Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Запис на аудио към видео
Автор: ipolit   
Дата:   05-12-20 08:35

Здравейте,
имам нужда от помощ за техника за правене на клипче с отделен микрофон.

Откак почна коронката, реших да си поприпомня как се свири на китара. Купих си нелоша класическа фламенко китара и вече горе-долу влязох в час. Напоследък усещам един порив, който ме подтиква да увековеча творчеството си за бъдните поколения на видео.
Само дето си нямам идея как да стане тая работа, особено по отношение на записа на звука.

Условието е да стане с възможно най-малко пари и да има що годе прилично качество на звука.
На първо четене имам 3 варианта:
1. Да включа някакъв микрофон към телефона си и да записвам с телефона.
2. Да включа някакъв микрофон към фотоапарата си (за целта мисля да използвам Canon 600D, понеже има въртящ дисплей и дистанционно управление) и да записвам пак направо
3. Да полвам компютър с отделен запис на звука и да синхронизирам с клипче, записано с фотоапарата или телефона. Тоя вариант най- не ми допада, щото не ми се занимава да монтирам допълнително. При тоя вариант явно има подварианти като да включа микрофон към компютъра или да ползвам отделно устройство, към което да включа микрофона и на което да се записва, и после да свалям записа.

Моля предложете какво да си купя. Мисля, че най- ми допада вариантът с микрофон към фотоапарата, понеже ще мога да го сложа на статив и си го насоча накъдето искам. И вариантът с телефона не е лош, ама там трябва да мисля и как да закрепя телефона.

Изискванията ми към микрофона са да е на около поне 30-40 сантиметра от китарата и да не е нещо скъпо.
Четох на едно място, че било хубаво да се използват 2 микрофона за стереозапис, но имало възможност да се прави с един микрофон моно и да се дупликира за стерео, тъй или иначе аз ще записвам само китара, няма да пея.

Склонен съм да отделя около 500 лв, ама предпочитам да са наполовина.

Предварително благодаря за помощта.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: stef7   
Дата:   05-12-20 09:07

Ами зависи какво качество на звукозаписа е ОК за теб. По професионално това се прави както си описал във вариант 3. Като за целта се използват специални карти/устройства за запис на звук + качествени XLR микрофони. Могат да бъдат повече от един и съотвено записа на звук да е на повече от една пътечки.

Пример с такива карти / устройства за запис. Цените на някои са съвсем прилични:

7 Best Sound Cards for Music Production 2020

Top Best Sound Cards For Music Production 2020

Синхронизирането с видеото на звука и монтирането е много лесно. Повечето програми го правят автоматично, но не бива да забравяш че камерата ти също трябва да записва звука. После програмата за видео редактиране автоматично напасва двете - звука от камерата с този на външното звуко записващо устройство. Изтриваш този от камерата и готово. Под 5 мин работа.

Инак може и със смартфон, отново зависи какво качество е ОК за теб. Но повечето сериозни любители а и професионалисти използват това което си описал като вариант 3.



Публикацията е редактирана (05-12-20 09:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: ipolit   
Дата:   05-12-20 09:21





Публикацията е редактирана (05-12-20 09:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: ipolit   
Дата:   05-12-20 09:29

Всъщност въпросът ми е по-скоро какъв микрофон трябва да си купя и по възможност да мога да го пъхна в 3,5 мм дупка.
Повечето, които ми изглеждат да свършат работа са USB. И при това положение вариантите ми за включване към телефона или фотоапарата отпадат.

Мисля за нещо такова

https://s13emagst.akamaized.net/products/19635/19634537/images/res_d2c08ec739f5f4595bf2e9067a23ecd1.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: ipolit   
Дата:   05-12-20 11:14

Гледах разни ревюта до сега и за ето този RODE NT USB MINI казват добри неща.


https://static.bhphoto.com/images/images500x500/rode_nt_usb_mini_usb_microphone_1581932312_1540109.j


https://static.bhphoto.com/images/multiple_images/images500x500/1581931817_IMG_1318472.jpg



Микрофонът е с USB-C изход. Връзват ги към iPad директно, но мисля, че с телефон няма да стане, защото телефонът няма да може да го захрани ако е активен (никъде не пише дали му трябва ток).
Ще го ползвам с компютър да кажем.
И възниква следния въпрос. Микрофонът има изход за слушалки като монитор. Мога ли да ползвам този изход и с двупосочен 3.5 мм кабел да го вкарам във вход за микрофон на фотоапарата или на телефона? Ще го захраня отделно със зареждачка за телефон на USB-C ако има нужда от захранване. Но дали през този изход се прецаква качеството?

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: ruil4o   
Дата:   05-12-20 12:19

Виж zoom h1, мисля че ще ти е напълно достатъчен. Може да се включи към камерата и компютър, както аудио интерфейс.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: ipolit   
Дата:   05-12-20 13:42

Май това ще е, гледах едно клипче с класическа китара, звучи хубаво. Аз ако успея да докарам нещо такова ще си ударя г-за в тавана.

https://www.youtube.com/watch?v=7rO6-qlgmyw

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: nyamago   
Дата:   05-12-20 14:38

Точно такова решение щях да предложа, защото ти решава проблема "камера или телефон или компютър" - нито едно от тях. Устройствата Zoom не са просто и само микрофон(и), а пълноценно портативно звукозаписно студио. При това с неочаквано добро качество, дори на стари и евтини модели като Н1. Ще имаш музикантски качествен звук, защото музиката ти е главното в проекта, не видеото.

После синхронизирането става просто както @stef7 го обясни по-горе.

Успех! [cool]

П.с. И като стане готово, пусни линк да го чуем!



Публикацията е редактирана (05-12-20 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: patzo   
Дата:   06-12-20 00:13

Зумчето Н1 го бива, но Zoom H4N Pro e по-добре, моя го взех само за 100 на лева чисто нов, но това беше чист късмет. В него може да включиш допълнителни микрофони. Не че неговите са лоши, но с допълнителни кондензаторни микрофони с голяма мембрана е по-добре за китара. Да, най-евтиния вариант е Н1. Със външна Звукова карта и кондензаторен микрофон също е добре - ако не ти трябва мобилност също е вариант. Но при всички случеи ще трябва да се монтира звука в видео редактора - което като свикнеш е минутки. Ето едно клипче записано с евтина звукова карта втора ръка и 2 кондензаторни микрофона и двата втора ръка за по 100 на лева от ибей. https://youtu.be/cb3yKRsu8E8
Zoom Н1 вече не се произвежда H1N e модела с който е заменен - почти еднакви са втория има по-удобни бутони.



Публикацията е редактирана (06-12-20 00:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: nyamago   
Дата:   06-12-20 01:40

^ Дует Пеневи! [smilie24] [cool]

Така, де - уж беше за видео темата, а си дойдохме на думата. Малко по малко и други ще си признаят, и току виж сме си отворили музикантска темичка, за да не спамим тук?

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: ipolit   
Дата:   06-12-20 11:27

Вчера поръчах Zoom H1n от динафос, дано го имат, че се оказа много сложно за намиране. Благодаря за съветите. Като запиша нещо, дето не е пълна излагация, ще покажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: lamerko   
Дата:   06-12-20 18:06

Хм... аз съм музикален инвалид, но все пак се оглеждам за нещо такова. Идеята ми е да записвам звуци - от природата (морето, рекички, птичета разни в гората...), градски мотиви. Гледах сравнения между H1 и H5, като определено H5 вади повече, може би заради по-добрите усилватели, не знам. Гледам обаче, че е излязал и по-нов модел H4nPro, за който не намерих директно сравнение. Вярно, че 4-ката би трябвало да се води по-нисък клас, но пък е по-нова - не знам дали няма нещо подобрено спрямо H5. Не е модулна, но едва ли ще купувам модулните микрофони. Цената обще взето почти една и съща.

H4 има ли някакво предимство пред H5? Вградените ефекти не ме вълнуват...

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: xaerial   
Дата:   06-12-20 18:34

@lamerko: Zoom за такава работа най-добре от F серията някой, малките си шумят доволно всичките, особено пък ако се поизпънат преампите за някакви тихи звуци.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: nyamago   
Дата:   06-12-20 20:58

@lamerko: Зависи за какви цели са ти тия звуци. На открито обикновено отношението сигнал/шум е много неблагоприятно, от местни нежелани шумове (звуци) много преди да влязат в действие вътрешните шумове на електрониката. Вятър, триене на дрехи и ръце-крака, всякакви звуци от природен и човешки произход, които са различни от твоя търсен звук и му се пречкат (а често са по-близо)...

За това вградените микрофончета на джобните записвачки не вършат работа, ще ти трябва външен микрофон, т.е. вход за такъв (не 3мм жакче, а нещо по-професионално, поне 6мм жак, за предпочитане балансиран XLR, защитен от кабелни шумове). Сигурно ще ти е нужен специален микрофон със силно насочена характеристика, и/или с акустични приставки, които му придават такава...

Изцяло друг спорт спрямо записването на музикални изпълнения. Не съм се занимавал с това, но съм сигурен, че си има общности и сайтове за много запознати и напреднали хора в именно такива записи.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: PieroBG   
Дата:   06-12-20 22:27

От години ползвам Zoom H2N и си ми върши перфектна работа. Може да записва многоканален звук.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: patzo   
Дата:   07-12-20 11:30

Едва ли има разлика между H4nPro и H5 в преампите и чуваема разлика във вградените микрофони. H4 е много стара версия след него е H4n и после H4n pro. Като последния спрямо предишния са подобрени преампите. Инъче между H4nPro и H5 сигурно осезаемата разлика е само това че на петичката се сменят вградените микрофони. Аз имам H4nPro и съм доволен, но рядко го ползвам със вградените микрофони за музикантски неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: lamerko   
Дата:   07-12-20 12:49

Няма да го използвам за музика - просто за звуци на открито. Гледах клипчета, правени с вградения XY микрофон и косматия ветробан (явно ще е задължителна покупка) - стори ми се доста добре. При директно сравнение между H1 и H5 - разликата си беше осезаема. Гледах и за F серията - като размер само F1 ми се вписва, но пък май никъде не намерих да го препоръчват точно него [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: ipolit   
Дата:   08-12-20 15:03

Днес ми пристигна рекордера, изглежда готин, ама туй дето си мислех да го правя, няма да стане толкова лесно.
На средно ниво на чувствителност хваща как дишам. Звукът от плъзгането на пръстите по струните също се чува много силно. Хваща и фоновите шумове, които си мислех, че са нечуваеми. Ще го тествам с шумоподтискане, ама нямам особени надежди.
Записах тайно в офиса набързо едно парче на служебната ми китара (която е смотана и не работя китарист, ами си я държа под бюрото).
Ей го де е, ама внимавайте някои звуци да не ви повредят ушите

https://soundcloud.com/krasimir-kirev/malaguena



Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: Han_Solo   
Дата:   08-12-20 17:50

В това което е на линка има доста силен шум, като от прекалено усилване, хванах едно парче от него и го прекарах през шумоподтискане в Адоб Аудишън и се пооправи

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: my.point.of.view   
Дата:   08-12-20 18:41

Човешкото ухо, или по-скоро нашите сетивни системи, филтрират ненужната информация.
Така се получава, че просто, докато свириш, мозъкът ти филтрира нежеланите звуци. Докато машината хваща абсолютно всичко така, както си е.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на аудио към видео
Автор: patzo   
Дата:   10-12-20 22:09

Да тези вградените микрофони за по-слаб като сила звук не е толкова добре,защото трябва повечко да го усилиш. Второ тези вградените микрофони на и X/Y хващат отвсякъде. Както писах аз ползвам други микрофони с рекордера които са с кандиоидна полярна характеристика и по-тясно насочени. Инъче обикновенно акустична китара се записва на 30-на сантиметра и микрофона е срещу 12то прагче, но сочи към голямото магаре(струнника).



Публикацията е редактирана (10-12-20 22:10)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »