е авторът на намерената фотография?


Отговори на това съобщение
 Re: Да си съавтор на намерена фотография
Автор: Ctudio5   
Дата:   23-02-21 12:15

Какво значение има авторството! Това е суета. Автор на добрите кадри е съдбата, която ти ги е пратила, особено намерените.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си съавтор на намерена фотография
Автор: yakumo   
Дата:   23-02-21 13:45

Напоследък много нашумя този "жанр". Изложби, книги, архиви... Интересно и забавно ми е.

В същото време обаче за мен не е етично да се показват подобни фотографии, особено с цел трупане на личен имидж и евентуално финанси. Как стоят нещата от юридическа гледна точка, не знам. Предполагам е ОК, щом се прави толкова масово, че има вече и световни звезди, събиращи стотици хиляди чужди снимки с такива цели.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си съавтор на намерена фотография
Автор: khan--tengri   
Дата:   23-02-21 19:06

Аз мисля, че щом някой е изхвърлил апаратчето с лентата, значи се е отказал от авторството. Логично правата отиват в ръцете на търговеца, който е изровил апаратчето от боклука. Щом си се спазарил и разплатил с него, значи си купил правата. Оттук нататък етиката ти дава право да правиш каквото си искаш с кадрите. Представете си, има ломографски филми със специално напечатани дефекти. Хората ги купуват заедно с правата да снимат върху вече напечатаните изображения и е също толкова етично да се показват получените фотографии.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си съавтор на намерена фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-02-21 16:15

Много, много добър проект може да стане!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си съавтор на намерена фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-02-21 10:49

Абсолютно съм съгласен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »