Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Монтаж?
Автор: redone   
Дата:   24-12-20 10:03

https://photo-forum.net/i/2330646

Доколко, според вас, тази снимка е реална? EXIF данните са особено интригуващи. Може и да има начин да се направи такъв кадър с тази техника и настройки, и ще се радвам да го науча [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: quazimodo   
Дата:   24-12-20 10:26

redone написа:

> https://photo-forum.net/i/2330646
>
> Доколко, според вас, тази снимка е
> реална? EXIF данните са особено
> интригуващи. Може и да има начин да
> се направи такъв кадър с тази
> техника и настройки, и ще се радвам
> да го науча [shtrak]


Третия ред на екзифа отговаря на въпроса почти изцяло[beer] По-важно е дали авторът на снимката е автор и на двата използвани кадъра[smilie18]

Авторът се е регистрирал във форума на 20.12. т.г.[smilie11] [smilie11] [smilie11]



Публикацията е редактирана (24-12-20 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: Djoro   
Дата:   24-12-20 10:50

Днес ми се пише, изгониха ме от кухнята.
В изкуствата няма понятие реално/нереално.Има понятие въздейстие.Натуразлизмът отдавна е изгонен. Посоченият кадър е прекрасен.Ако един фотограф като види кадър и не знае как е направен..
Ето и една водеща мисъл:
„Изкуството няма право на съществуване, ако се ограничава само да възпроизвежда действителността, дублирайки я безсмислено. Неговата мисия е да създаде един въображаем хоризонт."
/Хосе Ортега и Гасет /
Весели Празници Ви желая!



Публикацията е редактирана (24-12-20 11:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: redone   
Дата:   24-12-20 11:13

Ами, аз наистина не знам как се снима млечен път на Ф22, исо 100, с 100 мм обектив, на 15 секунди експозиция (!)откъм морето и затова пуснах темата, с надеждата някой да ми разкрие тайната ;)

А що се отнася до реално/нереално, особено във фотографията, аз лично намирам разлика между стакване на кадри, цветови корекции и откровен фотомонтаж. И ако няма значение дали кадърът е реален или не, защо тогава стотици хора стават посред нощ да дебнат изгреви, звезди и прочие, вместо да си ги бутнат дигитално в удобно за тях време от деня?

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: lamerko   
Дата:   24-12-20 11:15

Подобни кадри са си монтаж, но не значи непременно груба манипулация. Ако няма манипулация на композицията, чужди елементи, вграждане/премхване на обекти - за мен не се води монтаж. Включително и стакване на стар трейлс.

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: redone   
Дата:   24-12-20 11:24

Точно това ме заинтригува, снимка с тези настройки, направена по обяд, според данните, до каква степен би могла да е реална [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: Djoro   
Дата:   24-12-20 14:46

Ако някога направите авторска изложба и човек с/без фотоапарат започне да Ви коментира снимките, че цветовете не са реални или започне да Ви задава въпроси къде е това, а ма с какъв фотоапарат снимате, а ма моделът как се казва (може и да е жена му, при мен не я позна, случи ми се) дори само при един такъв въпрос и опит за диалог между двама Ви,
просто се извинете , че спешно трябва да отидете до тоалетната.
Весели празници на всички, успех творчески Ви желая!

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: redone   
Дата:   24-12-20 17:31

Ясно, значи, ако снимам Александър Невски, и сложа такъв млечен път за небе, това си е съвсем нормална и достоверна фотография, така ли излиза? Мерси, голям камък ми падна от сърцето, вече няма да се притеснявам, че небето не ми е излязло добре на снимките [smilie5]

Весели празници [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: nyamago   
Дата:   24-12-20 17:31

Не ме интересува как е направена технически, гледам снимката като картина (в галериите не търся данни за използваните бои и четки). Така погледнато, тая картина естетически не ме запленява, бързо бих я подминал ако не беше тая тема.

По случайно съвпадение днес четох една фотографска статия: "Вие техник ли сте, или художник?" Във фотографията има място и за двата вида, някои дори се опитват да бъдат и двете. Може, но не по равно - човек следва да има ясен приоритет за постигане на нещо ценностно. Иначе става като с двата стола: много кофти е когато у някой фотограф и техникът, и художникът са слаби [smilie2]

Весела Коледа на всички! (Доколкото не е забранена от властите) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: lamerko   
Дата:   24-12-20 18:04

Ако небето си е от същата позиция, със същата техника и параметри - какъв е проблема? И... достоверна фотография? Осмелявам се да предположа, че автора на въпросната снимка не е избрал документалният жанр...

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: Raffito   
Дата:   24-12-20 18:42


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-12/1608622905_18_99.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: b0bb0   
Дата:   24-12-20 20:59

Технически, брегът е сниман в посока почти юг. Млечният път е в района на съзвездията Стрелец и Скорпион., но когато тази част от Млечния път е на юг, трябва да е наклонен в тази посока \ а тук е в посока /. Трябва да се завърти на 90° по часовника. Значи снимката, ако пренебрегнем всичко друго, е монтаж :) Което и без този разбор си е ясно де :)

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: serjy   
Дата:   24-12-20 22:42

ако нямаше екзиф нямаше да я има тая драма [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: asahi   
Дата:   24-12-20 23:06

В този случай ако знаеш къде да гледаш веднага се открива монтажа. Не е от майсторските изпълнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: AsahiPentax   
Дата:   24-12-20 23:34

С новия Фотошоп 2021 това става с няколко клика на мишката: https://www.youtube.com/watch?v=cdjsUlOxvrU

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: nyamago   
Дата:   24-12-20 23:51

Още преди година (и доста преди ФШ да има тая способност) пуснах един подобен монтаж, после периодично и 2-3 други (не астро, но с части от друг кадър).


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-01/1578703923_astrovalley.jpg


https://photo-forum.net/i/2268312

ОБАЧЕ (!) винаги ги слагам в 'Експеримент', ясно подсказвайки, че 'нещо е правено тук' и без претенции за автентичност. И в коментарите сме разменяли многозначителни 'намеци' с познавачи, бързо разбрали какво гледат...

И пак ще го правя като дойде сгода, не мисля да е грях [smilie6]



Публикацията е редактирана (24-12-20 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: Драгончик   
Дата:   25-12-20 00:04

На мен линка не ми се отваря нещо. Цъкам на линка, ама не ми се отваря. Да не е монтаж?

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: CDman   
Дата:   25-12-20 12:13

Напишете "млечен път" в гугъл-изображения и ще ви излязат много такива снимки. [smile]

ЦЪК


Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: Djoro   
Дата:   25-12-20 17:21

Много хубава тема, възхитен съм от познанията на звездната карта и приложението и в този прекрасен пейзаж. Другият път Авторът да завърти огледално по хоризонтала или вертикала небето, че критиците да правят челни стойки при идентифицирането на звездите на небето.
Сега очаквам коментарите на гинеколозите в кадрите „NUDE", сигурно ще научим интересни неща за интимните части на моделите, интересно ще е.

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: swqaz   
Дата:   25-12-20 21:05

... И курвите да критикуват стрийта ????

Доста спрели обитават мястото ????

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: serjy   
Дата:   25-12-20 21:52

мене снимката ми харесва и грам не ми дреме монтаж ли е и дали е в правилната категория.

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   27-12-20 12:24

Определено липсва естетика.Няма значене дали е монтаж.Може да участва в някое конкурсче.

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: Raffito   
Дата:   27-12-20 12:54

Ето още една подобна снимка...[smilie7]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-12/1609062595_mvm06582-median-copy.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: новичок   
Дата:   27-12-20 13:01

Ако някой си мисли че това са звездите и "млечния път",... ами греши! Това са токсични нажежени газове и пепел от "големия пожар" в цеха за пластмасови лодки "мичуринки"!
п.п. Първата снимка имам предвид!



Публикацията е редактирана (27-12-20 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Монтаж?
Автор: Raffito   
Дата:   27-12-20 13:07

Снимката я копнах от Албум-нови предложения и е на

Mihail Minkov
takama ......[shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »